Diabet zaharat la copii (5)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Anina, si Iusti mananca ciocolata Milka dietetica. Eu ma refeream la cele cu zahar. Dar si asa ii dau rar. Maxim de doua ori pe saptamana (cate 6 grame - cam o bucatica jumate). Incerc sa il tin departe de dulciuri, sa ii creez anumite gusturi. Nu bag mana in foc ca voi reusi. Ce este bine este ca el este un copil foarte disciplinat si ascultator.
Atat eu cat si sotul meu suntem niste persoane foarte organizate si ordonate (mai mult eu) si vad ca asa este si Iusti. Nu numai ca isi pune jucariile la locul lor fara sa i se ceara sau strange de prin casa scame si le duce la gunoi dar mananca ceea ce i se da si nu cere in plus decat ceea ce constientizeaza ca are voie pe langa mesele pretabilite.
Dar atat de schimbatori pot fi copiii astia... ca nu ma bazez ca va fi la fel si cand va creste.

V-am pupat si va doresc un week-end placut! Noi ne ducem la tara la bunici asa ca mai mult ca sigur ma va alerga prin tot satul. Doar trebuie sa facem miscare. Problema e ca am un burtoi.... mai am o luna si un pic si vine si bebe nr. 2... deci va dati seama cum arat:.

Edit: Anina, e foarte frumoasa Cristina. Si pozele tale sunt mereu vesele, iti transmit o stare de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Buna din nou !
(pana am compus eu romanul am vazut ca au mai aparut 3 post-uri )
Adriana, multumesc pentru sfat…am reusit sa activez PM-ul! Acum cautam optiunea sa va adaug in lista mea de prieteni…mai fac cercetari.
De aproape doua luni citesc pe net pareri ale utilizatorilor, am intrat pe f multe forumuri ...totul numai la superlativ despre Omnipod. Sunt bineinteles cateva aspecte negative sa zicem, de exemplu marimea pod-ului (unora li se pare prea mare ?!), sau faptul ca dintr-o cutie de 10 pod-uri (adica necesarul pe o luna) 2 sunt defecte etc, dar am citit script-ul ultimei conferinte a Insulet Co – situatia pe al doilea trimestru 2009, care a fost pe 05 august si se pare ca se lucreaza intens si la asta (pe langa altele gen integrarea CGM in sistem, scaderea costului de productie care sa duca la un pret mai mic pe Pod – acum e in jur de 30-35 USD bucata...ouch).
Il asteapta foarte multi europeni, am intrat si pe forumuri din Germania, Belgia etc – probabil va dura cred eu in jur de 4-5 ani pana sa ajunga la noi (worst case scenario).
Nina, e greu cu piticii si cu legumele ...Tudor imi face favoarea sa manance doar ardei, castraveti, morcovi ... si salata de vinete + fructe. Dar noi oare mancam toate legumele cand eram mici ? Nu prea cred . Incet incet o sa li se schimbe gusturile si poate o sa imi ceara el singur o rosie (minune!!!!) .
Cu glicemiile astea maricele e o problema cu toate ca dna doctor mi-a spus ca una-doua glicemii /zi de 200 si putin peste nu sunt un capat de tara...sa nu ramana asa pe termen lung (cred ca vroia sa ma linisteasca pentru ca la o glicemie peste 200 intram eu in fibrilatie ). Cristina are gustare la ora 16? Daca da si are glicemia maricica voi cum procedati? Eu am cateva variante dar inca nu mi-am dat seama care e mai buna...astept pareri, multumesc.
Eu o inteleg pe Cristina pt ca asa cred ca sunt majoritatea fetitelor, o vad si pe Tamara...Au nevoie din cand in cand de liniste, sa se izoleze la ele in camera si sa viseze (pt ca nu stiu ce face singura in camera 2-3 ore) (cu cat cresc, cu atat mai multa nevoie de intimitate au). Este destul de greu si epuizant psihic sa-i gasesti non-stop ceva de facut (de asta astept eu pompa minune, sa poti programa insulina bazala in functie de activitate, sa nu mai fie niste robotei care trebuie sa faca diferite chestiuni la ore fixe)
Tamara a facut 8 ani in Mai, diferenta dintre ei fiind de 3 ani si 9 luni...prea mare pentru ea, perfecta pentru Tudor (asa considera ei diferenta). Tudor 'beneficiaza' ca sa zic asa, de toti prietenii ei (de varsta ei sau mai mari) si pot spune ca este putin cam prea matur pentru varsta lui). Tamarei nu ii convine tot timpul acest lucru dar este destul de inteleapta sa-l accepte pana la urma (ca nu strice relatiile cu mine ).
Am vazut-o pe Zânita ta de 7 ani pe babiesonline, este superba, sa va traiasca! (Ultimele poze trimise acum nu am reusit sa le vad de la serviciu, ma uit acasa )

Mirela,....nici o problema, acum suntem chit (glumeam )...
Schema 2/zi nici nu merge fara un program alimentar foarte strict. Pentru ca Iustin este mic il poti tine departe de aceste tentatii (bomboane, gume, inghetata) ceea ce este perfect. Eu ii mai dau cate o bombonica, din cele fara zahar – gen Solano, Orbit, mai sunt unele pe la raioanele de dietetice, mai am de pe afara alte sortimente. Nu abuzam, adica o bombonica poate fi considerata desert (asta la o masa in care i-am dat mai multi HC lenti). Sau cand se agita f tare pe afara ii mai dau 2,3 bucatele de cioco Milka Diet (sau altele de genul asta) asta inseamna 2-3 HC rapizi.
Multe chestii la care poftea foarte tare i le-am dat foarte tarziu, prin aprilie (dupa ce m-am intors de la Buzias, unde am invatat sa privesc putin diferit lucrurile dpdv alimentatie...pana atunci aveam o alimentatie ‘spartana’), de exemplu pizza, inghetata, pufuleti. Nu pot spune ca i le dau cu inima deschisa insa o felie, doua de pizza o data pe luna pot sa accept...sau o inghetata din acelea apoase (deci nu cornete cu creme, ciocolate si alte cele). De cand am aflat ca inghetata are IG mic (datorita faptului ca e rece, normal ) am inceput sa scormonesc prin containerele de inghetata pentru a gasi inghetata perfecta: mica, apoasa si cu putin HC . Am gasit cateva modele asa ca pe sezonul verii ii dau cam 2-3/ luna....Glicemiile bune!
Inainte de a lua bicicleta eliptica trebuie sa vezi daca nu e prea maricica pentru el, fiind inca micut, la 3 ani e posibil sa n-o poata folosi cum trebuie. Incercati la Decathlon, acolo au multe modele pentru teste.
Va doresc sa reusiti sa depasiti si problema cu constipatia si ca noul tratament o sa fie de ajutor. Eu nu prea stiu ce sa spun in privinta asta, nu ne-am confruntat cu astfel de situatii (decat cand era f mic si atunci ii puneam 1/2 de supozitor de glicerina, parca).

Va pup dulce si va doresc un week-end activ, cu glicemii bune!

P.S. Plecam si noi in 2 ore la tara, la copiii...sper sa nu ploua .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Nina, tocmai m-am uitat pe albumul tau. Ai o familie foarte frumoasa. Felicitari! Cristina iti seamana foarte tare, mai rar asa asemanare mama-fiica .

Am incercat sa pun si eu cateva poze dar nu am reusit sa-mi activez contul de album - mai precis nu am gasit de unde as putea sa fac asta...probleme tehnice . Mai studiez luni... acum fugim la tara, si asa e cam tarziu si ma bodogane sotul ca nu am plecat pana la ora asta.

Mirela, asta este perioada cea mai grea (mi-aduc aminte), cand esti foarte mare, te simti imensa si abia astepti sa revii la dimensiuni normale . Am inteles ca este fetita (asa este?). Oricum iti va fi mult mai usor la al doilea copil, o sa fii mult mai relaxata. Daca o sa fie fetita o sa vezi ce placere sa cumperi rochite, fundite si alte accesorii .

Pupici multi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna dragii mamici
bun venit Teo si Tudorweekend frumos la tara.
Anina ,fff frumoase fotografiile si pline de viata,zambete.
acum mancam 180Hc/zi:40Hc dim,gus:15Hc,pranz:55Hc,gus:15Hc,cina:35Hc,si 22:20Hc,si la dozele de insulina nu am umblat deloc,am ramas la cele stabilite la Buziasi.acum ce sa zic noi ne pregatim sa mergem la mare,maine seara plecam,eu am emotii,ca de obicei cand e vorba sa plecam undeva,dar sper sa fie bn
k...mai vb...mai avem de pregatit...si se apropie ora 22
un weekend placut si gliicemii bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna seara!
Ne-am intors si noi de la tara. A fost foarte frumos si relaxant. Iusti a fost mai mult decat cuminte. A inceput sa ma alinte "mamico". Si cred ca intr-un final a inceput sa realizeze ca va avea un fratior pentru ca ma mangaie pe burta. Teo, asa cum ti-ai dat seama, bebe nr. 2 va fi tot baietel, desi eu tare as fi vrut o fetita. Dar ma bucur si pentru baietel, bineinteles.
Cu sarcina stau bine dar imi este greu din pricina calcurii. Cu Iusti am prin iarna insarcinata si a fost foarte bine. Acum, desi eu sunt, de obicei friguroasa, mor de cald.

Glicemiile au fost foarte bune cu exceptia celei de aseara de la ora 19:00 care a fost 236. Nu-mi dau seama de ce pentru ca la 22:00 a venit cu 78. Cine mai stie?
Cu constipatia inca avem probleme dar pentru prima data in 3 saptamani a facut singurel. Si aseara si in seara aceasta. Deci, sper eu, suntem pe drumul cel bun.

Teo, ce inghetata ii dai lui Tudor? Eu nu i-am dat lui Iusti deloc dar i-as da.

V-am pupat ca Iusti are pofta de joaca si-mi apasa pe taste. Mai scriu maine de la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Buna dragelor !
Cum a fost week-endul vostru? Sper ca v-ati distrat si v-ati bucurat de ultimele zile de vara (mie mi se pare ca se apropie toamna vertiginos ).
Symo, vacanta placuta la mare. Am auzit ca vremea este foarte buna (cel putin asa era in week-end) sper sa o tina asa. Dpdv al glicemiilor, eu am zis ca m-as muta la mare pe timpul verii, daca ar fi posibil .
Mirela, glicemia de la 22:00 este normal sa fie mica/normala fiind rezultatul insulinei dela 19:00. La ora 22:00 este in actiune maxima insulina rapida din amestec. La schema asta cu 2 prize pe zi, glicemiile mai mari apar la 16 si 19, cand efectul insulinei de dimineata se apropie de final. Eu am aplatizat pe cat posibil nr de HC la fiecare masa (i-am scris mai jos), iar dupa masa de la 13 incercam sa faca miscare in jur de 30-45 min – ca sa prevenim o hiper la ora 16. Si la ora 19 aceeasi poveste, doar ca e mai simplu cu miscarea pt ca oricum de la 17:30 au o activitate intensa (ies afara, sunt cu copiii, venim noi de la serviciu si le facem vreun program etc).
Poate drumul cu masina, cand v-ati intors de la tara, o fi fost cauza glicemiei maricele de la 19:00. (noua cam asa ni se intampla cand mergem cu masina asa ca ori ii dau mai putini HC, ori ne oprim si ne mai jucam in vreo poienita sau vreun parculet, pe drum).

Maine dimineata mergem la spital, pentru analizele de 3 luni (nu-mi plac deloc zilele astea, mi se pare ca ne scot din ritm si ca sunt un stress in plus pentru Tudor). Cred o sa imi iau o zi libera, sa stau si eu cu ei mai mult, poate mergem la un film. Am zis ca o sa imi fac o lista cu intrebari , pentru dna doctor.
Dimineata iar a avut hipo (51), ca de obicei de altfel – i-am dat repede o tableta de glucoza pana sa ii aduc mancarea. Schema lui este asa:
7:00 = 30HC si 9.5 unitati Mix30 (sau chiar 9)
10:00 = 30 HC
13:00 = 35 Hc
16:00 = 15-20 HC
19:00 = 35 HC si 2.5 unitati Mix30 (sau chiar 2)
21:30-22:00 = 25-30 HC
(are 116cm si 19.5 kg)

Mananca foarte bine la ora 21:30 – chiar ma cearta daca intarzii cu mancarea. La ora 21:30 are glicemia buna, intre 80-100 (aseara avea totusi 67 pt ca au fost cu bicicletele prin cartier pana seara tarziu). Pe la ora 1:00 o are cam mare, in jur de 200-220, la ora 3:00 intre 130-150 iar dimineata hipo, intre 50-70. Asa era si la Buzias – la culcare glicemie mica/normala, noaptea glicemii maricele, dimineata hipo. Am incercat diferite scheme – la Buzias ajunsesem ca la ora 19 sa-i fac doar 1 unit Mix30 si 30 HC la 22:00 si tot venea cu hipo dimineata. I-au scazut HC la ora 22:00 pentru a nu mai avea glicemiile mari peste noapte si bineinteles ca avea hipo dimineata. Dna doctor Barna a pus asta pe seama faptului ca probabil spre dimineata, pancreasul lui incepe sa mai secrete insulina.
Acum nu prea ma mai panichez, consider intr-un fel ca asta este “normalul” lui, cel putin pentru perioada asta. Ii mai iau glicemia noaptea doar cand stiu ca la 21:30 a mancat ceva "nou", ce nu ii dau in mod regulat, sau cand stiu ca s-a agitat prea tare seara.

In ceea ce priveste inghetata, nu prea m-am uitat la firma cand le-am ales din lada , stiu sigur ca 2 sunt de la Nestle (cele apoase, una cu piersici si una cu fructe de padure – astea au in jur de 10.5-11 HC/buc), mai sunt unele Hello Kitty (o pisicuta alba pe un ambalaj roz) si Transformers (robotul din Transformers pe ambalaj) – astea sunt micute, apoase si au in jur de 6-7 HC. Mai este una Twister insa nu stiu de la ce firma, inca una Pen Ice (in forma de creion, vreo 10 HC/buc) + altele pe care nu le-am retinut.
Iar am gresit cand am presupus ca bebe2 e fetita . O sa aibe Iustin un partener de joaca pe cinste (3 ani nu este o diferenta prea mare), il va invata toate "smecheriile" pe care le cunoaste ca sa nu mai spun ca ii va face cunostinta cu prietenele lui. Oricum, nu conteaza ce este, sanatos sa fie!

Imi propun sa nu mai scriu asa mult, mi se pare ca exagerez insa nu pot sa rezum in 2 fraze tot ce vreau sa spun . Daca 'o iau pe aratura' va rog sa imi spuneti sa ma mai cenzurez .

O saptamana minunata va doresc!


PS: help! Cum imi activez contul de album? (tot n-am reusit )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Teo, pe mine una nu ma deranjeaza daca scrii mult. Nu ma deranjeaza niciuna din fete cand scrie mult. Chiar citesc cu interes.
Glicemia mare nu s-a datorat drumului. Iusti nu prea are variatii mari la drum desi chiar nu depune nici cel mai mic efort. Si pe mine ma mira ca nu il influenteaza drumul si ma rog sa nici nu il influenteze.
Glicemia mare a avut-o sambata la ora 19:00 cand eram inca la tara. Iar masa de ora 16:00 el o are foarte mica: 7,5HC. Chiar nu stiu ce a putut sa fie. Ca de obicei vine cu glicemia buna la ora aceea.
Vad ca dozele voastre de insulina sunt foarte apropiate de ale noastre. Iusti face 9,5 unitati dimineata si 2 unitati seara.

Ce nu-mi plac zilele acestea de analize! Iusti plange de ne stie tot spitalul. Mi-e o mila de el... Dar asta este.

Cu cine sta Tudor peste zi? Iusti al meu sta acum cu soacra-mea iar acum ca voi ramane eu acasa cu mine. Ma gandesc ca la anul il voi duce la gradinita dar nu l-as duce la una cu program prelungit si atunci va trebui sa gasesc o solutie peentru restul zilei ca pentru cel de-al doilea probabil voi angaja bona. De fapt, habar nu am cum sa procedez cad voi incepe serviciul din nou...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Multumesc pentru complimente ! Desi are trasaturile si alura lui tati, probabil avem aceeasi expresie a fetei, de zice majoritatea lumii ca semanam ca doua surori.
Symo, sedere super faina la mare ! Sa va distrati cat puteti !
Teo , eu la Buzias m-as muta, ca acolo ii merge cel mai bine, Cristinei.
Despre produsele cu zahar, Mirela, ca si Teo, dupa prima vizita la Buzias, am inceput sa-i dau si eu, Cristinei. Dar numai in cadrul unei mese principale. O linie de cioco(6HC) Milka sau Kinder ii dau si la glicemie de 70-80, pana incepe sa-si manance masa, sa nu-i scada glicemia cumva, in timpul mesei.
Cu pufuleti, mai inlocuim painea de la masa de pranz, cateodata, cand pofteste, Cristina.
Croiissante ii mai dau, la gustarea de la ora 16 sau la gustarea de la ora 22, cu un pic de lapte. Sunt cu absortie lenta, din cate am observat.
Biscuiti Pepito, mici(4HC/buc.), sunt cate 6 rondele intr-un pachetel, cu un pic de crema de cioco cu lapte, pe deasupra, cand suntem afara si misca mult si imi spune ca ii este foame si mai avem ceva timp pana la urmatoarea masa.
Cereale de porumb(Forza), Actimel de baut sau iaurt Danonino in 2 culori, pe langa ceva lent, la cina.
Cam astea sunt produsele cu zahar, ce i le dau eu, Cristinei.
Teo, ai scris ca-i dai lui Tudor cioco Milka Diet, ca HC rapizi, cand se agita prea mult pe afara. Dar fiind fara zahar, nu sunt HC rapizi.
Si altfel, ciocolata cu zahar nu e foarte rapida, ca pe langa zahar, are lipide si proteine, care sa-i incetineasca absortia.
Inghetata ii dau si eu Cristinei, ca desert la pranz, in zilele calduroase de vara.
Am gasit la un mag. Profi, ingh. Profi la cutie mare si are 18HC/100g. Si am mai gasit si acele ingh. apoase pe bat, despre care scria si Teo.
In general, se invart in jur la 25HC/100g, inghetatele.
Noi cumparam tort de ingh. cu 18%-20% si 50 g ingh. va fi desertul Cristinei, atunci.
Samabata si duminica, desi i-am marit doza de inulina rapida de la pranz, Cristina iarasi a venit cu 216 sambata, cand i-am dat gustarea mai tarziu si tot de 15 HC, ca urma sa faca baie. La 30 de min. dupa gustare, avea 93, glicemia si abia era ora 17. A lucrat mai incet insulina, cred.
I-am dat o linie de cioco Kinder, iar inainte de ora 19, avea 130, glicemia.
Duminica, in schimb, la ora 16 avea 290. I-am facut o corectie de 2u Actrapid, ca vroia sa-si manance gustarea(15HC), totusi.
Inainte de ora 19, avea 72, glicemia.
Sapt. trecuta, intr-o zi, cand a avut 281 la ora 16, n-a vrut sa-i fac o corectie si a sarit peste gustare. Iar la ora 19, avea 164, glicemia.
Ca tot intreba Teo, cum e mai bine sa procedezi, la o glicemie mare, intre mesele principale.
Scade glicemia pana la urma si fara gustare, dar scade foarte incet. Cel putin la Cristina, cu actuala ei schema de tratament.
Eu o intreb pe ea, daca vrea sa manance un pic mai tarziu, dar ii fac si corectie sau sare peste gustare si incet, scade, pana la urma glicemia.
La fel facem si la ora 22, daca se intampla sa vina cu o glicemie in jur la 300. Facem corectie si isi ia toti HC, un pic mai tarziu sau fara corectie, dar cu gustarea injumatatita si ceva mai tarziu, luata.
La ora 10 dimineata, abia intra Levemirul in actiune si acolo nu ma bag cu o corectie de insulina. Oricum vine bine, la 10 dimineata, de cand i-au schimbat doza de rapida, dimineata, la Buzias.
Teo, Tamara si Cristina sunt de varste apropiate. Tamara merge in cl a II-a sau a III-a ?
Cu albumul de poze de aici, de pe DC, mi se pare ca trebuie sa treaca ceva timp ca membru DC, sa-l poti activa.
Poti sa-ti faci cont pe webshots si sa ne dai link-ul cu poze, aici.
Mirela, are dreptate Teo, cu glicemia mare de la statul in masina. Noi o patim de fiecare data cand mergem la Buzias si cand ne intoarcem, de acolo, chiar daca o facem cu trenul.
Teo, majoritatea copilasilor fac hipo noaptea, in primii 2-3 ani de la debut, cand pancreasul lor mai produce insulina. De aceea li se permite lor, o glicemia mai maricica, la culcare.
Si apoi, mai este msicarea din a 2-a jumatate a zilei, care se resimte noaptea.
Mirela, ce frumos iti spune, Iustin !
Aveti pregatit nume pt. bb 2 ? Vei sta acasa 2 ani ?
Scuze, ca v-am scris asa, cand despre una, cand desptre alta, dar s-au discutat multe intr-un timp atata de scurt.
Teo, se pare ca ai animat subiectul nostru !
Bafta, maine la analize, sa scapati cat mai repede si cu rezultate cat mai bune !
Noi, la inceputul lui sept. trebuie sa le facem. Si tare imi mai displace si mie, plimbarea si statul acolo, pana la pranz, aproape, cateodata.
O zi faina si glicemii dintre cele mai bune la dulcineii nostri !






Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Anina, nu avem nume pregatit pentru bebe nr. 2. D-aia ii si zic asa. Sotul vrea Rares iar eu Victor. Deocamdata, am cazut de acord la Teodor dar nu suntem convinsi 100%.
Nu stiu cat voi sta acasa. Dar cel putin 1 an tot voi sta. Sa vedem daca se mentine procentul de 85% din venit pe 2 ani. Sa vad cum este cu postul meu de aici. Sunt multe de luat in calcul. Ma mai gandesc peste un an. Pana una alta, abia astept sa ma mai odihnesc un pic. Ca am avut foarte mult de lucru la serviciu.

Sa stiti ca eu ciocolata Milka Diet i-am dat-o tot ca hidrati rapizi pentru ca am impresia ca este cu fructoza. Iar fructoza, din cate stiu eu, este incadrata la hidrati rapizi. La fel si unii indulcitori. Nu sunt la fel de rapizi ca si zaharul, dar oricum nici lenti. Cel putin eu asa stiu. O voi intreba si pe dna. doctor cand vom merge la dansa. Uite ca sunt chiar curioasa acum.

In ceea ce priveste glicemiile mari, eu nu le-am scazut niciodata cu corectie de insulina ci cu saritul peste masa respectiva sau intarziatul acesteia. Nu stiu daca am facut bine sau rau dar m-am simtit mai confortabil asa. Eu am problema psihica, pana la urma: sa nu-mi traumatizez copilul. Probabil sunt defecta.

Va pup si va doresc o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Teo, din cate stiu, nu este limita de cuvinte .
Albumul il activezi asa, daca iti este permis:
Meniu - Albume foto - Editeaza album - Adauga poze in album. Foto nu trebuie sa fie mai mari de 100 KB si sa fie tip jpeg sau tif.
Pentru adaugarea de prieteni, vezi in banda cu numele celorlalti membri, unde se afla datele de contact si 2 omuleti cu un +. Apesi pe plusul acelor omuleti in dreptul persoanei care vrei sa-ti fie prietena.
Pompele acelea de insulina, in vreo 4-5 ani vor avea un pret mult mai scazut decat acum.

Si Alex manca strict ce trebuia si cat trebuia cand era mai mic. Marindu-se (la adolescenta) si-a adaugat gusturilor sanatoase din trecut si cele nesanatoase din prezent. Cel mai bun exemplu au fost prietenii cu fast food-urile. In ultimul timp vad ca a mai renuntat si noroc ca nu erau in fiecare zi. In prezent ma lupt sa-l readuc la vechile obiceiuri de hrana din trecut.

Anina, mamicile care ati fost la Buzias, ce recomandari mai faceau medicii pentru dieta?

P.S. Pana sa aiba diabet, lui Alex nu-i placeau dulciurile si a inceput sa le indrageasca mult cam dupa 14 ani.


Mergi la inceput