Aparat foto digital....

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Si eu sunt fan Canon A 70! Desi nu prea am fost de acord sa luam ap. digital, acum nu ma mai despart de el!
Si sa stiti ca face filmulet cata memorie disponibila are - la card de 256Mb face film de vreo 13 minute!

Si e fain ca are si 4 baterii - deci nu te lasa cu ochii in soare cand ti-e lumea mai draga!

A - si un pont - pentru fetele din De si nu numai - verificati
www.gunstiger.de - chiar si cu Versandkosten va duce mai bine ca la magazin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiger spune:

cel mai ieftin magazin din Romania mi s-a parut cel de la www.f64studio.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

quote:
Originally posted by Ela

Si eu sunt fan Canon A 70! Desi nu prea am fost de acord sa luam ap. digital, acum nu ma mai despart de el!
Si sa stiti ca face filmulet cata memorie disponibila are - la card de 256Mb face film de vreo 13 minute!

Si e fain ca are si 4 baterii - deci nu te lasa cu ochii in soare cand ti-e lumea mai draga!

A - si un pont - pentru fetele din De si nu numai - verificati
www.gunstiger.de - chiar si cu Versandkosten va duce mai bine ca la magazin!



i-auzi, bre, si zici ca mere bine canonul tau A 70? hmmm...
ce-mi trimiti ca sa te cred?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Buna BigDOF. Chiar ai un nume foarte sugestiv pentru tema pe care ai postat-o. DOF in fotografie insemnand campul de profunzime (deep of field).
Acum sa trec practic la subiect. Cel mai important in alegerea camerei este scopul ei! Adica vrei sa fie doar o camera pt. fotografii familie (point and shot) sau una care sa fie capabila de mai multe (buna la toate) ;)
Eu zic, daca poti, ca e mai bine sa dai mai mult si sa iei una polivalenta decat sa te trezesti ca in 1-2 ani nu mai corespunde cerintelor si nevoilor tale si ca vrei sa cumperi alta. Stii vorba aia: "sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine" ?
Dupa mine se merita sa dai banii pe o digitala, chiar daca dai bani mai multi la inceput decat pe una SLR( single lens reflex), atenuezi prin lipsa cumpararii continue de filme, plus stergerea directa a pozelor care nu iti plac (cu ochii inchisi, intredescisi, miscate, neclare ...etc), incercarea mai multor pozitii, unghiuri pana cand crezi ca in sfarsit asa prinde poza cel mai bine si nu in ultimul rand rapiditatea prelucrarii si trimiterii pe internet.
Cu toate acestea indiferent de ce digitala ei trebuie sa tii totusi cont de unele puncte:
- megapixelii, sa nu fie mai jos de 3, deja cred ca nici nu prea se mai fabrica la 2 megapixeli...
- zoomul, sa fie optic...mai putin digital. Sunt aparate care le combina pe amandoua, in fapt aici zoomul digital este doar o prelungire a celui optic si in acest caz este f. bine, mai castigi un pic cu aproprierea.
- In cazul portretelor, ceea ce o sa te intereseze destul de mult in viitorul foarte apropiat, este bine sa te uiti ca aparatul sa aiba functie "macro", adica sa faca poze de aproape...eu zic sa aiba cel putin 5 cm sau daca e posibil chiar si mai mic. Sunt sigura ca vrei sa surprinzi ochii catifelati, gurita dulce si capsorul lui micutz clar, nu in ceata. Cu mamica eroina, la fel. E pacat sa nu surprinzi lacrima de fericire si de emotie a mamicii langa noul puit.
- nici memoria nu este de inlaturat, cu cat mai mare cu atat mai buna. Sunt aparate care lasa atasarea mai multor memorii, Smartmedia (cea mai ieftina) si microdrive de pana la 1G! La anul in primavara va aparea primul Microdrive de 4 G !!!
- Cel mai bine e sa iei cu acumulatori si sa cumperi atasat un incarcator, te va scuti de cumpararea de baterii tot timpul. Plus e bine sa iei si acu de rezerva, asa nu ramai niciodata in pana, avand tot timpul un set incarcat. Te costa un mai mult la inceput dar cu siguranta se atenueza in timp.
- Blitzul, e bine sa fie un pic in sus detasabil, nu incorporat fix in aparat, fiind un pic mai sus si nu exact langa obiectiv unde se uita eroii tai, nu mai scoate ochi rosii. Dar tot se mai intampla :(
Astea ar fi in principal si in mare niste detalii pe care ar fi bine sa le pui in calcul. Banuiesc ca te intereseaza mai mult un "point and shot", asa ca un aparat micutz, nu greu si rapid de manuit ar fi Canon din seria G... Cred ca un G2 este de ajuns, cu toate ca s-a ajuns la G5, sarindu-se peste G4 (am inteles ca nr asta nu reprezinta ceva placut de japonezi...). Este un aparat chiar semi pro si cat de cat cu un pret de nu-ti cade parul. Preturile din USA sunt cele mai bune, iar din Europa, se pare ca Germania are cele mai ieftine preturi la aparate photo. In Romania, preturile sunt chiar cu cateva sute € mai scumpe !!!! ????
Atasez aici o lista a pixelilor si marimea pozelor pe care le pot scoate pe hartie:
Megapixeli: 1,5-2,0 = 9x13 - 10x15
Megapixeli: 2,0-2,5 = 10x15 - 13x18
Megapixeli: 3,0-4,0 = 13x18 - 18x14
Megapixeli: 4,0-6,0 = 20x25 - 20x38

Am doua linkuri pe care eu le consider cele mai bune in ceea ce priveste documentarea photo:
www.dpreview.com/reviews/specs.asp " target="_blank">http://www.dpreview.com/reviews/specs.asp
www.dcviews.com/ " target="_blank">http://www.dcviews.com/
Si aici un link direct catre canon Powershot G3:
www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_g3.asp?dontcount=1" target="_blank">http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_g3.asp?dontcount=1

Iti urez o alegere usoar la aparat, un pret bun si sper ca mamica sa nasca usor si sa va bucurati de bebelus.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

E bun un aparat foto digital, iar pentru e-mail si alte alea sunt de-ajuns cele cu 2-3 MP, dar trebuie o cartela de memorie mai mare (noi avem cateva, cea mai mare de 128) si zoom optic. Avem un Nikon de care suntem foarte multumiti. A costat putin (vreo 30 000 de yeni)...

Totusi un aparat foto clasic si de buna calitate e incomparabil si de dorit. Pozele pe care le facem pe Cannon-ul nostru (avem unul semi-profesional) sunt mult mai frumoase. Si mai ieftine. Si raman acolo in album, care poate fi rasfoit in pat, cu un pahar de vin alaturi :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BigDOF spune:

quote:
Originally posted by alinah

Buna BigDOF. Chiar ai un nume foarte sugestiv pentru tema pe care ai postat-o. DOF in fotografie insemnand campul de profunzime (deep of field).
Acum sa trec practic la subiect. Cel mai important in alegerea camerei este scopul ei! Adica vrei sa fie doar o camera pt. fotografii familie (point and shot) sau una care sa fie capabila de mai multe (buna la toate) ;)
Eu zic, daca poti, ca e mai bine sa dai mai mult si sa iei una polivalenta decat sa te trezesti ca in 1-2 ani nu mai corespunde cerintelor si nevoilor tale si ca vrei sa cumperi alta. Stii vorba aia: "sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine" ?....
Alina


Alina, asa da informare . Iti multumesc mult de tot pentru tot ce mi-ai scris si cind o sa ma duc sa cumpar o sa printez tot ce-ai scris ca sa ma duc super dotat . Problema mea cea mai mare este ca traiesc in Romania...Numai bine si sanatate la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Gabriel, daca te intereseaza, stiu pe cineva care vinde un Olympus Camedia C 220 zoom
http://cf.olympus-europa.com/consumer/digimg/intro.cfm?id=C%2D220ZOOM
Are memorie de 64 Mb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

BigDOF, ai cumparat pana la urma aparat digital? Ce-ai ales pana la urma? Sau tot unul analog?
Cum sunt mamica si bebe-ul (bebeii...)? Totul a decurs bine?


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sunt tare incantata de el. Merita banii. Nu mai sta pe ganduri.

pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

asa zic si eu..merita banii..
eu nu il am decat de vreo saptamana..si merge si web dar inca nu m-am prins eu cum..dar...nu sta pe ganduri..chiar merita

MirelaV

Mergi la inceput