Aparat foto digital....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Heyyy, cunoscätorilor...spuneti-mi si mie ceva...eu am auzit cä un astfel de aparat ar trebui sä aibä de la 2 mil. de pixel in sus, ca sä fie calitatea pozelor bunä.
Nu sint sigurä, dar cam asa ar fi...cä si eu as vrea sä-mi iau unul...dar cu capacitate mai mare, pt mai multe poze si cu baterii care nu se terminä asa repede!!! ( litium, cred )

Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

pentru poze normale 3mil de pixeli e mai mult decat suficient.cat despre a stoca mai multe poze exista mai multe medii de stocare.cele mai ieftine sunt compact flash-urile(cf).

pentru un aparat de 3mil de pixeli iti recomand minim 128Mb.nu intotdeauna mai multi pixeli inseamna si calitate mai buna.exista camere de 3mil de pixeli care fac poze mai bune decat altele la 5 mil de pixeli.

acuma ramane sa te orintezi tu spre ce camera vrei.unele suporta numai compact flash-uri,altele numai sd-uri,xd-uri(pentru olympus)si care sunt cele mai scumpe.

daca vrei sa te tina bateriile cumpara un set de ACCU de minim 1700 mA.

informatii transmise de sotul meu care inainte sa-si ia aparatul a studiat vreo 3 luni problema


svetlana
www.all-about-george.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel spune:

Eu am un aparat fota digital Sony Cyber-Shot, 3,2 mega pixels.
Cu toate ca nu este unul foarte performant , eu sunt multumita de calitatea fotografiilor.


Rachel si Carmen
http://www.babiesonline.com/babies/s/spetco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

da se merita un aparta foto digital, insa eu am ales alta varianta, camera video (minidv) care sa stie sa faca si poze, (e drept ca nu are decat un 1 megapixel), dar sunt multumit de pozele pe care le face. Concluzie cu cat are mai multi megapixeli cu atat poti sa faci poze la rezolutie mai mare, si mai mult decat atat pozele sunt mai clare. Apoi trebuie sa ai o capacitate de stocare mare pentru ca altfel nu poti face multe poze, pe cand la un aparat cu film ai schimbat filmul si treci mai departe si nu in ultimul rand sa mearga cu acumulatori normali si pleci cu punguta de acumulatori dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BigDOF spune:

Sunteti super draguti pentru toate raspunsurile voastre. Concluzia este clara: MERITA. Am studiat ofertele si am mai descoperit o concluzie: TRAIESC IN ROMANIA.... Un astfel de aparat merita luat din afara ca aici.... Calitate pret cred ca cel mai bun este CANON A70.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

BigDOF uite de ex. care sunt preturile in Germania la Canon A70:
http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/60711.html
Nu stiu daca livreaza si in alte tari dar poti incerca sa iei legatura cu vreuna din firme, ar fi o afacere buna pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana Claudia spune:

Ralucami ,preturile la foto digitale le poti vedea la http://www.kakaku.com/sku/pricemenu/dezikame.htm ,iti alegi modelul si vezi cel mai mic pret ,dupa care in partea de sus apare si magazinul de unde-l poti cumpara .Marea majoritate sunt din Akihabara dar daca nu esti din Tokyo si nu vrei sa-l comanzi on-line ,alege ununl din lanturile de magazine cu electronice ( BicCamera ,Yodobashi sau Yamada Denki) care oricum iti dau puncte 10-15% inapoi ,deci obtii cam acelasi pret pana la urma .
Sony DSC-717 (http://www.kakaku.com/prdsearch/detail.asp?ItemCD=005024&MakerCD=76&Product=DSC%2DF717) e acum la 77.000JPY cel mai jos ,circa 700usd ...
Parerea personala e ca sunt foarte practice si nu se compara din punct de vedere al flexibilitatii cu cele 'analogice'.

Dana C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Aparatul foto digital pe care il avem noi este un Canon Ixus 400. Noi l-am cumparat din State, acolo este la jumatate de pret fata de Cipru!
Daca mi-a scapat informati imi cer scuze ca o repet si eu, dar, pozele de pe cardul aparatului digital se pot "developa". La noi cel putin se fac, si cred ca si la un studio foto romanesc bine pus la punct se poate face treaba asta. Desigur, le veti alege pe cele mai reusite sa le imprimati, nu?
Al doilea lucru, nu ezitati s ava luati inca o memory card, cu capacitate mai mare. Asta va scuteste de neplacerea de a ramane in pana de spatiu pentru mai multe poze.


scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

quote:
Originally posted by osna

pentru poze normale 3mil de pixeli e mai mult decat suficient.cat despre a stoca mai multe poze exista mai multe medii de stocare.cele mai ieftine sunt compact flash-urile(cf).

pentru un aparat de 3mil de pixeli iti recomand minim 128Mb.nu intotdeauna mai multi pixeli inseamna si calitate mai buna.exista camere de 3mil de pixeli care fac poze mai bune decat altele la 5 mil de pixeli.

acuma ramane sa te orintezi tu spre ce camera vrei.unele suporta numai compact flash-uri,altele numai sd-uri,xd-uri(pentru olympus)si care sunt cele mai scumpe.

daca vrei sa te tina bateriile cumpara un set de ACCU de minim 1700 mA.

informatii transmise de sotul meu care inainte sa-si ia aparatul a studiat vreo 3 luni problema


svetlana
www.all-about-george.de



Merci frumos Svetlana,

de-abia acum am intrat un pic in forum!!!
Mi-am "imprimat" datele in cerebel si am sä tin cont de ele.

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Multumesc pt pont DanaAici am fost la Deodeo si aveau un pret destul de mare: 99.000 de yeni. Cel mai bun pret l-am gasit la Yamada denki si anume 85.000. De aceea m-am mirat tare de tot cand m-am uitat pe site-ul tau si am vazut ca e o diferenta de aproape 200$ la produs.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput