Diabet zaharat la copii (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:



Excelent, foarte liniare glicemiile.
Anina, Simona nu reuseste sa-si faca un cont de membru pe forum. Sa vorbim cu cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Simona, te asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

sunt ff bucuroasa pt ca denisei i-au iesit bune glicemiile azi,parerea meadim:07=132 ,12.45=213,la 15.30=116,18.00=205 si acum 125,ce parere aveti?e bn ,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Buna Simona, bine ai venit!

Glicemiile arata f. bine, cu exceptia celor de la ora 12,30 si 18.00, care sunt putin cam mari, dar se pot regla.

Gl. au fost mai maricele la orele meselor principale. Ar putea fi una din cele doua cauze: s-au mancat mai multi HC la gustarea de la ora 1o si 16 sau, a doua cauza - dozele de insulina de la ora 7 si ora 13 sunt putin prea mici si nu au putut sa acopere necesarul pana la orele meselor principale.

Ar fi bine daca ne-ai spune exact schema data de medic cu repartizarea HC si a insulinei pe zi.

cam asa arata:

Citat:
citat din mesajul lui Adrianaa


Anina, spuneai asa:

Si are impartite mesele si insulina in felul urmator:
- Ora 7: 3u Levemir si 4u Actrapid, la 30 HC
- ora 10: 20 HC
- ora 13: 3u Actrapid la 50 HC
- ora 16: 15 HC
- ora 19: 4u Actrapid la 50 HC
- ora 22: 2,5u Levemir la 25 HC
Fiecare, cu meniul si dozele corespunzatoare organismului lui, nu ?
Are 120 cm, 20 kg si mananca 190-200 HC/zi.






Fara sa-i modifici doza de insulina azi, incearca sa-i iei 5 HC din gustarea de la ora 10 si vezi cum vine la ora 12.30, daca vine bine, incearca la fel, sa-i iei 5 HC si la gustarea de la ora 16.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, fetelor !
Bine ai venit printre mamicile de dulcinei, Simona ! Desi, mi-ar fi placut sa ne cunoastem intr-o cu totul alta conjunctura.
Imi pare tare rau ca inca un copilas e diagnosticat cu diabet.
Cum ati aflat de diagnostic ? Daca vrei, poti sa ne povestesti. Noi suntem aici.
Stiu cat de greu ne-a fost si noua la inceput.
Eu iti recomand Centrul de la Buzias, unde mie imi pare rau ca nu am mers imediat dupa diagnosticare. Ne-am fi scutit de multe neplaceri, cauzate din cauza nestiintei de a gestiona diabetul la copii.
Pentru a vedea daca e potrivita schema de tratament a Denisei, trebuie sa-i faci profil glicemic, sa-i faci glicemiile si la ora 10 si la ora 15:30(cum ai si facut). Acum, ca e weekend poti sa-i faci profil glicemic si apoi sa ajustezi dozele de insulina sau hidratii dupa glicemii, sa vina cu ele bine.
Sa ne scrii ce schema de tratament are, exact. Cum a sugerat si Adriana. Si atunci, putem sa vedem mai bine de ce vine cu glicemii mai maricele, la pranz si la cina.
Merg sa vad si eu, ce glicemie are Cristina, ca era matzaita un pic, inainte.
Poate reusesc sa intru mai tarziu...









Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna:),ms frumos. da si mie mi-ar fi placut sa ne cunostem cu totul in alta situatiedar asta e,viata e asa cum ee...si programul de insulina al denysei,ingerasul meu este:dimineata,la 7.00=6uiapidra;la amiaza ,la 13.00=6uiapidra;la 18.00=4uiapidra;si 22.00=6uilantus.......si 200Hc pe zi....inpartite si ele asa:30dim.20gust.10.00....60Hcla pranz....20Hc gust....50Hccina....20Hc gust,astept parerea voastra,o seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

si dieta si dozele mi se par ok.

are 16 u.i. Apidra/zi in total - adica 70% din insulina totala/zi
are 6 u.i. Lantus/zi - adica 30% din ins. totala/zi

dieta HC este data in functie de cerintele individuale ale Denisei.

dim. are 30+20(gustare) - mi se pare ca in perioada asta are o rezistenta la insulina (care se intalneste la multi, stai linistita!)

dar e putin dificil pt. ca - daca vrei sa reglezi gl. nu ai de unde sa iei din HC dim. ca sa vina bine la gustare
- daca vrei sa reglezi nu mai mult de 0,5 u.i. dim., ar trebui sa-i mai dai 10 HC dim.la 7.

Deocamdata, i-as lua numai 5 HC la ora 10, atat si la ora 16 - sau ar trebui sa se joace mai mult pe afara intre 10 si 13, dar este la scoala. Denisa este inca in perioada de echilibrare a organismului, asa ca, incet-incet, glicemiile se vor mai aseza.

Daca ai timp, mai spune-ne din glicemiile ei zilnice.

P.S. miscarea si joaca in aer liber o pot ajuta f. mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

BUNA,azi sunt ff suparata,denysa a racit,ii curge nasucul si incepe sa tuseasca,imi este ff frica.va doresc o duminica placuta:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Cum scrie si Adriana, Denisa e la debut, glicemiile vor fi mai liniare dupa un timp, pana se obisnuieste si organismul ei cu noua situatie.
Symo, nu te speria, daca nu face temperatura, glicemiile nu o iau razna. Totul e sa isi poata consuma hidratii ce-i are la fiecare masa.
Cum ii este Denisei ? Glicemiile cujm sunt ?
Insanatosire grabnica !
Adriana, voi ce faceti ? Alex cum e, cum ii merge ?
Noua tare ne lipseste miscarea. Vremea urata de afara isi spune cuvantul.
Pe mai tarziu !





Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput