ce nu le place femeilor la un barbat?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mai, mai!
Ce super barbat sunt! Hi! hi! Pacat ca nu stie prea multa lume! Ma laud ca su nu fiu chiar perfect. Glumesc desigur! Adevarul e ca nimeni nu e perfect si sincer cred ca oricare dintre noi ca suntem barbati ca suntem femei avem in mod privat discutand un "ceva anume" suficient de important astfel incat toate celelalte sa conteze suficient de putin si sa determine acea persoana sa se indragosteasca sincer de noi asa cum suntem si fiecare stim asta declarat sau nu si in egala masura acest "microb" ne ataca in mod implacabil si pe noi, pe fiecare in felul nostru personal.
E buna ideea unui astfel de subiect dupa mine asa cum e buna ideea subiectului contrar, chiar am remarcat si am citit cu atentie ceea ce exprima fiecare. Nu erau noutati dar ajuta intotdeauna la controlul personal in societate nu neaparat numai in relatia cu partenera(-rul dupa caz).
Totusi insa mai doresc sa fac anumite mentiuni care eu le consider destul de echidistante ca idee si anume:

1. Cred ca este utila ideea de a intelege ca oamenii sunt foarte eterogeni atat ca si conceptie, cat si ca si grad de perceptie, ca si ierarhie de valori, ca si opinii ca si referinte sociale, relationale, individuale.
2. De asemenea mai consider ca un anumit individ este cu atat mai universal cu cat nu judeca numai prin prisma viziunii sale ci care incearca cat mai mult sa inteleaga si mai ales sa accepte pe celalalt asa cum este el. Nu trebuie sa fii de acord ca este asa ci mai degraba sa accepti ca exista si asa ceva iar daca poti face ceva ca celuilalt sa ii fie mai bine e mult mai mult decat ideea de respingere.
3. E clar ca in principiu nu agreem anumite semnale de tip miros, vizual, auditiv pentru ca acestea asa cum le percepem sunt incadrate in anumite scheme personale dar sunt in ultima instanta mai mult raspunsuri reflexe de genul nu e in grila mea deci nu e bun sau e in grila mea deci e bun. Un om de la tara nu e mai putin om, poat chiar e mult mai uman desi poate ca tocmai aiesit din grajd sau de la cocina si asta face de o viata. Intrebarea este ce judeci si mai ales de ce judeci? Omul oare sau raspunsul tau de tip grila? Sau ma uitam odata la un tiganus de vrei 2-3 anisori cum ii luceau ochii la un banal mar ce il manca alt copil si el ala murdarul, descultul nascut prin voia sortii pui de tigan si fara dreptul de a alege oare cu ce gresise de nu avea si el un banal mar in mana ce avea aceleasi 5 degete micute aceeasi gura aceeasi limba, acelasi suflet si aceeasi dorinta. Dar noi judecam imaginea, mirosul, standardul, reflexul. E bine sa ne crestem standardul personal, e merituos chiar dar oare e suficient sa ne intrebam ce nu ne place la altul(a)?
Nu intamplator am raspuns aici la un subiect ce are un "NU ne place". Eu cred in puterea sufletului inaintea reflexului unei grile. Si mai sper ca din ce in ce mai multi oameni sa accepte tot ceea ce este in jurul nostru asa cum sunt ele si eventual sa nu se intrebe ce nu imi place ci mai degraba ce pot eu face ca ceea ce nu imi place sa il(o) duc la un nivel macar mai sus care sa placa.


Parere personala,

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Cre'ca trebuie reformulata intrebarea:"ce le place femeilor la un barbat?"....Faceati economie de cerneala!

Irina & Vevemica & margica din burtica
Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." (Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:


bingo,veve!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:


Subscriu si eu la tooot ce au zis fetele,plus "sindromul gurii urit mirositoare",sosetele albe la pantofi negri -e dezgustator! -si incercarea penibila de a-si ascunde chelia cu o suvita de par trecuta dintr-o parte a capului si geluita bine -gen Basescu.

Iren&Bogdanelu`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imagine_me spune:

Pe langa tot ce ati scris aici, ce ziceti de barbatii care vorbesc mult si prost ? sau de cei care isi povestesc aventurile ? Pentru mine indiscretia la un barbat, e pacat capital si ar mai fi vreo doua: slaninutele si transpiratia abundenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Scuffy spune:

nu-mi plac barbatii mincinosi, iresponsabili, care vor sa pare ceea ce nu sunt, sunt pedanti, ingamfati, aroganti, care stiu sa se vanda pe ei insisi mai mult decat fac.
nu-mi plac barbatii care nu inteleg sensibilitatea femeilor...
nu-mi plac barbatii cu caracter josnic, mitocani, mojici, badarani (asta e valabil si la femei)...
si nu in ultimul timp, nu-mi plac barbatii prosti!!!

scuffy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

De fapt aici sunt enumerate aproape toate defectele unui om (adica si barbat si femeie).Peste unele se poate trece cu vederea peste altele nu.
Normal ca nici mie nu-mi plac!!!! ohhh..bine ca nu le are partenerul meu de viata.
Dar odata ce descoperi ca partenerul de viata nu are multe din defectele pe care le-ai dispretuit la altul, tot mai trebuie sa gasesti cate ceva. Doar nu este perfect si mai trebuie sa avem si noi ceva negativ in balanta nu doar pozitiv. Altfel cum am face diferenta?

Totusi incerc si eu sa spun de ce am fugit toata viata.
De la prima vedere , barbati cu sosete in sandale (a fost tare asta Papadie, am ras cu lacrimi), cu bijuterii "sic" pentru ei , cu turul panatalonilor atarnand, libidinosi.

Sper sa nu aveti parte de nimic din astea!


Dar si tata Alin a fost super. Am ras cu lacrimi! Meriti o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melinda spune:

ici nu stiu ce sa spun. Pe langa ce ati enumerat as mai continua ca nu imi place cand au pretentii sa pui masa sa aduni sa faci tot si sa tragi cot la cot cu ei la treaba si ei [pai am lucrat eu numai pot. Noi pana cand trebuie sa ne purtam cu manusi? pana cand trebuie sa ii dadacim?

tata Alin nota 10

va pup mel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Mie nu imi place la un barbat atunci cind el asteapta sa il cauti tu, sa il suni tu, sa tragi de el sa faca un anumit lucru, etc…...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imagine_me spune:

quote:
Originally posted by Oana

Mie nu imi place la un barbat atunci cind el asteapta sa il cauti tu, sa il suni tu, sa tragi de el sa faca un anumit lucru, etc…...



Daca ai asa ceva in viata ta e mai bine s-o iei din loc pentru ca atunci cand un barbat e cu adevarat interesat de o femeie, oricat de neindemanatec, ocupat, dezamagit sau de neajutorat pare, stie exact ce trebuie sa faca pentru a fi langa ea, cu ea. De fapt, niciunul nu asteapta sa fie sunati, cautati, etc, doar se complac pentru ca nu apare ceva mai bun care sa le starneasca acel interes de care aminteam. Hihi, daca ai sti ce repede le trece orice stangacie atunci cand sunt in preajma femeii pe care vor ei s-o aiba aproape !...

Mergi la inceput