penis nedezvoltat

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

V-am tot urmarit. Nici acum nu stiu daca e bine ca "m-am bagat".
Noi ne tot dam cu parerea, ca e bine, ca nu e bine, e normal, nu e normal... Cred ca cel mai bine stie un medic. Daca avem dubii in ceea ce priveste competenta acelui medic, cel mai bine e sa mai mergem si la altul.

De ce am intervenit? Si eu tot mama de baiat sunt. Am avut o problema si noi: un testicul care migra si apoi n-a mai coborat deloc. Am tot asteptat si degeaba. Apoi am intervenit hormonal, sperand sa scapam de interventia chirugicala. N-a fost sa fie. Bine ca am rezolvat si acum asteptam sa inceapa sa-si faca hormonii treaba, sa facem dozarile hormonale si sa ne asiguram ca totul functioneaza cum trebuie. Poate ca unii spun ca exagerez. Sincer, putin imi pasa, eu vreau numai sa pot interveni la timp, in caz de ceva. Vreau ca al meu copil sa nu aiba probleme. Dar am deviat putin. Sa revin la subiect.
O perioada am tot umblat pe la endocrinologi. Vreo 3 ani de zile, am fost la cativa, vroiam sa fiu sigura ca fac totul cum trebuie. Cred ca avea cam 5 anisori baiatul meu cand am ajuns la un endocrinolog (o tipa) care mi-a zis: "aveti grija doamna, copilul e putin pufos. grasimea actioneaza defavorabil, copilul nu se va mai dezvolta cum trebuie dpdv sexual, puta va ramane mica, blablabla". Am ramas ca la dentist (sincer, nu-mi pusesem problema maririi penisului la varsta aceea). Apoi am realizat ca desi tipa aia nu era tocmai zdravana la cap (mi-a dat un regim alimentar foarte strict pe care pediatrul mi l-a rupt si mi-a zis sa nu-mi mai fac griji, puiul meu e in grafice), are si ea dreptate. De ce spun asta? Pentru ca acum cateva saptamani, la sfarsitul unui antrenament al copilului meu, baietii erau in vestiar. Grupa de pitici care terminase (6-10ani) si o grupa mai mare, care se pregatea de antrenament (12-16 ani). Ei bine, cei mici observasera ca un baiat la vreo 13 ani avea penisul mai mic decat unul de 7 ani si se intrebau de ce!!!! Ca doar ala era mai mare, trebuia sa aiba penisul mai mare!!! Cand mi-a povestit copilul, am ramas foarte surprinsa. Nici nu vreau sa ma gandesc ce o fi fost in sufletul acelui copil, cum s-o fi simtit!!!!

Denig, mai mergi si la alti endocrinologi si vezi ce-ti spun. Exista tratamente hormonale, care ca efect secundar au marirea penisului. Un exemplu este pregnylul. Noi am facut (speram sa coboare testiculul), dar doza cea mai mica si pe o perioada de timp foarte mica. Atunci am observat ca i-a mai crescut putin penisul copilului meu si chiar mi-era teama sa nu creasca prea mult. Din fericire a fost bine si a mai crescut si copilul, totul mi se pare in regula acum. Deci mergi la medici si vezi ce poti face, dar nu actiona decat daca simti tu ca va fi in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denig spune:

Va multumesc tututror pentru implicarea in subiectul deschis de mine. Bine'nteles ca voi veghea atent si in continuare, deoarece clar penisul copilului nu este dez. normal - cum am mai spus in stare de erectie ar tb. sa fie in jur de 7-7.5 cm (in locul celor 4-5 cm).
S-a pus intrebarea - Cum a fost masurata ( nu cu sublerul, rigla sau mai stiu eu ce), Try a intuit bine
"De unde a reiesit ca a avut erectie copilul in fatza medicului? Mamica a spus doar ca are 4-5 lungime (probabil ca nici n-a masurat-o nimeni cu cm, ci a fost o aproximare ochiometrica) penisul baietelului aflat in erectie. La baie, la dezbracare/imbracare oricand putea mamica sa observe asta."

Din cate stiu eu tot neamul masculin dimineata, la sculare se afla cu puta in erectie. Este f. simplu sa constati acest lucru.
Pot sa va spun ca exista si cazuri rare, cand organul genital al baiatului nu recunoaste hormonii masculuini din corpul lui, ceea ce duce la o tragedie, si anume stoparea dezvoltarii organului genital.
Sunt rare aceste situatii dar ele exista(din relatari ale doctorilor). In acest caz nici macar adminstrarea de hormoni nu-si mai are efectul.
Asa ca, dupa parerea mea in cazul in care constati o problema de dezvoltare a organului genital masculin la un copil trebuie sa luati masuri: consulti doctori...faci analize...te asiguri ca nu ai stat in voia sortii. Cand am spus ca nivelul testosteronului este la limita inferioara, m-am referit la valorile normale varstei lui, si bine ar fi in cazul in care organul genital al copilului meu nu se dez. ca si valoarea testosteronului sa ramana la limita inferioara, toacmai pt. a putea sa-l primeasca pe cale artificiala la varsta la care se va putea administra(minim 14 ani).
Nu trebuie facut tam tam in familie cum ati spus si voi pt. a nu pune copilul intr-o situatie jenanta care sa-l marcheze, dar trebuie sa i se explice, asa cum v-am mai spus ca este un control care tine de sanatate si este bine sa fie facut. Daca aveti o rel. deschisa cu copilul, nu cred ca o sa aveti probleme.(eu cel putin nu am avut)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Denig, baietelul meu cel mic a avut hipospadias si am avut oaresce legatura cu latura asta (e adevarat ca la nivelul unui copil sub 2 ani). Iar hipospadiasul lui a fost un efect secundar al unei alte conditii genetice, deci suficiente motive sa stau in alerta tot timpul. Tocmai de aceea am spus la un moment dat ca atat timp cat ai facut parte din categoria normalilor e usor sa spui lasa dom'le copilu'n pace.
Testosteronul administrat in dose mici nu aduce nici o modificare de durata. Da, putza poate creste la o doza mica de testosteron, dar odata intrerupt testosteronul, putza revine la dimensiunile ei naturale (la operatiile de hipospadias se adiministreaza testosteron ca sa mareasca un pic putza bebelusilor si sa se poata opera mai cu precizie - ca doar la un bebelus si putza e mica, na - dar dupa operatie putza revine la diemnsiunile anterioare). Probabil ca e vorba de alte doze, mult mai mari care pot aduce modificari de durata, dar care deocamdata par a fi scoase din calcul in cazul vostru - motivele le-au spus altii inainte.

Prima verificare este nivelul testosteronului. Si e bine ce a facut dr. vostru. Daca nivelul e mic, deci considerat o cauza, atunci se stie ce si cum si se cerceteaza pe latura asta. Daca insa nivelul de testosteron este considerat normal, asta nu inseamna ca e totul ok. De ce? Productia poate fi buna, insa dpdv al receptorilor (nu stiu medical daca m-am exprimat corect) exista o problema. Adica testosteronul, desi emis in cant normala, nu produce efectele asteptate deoarece undeva exista o intrerupere a acestui proces sau procesul nu se desfasoara cum trebuie. Adica ce ti s-a explicat tie ca organismul poate nu recunoaste testosteronul produs de organism. Deci undeva in inlantuirea asta cauza-efect, ceva nu merge cum trebuie.
Cu cat afli mai repede care-i problema (daca exista intr-adevar una), cu atat poti sa te pregatesti mai bine pt alternativele care le ai la dispozitie. Tocmai pt ca in problema asta exista doar niste ferestre de timp in care se poate actiona eficient, eu zic ca e indicat sa afli cat mai devreme cum sta treaba decat sa ajungi prea tarziu la dr.

Si ma mai bazez si pe faptul ca intuitia materna nu e de neglijat.
Da, stiu ca uneori mamele doresc mai mult de la copiii lor si uneori isi fac probleme acolo unde nu exista, dar sunt si atatea cazuri cand mama simte f bine ca ceva nu e cum trebuie, iar sfatul meu e sa-ti urmezi instinctul.
Stiu ca dimensiunile putzei de cele mai multe ori sunt o chestiune de perceptie, insa uneori o putza mica poate avea si alte cauze decat perceptia gresita a unei mame. Doar pt ca e un subiect f sensibil pt un copil, nu trebuie sa cadem in panta cealalta si sa evita sa facem ceva (sa aflam niste raspunsuri de ex.) doar ca sa nu inducem vreun complex copilului. Daca putza e evident mica, complexul nu va intarzia sa apara, asta e indubitabil, poate nu acum la 11 ani, dar la 14-18 tot apare. Si-atunci e de preferat sa iti reproseze copilul ca nu l-ai dus la timp la dr. si ca te-ai facut ca n-are nici o problema (cand tu ca parinte esti cel ce trebuie sa aprecieze situatia, nu copilul de 11 ani)? Eu zic ca preferabil ar fi sa iti spuna copilul m-ai tarziu ca l-ai stresat cu 3 vizite la dr., dar ca uite ca ulterior s-a dovedit ca el e baiat dotat normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denig spune:

Ai perfecta dreptate in tot ceea ce ai spus. Eu oricum mi-am propus o a doua vizita la un medic endocrinoloc la o clinica din Bucuresti, medic care mi-a fost recomandat de o prietena. Vreau sa aflu o a doua parere despre acesta problema si in functie de raspunsul doctoritei o sa stiu daca eu pot sa fac ceva sau nu. Oricum ar fi copilul nu va simti ingrijorarea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Denig poti sa ne spui si noua care este medicul endocrinolog din Bucuresti si eventual sa ne spui cum a fost consultatia??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Filofteia, daca te intereseaza iti pot recomanda si eu unul bun. Ca sa-ti faci o idee, tratamentul pe care l-a facut baietelul meu stopeaza cresterea pentru o perioada de timp. De aceea conteaza si cand faci tratamentul si in ce cantitati. Inainte de a incepe, ne-a trimis la radiografie, ca sa vada distanta dintre oase, sa vada daca poate da tratamentul si in ce cantitate. Nu prea e vorbaret, reusesti destul de greu sa comunici cu el, dar pana la urma reusesti. A, si noua ne-a zis ca nu prea crede ca nu ajungem la chirurgie, ca sunt sanse minime de reusita. A avut drepate in tot ce ne-a spus. Daca te intereseaza spune-mi si iti trimit PM cu numele medicului.

Mergi la inceput