penis nedezvoltat

penis nedezvoltat | Autor: denig

Link direct la acest mesaj

Buna, sper ca cineva sa ma poate sfatui cu privire la o problema pe care o intampin cu fiul meu de 11ani. Dupa o vizita la medicul endocrinolog, acesta mi-a confirmat marimea penisului copilui ca fiind perea mica (4-5cm in stare activa). Am facut analiza testosteronului si am aflat ca este la limita inferioara. Din cate mi-a spus medicul administrarea tostesteronului la varste mici este interzisa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In stare activa? Adica in erectie? La 11 ani? Whauu medicul (sau tu) m-ati dat gata! Dar fara suparare intreb si eu asa ca fost baiat, cam ce dimensiune consideri ca ar trebui sa aiba un penis al unui baiat de 11 ani? Cat despre "stare activa", hmmm prefer sa nu mai comentez.
Cat despre testosteron la 11 ani?!!! Doamne dar e doar un baietas de clasa V-a? Abia a iesit din scoala primara! Brrr.... mamico wake up!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Brrr.... mamico wake up!




pe mine ma trec fiori cand aud asemenea tampenii spuse de gura medicilor!!!!
mare grija si atentie cu astfel de medici, ca-ti spun niste trasnai......de te baga in toate spaimele. nelamurirea mea este de ce vrei sa stii cat si cum trebuie sa arate un penis de baietel, la 11 ani???
stai linistita, vegheaza ca sa se toaleteze corespunzator, local si asteapta....ca timpul va rezolva aceasta problema!
fii foarte atenta!!!!



Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Marius, de ce te miri de un penis in erectie la 11 ani? Fiul meu are 2 ani si are momente cand penisul lui intra in erectie, mai ales daca este stimult. Adica, la baie el se mai joaca cu puta, ca multi alti baietei de altfel.Si atunci singur zice:"mami, am facut puta mae..."

Cat despre ingrijorarea mamei cu privire la penisul copilului sau, mi se pare absolut normala. Nu stiu care ar trebui sa fie marimea la varsta asta, dar medicul poat spune. Si exista tratamente pentru asta, eu zic ca e bine si indicat ca mama sa ia masuri de acum, ca sa nu ajunga copilul la maturitate deja cu un complex, ca , desi cica marimea nu conteaza, voi barbatii stiti mai bine ca asta e un aspect care , la inceputul vietii voastre sexuale(si poate nu numai), va streseaza pe fiecare in parte, si cred ca nu e unul care sa nu si-o fi masurat-o...

Scuze pentru momentele in care am fost off topic..



Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mey aia numesti tu "erectie" la copilul de 2 ani?

Citat:

"cica marimea nu conteaza, voi barbatii stiti mai bine ca asta e un aspect care , la inceputul vietii voastre sexuale(si poate nu numai), va streseaza pe fiecare in parte"

dar:

Ma faci sa rad. pai daca suntem noi complexati cum presupui tu (femeie fiind!) atunci de unde:
Citat:

"ingrijorarea mamei cu privire la penisul copilului sau, mi se pare absolut normala"?!

Mama cata complexare (daca ati fi barbati ar fi jale....)



Pe de alta parte daca tot nu stii care sunt dimensiunile anatomice ale penisului unui baiat de 11 ani de ce dai cu presupusul cu privire la complexele viitoare si/sau prezente ale baietilor/barbatilor... intrebam si eu asa candid deja ma uitam in jos complexat.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Eu n-am spus ca voi sunteti complexati. Am spus ca e mai bine sa previi, sa nu devii un complexat.

Draga Marius, sa stii ca si la 2 ani, cand penisul creste in dimensiune si devine rigid, medical tot erectie se cheama.Nu am spus ca asta presupune si potenta sexuala.

Iar mamica care a deschis acest topic a spus ca un medic a mentionat ca penisul copilului este nedezvoltat suficient. Probabil ca el stie mai bine ca noi care ar trebui sa fie dimensiunea la aceasta varsta. Dar daca i s-a spus acest lucru, e mai bine sa ia masuri, chiar daca in acest moment nu este vorba de o problema reala.

Te rog nu-mi pune in gura cuvinte care nu-mi apartin.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Macar asa de dragul unor informatii strict minore cu privire la baieti/barbati in ceea ce priveste testosteronul ca si secretie, efecte si varsta.

Ca sa nu uitam ca discutam de un baietas de 11 ani asa ca nu ma determina sa devin ironic de-a binelea. O fac rar de tot dar ...


http://ro.wikipedia.org/wiki/Testosteron#Adolescen.C5.A3a


Nu zic ca din punct de vedere medical probabil numesti tu erectie la un copil de 2 ani ca i se intareste putza dar sa fim seriosi erectia in sensul general cunoscut este totusi altceva are in mod cert legatura cu excitatia sexuala - las' ca-ti povestete fiu' tau (oare?) colo pe la 15-16 ani? zic si eu asa orientativ.
Cat despre faptul ca mamica sta sa vada erectia si dimensiunea penisului baiatului ei de 11 ani (!) si se da cu presupusul de testosteron ca e mica putza chiar ma provocati. Pai ce ai vrea sa aiba mai femeie la 11 ani? Fiica-mea are 12 si e fata nu baiat si abia mijesc mugurii de pustoaica dar colegii ei de clasa care au 12 ani sunt clar niste bietei (sexual discutand) ceea ce este firesc. Pai ce eram eu in clasa a a V-a? Brrrr... mey nu bateti campii.

Gata ca am trecut masura si nu am vrut parol!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

eu nu inteleg de ce i s-a spus ca nivelul testosteronului e scazut,nu e normal sa fie asa la 11 ani? eu stiu ca la pubertate incepe sa se secrete testosteronul si atunci se ingroasa vocea, apare barba, creste penisul? nu? iar la fete cresc sanii, apare menstruatia... daca o fata n-are menstruatie si sanii mari la 11 ani e patologic?

edit.. am vazut ca i s-a spus ca e "la limita inferioara" decila limita, dar nu sub limita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

fiul meu are aproape 10 ani, si cred ca are un penis normal. nici nu ma lasa sa intru in baie , cand face baie sau dus.
o sa il masor cand vine acasa, peste o saptamana, sa vad ce dimensiune are...nu stiu daca voi reusi..

de erectie nu poate fi vb , la 2, 5 sau 11 ani, penisul se mareste la atingere, atunci cand se face baie.
de la sotul meu stiu, ca el la 12 ani jumate s-a maturizat sexual, adika ca un barbat!
inca o data, mare atentie la ce spun medicii....ca nu-i chiar asa....



Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

Citat:
intrebam si eu asa candid deja ma uitam in jos complexat.


poate te ajuta cu ceva si raspunsul meu.eu am doi copii gemeni,fetita si baiat...la un control la medic,am intrebat si eu asa...nu stiu,intr--o doara,daca sexul baietelului este dezvoltata corect pt varsta lui.medicul mi-a raspuns in felul urmator: "abia in jur de 18 ani,sexul barbatesc se dezvolta atat cat trebuie.abia atunci se vede daca e indestul dezvoltat"

si eu cred si sant de acord cu toti de aici care spun :"mai dar e numai un baietas de 11 ani,ce-ati vrea de la el?"
nu mai apleca urechea la toti medicii neaveniti si lasa pustiul,nu-l complexa ducandu-l la controale de genul asta.mai degraba va ramane cu un complex asa decat ca o are...mica.scuze!scuze!scuze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

In stare activa? Adica in erectie? La 11 ani? Whauu medicul (sau tu) m-ati dat gata! Dar fara suparare intreb si eu asa ca fost baiat, cam ce dimensiune consideri ca ar trebui sa aiba un penis al unui baiat de 11 ani? Cat despre "stare activa", hmmm prefer sa nu mai comentez.
Cat despre testosteron la 11 ani?!!! Doamne dar e doar un baietas de clasa V-a? Abia a iesit din scoala primara! Brrr.... mamico wake up!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa




Marius , masturbarea are loc inca din uter.Inconstient , evident. Copilul mic vede ca daca-si freaca glandul , respectiv clitorisul este un sentiment placut.Nu este masturbare , e ceva inconstient si tine de cunoasterea corpului , si se intampla la toata lumea.
Asa ca un baiat de 11 ani are erectie.Erectiile pot fi si spontane , fara stimul sexual sau cu stimul sexual.
Nu este absolut nimic miraculos.
iar despre aceasta problema, eu nu stiu ca n-am facut asa ceva la scoala , prin urmare nu-mi premit sa contrazic doctorul.
Mai cere o parere daca nu esti lamurita.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput