penis nedezvoltat

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa cum a precizat medicul 14 ani -> cred ca este firesc sa va asteptati randul biologic. Opinia mea.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

scuze dar asa se ivesc complexele.pustiul e inca in formare.ca trebuie sa fi atenta la el e ok dar de aici si pana la ai masura puta in erectie e cam mult la numai 11 ani.
acum de curiozitate ca tot am citit cele 5 pagini cam cat trebuia sa o aiba la 11 ani?

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In erectie (daca e cineva sa masoare) in medie pana in 6 cm. In stare flasca in medie 3.5 - 4 cm. Problema se schimba incepand cu momentul in care apare secretia de testosteron. Nu exista o regula nici atunci deoarece baietii evolueaza extrem de diferit, dar in medie incepand cu 14-15 ani au o medie de marire (alungire) de 1cm-2cm/an biologic cifrele sunt orientative, oricum in jurul varstei de 18-20 ani in medie in stare erecta diemnsiunile sunt cuprinse intre 14-17 cm in stare flasca undeva intre 7-10 cm. Aceste dimensiuni sunt pur orientative specifice speciei caucaziane (alb)


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Baitul meu cand s-a nascut avea o putza ca tota lumea se mira pe el...cat era de mare, acu parca-i asa de mica! cat tre sa fie? ce conteaza, eu n-o iau la masurat...

Tot baiatul meu s-a nascut cu oole ascunse... mi s-a spus pe de-o parte ca trebe operat, ca exista risc de sterilitate, cancer etc...alti medici mi-au spus sa astept...am lasat timpul sa lucreze...oo le au coborat acum...la 21 de luni aproape...
deci, schimbari in timp exista, si bune si rele...

dar am fost sub supraveghere medicala tot la 6 luni...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Uite vezi si acesta este un aspect extrem de important (la 11 ani poate chiar mai important) - aspectul psihologic. De imagine personala. Asa cum am mai precizat inainte de orice in calitate de parinte in mod normal nu ai voie "sa sari" la impresii. Mai ales in zone sensibile. Mai mult decat atat baiatul este in formare psihica si pshologica iar sexual nu se poate spune ca ar fi. Ar fi fost extrem de recomandabil (asa cum au precizta si altii) sa fim (mult) mai ponderati in a ne da cu presupusul, in a ne inchipui probleme, in a crea momente delicate cu un puternic impact negativ asupra personalitatii altui om. Cu regret in calitate de mama am constatat ca nu aveati nici cea mai vaga idee asupra dezvoltarii unui organ al unui baiat in timp, ati facut o corelare intre baiatul mai mic si baiatul mai mare si logica v-a spus ca nu ar fi OK si ati actionat in consecinta direct fara sa va puneti problema daca logica dvs coincide cu realitatea dezvoltarii biologice reale (ca stadii de dezvoltare) a unui copil (in cazul de fata unn baiat). Rezultatul pozitiv(minor fata de cel negativ) este ca ati aflat cum sta treaba, ati aflat de pragul varstei de 14 ani (orientativ!) pentru baieti ceea ce este bine, insa ceva imi spune ca din punct de vedere psihologic(personal) baiatul dvs a trecut printr-o trauma chiar daca poate nu se vede. A fost o eroare mare dupa mine. Este punctul meu de vedere. Anyway asta e mai bine asa decat deloc desi uneori pana si deloc se dovedeste mai cu noroc. Fara suparare Ok?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa



Marius , tu ai spus ca nu se numeste erectie ce au copiii mici.
Consideri rusinos un consult medical? La consult nu trebuie sa participe si mama , si tata , si ora , si prietena si catelul , e destul doctorul.
SI decat sa te trezesti la 17 ani ca al tau copil e cam dat peste cap din cauza ca tu esti pudic , e mai bine sa treci peste rusinea ta si sa mergi.
SI acum , citind asta , inteleg de ce Romania e pe primul loc la cancerul de col: ca e rusine , nene , sa -ti vada doctorul organele genitale.
Dupa cum au mai spus (foarte bine Witchie si Shea, medicina nu se invata pe net oricat de simpla ar parea ca este).

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Consideri rusinos un consult medical?
insist ca nu ai citit tot subiectul sau ca nu ai facut-o cu atentie. nu cred ca a zis nimeni ca e rusinos un consult medical. ci ca un consult ca cel despre care e vorba poate crea complexe unde nu e cazul. iar ca tu, ca parinte, poti sa intrebi inainte un dr cam ce dimensiune tre' sa aiba putza lu' fi-tu. ca risca sa ramana mai complexat (ca doar asta era problema, sa nu fie copilu' complexat ca are putza mica. si eu revin cu intrebarea, cine isi punea intrebari, copilul sau mama ? )daca il duci aiurea la dr.

a, si un consult ginecologic (ca noh, io n-am putza...) mie una nu mi se pare rusinos. dar crede-ma ca nici nu ma duc de placere. mai intai stau de vb cu dr, daca e nevoie sa se uite o face, dar daca nu, nu. ceea ce trebuia facut -dupa capul meu, evident- si in cazul de fatza.


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Eu nu pricep cum a avut baiatul o erectie in fata medicului?!
cred ca si cei mai "putosi"sau mai exibitionisti sunt inhibati cand vine vorba de "hai sa vada nenea doctorul cat masoara".
Nu discut marimea ca nu stiu,dar este un subiect delicat si cred ca trebuie tratat cu multa delicatete.Perioada pubertatii este periaoada cea mai dificila si mai plina de complexe.. mai ales complexe de insuficienta...."nu sunt suficient de inalt,de musculos,de frumos,nu sunt suficient de placut si de`popular",acel complex de "ratusca cea urata",prin care multi dintre noi am trecut.
Ai grija Denig cum actionezi ca sa nu produci un complex inecesar.




Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Deci pana la urma cine i-a masurat-o??? Tu, ca mama, el sau medicul???

Bineinteles ca este OK un consult la doctor, dar depinde cum a fost facut...Ai intrat cu el??? Nu cumva i-ai spus doctorului ca ti se pare cam mica????

In ce priveste administrarea de hormoni...sa nu-ti inchipui ca acestia vor actiona numai asupra putei...ci asupra intregului organism, practic forteaza maturizarea cu efecte negative asupra altor organe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Citat:
scuze dar asa se ivesc complexele.pustiul e inca in formare.ca trebuie sa fi atenta la el e ok dar de aici si pana la ai masura puta in erectie e cam mult la numai 11 ani.
acum de curiozitate ca tot am citit cele 5 pagini cam cat trebuia sa o aiba la 11 ani?

Citat:
In erectie (daca e cineva sa masoare) in medie pana in 6 cm. In stare flasca in medie 3.5 - 4 cm

Hai ca nu ne mai intelegem. Eu din linkul pus de nu stiu cine aici am vazut negru pe alb ca la 11 ani ar trebui sa fie de 5.3-7.3cm lungime in stare normala (nu in erectie). Specificau acolo ca metoda de masurare este prin intinderea usoara a penisului (pt ca unele penisuri sunt ingropate sau ascunse si normal ca trebuie masurata toata lungimea). Probabil conteaza si daca penisul e circumcis sau nu, pt ca pielea de deasupra mai adauga ceva milimetri acolo.
Acu’ nu stiu care-i sursa noilor dimensiuni date de Marius cu 6 cm in erectie si 3.5-4 cm in stare neerectila. Cert este ca sunt diferente destul de mari intre dimensiunile celor doua surse.

Citat:
Eu nu pricep cum a avut baiatul o erectie in fata medicului?!

De unde a reiesit ca a avut erectie copilul in fatza medicului? Mamica a spus doar ca are 4-5 lungime (probabil ca nici n-a masurat-o nimeni cu cm, ci a fost o aproximare ochiometrica) penisul baietelului aflat in erectie. La baie, la dezbracare/imbracare oricand putea mamica sa observe asta.

Na, ca am dat si eu cautare pe internet sa mai aflu ceva nou si uite concluziile: penisul se masoara doar pe latura de sus (nu pe dedesubt), se fac masuratori repetate in diverse momente ale zilei si in zile diferite (factorii pot fi diversi, usoare erectii la atingere, temperatura scazuta in camera etc.) si apoi se face media acestor masuratori ca sa obtii marimea cea mai exacta. Masuratorile se fac numai in pozitia in picioare, nu stand jos, iar penisul trebuie masurat orizontal, nu atarnand.
Alte aspecte: de la nastere pana la 5 ani se inregistreaza o crestere limitata a penisului, iar intre varsta de 5 ani si inceputurile pubertatii se inregistreaza o f mica modificare in marime (deci si asta e o explicatie de ce n-a observat mamica nici o mare modificare in ultimii 5 ani). Apoi pe urmatorii 5 ani de la inceputul pubertatii ea tot creste pana atinge marimea adulta (in acesti 5 ani de la inceprea pubertatii creste in medie cam cu 1-2 cm/an).
Dar n-am reusit frate sa gasesc un alt tabel cu dimensiuni pt varste anterioare pubertatii. Singurul tabel pe care l-am gasit e ala al lui Dr Green. E adevarat ca n-am putut cauta in voie, fiind la servici, ca odata cu clickurile pe linkuri mai apareau si tot felul de poze…si daca ma vede vreun coleg (sa nu mai zic sef) nu ma crede nici in ruptul capului ca am o cauza nobila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Citat:
citat din mesajul lui denig

Buna, sper ca cineva sa ma poate sfatui cu privire la o problema pe care o intampin cu fiul meu de 11ani. Dupa o vizita la medicul endocrinolog, acesta mi-a confirmat marimea penisului copilui ca fiind perea mica (4-5cm in stare activa). Am facut analiza testosteronului si am aflat ca este la limita inferioara. Din cate mi-a spus medicul administrarea tostesteronului la varste mici este interzisa.




De aici cam asta reiese la prima citire,cel putin eu asa am inteles.

am citit ca a fost cu copilul la medic si acesta l-a consultat...am inteles gresit.medicul defapt a confirmat o dimensiune fara ca el sa constate ca este certa...a confirmat dimensiunile spuse de mama.


iar faptul ca nivelul testosteronului intra in rangurile normale(chiar daca este la limita inferioara)ptru varsta lui...nu mi se pare un motiv de preocupare, sau nu inca .pana la 14 ani are timp ca testosteronul sa ajunga la cealalta limita,poate.si nu-i poti spune "penis nedezvoltat"cand inca mai are vreo 3 ani in care se pot intampla multe.
si aici nu cred ca am inteles gresit deoarece acesta este titlul"penis nedezvoltat",iar rezultatul nivelului de testosteron nu confirma nedezvoltarea.
si tind sa-i dau dreptate lui Marius cand spune sa o ia mai usor.
asta nu inseamna ca nu a facut bine ca a mers la medic.










Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput