Ati fost vreodata la ghicitoare?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

nu cred in ghicitoare dar cred cu toata convingerea in stele pt ca din ''stele''/univers ne tragem si tot acolo ne pleaca sufletul cand murim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Nu stiu daca ai sa gasesti o ghicitoare care se "vinde" si care intr-adevar sa si ghiceasca bine. De obicei "ghicitoarele" bune se gasesc printre prietene, vecine, cunoscuti care de cele mai multe ori nu doresc sa ghiceasca necunoscutilor.
De exemplu, mama mea are o vecina care ghiceste in carti numai cui vrea si cand vrea, mie mi-a ghicit o singura data si mi-a ghicit super bine. Acum vreo 9-10 ani, eram proaspat maritata si stateam cu soacra pe cap(defapt eu stateam pe capul ei pt. ca locuiam la ea)si care ma iubea ca nisipul in ochi, vazandu-ma zilnic abatuta mi-a ghicit in carti astfel: "vei face un copil-baiat (nici nu aveam de gand) si iti vei lua casa (nu aveam nici un ban pus de-o parte si am ras)si culmea, iti va da soacra bani..."e, hai ca asta era prea de tot...Si exact asa s-a intamplat si in aceeasi ordine, insa acum desi sunt curioasa mi-e teama sa ma duc sa imi mai ghiceasca cineva, pentru ca sunt atat de multumita cu viata pe care o am acum, incat nu vreau sa mi-o schimbe nimeni si nimic.
Sfatul meu este sa nu faci greseala sa te duci la "vrajitoarele alea pricepute" care te golesc de bani, ci mai intreaba pe cunoscuti si de obicei pe femeile mai in varsta, poate ai succes daca iti doresti asta cu adevarat.

O seara excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Am cunoscut o batrinica cand eram in liceu , era tare priceputa in ghicitul in cafea cand mai chiuleam de la scoala mergeam la tanti Mica asa o chema , ea mereu ne primea cu dulceatza si o cafea buna dupa care ne spunea ce avea de zis. Mergeam cu prietena mea pe care am rugat-o sa noteze tot ce zice tanti Mica si eu eu am facut la fel pt ea pt ca ne spunea prea multe si vroiam sa tinem minte.Primele lucruri care s-au adeverit la mine au fost notele de la treapta exact cum imi spusese ea.Apoi prietenei mele i-a spus ca ii moare cineva care ii este foarte drag o persoana care o cheama cu A am stat noi si ne-am gandit zice mama e cu G tata cu C fratimiu la fel cu C oricine altcineva moare nu imi este atit de drag si ce sa va zic i-a murit catelusa care o chema cu A dupa care a plans luni de zile.Apoi am uitat de tot ce mi-a zis , si am aruncat caietul pe sifonier si l-am gasit dupa ce ma casatorisem. totul a fost adevarat cateva exemple.
Mie mi-a zis ca ma marit cu un tip cu A la doua case apropiate, pe vremea aia vorbeam cu un tip cu M care era destul de serios si tare ne faceam noi planuri si zic e n-a vazut tanti Mica bine , apoi mia zis ca o sa traiesc intr-o tara cu C si o sa ma intorc inapoi dupa 7 ani, prima data cand am plecat din romania am locuit in Belgia 5 ani si iar zic greseala la tanti Mica cam chiora .
Dar peste cativa ani am plecat in Canada si apoi am realizat..., e adevarat pe sotul meu in cheama cu A mi-a fost vecin de-o viatza (casele apropiate), Exact dupa 7 ani ne-am intros in vizita in ro pt prima data! Singurul lucru care nu s-a implinit mi-a zis ca o sa am 3 copii , am 2 si am pierdut o sarcina , dar chiar asa de meseriasa sa fie sa vada si asta? Prietena mea inca nu este casatorita dar tinem legatura si o sa va zic daca si ea l-a gasit pe G asa cum i-a zis tanti Mica. Am mai fost la cativa ghicitori de fun dar nici unul nu a stiut sa zica asa de bine, imi spuneau numai timpeni.La ea te ducea-i si nu ii dadea-i numele ea ti-l spunea. Mai rar asa persoane. Pacat ca nu mai e in viatza ca tare as mai fi vizitat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Mie mi-a zis ca o sa ma marit cu un capitan... Mama...ma gindeam eu si ma si vedeam cu un capitan de vas!
Da, m-am maritat si numele de familie acum imi este... Capitan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

am uitat sa spun ca bunica-mea ghiceste in cafea si imi tot spune ca vede bani gramada pentru mine! Asta nu mi s-a intimplat niciodata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

quote:
Originally posted by Happy_in_TO

Mie mi-a zis ca o sa ma marit cu un capitan... Mama...ma gindeam eu si ma si vedeam cu un capitan de vas!
Da, m-am maritat si numele de familie acum imi este... Capitan


ce faza misto norocoaso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by cortez

Nu stiu daca ai sa gasesti o ghicitoare care se "vinde" si care intr-adevar sa si ghiceasca bine. De obicei "ghicitoarele" bune se gasesc printre prietene, vecine, cunoscuti care de cele mai multe ori nu doresc sa ghiceasca necunoscutilor.
De exemplu, mama mea are o vecina care ghiceste in carti numai cui vrea si cand vrea, mie mi-a ghicit o singura data si mi-a ghicit super bine. Acum vreo 9-10 ani, eram proaspat maritata si stateam cu soacra pe cap(defapt eu stateam pe capul ei pt. ca locuiam la ea)si care ma iubea ca nisipul in ochi, vazandu-ma zilnic abatuta mi-a ghicit in carti astfel: "vei face un copil-baiat (nici nu aveam de gand) si iti vei lua casa (nu aveam nici un ban pus de-o parte si am ras)si culmea, iti va da soacra bani..."e, hai ca asta era prea de tot...Si exact asa s-a intamplat si in aceeasi ordine, insa acum desi sunt curioasa mi-e teama sa ma duc sa imi mai ghiceasca cineva, pentru ca sunt atat de multumita cu viata pe care o am acum, incat nu vreau sa mi-o schimbe nimeni si nimic.
Sfatul meu este sa nu faci greseala sa te duci la "vrajitoarele alea pricepute" care te golesc de bani, ci mai intreaba pe cunoscuti si de obicei pe femeile mai in varsta, poate ai succes daca iti doresti asta cu adevarat.

O seara excelenta



Subscriu,si eu zic sa nu mergi la ghicitoarele care te storc de bani.Si mie mi-a ghicit o cunostita.

Anca, mami de Bianca si Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Va dati seama ca nu ma duc la vreo mama Omida sa las milioane ca sa-mi spuna eventual ca am argintu' viu in mine si tre sa sacrofic 10 gaini la miezul noptii...e plin netul de ele is mai bine lipsa. Acu' imi amintesc ca mi-a ghicit si mie odata o tanti in cafea, mi-a zis doar chestii pe termen scurt care s-au cam adeverit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

La tipa la care am mers eu mama-mea merge regulat(are ea o treaba) si l-a dus intr-un moment de rascruce si pe un coleg de-al ei .
Omul era proaspat divortat si se gandea daca sa se impace sa nu cu nevasta-sa. Mai erau 3 femei care se tineau dupa el si el nu stia ce sa faca.
S-a du la ea si i-a spus ca o sa ramana cu X(caree cu vreo 17 ani mai mica), o sa se casatoreasca , isi cumpara o masina si o casa si fac un copil.
Evident era exclus din start cel putin faza cu cumparatul: ea statea cu chirie, el avea o garsoniera parca sau statea la ai lui , nu stiu. N-aveau bani
Si nu trece o luna ca se casatoreste omul. Dupa casatorie isi cumpara o casa , o masina si dupa putin timp tipa il anunta ca e insarcinata

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Prin 2001 daca imi aduc bine aminte, m-am dus la Mogosoaia impreuna cu o prietena la o tiganca care avea un mare banner in fata casei in care-si etala calitatile de urmasa a mamei omida, sa aflam si noi de una, de alta. Cand am ajuns la ea si am parcat in fata curtii, am ramas ca la dentist, o casoaie imensa, pe vreo 3 nivele, cu turnulete, alba, in curte vreo 2 puradei care se jucau printre gainile lasate libere, iar tiganca, la vreo 30 si ceva de ani, plina de aur pana-n dinti, a venit dupa ce am ajuns noi acolo, la volanul unei masini cu numere rosii. La parter, undeva in capatul holului, nu-si terminase inca amenajarile interioare, era la stadiul de gresie si faianta.
Ne-a bagat pe rand in sedinta, (era confidential), intr-un living imens, impunator. Tot ce-mi amintesc e ca mi-a zis ca am cununiile legate la cap de mort si ca pana nu mi le dezleg n-o sa ma marit si ca ea mi le poate dezlega contra unei sume de bani (nu-mi mai amintesc cat). Dupe ce s-a incheiat sedinta si pentru prietena mea, ne-am urcat in masina si pe drum spre casa am descoperit ca ne-a spus la amandoua aceleasi povesti iar buzunarele noastre erau mai goale cu 600.000 lei.
Probabil ca pana acum tiganca si-a mai inaltat inca 2 niveluri de casa.


Elle

Mergi la inceput