farduri minerale?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

gudinde, sint foarte curioasa sa ne impartasesti impresiile dupa ce primesti comanda. Eu inca n-am curajul sa-mi comand farduri de ochi, sint tare nepriceputa la fardatul pe ochi si niciodata nu stiu cu ce nunate sa ma dau. Asa ca ramin indecisa.

Eu am mai facut azi o comanda, mi-am comandat concealer brush si perie de fardat pe ochi, mixing jar, inca un blush si inca un lip gloss. Si, vio sau restul fetelor, in cazul ca va hotarati sa faceti comanda zilele astea vedeti ca au o promotie, daca introduceti codul emolympics primiti o reducere de 8%.

mmc_nd, eu sint inca novice, nu stiu sa-ti raspund la toate intrebarile, dar pot sa-ti zic parerea mea. De finishing veil nu stiu daca se poate da fara foundation, pentru pori dilatati ai putea incerca sa-ti comanzi foundation din gama intensive, din cite scriu ei pe net iti da un finish matasos, regleaza secretia de sebum fara sa uste fata.
De demachiat eu ma demachiez cu demachiantul normal cum faceam de obicei.
Eu n-am avut nici un fel de probleme cu foundationul, nu ma stringe fata, poate depinde de tipul tau de ten si de tipul de foundation pe care ti l-ai ales. Eu am ten mixt si mi-am comandat foundation care e semi-matte, insa ma bate gindul sa comand si niste sample micute matte si intensive, ca sa vad diferenta.

Poate intra inaioana care e mai experimentata si ne lumineaza.

Oricum, declar ca am devenit o infocata a make-up-ului mineral, pina si sotul meu mi-a zis ca ii place cum arata tenul meu cind ma fardez acuma. Si el era mereu un circotas cind venea vorba de fardat, comenta ca ii place look-ul natural, etc, etc, insa acum fata mea arata foarte bine, deloc incarcata, n-ai zice ca sint fardata, insa e luminoasa si naturala.


38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Baby kabuki si mie mi se pare mica pt foundation, dar este foarte buna pt finishing powder. Pt foundation eu sunt incantata de new flat top brush. In ultimele zile am experimentat aplicarea foundationului cu pensula uda. Mi se pare ca asa acopera mai bine fondul de ten. Eu mi-am luat semi-matte si este un pic prea discret pt acele zile inaintea CM cand mai apar cosuri pe fata si trebuie acoperite. De aceea acum mi-am comandat si matte si intensive pt a putea face diferenta.

Pt secretia de sebum mi-am comandat 2 concealer despre care ziceau fetele pe forum ca aplicate inainte de foundation, pe toata fata, ajuta la reglarea secretiei de sebum. De abea astept sa le incerc.

mmc_nd,
Atat pe forumul lor cat si pe youtube se spune ca fata trebuie hidratata corespunzator inainte de a aplica fardurile. Parca si inaioana ne-a spus ca trebuie folosita o crema de fata.
Mie mi s-a intamplat ca din lipsa de timp sa sar peste aceasta etapa intr-o zi, dar eu avand tenul mixt n-am avut probleme.
Am folosit pt demachere acelasi demachiant, respectiv tonic ca si pana acum.
La restul intrebarilor nu stiu ce sa-ti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diavolitza spune:

cele mai proaste farduri nu sta pe orice piele...oricat ai hidrata piela ...nu as recomanda sun ieftine deci nu e o pierdere asa mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Eu mi-am comandat foundation pe post de fond de ten ??? E corect ???
Si concealer pentru cearcane...deasupra dau cu pudra...sper ca se aplica si la fardurile minerale de la everyday ???

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

geniest,

Da, foundation in loc de fond de ten. Vezi ca exista mai multe optiuni: matte, semi-matte, intensive etc.
Eu initial mi-am luat semi-matte si nu acoperea suficient. Apoi mi-am comandat matte si intensiv si le combin. Daca vreau sa fie o putere de acoperire mai mare pun mai mult intensive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Concealer=corector.Deci poti sa-l folosesti pentru cearcane si pentru alte imperfectiuni ale tenului.
Multumesc fetelor care au impartasit opiniile lor despre everydaym,m-au ajutat la alegerea nuantelor potrivite:-)Mie intensiv mi se pare ca are cea mai mare putere de acoperire.Abia astept sa-mi ajunga pudra compacta sa vad cum e in comparatie cu cea pulbere care,mie una,nu mi se pare ca acopera cine stie ce,chiar si cu corector sau/si foundation dedesubt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23

sunt multumita de pudrele de obraz cu minerale (cele pure si nu cele cu talc in ele) in schimb fardurile de ochi, desi au culori foarte intense deci sunt economice nu stau pe pleope, se strang intre liniile de la ochi si paleste culoarea dupa o vreme .Am dat o groaza de bani pe ele si desi or fi ele sanatoase sunt mai proaste ca alea de la ruby rose.Bella pierre se numesc cele pe care le am eu


Ianinte de aplicarea fardurilor de ochi folosesti o baza de machiaj? E f important sa pui un "primer", daca nu ai unul bun ca UDPP sau Two faced sau oricare altul mai scump, chiar si corector e bun. Daca nu merge nici asa inseamna ca intr-adevar machiajul e de proasta calitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Bine v-am regasit, fetelor
Am profitat si eu de reducerea de 12% pe care o au pana la 31 oct. si am mai comandat niste pensule, mai ales New Flat Top pentru foundation si pensula pt. blush abia astept sa le incerc
Si mai vreau sa incerc si niste nuante noi de fdt, din gama Buff si din Beige, pe matte si semi-matte, asa ca am comandat iar kitul free si mai multe samples.

Fardurile de ochi le-ati incercat? Am comandat si o mostra(doar), nu stiu daca ma descurs cu fardul asa pulbere nepresata, mi-e ca il imprastii peste tot, mai putin unde trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Eu am luat doua farduri de ochi.Ca sa le aplic folosesc o pensula pentru fard compact(din aia mica,cu varful din burete),se"lipeste"mai bine fardul de ea si nu-l imprastii asa de mult pe unde nu trebuie:-)Au reducere de 12%?Unde vad asta pe site ca tocmai m-am uitat si nu reusesc sa o gasesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Si eu am farduri de ochi si sunt f multumita. Le aplic cu pensula pt ochi luata de la ei.

Fetelor vroiam sa va mai spun ca daca doriti ca foundationul sa aiba o putere de acoperire si mai mare puteti sa-l aplicati pe ud.
Pulverizati niste apa pe pensula si apoi aplicati foundationul cu pensula umeda la varf. Eu nu am pulverizator si pur si simplu pun un pic de apa in causul mainii si inroduc pensula new flat top. Se umezeste varful pensulei si apoi cu pensula umeda ma machiez.
Sau am mai citit pe forumul lor ca o fata inainte de a-si aplica foundationul si-a pus pe fata un prosop umed si atunci nu a mai umezit pensula. La mine aceasta varianta nu ar merge pt ca eu inainte de foundation ma dau cu un concealer.

Mergi la inceput