farduri minerale?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Fetelor, ati primit comanda de la Everyday Minerals? Cum sunt pensulele, le-ati incercat? Care o fi mai buna pentru aplicat foundation-ul, baby kabuki, long handled kabuki sau new flat top brush? Cine le-a incercat sa -mi spuna si mie, va rog, ca as vrea sa mai dau o comanda si nu stiu pe care sa o iau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Eu am primit prima comanda, dar am comandat numai baby kabuki (restul vor veni in max 2 sapt sper). E super fina, dar e ff mica - cam cat degetul mare de la mana. E ok de aplicat retusuri sau corectorul Mint (asta fac eu cel putin). Cat despre restul, pot sa spun doar ce am citit: top flat brush e buna pt un machiaj mai mat si cu putere mai mare de acoperire, iar long handle kabuki e pt o acoperire mai usoara. Am mai luat pensula pt corector si e excelenta (nu se compara cu ce am avut pana acum). Din pacate mai am de cumparat mostre de fdt, ca nu am reusit sa identific nuanta corecta pana acum.
PS. Pot sa recomand un blush Waffle cone; e superb un maroniu-bronzuliu cu un f usor sidef aramiu( o nuanta destul de palida, pt un ten mai deschis la culoare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Brianna, multumesc pentru informatiiNu stiu de ce aveam eu impresia ca diferenta dintre baby kabuki si long handled kabuki era doar lungimea manerului...Bine ca mi-ai spus, acum cred ca o sa comand si long handled si flat top brush, ca sa fiu mai sigura.
Deocamdata eu la fonduri de ten inca fac combinatii.Sunt un pic bronzata pe pometi si pe nas si in rest mai alba, ca deh, am crezut ca daca e innorat poti sa iesi la padure fara crema cu FPS, asa ca tot combin diverse nuante de foundation pe ivory si beige cu sunkissed, pana imi dau seama care se potriveste mai bine.
Apropo de corectorul Mint, cum il aplici? Imi place ca acopera bine petele rosii, insa mi se pare ca se vede nenatural "sideful", as fii preferat sa fie mat.De altfel, si cu cel Pearly beige am aceeeasi problema, nu stiu cum sa-l aplic si sa nu para zona prea " sidefata" si mai mult sa atrag atentia asupra problemei decat sa o acopar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Vio, am impresia ca tu ai luat corectoarele in varianta perlata. Nu te pot ajuta (inca ), dar am citit ca cea mai buna varianta este sa amesteci 1:1 cu cea normala - adica jumate mint, jumate pearl mint - si iese ceva mult mai fain decat variantele initiale. Eu bat cutiuta de mint de vreo 3 ori si folosesc doar ceea ce cade in capac (nu stiu cum sa explic altfel; bag bk in capac si amestec pana nu mai e nimic acolo. Apoi aplic extrem de usor pe aproape toata fata, si nu se vede nici o urma de verde, ci doar o usoara pelicula albicioasa care dispare cand aplic fdt.
Cu nuantele de fdt..ce sa spun, sunt departe de ceea ce credeam eu ca sunt. Sunkissed e prea roz pt mine, golden fair prea deschis si golden light prea inchis. In urmatoarea comanda am olive fair, si 2 buff-uri.(si exact ca tine, deja am prins culoare - desi am folosit Shisedo cu FPS 34++ - si nu o sa se mai potrivesca nici o culoare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Da, Brianna, abia acum am vazut ca era si varianta mint "simplu", ca sa zic asa, nu perlat..Asta e, o sa comanda si varianta asta, oricum nu stiam ce sa mai trec in comanda.As vrea sa comand setul de 12 produse, mi se pare f. convenabil, insa nu m-am hotarat inca la produse(sint atatea optiuni si as vrea sa incerc tot, daca se poate) asa ca mai astept putin, poate reusesc sa ma hotarasc.

Tu ce ai mai comandat?Ai incercat cumva fardurile de ochi, ca pe mine parca m-ar tenta cateva nuante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Inca nu am incercat nimic decat fdt, concealer si blush. Am inca 2 comenzi pe drum tot cu cele de baza, plus lipgloss si scrub. Abia in urmatoarfea comanda ma orientez si spre farduri de ochi, pudra etc. DAr asta o sa fie dupa concediu..adica peste vreo 3 saptamani. Cand vine comanda, te tin la curent.
PS setul de 12 e convenabil, dar cred ca doar pt americani. 50 usd + transport+taxe vamale...nu cred ca merita. mai bine sparg comanda in mai multe sub 22 euro (apropo: vamesul mi-a spus ca pt comenzi online asta e limita - nu am inteles la ce se refera aia de 45 euro).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Din cate am inteles, tot de la vames, la cosmetice nu sunt taxe vamale, doar TVA.Cat despre cei 45 de Euro, se refera la scutirea de TVA a bunurilor cu "caracter necomercial" (citat din Codul fiscal')
cu valoare mai mica de 45 de euro.

La topicul cu strawberrynet fetele spun ca nu au platit niciodata TVA pentru produsele cosmetice, asa ca partea cu TVA aplicat la bunuri cu caracter necomercial(adica "cadou" de la prietenii nostrii de la EM) in valoare de peste 45 Eur e pur subiectiva. depinde de dispozitia vamesului, adica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

am primit si eu azi aviz pt comanda din 28 iunie..maine ma duc s-o iau si revin cu impresii

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Madau, tu spuneai ca ai comandat pensule sau am retinut eu gresit? Cum sunt, le-ai testat?Ce ai mai primit si iti place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Asaaaa....le-am luat, le-am testat si zic asa:

1. am luat baby kabuki...e super ok, foarte multumita sunt
2. fondurile de ten, cele 3 nuante pe care le-am ales le-am cam nimerit, mai putin una care e cam deschisa, dar cred ca merge combinata cu una mai inchisa si va fi ok. Pun maine exact nuantele ca acum nu le am la indemana. M-am dat dimineata cu el si pot sa zic ca arata super, am luat nunate mate, si acum dupa o zi intreaga de "alergat" arat ca scoasa din cutie.
3. fardul de obraz e excelent, am nimerit si culoarea, arata super natural
4. rujul - am cam dat chix cu el, am luat o nuanta ciocolatie dar arata ca dracu pe buze
5. corectorul e ok, eu l-am dat uscat insa cred ca arata mai bine umed, insa n-am luat si pensula pt el

Concluzie: ma bag clar la o comanda mai mare....

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput