farduri minerale?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Nu te necaji, Ileana, pana rezolvi cu cardul poti sa te "joci" pe site la EDM, sa-ti alegi produsele si nuantele si cand ai cardul OK, poti doar sa validezi cosul si gata, nu mai pierzi timpul cautand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Si ca sa completez, referitor la farduri, mi-au trimis cadou o mostra de fard de ochi, auriu. Se intinde foarte fain, dar nu mi se pare mai bun sau mai rau ca orice fard de la EDM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui vio_dia

Nu te necaji, Ileana, pana rezolvi cu cardul poti sa te "joci" pe site la EDM, sa-ti alegi produsele si nuantele si cand ai cardul OK, poti doar sa validezi cosul si gata, nu mai pierzi timpul cautand



A, merci, bine ca se pastreaza comanda...la cat m-am chinuit sa pun culorile in kit...
Va fac mai tarziu concurenta la machiaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Citat:

A, merci, bine ca se pastreaza comanda...la cat m-am chinuit sa pun culorile in kit...
Va fac mai tarziu concurenta la machiaj.

ileana

Daca ti-ai facut cont si erai logata cand ti-ai ales kitul, se pastreaza. Asteptam sa ne spui cum iti plac

Edit: Brianna, acum am vazut ce ai postat mai devreme. Multumesc pentru info, chiar ma intrebam cum sunt pensulele CS. Sa le folosesti fericita.
Vad ca la a 2-a pensula postata de tine scrie "taklon", deci e sintetica, zic eu. Pentru fondurile de ten si PMUP, ce pensule folosesti, tot de par natural de la CS, sau de la Everyday Minerals?

Aaah, parca spuneai ca ai comandat un primer si silica powder, cum le folosesti? Inainte de fardul de ochi sau pe toata fata? By the way, nu stiu ce e silica powder,trebuie sa ma documentez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Pentru zona din jurul ochilor cel mai bun anticearcan de la EDM mi se pare Aussie Perk me up, mai bun decat PMUP - asta mai mult din cauza culorii pielii ( in momentul de fata fdt care mi se potriveste cel mai bine este Light Almond - mai concret nu prea am undertone rozaliu). Pentru orice corector in jurul ochilor folosesc eye kabuki.
Pentru fdt folosesc Flat top, iar pt primer si finishing powder Long handle kabuki. (sincer imi plac mult mai mult pensulele din fibre sintetice, mai mult din considerente...igienice - cand ma gandesc ca aplic ceva pe fata din parul unui animal mort, ma cam ia cu scarba, asa ca incerc sa nu ma gandesc).
Primerul lor - Diva defense primer- l-am folosit azi prima oara, asa ca impresii nu am prea multe. MI se pare destul de uscacios (in conditiile in care am tenul mixt spre gras), insa dupa 4 ore de purtat fdt pare la locul lui si nici nu am fata prea lucioasa. Poate asta e efectul si utilizarii pudrei de silica ca finishing powder - am 5 straturi de praf pe fata. Silica, de principiu, ajuta sa nu mai existe aspectul ala de prafos, si creaza o pelicula ce difuzeaza lumina - efect de iluminator, plus ca absoarbe uleiul in exces de pe fata.
Iar m-am intins prea mult, scuze.

Nu ti-am raspuns concret la intrebare: Primer-ul l-am pus inainte de orice pe fata si pe pleoape. Dupa ce am machiat fata, mai pun inca un strat de primer, sau corector (sunlight, in general) pe pleoape.
Silica nu am folosit-o decat pe fata, nu si pleoape - ultimul strat din toate 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Citat:
citat din mesajul lui brianna

Pentru zona din jurul ochilor cel mai bun anticearcan de la EDM mi se pare Aussie Perk me up, mai bun decat PMUP - asta mai mult din cauza culorii pielii ( in momentul de fata fdt care mi se potriveste cel mai bine este Light Almond - mai concret nu prea am undertone rozaliu). Pentru orice corector in jurul ochilor folosesc eye kabuki.
Pentru fdt folosesc Flat top, iar pt primer si finishing powder Long handle kabuki. (sincer imi plac mult mai mult pensulele din fibre sintetice, mai mult din considerente...igienice - cand ma gandesc ca aplic ceva pe fata din parul unui animal mort, ma cam ia cu scarba, asa ca incerc sa nu ma gandesc).
Primerul lor - Diva defense primer- l-am folosit azi prima oara, asa ca impresii nu am prea multe. MI se pare destul de uscacios (in conditiile in care am tenul mixt spre gras), insa dupa 4 ore de purtat fdt pare la locul lui si nici nu am fata prea lucioasa. Poate asta e efectul si utilizarii pudrei de silica ca finishing powder - am 5 straturi de praf pe fata. Silica, de principiu, ajuta sa nu mai existe aspectul ala de prafos, si creaza o pelicula ce difuzeaza lumina - efect de iluminator, plus ca absoarbe uleiul in exces de pe fata.
Iar m-am intins prea mult, scuze.

Nu ti-am raspuns concret la intrebare: Primer-ul l-am pus inainte de orice pe fata si pe pleoape. Dupa ce am machiat fata, mai pun inca un strat de primer, sau corector (sunlight, in general) pe pleoape.
Silica nu am folosit-o decat pe fata, nu si pleoape - ultimul strat din toate 5.


Am si eu cateva intrebari, dar sa nu radeti, va rog:
Ce efect se creaza in urma aplicarii atator straturi?
Pare fata incarcata?
Ridurile par accentuate sau estompate? (ma intereseaza cele de expresie)
Fata capata un aspect prafos?
Tenul isi pastreaza aspectul flawless si dupa ore bune de la machiaj, sau se schimba (ex. pielea devine lucioasa/ uscata...)
Daca aplici machiajul direct, fara primer, se obtine acelasi efect?


Mersi

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Alia, de obicei puneam doar 3 straturi: 2 de fdt si unul de finishing powder. Acum am adaugat primer-ul si silica. Modul optim de machiaj, pe care il recomanda si pe site-urile de MMU, este sa aplici mai multe straturi usoare, succesive de fdt. Am incercat mai multe variante de aplicare si asta cu aplicarea a 2 sau chiar 3 straturi usoare confera un aspect mai putin incarcat al tenului comparativ cu aplicarea unui singur strat dar ...sanatos. Ridurile se vad, mai estompate decat fara machiaj, dar nu dispar; in cazul in care culoarea fdt este mai inchisa decat tenul, ridurile sunt mai evidente si tb sa alegi o alta nuanta. Daca nuanta fdt este mai deschisa decat tenul apare aspectul prafos - alegi o nuanta mai inchisa. Apropo de aspect prafos - la sfarsitul machiajului dau pe fata cateva pufuri de apa termala (Avene) si las sa se usuce, fara sa mai ating fata.
Rolul primer-ului este de a face ca machiajul sa ramana cat mai aproape de forma in care l-ai aplicat (ten mat, cu imperfectiuni acoperite). Daca reuseste sau nu...asta e alta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Citat:
citat din mesajul lui brianna

(sincer imi plac mult mai mult pensulele din fibre sintetice, mai mult din considerente...igienice - cand ma gandesc ca aplic ceva pe fata din parul unui animal mort, ma cam ia cu scarba, asa ca incerc sa nu ma gandesc).


Brianna, multumesc. Cu pensulele sintetice ai dreptate, si mie imi plac mult, de fapt pe toate site-uri de MM pe unde am mai citit sunt recomandate cele sintetice pentru aplicarea fardurilor si fdt minerale, nu pensulele din par natural.

Cat despre senzatia ciudata cu parul unui biet animal mort pe pielea mea , cahhh, mai bine folosesc pensule sintetice
Din ce citeam prin review-uri, cele naturale daca le uzi sau le speli au un miros urat (ca de caine udsau asa ceva). No way sa pun asa ceva pe fata mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Eu folosesc fardurile minerale de la L'Oreal.Am vazut insa si la www.thebodyshop-usa.com/bodyshop/browse/category_page.jsp?categoryId=cat648005&cm_re=Tyra_Hemp-_-Navigation-_-Make_Up-Mineral_Make_Up" target="_blank">The Body Shop farduri minerale si pensule pt aplicarea acestora, sunt bune? Ma tenteaza si pe mine sa comand de la EDM, dar nu am rabdare sa astept 2 saptamani, as prefera sa mi le iau de aici si sa le probez inainte .
Ma tenteaza foarte tare www.thebodyshop-usa.com/bodyshop/browse/product_detail.jsp?categoryId=cat5280013&productId=prod858838" target="_blank">foundation brush si www.thebodyshop-usa.com/bodyshop/browse/product_detail.jsp?categoryId=cat5280013&productId=prod858840" target="_blank"> blusher brush.Eu de Seby (27 aprilie 2006) Poze mami, tati si Seby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

salut...eu am patit o nepatita...vrea sa intreb daca si voi ati patit asa ceva...sau cum sa fac.in data de 10 nov am dat o comanda de 62 de dolari pt. soacra mea...am platit ca de obicei prin paypal...si astept eu o saptamana ca de obicei...nimic...nici pina acum nimic.Am luat e-mailul la purificat...si gasesc pe 18 un e-mail cum sa anulat comanda...si un e-mail de la pay pal ca am primit inapoi 10 dolari de la EM.Ei...unde-i pachetul meu...sau toti banii inapoi.Mentionez ca am primit confirmarea de EM cind am platit ...si de paypal...totul in regula ca dupa 8 zile sa m-a trezesc cu aceste doua e-mailuri.Ce sa fac?




Mergi la inceput