farduri minerale?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Multumesc pentru raspuns. Din pacate eu am experienta cu strawbery cand am comandat un tus si un rimel si vamesul mi-a cerut factura sa aplice taxele. Nu aveam factura in colet, a zis ca de data asta...ma lasa dar data viitoare sa nu mai vin fara factura. Nu valorau mai mult de 35 euro impreuna...

Cand ridic coletul laredoute am sa vorbesc cu vamesul sa aflu concret ce si cat se vamu ieste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

claujro,

Mie asa mi-au spus de la posta.
Eu personal am platit doar cativa roni taxele postale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Dupa discutii interminabile si cu extrase de lege pe care am cerut sa mi le arate (daca ma pune sa platesc macar sa vad in baza a ce platesc) am stabilit un lucru clar cu al meu vames ( se pare ca totul e subiectiv si interpretabil) : la comenzi pe internet de orice natura valoarea peste care se aplica taxe, accize si alte alea este de 22E. Ceea ce se vehiculeaza mai des ( si ceea ce scria pe spatele avizului de la posta) este suma de 45E - colete primite din alta tara de la persoane fizice. Conform TARIC http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=RO pentru farduri nu se platesc taxe vamale.
Problema care nu am lamurit-o foarte clar cu nenea vamesul meu este problema TVA-ului. TVA din cate stiu eu ar trebui sa platim, ca la orice produs din import ( nu stiu baza legala exact). Insa ce nu inteleg eu, si nici el nu stie - cica nu e reglementat clar- este daca baza de taxare cuprinde si transportul sau nu (adica 22 E - produse + 10 E transport - sau 22 E = produse 12 E+10E transport).
Daca reusiti sa aflati ceva de la vreun alt vames, va rog spuneti-mi si mie baa legala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

hello, am ridicat azi plicul cu kitul gratuit de mostre. Le-am nimerit cu nuatele de la fdt, poate un pic mai deschise, dar e mai bine asa, decat prea inchise, blushul e super - e sclipicios. Acum ramane sa-mi comand si pens ulele.
am avut:
Buff-Ivory matte
Warm-Medium Beige intensive
Beige-Fairly Light matte
Wake Up Call blush
Multi-Tasking Concealer

Va pup.

a... si la of. postal 3 (din Pantelimon) am platit doar 2 lei, taxe postale. Data viitoare ma duc cu un kg de lamai, ca tare gretoasa e tanti aia...

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Alia_ro, ma bucur ca ai primit comanda si ca esti multumita
De data asta, eu nu prea am nimerit-o cu nuantele de fdt, nuantele buff nu mi se potrivesc si pace, da'nu-i bai, ca erau oricum pt. testat.

Oricum, comanda o facusem mai mult pentru pensule, si aici chiar am nimerit-o Imi plac toate, sunt asa moi si dese, super...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Citat:
citat din mesajul lui vio_dia

Alia_ro, ma bucur ca ai primit comanda si ca esti multumita
De data asta, eu nu prea am nimerit-o cu nuantele de fdt, nuantele buff nu mi se potrivesc si pace, da'nu-i bai, ca erau oricum pt. testat.

Oricum, comanda o facusem mai mult pentru pensule, si aici chiar am nimerit-o Imi plac toate, sunt asa moi si dese, super...


am mai dat o comanda, pt pensule si pt discountul de 15%.
Am luat Long Handled Kabuki, Oval Concealer Brush, Foundation Brush, Every Eye Shadow Brush... Angled Blush Brush si Flat Top Brush erau out of stock.
+ cateva farduri de ochi in varianta sample - ca sa nu-mi para prea rau daca nu mi se potrivesc (Wallaby, Bird Bath, Mystic Night, Cypress) plus KITUL free... total cu discount si transport - 40.9 USD.

Are cineva idee dak mai trebuie sa platesc ceva la suma asta...?

TNX



Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Alia_ro, depinde de vames, daca vrea sau nu sa te taxeze Mie vamesul mi-a spus ca pana in 22 de Eur nu se platesc taxe vamale si TVA, dar pentru ce depaseste valoarea asta ar trebui sa platesc TVA, asta la cosmetice vorbind.
Pana acum am avut comenzi mici, de maxim 40 USD, si n-am platit nimic, mi-a zis ca pentru cativa dolari in plus ma iarta, ca cica e prima comanda Sper sa tina in continuarea faza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

am mai descoperit PURE LUXE si MAD minerals...nuantele de la fardurile de ochi sunt superbe... si livreaza in Romania - la 'pure' taxa de transport este 6 dolari, iar 'mad', este 6.5 dolari!

later edit> gata, am bagat o comanda mica si la pureluxe - la 27 dolari, transport 6 dolari, am platit prin paypal (mi-am facut azi cont si la astia)...
Azi am dat 2 comenzi pt farduri. la EDM si la Pure, ramane de vazut care adera mai bine.

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Alia, uita-te si aici:
http://www.alimapure.com/lets-talk-mineral-makeup/customer-care/shipping-mineral-cosmetics/

Au farduri de ochi f. dragute si fdt la fel. Nu i-am testat inca, dar m-ar tenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Citat:
citat din mesajul lui vio_dia

Alia, uita-te si aici:
http://www.alimapure.com/lets-talk-mineral-makeup/customer-care/shipping-mineral-cosmetics/

Au farduri de ochi f. dragute si fdt la fel. Nu i-am testat inca, dar m-ar tenta


un pic mai scumpi totusi... MAD are review-uri destul de bune, despre pure...sunt un pic calcaroase ('chalky'). A mai comandat cineva, ceva?

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput