farduri minerale?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Salut...eu cred ca pun o intrebare absolut cretina...insa poate m-a lamureste cineva si pe mine...periile trebuie spalate dupa fiecare folosire?Si daca da...cum le usuc...eu m-a fardez zilnic...se deterioreaza rapid asa?Si cu ce sa le spal in afara de apa calduta?Am comandat si eu pe 30 oct...multe multe mostre...sunt absolut incintata......noroc de voi...ca am frunzarit ce ati scris...asa ca am primit toate produsele matte si intensiv...intensiv acopera superb...recomand...chiar si ptr. pori deschisi...mie mi-a ajuns pachetul in 7 zile calendaristice,ok,locuiesc in germania.M-a pregatesc de o comanda zdravana...desi am o colectie impresionanta de mostre.imi trebuie un an sa le termin...insa vin sarbtorile,rude...am mare fardatoare...asa ca...oricum comand iar zdravan.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Ema, teoretic, ideal vorbind, asa ar trebui- spalate zilnic. Acum, recunosc faptul ca eu le spal 1 data pe saptamana (de principiu vineri dimineata, dupa ce ma machiez, sa aiba timp sa se usuce pana luni dimineata - cu mentiunea ca imi pastrez Long handle Kabuki pentru eventuale machiaje de weekend). Le spal cu apa calduta, de la robinet, si cu sapun sau cu gel de spalat pe fata. Ideea e ca fiind sintetice se depun pe ele "diverse" din apa si sapun, asa ca din cand in cand ( 1 data pe luna) le bag in apa care fierbe - vreo 2, 3 secunde sau le clatesc cu alcool ( sincer eu folosesc cel mai mult Aloe First - nu vreau sa se considere reclama, dar e un produs must! pt mine). Am pensulele de aprox 6 luni si sunt ca noi. De uscat, le las sa se usuce natural, de principiu cu perii de la pensule sa atarne pe marginea unei tavite sau daca nu vrei asa, le poti pune pe un prosop direct pe masa. Rar mi s-a inatamplat sa nu se usuce pana a doua zi (desi dupa cum am scris mai sus le las tot weekend-ul la uscat, pt siguranta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ema

Salut...eu cred ca pun o intrebare absolut cretina...insa poate m-a lamureste cineva si pe mine...periile trebuie spalate dupa fiecare folosire?Si daca da...cum le usuc...eu m-a fardez zilnic...se deterioreaza rapid asa?Si cu ce sa le spal in afara de apa calduta?Am comandat si eu pe 30 oct...multe multe mostre...sunt absolut incintata......noroc de voi...ca am frunzarit ce ati scris...asa ca am primit toate produsele matte si intensiv...intensiv acopera superb...recomand...chiar si ptr. pori deschisi...mie mi-a ajuns pachetul in 7 zile calendaristice,ok,locuiesc in germania.M-a pregatesc de o comanda zdravana...desi am o colectie impresionanta de mostre.imi trebuie un an sa le termin...insa vin sarbtorile,rude...am mare fardatoare...asa ca...oricum comand iar zdravan.



Ema, nu tb. spalate zilnic pensulele, ci de 2 ori pe luna (sau oricum nu mai mult de o data pe sapt.), caci se deterioreaza. Eu aveam o problema cu cele de ochi ca foloseam multe culori si le spalam dupa fiecare folosire, dar am vazut ca daca le sterg de un servetel curat se duce culoarea. Apoi mai e cleaning si deep cleaning si cel mai simplu e cu apa (nu neaparat calduta) si sampon de bebe ii poti pune si un strop de balsam, adica sa ai grija de ele ca de parul tau.

Eu am facut o solutie in casa (ca sa nu dau banii pe MAC), daca esti youtuber, pune... "how to clean my brushes" si vine "reteta", e f. buna, economica si simplu de facut. ( eu am folosit asta: http://www.youtube.com/watch?v=2FwklwLsSSg)
Good luck!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Acum fiecare face ce vrea si mai ales alege functie de ....necesitati. Am un ten extrem de predispus la acnee si prefer sa stiu ca pensulele sunt curate, cu riscul de a se strica mai repede. Ce pot eu sa spun mai mult este faptul ca makeup artistii spala pensulele dupa fiecare utilizare.
Ce spune Motana referitor la adaugarea de balsam e foarte adevarat, cu conditia ca pensulele respective sa fie din par natural (veverita, capra etc) si nu din fibre sintetice. Fibrele sintetice nu au suprafete poroase ( spre deosebire de firele de par) si balsamul pe care il pui ramane pe suprafata fibrelor, neaducandu-i nici un beneficiu.Ba mai mult incarca fibrele, imbacsindu-le.
Iar trucul cu servetelul imbibat cu putin ulei (de masline) e foarte bun si functioneaza de minune (insa pt o perioada scurta - adica pana la spalarea mai serioasa - saptamanala, bilunara, lunara,anuala dupa preferinte).
Si iarasi Motana a venit cu o idee foarte buna, da search pe youtube si gasesti nenumarate exemplificari referitoare la subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Buna, astept kitul gratuit de la EDM... am dat comanda pe 29 oct, nu am primit aviz, cei de la posta imi cer codul de 13 cifre pe care nu-l stiu. Ce sa fac? Cum aflu daca a sosit coletul?

Multumesc.

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Alia, cei de la posta iti cer tracking number, pe care EDM, din pacate, nu il poate da. Doar in cazul in care ai ales optiunea de plata prin paypal poti obtine acel tracking no (il trimit ei - paypal - in email)( nu stiu care e explicatia pt care se intampla asa). Dar nu dispera ca mai e timp - si eu am dat ultima comanda pe 30 si inca nu e aici, dar s-a mai intamplat sa intarzie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

cum faceti cu taxele vamale la posta? ca vin din afara UE si sunt supuse v a m u i rii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Am comandat si eu un kit de gratuit, o perie flat top, un gloss de buze si nu mai stiu ce acum. sunt f curioasa, mai ales ca eu niciodata nu m-am intele bine cu pudrele, ca imi dau aspect de tencuiala. E adevarat ca la astea nu se pune problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

claujro,

Fa mai multe comenzi de valoare mica daca comanda ta e mare. Nu stiu exact suma dar sa fie sub 35 euro. La comenzile de valoare mica nu se plateste TVA, iar la farduri nu se platesc taxe vamale.

Eu la posta am platit doar cativa roni taxa postala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

alia_ro,

Cei de la posta ar trebui sa-ti trimita aviz cand le soseste pachetul.

Ei intreaba de acel cod pt ca le e f simplu sa caute dupa cod.
Mie cand mi-a intarziat pachetul am rugat-o pe doamna de la posta sa mi-l caute dandu-i numele si adresa mea. O alta cheie ar fi sa spui cand a fost facuta comanda si sa vada daca au inceput sa primeasca din State pachete cu acea data de expeditie.

Mergi la inceput