farduri minerale?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Eu am facut o comanda pe coastalsecnts - cateva pensule, silica powder, recipiente (jars), Diva defence primer, si cam atat cred. Cand sosesc va zic ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Spuneti-mi si mie ce este "primer". M-am mai uitat pe youtube la modul de aplicare a mineralelor si am intalnit termenul asta de "primer"... uitandu-ma pe princeton.edu, am vazut ca este ceva ce se da inainte de vopsire. Sa inteleg ca in cazul fardurilor minerale, se da pe fata ca sa tina fardul mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Primer-ul e baza de machiaj. Daca ai tenul gras/mixt, ai remarcat probabil ca machiajul nu mai exista in totalitate dupa cateva ore. Aici intervine acest primer care are rolul de a fixa machiajul (ochilor sau fetei). Marea lor majoritate sunt pe baza de silicon, substanta care are rolul de a umple porii, ii face mai putin vizibili si confea fetei un efect de matifiere. Avand in vedere ca eu am tenul acneic si sensibil nu prea le tolerez, motiv pt care am gasit acest primer care sper sa mearga. Cam asta am gasit eu prin documentarile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Ca sa completez cu 1 exemplu, Madminerals are un primer care are review-uri bune si care e si la oferta acum:
http://madminerals.org/catalog.php?item=741&sale=yes&ret=catalog.php%3Fsale%3Dyes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Silky Smooth Silicone Foundation Primer

Ingredients: Cyclomethicone, dimethicone crosspolymer, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Vitus Vinifera (Grape) Seed Oil, Camellia Sinensis (Leaf) Extract, Tocopherol Acetate,Retinyl Palmitate, Phenoxyethanol, Isopropylparaben, Isobytylparaben, butylparaben.

Nu e tocmai 'curat' !

De remarcat primer-ele de la pureluxe, cele din josul paginii!

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Exact Alia, dupa cum spuneai nu e tocmai "curat" si inca face parte din cele cat de cat ok. Referitor la primerele de la pureluxe, o sa incerc si de acolo daca nu merge cu Silica ce am comandat-o de pe coastalscents. Din nefericire, se pare ca silk powder-ul e comedogen pt mine si imediat imi apar minunile pe fata ( ca si caolinul - amandoua testate tot de la EDM - tinted silk dust si STF Soft Bronze). Cand iti vin produsele sa ne zici si noua cum ti se par.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

eu vin cu o intrebare de tehnica mai degraba...ptr. ca m-a nemultumeste ceva.nu am inca riduri si nu am cearcane..dar din ...nu stiu de ce...folosesc corectorul la ochi...cel de la EDM...imi accentueaza...mai bine spus imi scoate la suprafata ceva ca niste riduri de expresie cind rad si asta nu imi place.Am riduri de expresie in lateralele buzelor si alea se adincesc cind pun corector peste ele...ce sa fac...sa nu mai folosesc cel conceler?Asta ar fi singura nemultumire cu privire la fardurile minerale,in rest o putere asa de mare de acoperire,de uniformizare nu o are nici un fond de ten traditional...indiferent de firma.
referitor la taxe,eu am comandat de 120 dolari prima oara iar acum astept luni iar un pachet pe care am platit 135.nu am platit absolut nici o taxa,am gasit pachetele in cutia de posta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Daca folosesti concealer din gama Intensive (fair, light sau medium) e foarte probabil sa iti accentueze ridurile de expresie (probabil ai tenul mai uscat, iar pielea din jurul ochilor e oricum mai sensibila si mai uscata). Si eu pateam la fel, insa de cand am inceput sa folosec doar PMUP in jurul ochilor e ok. Astept luni sa iau pachetul in care am Aussie Perk Me Up - e mix de Pearl beige si sunlight; cica ar fi si mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Citat:
citat din mesajul lui ema
Am riduri de expresie in lateralele buzelor ...


aceeasi pb o am si eu, dar nu m-am gandit inca cum sa o rezolv, daca mai aveti sugestii, sunteti binevenite.

TNX

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

@brianna - ce este PMUP?

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput