Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

cand avea Raul atelute.. (au fost vreo 3 luni de zile) ii faceam baita la 3 zile... si nu sa intamplat nimic.. Dar la fundulet il sterg tot timpul cu un prosopel ud sau il spal la chiuveta.


Ank Raul 17.10.2007
si 6+
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

I-am facut baita pana la urma...parca anticipeaza, tot chiraia si cand am pus-o pe masa de infasat a inceput sa rada. Nu m-a lasat inima s-o privez de bucuria ei cea mai mare. A si papat, si acum e la mine in brate, astept sa ragaie ca sa o pun la nani.
Asa un inger de copil am!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Felicitam si noi toti proaspetii iepurasi!
Multi iepurasi pe aici, eu ma tot uit in gura ei si nimic. Nu ca m-as grabi, dar totusi, mi-e asa drag cand vad gurite cu un dintisor sau doi!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

popbianca, ms de raspuns .

Am o parere proasta despre doctorii de aici, cred ca mi-ar imbolnavi copilul si mai rau. Oricum i-a scazut febra, o sa-i mai dau la 23 o doza de panadol si dimineata caut din nou pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Lala,sa inteleg ca sunteti dinamovisti? avem si noi un Patrick de mana (gen bratara) luat de la Miniblu, desi tati este stelist .Poate ne mai intalnim sa il revedem pe ochiosul Andrei
Aralia,si eu am avut o seara in care nu voiam sa ii fac baie ca eram cam obosita;nu a adormit si a marait incontinuu pana nu am dus ratusca la baita..Asa am invatat-o, ii place tare mult ,asa ca trebuie sa pastram ritualul

Felicitari si pupici tuturor proaspetilor iepurasi!

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by anacami

Buna!
Lala,sa inteleg ca sunteti dinamovisti? avem si noi un Patrick de mana (gen bratara) luat de la Miniblu, desi tati este stelist .Poate ne mai intalnim sa il revedem pe ochiosul Andrei
Aralia,si eu am avut o seara in care nu voiam sa ii fac baie ca eram cam obosita;nu a adormit si a marait incontinuu pana nu am dus ratusca la baita..Asa am invatat-o, ii place tare mult ,asa ca trebuie sa pastram ritualul

Felicitari si pupici tuturor proaspetilor iepurasi!

Camelia, Sebastian si Stefania



Cami doar tati e dinamovist eu cu Bogdan suntem stelisti asa incat poate spera si el la o egalitate in familie

Daca e frumos maine dimineata eu ies pe la 10.00

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by adyanna

BB asa am patit si eu. Prima plimbare mai lunga cu pitica afara, doar noi 2... emotii mari! S-a facut ora mesei si avea apa calda in termos si laptele separat! Noroc ca am avut mai multa apa, pentru ca prima a ajuns pe jeans-ii mei , spre amuzamentul unei mamici cu un copilas mai mare, care tocmai trecea pe acolo!

Adriana si Antonia ( 2.12.2007 )




adriana dar tu ai o scuza ca a fost prima plimbare...dar eu....

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by popbianca

buna!!

bb,m-am referit la faptul ca ai varsat apa de laptic pe tine " si a ramas yasmi fara papa"

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia


mami de Ana-Sofia(15.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia



.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



aha , pricepush de abia acuma.....

iasmi a papat capsuni!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Stefania,sincera sa fiu sunt uimita de reactia ta; absolut toate fetele au incercat sa iti fie alaturi si sa te ajute cu un sfat si o vorba buna.Ca atare, am recitit vreo 2 capitole, singurul mesaj cu o mica ref. la mastita a fost intr-adevar al Mihai- cap. 45, pag. 20; a fost insa un mesaj prin care incerca sa te ajute cumva, cu o mica sugestie..
Acum daca ma gandesc bine as putea si eu sa te intreb acelasi lucru, esti sigura ca este mastita- adica te-a diagnosticat un doctor? eu stiu ca nu este de glumit cu asa ceva (cu febra,frisoane,ajuns la spital), nu treci mai departe doar strangand din dinti , pot apare complicatii serioase.
Eu nu te voi felicita si nu cred ca iti va ridica nimeni statuie daca iti faci harakiri, trebuie sa mergi la doctor sa vezi cauzele si modul in care iti poti rezolva problema- mai ales ca dureaza de atata timp.Asta nu inseamna ca neaparat trebuie sa renunti la alaptat, poate poti elimina cauza problemei sau gasi ajutor specializat in alaptat:ai vreo infectie bacteriana,nu pui corect copilul la san,supra-stimulezi sanul sa produca lapte care ramane acolo,etc,etc:
(http://www.romedic.ro/boli/Mastita_0363/Cauze_si_factori_de_risc_02959.html)
Degeaba te consolam noi, daca tu nu gasesti acel echilibru de care ai nevoie-fizic si psihic.Nu ajunge sa fii linistita doar in prezenta ei, stresul afecteaza laptele si ii poate transmite copilului starea ta si dupa ce iesi din camera.
Haide, incearca sa fii mai optimista, sa nu mai despici firul in paisprezece (cum cred ca o faci- mi s-a parut asta inca din sarcina), incearca sa respiri adanc, sa te bucuri de soare,flori,de o plimbare in aer liber.
Forumul nu tine loc de suportul familiei (in speta de sotul tau),sfatuieste-te cu el si cere-i ajutorul (zic asta ca spui ca inafara camerei copilului devii nevrotica).
Alaptatul la cerere se face cand nu ai probleme fizice, cand totul devine o corvoada este bun un program care sa creeze siguranta si o stabilitate atat copilului, cat si mamei.In ochii mei nu esti mai putin eroina daca nu o faci ad-literam conform OMS (care recomanda, nu obliga...)
Sper sa intelegi ce am vrut sa spun, sa nu mi-o iei in nume de rau...Oricum, imi cer anticipat scuze ca m-a bagat cu "sfaturi", pana la urma intr-o problema care nu este a mea personala, poate este mai bine sa mai iau si eu o mica pauza pe aici si sa termin cu aiurelile..
Nu uita insa ca toate putem avea probleme, mai mici sau mai mari, ca (aproape) toate mai avem ceva extra-hormoni,nu putem intodeauna transmite exact "nuanta" de care are celalalt nevoie, ca poate majoritate avem nevoie de suport si nu putem doar consola...


Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Eu ma bag la somnic ca nu mai pot.. profit ca doarme prichindelul...Toata ziua am cascat si am tras si 2 somnuri bune de cate 2 ore pe zi.Am profitat de mama ...hihihii
Noapte buna tuturor

Ank Raul 17.10.2007
si 6+
Poze Raulito

Mergi la inceput