Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by totulii

petro si noi papam tot lapte exprimat ca nu am avut sfarcuri deloc si apoi cand s-au mai format era prea tarziu, nu mai accepta sanul.eu folosesc o pompa de la avent , inainte am avut una de la chicco si am pierdut o buna perioada din alaptare caci nu mergea bine si eu credeam ca nu am lapte, apoi amm facut rost de una de la primii pasi electrica careera si mai nasoala, acum cu asta e super.
tu cum procedezi, te mulgi inainte de ai da sa manance si cum faci noaptea ca doar nu stii la ce ora se trezeste sa pape,sau are ora fixa si tu te mulgi inainte. daca pleci undeva cum faci ?
il pastrezi si la frigider si cate ore? sunt tare bucuroasa ca am mai gasit pe cineva care e in aceeasi situatie cu a mea si ne putem impartasi experientele
mamica si puiul




Pai si la mine problema era la inceput sfarcurile ... iar fata cerea, era mancacioasa, dar nu sugea. O fi fost si ea putin puturoasa .. si de aici plans ... si ea si eu. Vaai, cat am mai suferit in materniate vazand-o ca se chinuie asa, de foame. Pana am incercat si cu sfarcuri din alea de silicon. La inceput nu a vrut ... am inceput atunci sa storc colostrul ala putin care era, pt. ca totusi sa-mi hranesc copilul. Cand am ajuns acasa am incercat iar cu sfarcurile de silicon si acum a vrut ... a supt asa cam 2 luni. Insa dupa ce termina ea ma storceam eu ca sa golesc sanul si sa maresc productia. Insa vedeam ca ea tot era scancita si plangea de foame pt. ca nu ii ajungea doar lapticul meu. Asa am inceput sa-i dau completare Plasmon1.
In fine, ne-am cam chinuit asa pana ne-am obisnuit ... la un moment dat nu mai vroia cu sfarcurile de silicon ... fara, nici atat. Si de atunci am inceput sa-i dau numai lapte stors + completare. Am mai incercat din cand in cand sa-i bag tata in gura ... da' rade si o linge ca pe o jucarie, nici gand sa suga.
Am avut de la inceput pompa medela electrica (care se foloseste si in spitale aici)... intai imprumutata de la o prietena, s-a ars motorasul si atunci mi-am luat si eu una, vazand ca asta e sursa ei de hrana, am facut aceasta investiei. Costa €160,00 si e dubla, adica www.medela.it/I/it/breastfeeding/products/plus.php" target="_blank">asta. Deci economisesc timp acum ... in 15-20 min. storc ambii sani.
Da, ma storc inainte sa-i dau sa manance ... nu are orar fix ... vad si eu cum e, daca ii e foame ... oricum, ma storc cam la 4-5 ore. Daca nu il vrea atunci, il pun la frigider si i-l dau dupa. Daca tre' sa ies ... ma storc inainte. Iar la calatorii mai lungi iau pompa cu mine si tot necesarul ... merge si la baterii. Noaptea ... la fel ... pe la 1-2 ii dau sa manance ce am stors inainte de a merge la culcare (nu mai devreme de 23-00 e ora mea de culcare). Si oricum, daca nu am eu lapte sa-i dau, ii bag completare ... si peste zi mai mananca supliment. Acum suntem la 30% cu suplimentul, iar restu laptic de-al meu. Asa cum spuneam, poate odata cu diversificarea sa scot suplimentul si sa ramana numai papica+lapticul meu. De pastrat la congelator deocamdata nu se pune problema ... nu ii ajunge asa, da' sa mai fac provizii .. poate dupa aia, cand ii scot completarea.
E un pic de chin ... da' ce sa-i faci ... fiecare copil e divers si trebuie crescut dupa cum cere ...
Si euma bucur ca nu sunt singura ... atunci astept sa impartim impresii. La tine cum e? Ii ajunge lapticul tau? Cat ajungi sa te sotric la o masa? Eu scot in jur de 230-250 ml la un stors ... da' beau la lichide ... apa, ceai, ciorbita ...

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

cami - daaaaa, ma inscriu pe lista ... poate trimite anka incoace "virusul" de graviduta ca eu sunt dispusa sa-l primesc .

adina - vrem poze cu noua tunsoare ... daca sotul isi face timp sa stea cu pitica sambata asta, ma duc sa ma aranjez si eu cumva. Acum nu de frumusete, ci de nevoie ... imi cade parul ceva de speriat ... cam un pumn de par la fiecare spalat. Nu mai spun de periat ... ma mir de unde mai am par. Si norocul meu e ca e ondulat si cu volum, pare mare, da' daca il strang sunt 2 fire.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Ank, e sigur? Ai mai facut un test? Hai ca eu ma simt ca si cum m-as uita la o telenovela, m-am sculat,imbracat si deschis pc-ul sa vad ce-i nou la tine! Sigur va fi bine, o sa vezi! La inceput e mai greu, dar dupa...

Petro, scurt o intrebare: cat mananca pitica ta pe zi? Cat laptic de-al tau si cat completare? In ml? Si cate kg are? Ca as vrea sa stiu si eu cam cat papa de la san la mine...

Revin mai tarziu, ca-s tare incarcata azi... Si obosita. S-a trezit de 7 ori noaptea asta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Buna dimineata!
Nu am apucat sa citesc din urma, dar vin cu vesti de la eco sold- nu se vad inca nucleii de crestere, a masurat unghiurile, sunt ok, dr a consultat-o si pare in ordine, nu avem nicio recomandare, revenim la 6 luni.
aseara iar a avut o criza de plans pana a vomat, vad ca aceste crize coincid cu administrarea calciului, in momentul asta iar are gingia umflata, cred ca ii starneste calciul un dintisor, dar nu mai iese odata, ca o tot chinuie.

citesc din urma si revin

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

quote:
Originally posted by Ank83

Multumesc ...fetelor... ma simt mai curajoasa dupa ce am vazut reactiile voastre. Tocmai am vrut sa ma inscriu la gravide de nov dec 2008... dar vad ca sunt in plina cearta acum .. si nu vreau sa pic prost... mai stau in banca mea...

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito



Am intrat de curiozitate la subiectul respectiv; mai da' razboinice mai sunt fetele de acolo; si spunea una dintre mamici ca nu cum sa se inteleaga ca sunt prea multe: 63 ; am avut un impuls sa le scriu sa le trimit la subiectul nostru sa vada exemplu de grup de sustinere, da' m-am abtinut; poate ma luau si pe mine la cearta, ca ma bag

Oana de Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by Ank83

Ok .. hai sa va sochez.Mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv ... Maine merg si mai imi iau vreo 2 diferite... Doamne si l-am facut mai mult in gluma

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito



HAOLEU!
EU AS VENI LA ODISEE, DAR TOCMAI SUNT LA PROBLEMA, SI MAI AM SI CEZARIANA...ASA CA MAI TARZIU;
FELICITARI!!!!!!!!!!
SA NU NE PARASESTI PE NOI IN FAVOAREA ODISEEI!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Petro, asa e si parul meu, e ondulat si electrizat, dar de la vopsit si intins s-a mai domesticit. Pare mult, dar eu stiu ca nu e...

Ank-ule, felicitari ! Sincer, cred ca nu e nimic mai important sau frumos pe lumea asta decat sa fii parinte ! Sper sa reusim si noi cu inca un FIV sa mai avem un bebelus, sau chiar doi !

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

Ank nu puteam sa ratez asa ceva si sa nu te felicit(acum am citit).....bravooo mami!!!! ce frumos...bb2.....vreau si eu(dar n-am curaj inca)
Victo, tu ce vesti ne dai?????

Mihuta, felicitari pt. iepuras!!!!

Va si sa auzim numa` de bine!!!!!

AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

quote:
Originally posted by adinag

Revin mai tarziu, ca-s tare incarcata azi... Si obosita. S-a trezit de 7 ori noaptea asta


Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)



Adina, eu sincer nici n-am mai numarat, ca practic mai mult n-am dormit decat am dormit... E din ce in ce mai greu. Sincer sper sa fie de la dinti....

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

bey..ia lasati voi lista aceea deoparte..auzi la ea...
amy..pai mai am curaj sa cumpar testu'? hihihi

bay dc fetele alea sunt razboinice, eu zic sa ramai aici ank..ca mai stim si noi..morfo de sem 2, TT...greturi..alea alea..ce crezi ca am uitat????????

mie inca nu=mi cade parul de speriat, decat cd fac baie. banuiesc ca dupa ce termin cu alaptatul ...

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput