Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

adina - pai mananca circa 180-200 ml la o masa ... si din 4-5 ore. Imi notasem ca in 24 h storceam cam 1 l de lapte si 300-400 ml ii dadeam completare. Si are 8,250 kg azi, la 5 luni. Aaaa si ii mai dau si ceai (musetel si marar) ... cam 80-100 ml in 24 h.

oana - lasa ca si pe la noi au fost discutii de-astea mai aprinse ... pe la inceput cu GinaM (care s-a mutat la odiseea de ian-febr). Si alte episoade de-astea de genul ... sunt in plus, ma simt ignorata. Recunosc si eu am mai avut ganduri de-astea ... e normal cand sunt multe persoane, lipsa de timp etc. Ma gandeam ca au probleme mai seriose, da' e normal , trece.

anka - da, poate nu ne parasesti acum ca te muti cu catel si purcel la odiseea cealalta ... vrem sa stim cum stai, cum decurge sarcina.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Merci mult, Petro! Pai Floris a papat ieri de exemplu parca 180ml completare, inseamna ca tot cam 1lpapa de la mine... Mie mi-a zis odata o moasa ca ei papa la varsta asta ca. 1/6 din greutatea lor (in cazul ca sunt alimentati la san). La tine vad ca iese socoteala. De aia cred ca la mine tot cam 1l iese de la san. No, e bine atunci! Nu mi se pare multa completare!

Mihuta, imi pare sincer rau ca si la tine e la fel. La noi nu cred sa fie dintisorii doar sa simta cum se coboara in gingie, ca nu sunt pe cale de-a iesi si sincer imi doresc sa iasa cat mai tarziu. Iti doresc din inima opti linistite!
Ah, la noi poate sunt eu de vina. Floris nu avea obiceiul sa adoarma la san, dar in dorinta de a ridica productia de lapte (nu mai vroia ziua deloc aproape san, facea grava), i-am creat conditii cat mai asemanatoare noptii si a inceput sa adoarma ziua lasan. Si probabil ca acum noaptea, cand se foieste putin nu mai reuseste ca inainte s adoarma singur sau cu suzeta, devine din ce in ce mai nervos pana-l iau la san, unde nu papa decat fff scurt si adoarme din nou.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

adinag..stiu ca nu m-ai intrebat..dar bb meu papa completare maxim 300 ml pe zi.si e mai mare cu 2 luni ca al tau.dar nu prea am marit completarea in ultima vreme f mult, decat la masa dinainte de culcare..el supliment de 60 ml bea si cd avea 2 luni.dar intre timp s-a marit productia la san si trage el mult mai bine decat cd era piticot de-un cot.
horror mi s epar noptile voastre..
tre sa il pup azi pe bbita mea ca doarme el cuminte toata noaptea. dim. nici nu stiu cd se trezeste, ca nu zic nimic..se duce tata-su la el pe la 7 jumate(el se trezeste sa mearga la serv) si el se joaca, e cu ochii mari..

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

adina - n-ai pt. ce ... uite ca nu stiam de formula aia cu 1/6 din greutate ... Eu i-am dat din instinct si dupa cerinte, nu dupa carti, scheme ... am vazut ca cere, ca ia in greutate, e vesela, voioasa ... e ok atunci.

Poate oi fi eu mai "inconstienta" ca nu ma ghidez dupa anumite scheme si grafice de crestere ... da' am o fata sanatoasa si frumoasa si asa si asta e bine!

mihuta - vreau sa ma tund scurt de data asta ... nu baieteste, da' tai considerabil din el ... sa-l mai regenerez cumva.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Petro, nici eu nu ma ghidez, eramnumai curioasa cam in ce masura papa san. Asta ce mi-a zis moasa numai s-a adeverit, ea zisese ca asta-i formula, dar i se pare mult. Uite insa ca la tine asa e.
Si asa si trebuie sa fie, sa ne ghidam dupa noi

Victo, multumesc si tie ptr raspuns, uite ca si la tine cam tot la fel e.Ma bucur ca ai opti linistite, de-ai sti ce-mi doresc si eu!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

adina - da, e normal sa stii ce si cum cu bble tau. Si eu mi-am notat cat storc, cat mananca, cat doarme, de cate ori face kk, cum etc. ... ca sa vad cum se dezvolta, ce program are. Numai ca nu am confruntat cu carti, scheme si grafice pt. varsta respectiva, cum ar trebui sa fie. Fiecare bb are ritmul sau, deci o vad ca e sanatoasa si creste bine, ok.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Salutare!!!
Am inceput sa intru mai rarut pe aici pt ca stam cu orele pe afara. Dimineata pregatim pireul de fructe+putintica treaba prin casa si uite asa se face ora de iesit afara.


Ank-ule, ai reusit sa ma lasi masca. FELICITARI!!!!!!! Sa ai un bebe sanatos (va doresc sa fie fetita), o sarcina usoara si sa nu ne lasi singurele pe aici (in favoarea odiseei). Recunosc ca si eu te invidiez putintel (in sensul pozitiv), insa eu nu as avea deloc curajul sa-l fac acum pe bb 2. De abia cand va avea Matei 3 ani vreau sa raman iar insarcinata. E bine sa fie diferenta mica intre ei. pentru tine va fi mai greu, dar dupa ce vor ajunge pe la 3-4 ani, iti va fi mult mai usor.

Ma bucur din suflet pentru tine si iti doresc sa-ti mearga super bine in sarcina!!!! Deci, cine mai urmeaza?

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

quote:
Originally posted by cristi07

Ank, felicitari! SA fie sanatos (si fetita!). Sa ai sarcina usoara.

Cristina si Radu Nicolae (3.12.2007)
Poze Radu




Cristina si Radu Nicolae (3.12.2007)
Poze Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Adina, colac peste pupaza, aseara am avut si eu contributia mea, ca la un moment dat se tot agita, o luam, o leganam, adormea, o puneam jos, iar incepea, ii dadeam san, iar o puneam jos si uite asa. Pana la urma mi-a dat si mie prin capul incetosat de nesomn sa ma duc sa o schimb si saraca avea body-ul si pantalonasii uzi. Am schimbat-o, a dormit ceva (nu mai stiu cat) dar apoi am luat-o de la capat. Spre dimineata tot dadea din cap, o mai pupam pe frunte se calma, apoi iar incepea, o mangaiam, i-am mai dat suzeta si tot asa. Distractie, ce mai ...

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Ank, FELICITARI! Iti doresc multa bafta, sarcina usoara cu fetita ta !!
Asa m-a lovit o melancolie!! Parca as vrea si eu, dar mi-e frica...daca se intampla, asta e, eu nu fac avort ca nu sunt de acord cu asta, dar nu programez bb2...inca.

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput