Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

donia, pup apasat m-am gandit si ma gandesc in continuare la voi. sper sa treaca repede "buba" cristinelului, cat si ale tale dureri.. ca sper ca la asta te referi cand zici de urmari.. eu am tras ultima busitura la vale pe scari asta-toamna, dupa care n-am fost om (cu scaun la..fund.. :)) ) vreo saptamana, si chiar si la o luna dupe, la anumite aplecari inca simteam un nod..in noada :) mai zic o data, sa se simta: pup


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

apropo de perfectiune, de dat aere si de ce zicea dianarus referitor la exprimare. pot sa stau eu si in cap, daca se vrea a intelege ce spun, se poate, daca nu...nu. daca spun ce am citit, nu bine, ca vb din carti, aia e teorie nu practica. daca spun ce cred..nu e bine ca-mi dau cu parerea dupa capul meu. iar daca spun cum fac eu sau cum e la noi...atunci clar ma dau mare. deci nu exprimarea e cea care face diferenta atunci cand iti cunosti interlocutorul si ai deja formata o parere despre el.

mai vin....


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
Originally posted by chris80

minunatelor posesoare de copii mai mari/posesoare de bebei mancati de insecte, cu ce se da locul ospatului, acolo unde o rautate de insecta a mancat din falcutzele lui pisi? fenistilul e egal cu zero. pe asta mi l-a recomandat dr, dar ori cu, ori fara, aia e. bubele sunt mari, rosii, urate si nemancacioase, 1 pe o parte, 3 diametral opus, astea din urma ocupa tot obrazul. plus un ceva pe manutza, suspectam un bebe-paianjen, ca doar a ales un bebe pe care sa il atace,b nu stim de unde o fi a aparut, e de duminica.
de la chicco am contra tantarilor, nu post muscatura.

66566656yyuyyty5uyy7yh-aici v-a salutat pisi, si e tare incantata de ea.



chris + alexandra

bebeii nostri




alcool mentolat

Madalina34
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Avem aici poze din categoria Ce lucruri inteligente face copilul meu... uitati-va si voi...


Madalina34
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

vai, m-am amuzat copios! cu siguranta nu se plictiseste...bine ca nu a fost pisi pe faza, sa ii mai vina niste idei!

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Am gasit aceasta lista, mi-a placut, si o impartasesc si voua:

"Legile Copilului"

Nu ma rasfata. Stiu foarte bine ca nu mi se cuvine tot ceea ce cer. Dar te incerc totusi!

Nu-ti fie teama sa fii ferm cu mine. Eu prefer asa. Asta ma aseaza la locul meu.

Nu folosi forta cu mine. Asta ma re asta decat mai tarziu.

Nu incerca sa-mi tii predici. Vei fi surprins sa constati cat de bine stiu ce e bine sau rau.

Nu ma face sa simt ca greselile mele sunt pacate. Trebuie sa invat sa fac greseli fara a avea sentimentul ca nu sunt bun de nimic.

Nu ma cicali. Daca o faci, va trebui sa ma protejez prin a parea surd.

Nu-mi cere explicatii pentru comportarile mele gresite. Cateodata nici nu stiu de ce am procedat asa.

Nu ma pedepsi prea tare. Ma sperii usor si atunci spun minciuni.

Nu uita ca-mi place sa experimentez. Invat din asta, deci te rog sa te obisnuiesti.

Nu ma feri de consecinte. Trebuie sa invat din experienta.

Nu baga prea mult in seama indispozitiile mele. S-ar putea sa profit de faptul ca imi acorzi mai multa atentie cand sunt bolnav.

Nu ma respinge cand pun intrebari cinstite. Daca o faci, vei constata ca nu te mai intreb si imi caut informatiile in alta parte.

Nu-mi raspunde la intrebarile prostesti si lipsite de sens. Altfel, voi incerca mereu sa te agat de mine cu asemenea intrebari.

Nu incerca niciodata sa arati ca esti perfect sau infailibil. Ma faci sa simt ca nu voi putea sa te ajung niciodata.

Nu te teme ca petrecem prea putin timp impreuna. Ceea ce conteaza este cum il petrecem.

Nu te teme daca eu sunt speriat. Voi deveni si mai speriat. Arata-te curajos!

Nu uita ca eu nu pot creste fara o gramada de incurajari si intelegere, dar cateodata o apreciere, chiar castigata cinstit, este uitata. Mustrarea batjocoritoare nu.

Poarta-te cu mine cum te porti cu prietenii tai; atunci voi deveni si eu prietenul tau. Tine minte: invat mai mult de la un model decat de la un critic.

SI, IN AFARADE ASTA, TE IUBESC FOARTE MULT. TE ROG, IUBESTE-MA SI TU IN SCHIMB!






Madalina34
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

quote:
Originally posted by dianocica
...nu. daca spun ce am citit, nu bine, ca vb din carti, aia e teorie nu practica.

I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.




nu ai "patruns" cred, destul de bine ceea ce am vrut eu sa spun..poate nu m-am facut eu bine inteleasa ...am spus ca vorbim din carti ( majoritatea, nu TU, in mod special) e si o vorba romaneasca:fugi, domle de aicea ca vorbesti ca din carti..deci nu e nimic cu adresa..ma rog...voiam de fapt sa zic ca, de regula, socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa..adica NU STIM exact, noi astea cu puradei singulari, ce va fi exact peste cativa ani cand vor aparea situatiile adevarate!ca citim si acum vorbim una si vrem sa fie asa cum dorim da poate peste cativa ani nu o sa mai gandim la fel,,,,adica ne pliem dupa copil..nu el dupa noi...

discutiile sunt ok, binevenite ( m refer la cele despre educatie, nu la altele )din punctul meu de vedere..numai ca am zis ca sunt doar un pic timpurii...




Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Noi am rezolvat deja o prima tura la medic, nu numai cu Cristinelu, dar si cu Roxanica, m-au sunat sa o iau de la scoala ca vomita... si sa duc si un rand de haine curate... haine carora, in drum spre casa, le-a facut "botezul"...
Acum copiii dorm, cateva randuri de haine sunt la spalat in masina (inca o data multumesc lui Dumnezeu ca exista masini automate de spalat!)
Si mi-a spus doctorul asa: ca e viroza, si respiratorie si digestiva, ca diareea ar putea sa dureze pana la 10 zile, dar voma va ceda mai repede, ca regimul nu prea face o mare diferenta si ca sa le dau sa manance ceea ce accepta, ca Roxanei pot sa ii dau un antiemetic, dar lui Cristi nu (nu se da pana la 5 ani), ca daca nu fac pipi de 2 ori in 24 de ore sa ii duc la perfuzii, la fel daca sunt letargici, sa bea orice (saruri inclusiv), dar nu suc de fructe. Asta la capitolul culturalizare

a_deju, facem "Povestea noadei?" A mea doare la miscare, dar doare rau. La stat, daca imi gasesc pozitia optima, e bine, dar cand ma misc... durere! Nu stiam ca si tu ai pasiunea asta cu cazutul pe scari!
Minunatelor, eu de cate ori cobor scarile ma gandesc la voi, cobor cu grija, in reluare, pun piciorul bine si am mare grija.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri_ka spune:

Sanatate multa copiilor, si tie, Donia. of, cam asa cum descrii tu s-a manifestat si la Ingrid si scaunele moi, dar nu apoase, inca mai sunt prezente. Voma a fost vreo 2-3 zile iar la spital am ajuns ptr perfuzie, in principal. Sper sa nu fie nevoie si la voi. Sanatate multa!

Ps: maine plec in Antalya, 4 zile, cu serviciul dar tot prin eu o plaja. Partea nasoala e ca ramane sotul si soacra ,cu copila si in aceasta formula nu a mai fostCu toate astea , sunt convinsa ca-i va fi bine, ca doar e cu tati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Pe mine ma oboseste toata agitatia asta, cu aceste teme de discutii... discutii duse uneori pana in panzele albe. Si eu ca si Madaluta si parca Monica.. de ce sa-mi fac in avans atatea probleme si sa fiu asa de "pregatita" si perfecta sau chiar perfectibila.. si sa incerc sa-mi explic si sa le inteleg pe toate? Pe bune ca nu ma tin nervii.. si nici nu ma intereseaza; mai am si altele de facut. Si mai cred ca unui copil tre sa-i oferi si o leca de "lasat in plata lui" si nu zacut non-stop pe capul lui si incercat sa inteleg.. oare acu de ce se scarpina la nara stanga si nu in a dreapta ca pana ieri? Oare ce i s-o fi intamplat intre timp?

Deci din cauza asta si ca prefer sa-mi canalizez energia si in alte directii, o sa ma tin relativ departe de unele dezbateri. Citesc cu interes unele teorii, pe care - daca mi se par interesante- le rumeg mai departe. La fel, citesc toate parerile voastre cu parere la o anume tema. Dar nu am chef sa asist la o suita de argumente pro/contra.. caci de-astea nu-s chiar greu de gasit.. plus ca interpretarea tine de multe.. iar un avocat abil face din alb negru si invers.

Daca vreau s-arat cat is sau nu de isteata ma duc pe la acele subiecte fierbinti; aici intru ca-mi sunteti dragi si ca ma simt bine cu voi. Vorba ceea se cam facura doi ani!! Si nu pt competitie gen "care-i a mai buna, a mai pe faza, a mai citita, a mai.. si mai"; zau ca n-am nimic de dovedit.


Oooo, aceste cuvinte ne doare! ( sa te tii acum distractie la regasiri pentru lipsa acordului... salut, fetelor glumete, sa va fie de bine rasul... si alta data cu placere!)
Profit cu nerusinare de faptul ca am copiii bolnavi, ca nici eu nu ma simt prea bine si ca nici n-am dormit bine, ca sa ma dau vulnerabila si usor de atins la corda sensibila Cumva aceste cuvinte se adreseaza unora mai mult decat altora? Fetelor cu d, cumva? Care despica firul in patru?
Ruxandra, mai in gluma, mai in serios, eu chiar nu stiu ce sa inteleg din postarea ta. Mie imi place sa discut, sa impartasesc cu voi, sa va citesc parerile... daca tot ce vroiam erau floricele si pupaturi migram si eu la regasiri, insa mie imi place aici tocmai pentru ca se mai discuta si idei... iar tu ai cate ceva de zis, multe chiar, nu te mai ascunde dupa deget. Si in loc sa stai de vorba cu noi, ne certi si pe noi pentru ca o facem? Si ca ne dam mari? Ca intram in competitie? Ca vrem sa fim perfecte?
Plansul e mai mult o metafora, dar ma intelegi, totusi? Asa cum o metafora era si migrarea la regasiri, ca de fapt presupun ca ma sugruma kokorina daca indrazneam sa intru pe subiectul ei. Brrrr... ca o leoaica, m-a speriat putin...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput