Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


azi a fost zi de 'casnicie' adica am fost casnica in adevaratul sens al cuvantului... haine, curatenie, mancare. ufff ce nu-mi place. dar nu-mi permit (si nici nu gasesc) pe cineva sa ma ajute cu asta... noroc ca a venit tata la 12 de la birou si a stat pe afara cu marc, altfel n-aveam cum termina totul.

mamaana, nu ma speria cu recesiunea... tine mult? se gata pana emigrez si eu?! acuma serios, scuze pt off-topic, poate imi dai pe mail... cum e cu job-urile?

dianav, in primul rand sanatate!
in al doilea rand, eu una consider ca nu ai gresit alegand sa mergi la serviciu. ai facut asta nu ca sa scapi de acasa ci tocmai pt a avea ce oferi copilului tau. in aceasta situatie suntem majoritatea. si asta nu inseamna ca e in detrimentul copilului, de tine depinde sa suplinesti absenta ta lasand-o pe maini bune.
si in al 3-lea rand, marc al meu nu asculta explicatiile, in general. noi socializam f.f.rar deocamdata, am motivele mele, asa ca in exterior nu am avut nevoie de explicatii de nici un fel. iar explicatiile vis-a-vis de ce se intampla prin casa... putine le accepta, cele mai multe nu. in general mi se pare ca mai toti fulguletii sunt muuult avansati fata de al meu. nu stiu daca diferenta de saptamani intre unii si altii e atat de importanta, cred ca nu mai e. dar asta e ritmul lui si n-are sens sa-l grabesc pt ca stiu ca va recupera. eu doar ma straduiesc sa am rabdare si sa merg la pas alaturi de el.

erika, multumesc din suflet pt detalii. eu am cazut urat de tot acum 2 ierni (la prima urcare pe schiuri) si acum mi-e foarte frica. as vrea sa investesc in asta daca imi voi permite. e un vis al meu.

roana, marea majoritate a mamelor de la acest topic lucreaza deja sau intentioneaza sa se intoarca foarte curand la job. deci balanta inclina tot mai mult spre categoria celor care dedica timp si altor aspecte din viata, nu numai copilului. din punctul meu de vedere este ansolut irelevant cat timp fizic petreci cu copilul sub acelasi acoperis. atata vreme cat timpul fizic alocat copilului este de calitate, eu nu vad normal sa-si faca cineva mustrari de constiinta sau sa fie judecat ca acest timp este mult redus fata de atunci cand era bb de 6 luni.
da, eu sunt una dintre cele care au nevoie de mai mult decat de un copil. sunt cu adevarat implinita de cand sunt mama dar am nevoie sa fiu din nou si altceva. si stiu sigur ca mai sunt multe femei printre noi care gandesc si simt la fel, indiferent daca le mana nevoia de provocare intelectuala, nevoia financiara sau dorinta de a face cariera. trebuie doar sa gasim calea de mijloc, chiar daca nu e cea mai usoara.

apreciez mult discutiile constructive, chiar daca sunt in contradictoriu. sincer, doar a oferi aprobari pe banda, devine plictisitor si... inutil, la un moment dat. din discutiile libere si civilizate avem cel mai mult de invatat. uneori imi pare rau ca nu am gasit timpul necesar sa ma implic in asta pe toata perioada in care am fost activa aici :) pe de alta parte, uneori mi-as dori sa nu fii intrat niciodata pe forum :))

acs, nu promit, dar tinem legatura pt la anu' cu schiatul? :)) ce zici, facem gasca? parca mi-e cumva sa plecam numai noi...

flore draga mea ma bucur ca burtica e bine si alessia cuminte si papacioasa. si e f.bine ca-ti planifici de pe acum ajutoare, da, vei avea nevoie, mai ales pe finalul saricinii si in primele luni dupa nastere. pai... eu nu eram prea activa pana acum cateva luni pt ca nu aveam timp DELOC, desi ma ajuta mama destul de mult. acum insa, ca am mai crescut si noi, ma descurc singura mai toata ziua, chiar si cu doi cand sunt bolnavi. iar de citit/scris, doar daca doarme puiul, sau seara cand e si tati acasa si se joaca cu ei. de citit extra (de ex. carti) nu am timp deloc. pt mine inca nu am timp cat as vrea, desi sunt in negocieri acerbe cu barbatu' sa ma duc si io la sala regulat :)))

dna shoshika buna ziua. ce mai faceti? :)

dia, da, avem doar 7 dinti, deci avem si nevoie de orajelul ala. unde se produce? tu cum l-ai obtinut de la tipa aia?

ruxandra, exact asa am gandit si eu timp de 1 an, pana acum o saptamana. las' sa treaca valul ca eu le am pe ale mele... si sincer, iti dau dreptate. dar simt acum nevoia sa-mi lamuresc mie niste lucruri. si, din fericire, am o pauza extraordinara in peisajul familial, toate merg bine si eu sunt odihnita si optimista. si incerc cumva sa recuperez ne-implicarea. nu ma tine mult, promit! ca acush ma intorc la birou si iar devine un lux sa ma relaxez pe aici.

daca totusi, simti nevoia sa-ti spui parerea fa-o. scurt, la obiect si gata. conteaza. de aici si pana la a intra efectiv in polemici/discutii e cale lunga.

ruxandra, da, e legal, ca e platit. vorbesc din proprie experienta. banuiesc ca si la manu e la fel, ca doar e multinationala si astia nu se joaca de-a patronu' roman.

aaa, si legat de traba cu cartea, te-ai prins ca vreau sa profit de tine, da? daca tot ai avut timp s-o citesti (si eu nu gasesc acel timp...) te trag si io de maneca poate-poate :))

urasc treaba cu strigatul... dar sunt cateva doamne care au iesit in parc si... au ramas pe afara si n-au laptop la ele. se stiu ele, probabil...


Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

quote:
Originally posted by Dia1609
... si, of course, dc mai aveti dinti de iesit




.. 19. inca de iesit. si asta daca nu vrea ea sa fie 21...mai stii..

casa/apartament.
daca vine tanti sa-ti faca curat, daca vine nenea sa-ti pedichiureze gradina si sa curete iarna zapezile, daca te intelegi cu vecinii si nu ai discutii interminabile legate de cei 5 cm de umbra aruncati de craca a doua de sus a ciresului tau pe laleaua a treia din randul cinci a lui, e ca si cum ai sta in apartament. cu curte.

daca tre sa le faci tu pe toate atunci ai de muncit o tona.

dar mie imi place la casa. cu tot cu tona aferenta.

asizoiule !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Dianarus, bine fac. Leneveala. Il astept pe Tudor sa se trezeasca si leneveeeesc. Si e asa de bine... 2 zile mi-am rupt spatele calcand cat dormea el, dar azi ma rasfat si fac ce-mi place. Cercetez netul.
Pupici si multumesc de intrebare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Este vorba despre cartea www.librarie.net/carti/70675/Cand-apare-copilul-O-psihanalista-da-sfaturi-parintilor-Francoise-Dolto" target="_blank">aceasta.

Am reusit sa parcurg o buna parte din ea.. sunt multe lucruri demne de luat in seama, mai ales vorbitul cu copilasul inca de cand este doar o gagalice. Si explicatul celor ce i s-au intamplat/urmeaza sa se intample. In sfarsit, acu nu o sa redau decat cateva randuri apropo de socializare, respectiv numarul de copii dintr-o familie:


Cum poate ajunge un copil singur la parinti sa se desprinda putin de ei, sa manifeste interes si fata de altii -in special fata de copiii de aceeasi varsta cu el- si sa ajunga la un fel de echilibru?

Daca acest lucru nu s-a facut mai devreme, la 4 ani si jumatate este mai greu. Trebuie sa spun ca, in general, copiii singuri la parinti sunt nefericiti. (...) O comunitate de copii are un farmec aparte, ce nu poate fi inlocuit de nici un adult.

Cred ca parintii acestei fetite n-au lasat-o suficient de devreme in tovarasia altor copii, iar ei, la randul lor, nu au fost prea des in compania altor adulti. Cand parintii care au un singur copil se intalnesc frecvent cu alti parinti, acesta incepe sa aiva si cu acesti adulti ceva din relatiile pe care le are cu mama si tatal sau si, in acelasi tip, se joaca si cu copiii lor. Dar mi se pare ca acesti parinti se poarta ei insisi ca niste parinti cu un singur copil. Or, poti sa nu ai decat un singur copil pt ca nu s-a putut altfel, dar in acelasi timp parintii pot fi foarte sociabili. Cred ca acestei mame nu i-a placut sa fie in societatea altor femei inca de cand fetita era mica. De fapt orice copil -si mai ales un copil singur la parinti deoarece mama are mai mult timp liber- ar trebui sa fie in compania altor copii inca de cand e foarte mic. Mama insasi ar tb sa se intalneasca cu prietenele ei, fie ca acestea au sau nu copii. Sau, cel putin, in casa sa fie animale, sa se cante, sa fie o atmosfera plina de bucurie, de miscare, de viata. Si, mai ales, copilul sa nu reprezinte pentru cei doi parinti centrul existentei lor.


Daca inteleg bine sunteti adepta unei familii numeroase?

Numeroase nu. Trei copii este cel mai bine. (..) Cand sunt 2 frati unul va fi impotriva celuilalt, (..) Cand sunt 3 frati intr-o familie inseamna un mic trib care se apara, face corp comun cand parintii il ataca pe unul dintre ei- ceea ce este excelent, nu-i asa? Departe de parinti, formeaza o mica trupa; doi dintre ei il apara pe al treilea sau- se intampla si asa- il ataca. Formeaza deja o mica societate. Nu e deloc vesel sa fii singur la parinti si sa traiesti numai cu acestia si cu bunicii. E foarte apasator din punct de vedere afectiv, chiar daca din punct de vedere material e mai usor.


Parerea mea= nu sunt de acord cu "un copil singur este un copil nefericit"; dar - cum am fost in ambele ipostaze- tb sa recunosc ca presiunea resimtita de un copil singur la parinti este mare. Oricum sfaturile privind socializarea de mici copii, cat si socializarea parintilor cu alti adulti mi se par foarte ortodoxe .. iar pan la idealul cu trei copii .. he, he.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

ruxandra, u back :) taman ce-mi storceam niste ramasite de creier sa pot si io sa formulez citibil opinia personala, cand vazui deodata ca era scrisa, da' nu cu id-u' meu :)))) bre, si jur pe rosu ca m-am chinuit 'fo cateva zile sa urmaresc firul discutiei, da' nu se poate... imi joaca cuvintele-n ochi, si ochii-n cap, si capu' pe umeri, si umerii-n articulatii, si-as putea continua, da' ati prins ideea :)) deci, a se nota, la discutii 'telectuale, nu va bazati pe subsemnata, ca ma ia cu ameteala :))
aaa..daca vreti sa va povestesc din ce nu mai face si nu mai zice motanimea-sa, cu mare placere, da' se termina repede si povestea asta.. mai tineti minte cum eram pe la 9-10 luni?? ee, adaugati mersul in doua labe si busiturile zilnice, si-am ajuns la prezent :)))) deci s-ar putea spune ca am si circumstante atentuante, la o asa intensa solicitare a muschiului cenusiu in ceea ce priveste educatia progeniturii :))))) cat despre viitorul stralucit, om ajunge noi si-acolo si-om vedea ce si cum... sincera sa fiu, abia-mi mai amintesc ziua de ieri si tare greu imi vine sa vizualizez ce va mai fi si maine ca sa mai am si timpul necesar pt infaptuirea cincinalului...
revenind mai in ale realitatii, de duminica am ramas singurei, pe mihaiul mi l-au luat la perfectionare (abia astept sa vad varianta revizuita si adaugita care mi-o veni diseara acasa :))) ), si a fost extraordinar de bine si frumos. timp de altceva, ioc, noroc ca nu prea exista altceva momentan :)
la capitolul generalitati, am trimis un anumit dosar la o anumita regina, la care tre' sa primim raspuns intr-o anumita perioada de timp, stam cu toate deshtele incrucisate si speram s-auzim de bine :)
...si cam acestea ar fi za last niuz.. :)
pfuii..si-as manca ceva, ca-mi scartaie burtoiu', da' bate rau vantu' prin figider :)
pupez cu drag, ma duc sa fierb macaroane, revin, sper... :))


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

revenit :) ce-atatea macaroane, mai tre' s-astepti sa fiarba si apa.. mega-iepuru' milka sa traiasca :))) cine mai doreste, cine mai pofeste.. zisei ca-i mega, da? :))



Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ma apucasem si aseara sa va scriu, dar am fost prea obosita ca sa scot ceva din mine.
Cristi nu e bine, iar a vomitat, diareea e in floare, tuseste, muceste, stranuta, nu daorme bine... suntem cam chiauni. Azi mergem la doctor si pe seara cred ca ma duc si eu pe la urgente ca am impresia ca am ceva probleme de la cazatura.
In general nu suntem pe roze... si se mai adauga si gustul amar de tot care mi-a ramas citind ieri la regasiri... daca n-ar fi de plans as rade... ce sa zic, de fapt am ramas de-a dreptul interzisa citind unele chestii... priveam monitorul si eram in soc. Daca pentru o perioada mi-a parut rau de separarea asta, ziua de ieri mi-a sters orice parere de rau. Felul in care se descopera unele caractere... ma bucur ca nu mai sunt in tovarasia unora.
Mai mult nu mai scriu acum ca ma trezesc si eu cu vreo dare de seama despre cum imi petrec timpul in timp ce copilul e bolnav...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

minunatelor posesoare de copii mai mari/posesoare de bebei mancati de insecte, cu ce se da locul ospatului, acolo unde o rautate de insecta a mancat din falcutzele lui pisi? fenistilul e egal cu zero. pe asta mi l-a recomandat dr, dar ori cu, ori fara, aia e. bubele sunt mari, rosii, urate si nemancacioase, 1 pe o parte, 3 diametral opus, astea din urma ocupa tot obrazul. plus un ceva pe manutza, suspectam un bebe-paianjen, ca doar a ales un bebe pe care sa il atace,b nu stim de unde o fi a aparut, e de duminica.
de la chicco am contra tantarilor, nu post muscatura.

66566656yyuyyty5uyy7yh-aici v-a salutat pisi, si e tare incantata de ea.



chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

adeju, pfiu, dor mi-a fost de tine... cat mega e mega?

ruxandra, hai ca nu mai ai mult pana la idealul de 3 .. io-s singura la parinti si zau ca nu mi-a placut niciodata aspectul asta.. mai ales cand eram copil... sau mai ales acum? :)) zau ca-i invidiez pe toti care au frati/surori. dar astea au fost circumstantele, (prin banat e o vorba: " stiti de ce face banateanul numai un copil? pt ca nu poate sa faca jumate " ).. deci eu as vrea sa cred ca-mi voi permite (din toate pctele de vedere, nu numai material) sa fac 3 copii. asta e si idealul meu. sa ma tina puterile. si ovulele , ca sper sa nu fac bb3 pe ultimul ovul . in alta ordine de idei, mie-mi place de tanti dolto

ktrinelaaa, ai revenit de la soare? ai gasit una bucata de pt yagmur?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

pai, dia..ce sa zic..mega de mega.. inaltut, robust, mov ete na, m-ai prins, l-am halit pe tot, plus o gura de staniol, cred ca fix aia pe care scria gramaju' :))) da' ma crezi pe cuvant ca era mega, da? :))))))


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput