Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

fetele din constanta am facut echipa cu lucia, eu cumpar, ea transporta. asa ca daca vreti ceva din ikea dati un semn. dar repejor ca maine ma duc.

danutz un subiect care mie mi-a placut f mult, despre cum e scoala si cum ar trebui :)) sa fie, e aici.

laura da, mi-am dat seama ca d intelesese tot privitor la culoarea pe care se traverseaza si pe care nu. si chiar daca inca traverseaza in brate sau carucior, nu e prea devreme sa discutam si despre partea cu manuta. asa ca incepem, evident, cu un studiu de piata :))


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by dianocica

danutz un subiect care mie mi-a placut f mult, despre cum e scoala si cum ar trebui :)) sa fie, e aici.



I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.




Meeyy, ce link ai dat acolo ca mie-mi intra tot fulguletii ...


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

scuzati
Bataia si scoala


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


apropos de carti, daca ruxandra are si ea un pic de timp zilele ce vin... ne dai cateva idei din cartea aia ce ai citit-o la munte?

acs, pana nu uit, ma bucur nespus sa sunteti sanatosi! ioi ce bine e sa iei o pauza, nu? :))

danutz, da, ai mare dreptate, am trecut de la nurofene si diversificare la 'finetzuri'. mie imi place, de aici incepe partea cea mai interesanta si captivanta! nu stiu daca va amintiti ca v-am zis candva ca pana la 1 an e fain, dar intre 1 si 2 e cel mai cel!!! :))

chinico, astept cu nerabdare sa revii la forma normala si sa te desfasori! tare dor mi-a fost de voi doua...

asiza, in cadrul explicatiilor eu ii mai spun ca "nu este bine sa pt ca ... ci este mai bine sa... pt ca..." (care este de fapt egal cu "este rau sa..."). din pacate lucrurile se rezolva doar in timp, solutii miraculoase nu exista, doar rabdare sa cercetezi cauzele si sa testezi pana gasesti metoda potrivita.

madaluta, ma uit la semnatura ta... inca un pic si nasti... vai cum trece timpul...

roxanica

dia pt noi gatesc linte rosie. lui ianis ii place lui marc nu i-am dat inca.

laura, te inteleg perfect. eu mi-am intrat abia acum in mana. ca inca nu am inceput serviciul si ca sunt mult mai ok copiii mei. dupa ce incep lucrul am sa va salut si eu din zbor :)))

erika, ai idee cat costa un curs ptr adulti? si cat dureaza? eu nu stiu sa schiez si mi-ar place sa invat in paralel cu ianis cu un monitor in austria. sa mergem toata trupa, asa 10 zile... bine, e doar un vis in momentul asta, dar asa... sa am la ce visa... :)))

dianocica, despre recompensa si pedeapsa se poate discuta mai incolo, cred ca sunt prea mici pt oricare dintre ele. poate putem discuta despre recompensa, dar si asta nu cred ca e perceputa in adevaratul sens de creierasul lor. cred ca e perceputa doar ca reactie pozitiva a mamei, caracterizata de x chestie (zambet, bravo, mangaiere, etc).
dupa cum pedeapsa e pt ei si faptul ca te-ai incruntat si ai scapat un cuvant rastit. deci nici asta nu e perceputa acum corect. nu inca.

dia eu la ikea m-am uitat de bare de-alea protectoare pt aragaz, dar n-am gasit. poate am ratat eu. si de pe net nu as lua ca poate dau 40-50euro de-a moaca si nu se potriveste...

aaa, ruxandra, trebuie sa-ti spun ca pe la 10 luni ianis a descoperit gainile mamei si statea in carucior si cate 1 ora urmarindu-le prin gard. si pt ca era mofturos la mancare... ii dadeam sa pape asa, el privind gainile, eu cu bolul in mana ;) no, intre timp am invatat sa mancam oriunde si orice :))

dianocica, uite ca mi-ai amintit de traversat. ianis a acceptat f.usor regulile ce tin de siguranta proprie, si in casa si afara. el de ex niciodata, nici cand era f.mic nu a incercat sa coboare scarile (locuiam la bloc) decat daca eram langa el. marc se arunca in gol... dar, s-a intamplat de 2-3 ori sa uite pur si simplu regula trecerii. grabit sa ajunga din parcare in magazin, sau grabit sa intre in curtea gradinitei. a uitat pur si simplu. de atunci ii spun mereu si mereu. chiar daca stie si respecta, e suficient 1 data sa uite si... doamne-fereste...

laura, nu sunt regrese. ce a invatat ramane stocat si e acolo pe viata. dar acum e preocupat sa acumuleze altceva. asta-i tot.

dia, eu stau la 4 km de oras. si fac 15 min cu masina pana in centru. ianis merge la gradi in oras, alin il duce pe 8 si-l ia la 4.30. si, cu mici exceptii, totul e ok cu partea asta. am avut probleme cu bona lui ianis in sensul ca venea din oras si la un moment dat a zis ca nu mai poate ca e obositor. lui marc nu-i gasesc bona, am tot intrebat, nu gasesc pe nimeni din sat de aici. nu stiu ce-oi face ca la cresa nu-l pot da (din motive de sensibilitate la virusi), iar la noi gradinitele sunt numai de la 2.5-3 ani.
tot la minusuri intra timpul necesar ingrijirii. o curte frumoasa cere timp. niste flori de ingrijit si un gazon de tuns regulat, o terasa de spalat de praf, masa si scaunele vara, trotuarul pe care vrabiile isi lasa 'podoabele'... carari in zapada de facut iarna... sunt 1000 de lucruri marunte care cer timp. mai e un aspect, cel al socializarii. eu inca nu l-am dus pe marc in parc in oras, deci nu a socializat deloc cu alti copii pana acum. motivele tin strict de sanatatea lui in pioneze. ce vreau sa subliniez este ca e important sa continue sa socializeze, sa nu ramana doar in curte la joaca. deci ai nevoie de masina proprie.
parerea mea este ca merita. eu nu regret alegerea asta, regret insa ca nu mi-am facut propria casa, sa stam singuri pe curte.


Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

fetelor, merci de raspunsurile cu casa. da, avem 2 masini, deci asta nu e o problema.. si oana e obisnuita sa circule numai cu mine in masina... cu socializarea ma ingrijorez, ca poate deveni dificil la un mom dat, sa ne tot urcam in masina pt asta, dar cine stie, poate vom avea noroc de vecini cu copii mici .. deocamdata ne cautam parteneri de duplex printre prieteni.. dc nu, o sa ne luam casa cu un teren mai micut... vedem noi... numai sa ne hotaram odata

bambo, luciaro, dianarus, am gasit in catalogul ikea de bucatarie pe care-l am prin casa (adus de sot de la viena, dar sunt sigura ca exista exact aceeasi marfa si la buc) protectia pt aragaz , se numeste PATRULL herdschutz si costa 9.99 euro. deci nu e o avere. si arata tare bine, pare de inox, si e deurmat dimensiuni: 59-95 x 40, 14 cm inaltime. poate cauta diana la ikea maine dc tot merge si ne anunta ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

roana, una din ofertele pe care le avem , e la giroc :).. ne mai gandim....

dianarus, stiam ca stai cu parintii... de ce regreti, nu te ajuta? ca eu si la asta ma gandesc, ca maica-mea nu are carnet, si in mod sigur nu ar veni cu autobusul pana la noi ca sa ma mai ajute cu oana cand mai am eu drumuri de facut sau pur si simplu... ca, de bine de rau, in ultima vreme vine cam 2 (uneori chiar 3) dupa-amieze/saptamana pe la noi si sta vreo 2-3 ore sa mai apuc si eu sa fac una-alta... si oana tare se bucura de ea (mai tare ca mine ).. si uite asa mai ajung si eu la sala... o alta chestie care ma face sa fiu nesigura e ca sotul meu lucreaza f mult, ajunge pe la 9-9:30 seara acasa, si ar insemna sa stau singura multa vreme , mai ales iarna ar fi cam nasol... dar nu stiu de ce ma gandesc, ca oricum iarna viitoare voi fi la lucru... un plus ar fi ca jobul lui ar fi mai aproape dc ne-am muta la giroc de ex decat unde stam acuma, deci acum tranziteaza orasul de acasa pana la job in mult mai mult timp decat ar ajunge pana la giroc de ex, dc ne hotaram pt partea aia ... of, e greuu rau...

o tuturor fetelor care mi-au raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

am gasit pe ebay un model de aparatoare pt plita/aragaz de la ikea, ca sa va dati seama cum arata aici

dc vreti sa cumparati, va trebuie lungimea aragazului/plitei, ca dimensiunile sunt variabile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

dianarus, cum gatesti lintea?

ruxandra, am uitat sa-ti spun ca si oana e fascinata de gaini si cocosi.. si e o pasiune care tine de cand avea ea vreo 6 luni... langa zona noastra de blocuri incepe o zona de vilute si intre ele mai zaresti cate o casa mai veche batranesca unde gasesti gaini... si mai mergem si acuma tintit la cate o curte cu gaini ca sa ne uitam la ele, le da iarba, ii striga "coco"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by dianocica

scuzati
Bataia si scoala


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.




chiar vroiam sa te intreb despre homeschooling (asa se scrie?). din f.putinul citit de mine, homeschooling-ul este unul dintre principiile educatiei ap. si stim ca tu incerci sa-ti cresti copilul dupa aceste principii.
esti dispusa sa emigrezi doar ca sa poti face educatie acasa cu david si nu la scoala?


Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by dianarus78

dianocica, despre recompensa si pedeapsa se poate discuta mai incolo, cred ca sunt prea mici pt oricare dintre ele. poate putem discuta despre recompensa, dar si asta nu cred ca e perceputa in adevaratul sens de creierasul lor. cred ca e perceputa doar ca reactie pozitiva a mamei, caracterizata de x chestie (zambet, bravo, mangaiere, etc).
dupa cum pedeapsa e pt ei si faptul ca te-ai incruntat si ai scapat un cuvant rastit. deci nici asta nu e perceputa acum corect. nu inca.

e posibil ca pt ei notiunea de recompensa sa nu fie f clara la varsta asta (eu un nu cred asta, dar sa zicem ca asa e). dar putem sa lucram la atitudinea noastra de acum. intalnisem la un mom dat un subiect initiat de o mamica de bb de 3 ani si ceva, care isi punea problema cum sa o faca sa aiba incredere in ea. ori mie mi se pare deja tarzior. increderea nu se castiga in n zile, e ceva la care lucrezi toata viata, din ziua 1. la fel si cu restul. nu poti spune ca la varsta asta el nu stie/intelege/apreciza/,,, ceva, si iti vei schimba comportamentul cand face x ani. adica il recompensez acum..dar mai incolo, cand se prinde cum e treaba...n-o mai fac. nu zic ca ai zis tu asta, zic ca ar fi bine sa ne punem niste probleme de acum, chiar daca nu sunt stringente.


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput