***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Fetelor dar ce activitate slaba la noi Astept sa vina luni!

Vas

kid imi pare bine!

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

FOTOLII SI SCAUNELE COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Offfff! Teodora ma solicita foarte mult .... uite cand reusesc si eu sa revin! Sper sa tin pasul de luni!

Pepsi, esti o draguta!

Ella, am o prietena care a facut cezariana ... tu foloseai o crema pentru cicatrice ... poti sa-mi spui, te rog, cum se numeste? Multumesc!

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ella merci din suflet, da la asa un raspuns ma asteptam din partea ta!stiu ca mi-ai mai zis ca nu e grozava cuba(si sotul meu s-a uitat peste cartile ce le-am inchiriat.....si zicea ca lasa de dorit) dar asta este anul asta banii asta sint si eu vreau mare si soare. prietenii nostrii care au mai fost si-au luat totul inclus, avion, cazare, masa stil bufet, am sa ma uit pe ce mi-ai aratat, mai am inca o intrebare te rog, siturile in germana au undeva unde se schimba limba, ca m-am tot uitat da nu vorbesc o boaba germana?merci mult

la multe lunite prichindel de liviana si sanatate multa

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Maria Antonia de Monytza

David Gabriel de Didialex

Elias de Elteka

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Didialex, pentru David Gabriel

Monytza, pentru Maria Antonia

Elteka , pentru Elias


Pozici Mirunica

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Ella, sa stii ca nu am postat poze din Venezuela inca, am avut un we de cosmar. Asa, ca sa stii. Am zis ca o sa le postez in we, dar cine stie in care we o sa se intample asta. Si poze cu Mara la fel. Elteka, merci pt raspunsul cu fructele de padure, imi aminteam eu bine ca tu zisesesi de ele. Capsuni nu ii dau. Fructele congelate pe care le-am luat contin mure, zmeura, afine, coacaze si inca ceva, parca, tot de padura, dar nu capsuni. I-am dat aseara cu branza si banana si i-a placut mult. O sa mai repet figura si cu iaurt, sa vad daca mananca. Liviana, nu stiu daca ti-a raspuns vreo mamica legat de Balonul Copiilor; parerea mea este sa postezi aici sau sa trimiti pe mailul comun ce trebuie discutat acolo (meniu, ora, persoane, etc), astfel incat sa stim toate cele care pot ajunge cumva in zona aia. Daca ma nimeresc prin Herastrau, poate trag eu o fuga. Dar macar sa se stie ce trebuie discutat. Asta daca ati stabilit deja ceva.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Ioana13
Mai sint capsunici care beau 3 ori pe zi lapte + cele 3 mese solide?


Mara bea dimineata si la culcare lapte, si ii dau si completare dupa mesele 2 si 3.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by ella_74
Daca gasesti avion separat pentru Cuba , adica un charter, atunci iti recomand sa iei cazarea separat de pe www.dertour.de sau www.meiers-weltreisen.de fiindca preturile nemtilor sunt imbatabile.
Noi am plecat in Maldive cu voucher de Meiers (luat prin perfect tour) iar pentru Thailanda am luat cazari atat de la meiers cat si de la dertour.


Si noi tot cu Meiers am fost in Venezuela, prin agentia romana intermediara. In Rep Dominicana a fost mariu' inainte de a ma cunoaste. Nu mi-a zis ceva de obtinerea vizei din Germania. O sa-l intreb si eu.

Edit: Wow, am postat 3 unul dupa altul. Am fost si noi la Kidex, i-am luat Marei scaun de masina de la Ferrari si atat, nu mi s-a parut foarte generoasa oferta. As fi vrut sa-i mai iau niste ghetute, dar n-am gasit. O sa merg la Baby Expo, sa-i iau din acelea de la Baby Fox, ca-mi plac mult.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

LA MULTE LUNICI SARBATORITILOR NOSTRI DE AZI!

Maria Antonia de Monytza

David Gabriel de Didialex

Elias de Elteka


Fetelor io am avut o noapte de cosmar.S-a foit si a tipat toata noaptea STEFAN nici la el nici la noi in pat nu a vreut sa doarma.Abia la 6 dimineata a adormit si el asa pana la 10.Asta a fost tot somnul meu .Daca nu sunt dintii nici de data asta atunci .......nu stiu ce sa mai zic.Se 2 saptamani mai mult sunt treaza decat dorm ,insa noaptea trecuta le-a intrecut pe toate!

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

FOTOLII SI SCAUNELE COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

'Neata fetelor,
pentru David Gabriel de Didialex

pentru Maria Antonia de Monytza

pentru Elias de Elteka

Liviana imi pare rau de Bogdanel si sper sa se insanatoseasca cat mai repede. In legatura cu Balonul copiilor sunt de acord cu Graviduta,ar trebui sa stim exact cate persoane ,ce meniu trebuie comandat.Si eu stau cat de cat aproape de Herastrau (Bucurestii Noi) si poate cine stie cum ajung pe acolo.Am cautat si la Kidex (stiam ca participa) ,dar nu am gasit decat pe cei care se ocupa de atmosfera(painting si clovnii),ei nu au stiut sa-mi dea prea multe detalii.

Vali5 si Pepsi eu am mai avut o tentativa in a slabi cand avea Razvanel 5 luni si am renuntat pentru ca pierdeam laptele.
Acum el are doar 2 mese de lapte(dimineata si seara),iar pe zi mai mult se alinta la tzatza.Incerc sa mananc destul de sanatos,mai mult lacto vegetarian, mananc doar de 2 ori pe saptamana pui(gratar),peste si ou.O zi pui,una peste,alta ou ,iar in rest foarte multe fructe,salate de legume,suc natural(portocala,gref,mar).Mai mananc produse din soia,branza dulce si ocazional cate un pahar cu lapte.Am eliminat definitiv sucurile acidulate,cafeaua,painea,mancarurile gatite si bineinteles dulciurile .Sport nu pot sa spun ca fac,dar merg aproximativ 15 km pe jos in fiecare zi,dus-intors cu fata de la gradi'.Mai iau ca suplimente fibre si vitamine de la Walmark. Din fericire pentru mine vad ca nu a mai pierit laptele,iar Razvanel mananca in continuare si se pare ca se satura.

Apropo de mancare, al meu fecior e un mancacios ,chiar ii mai restrictionez eu cantitatile de teama sa nu ia proportii.
06.00-07.30 lapte de la mami
09.30-10.30 fructe cu cereale sau biscuiti(200g) + sucul de la o portocala
Portocala am inceput de la 6 luni(bineinteles indoita cu apa) si o tolereaza mai bine ca pe mar,care-l deranjeaja la stomac.Marul trebuie sa il dau doar copt.
11.30-12.30 un iaurt(150g) amestecat cu branzica
14.30-15.00 piure de legume(200g) cu carnita(pui,vitel)sau cu ou + o canita de supa acrita cu lamaie (50-60g data cu lingurita),ocazional mai mananca borcanel cu curcan.Din pacate eu nu am gasit curcan decat congelat si nu m-am riscat.Peste am incercat ,dar nu i-a placut.Aveti vreun soi anume pe care-l dati? Eu am luat pastrav si poate nu e asa de gustos.
Nu ne plac brocolii si sparanghelul.In schimb mancam spanac,urzici.
17.00-18.00 un borcanel de fructe(pere,caise,piersici) sau 1 banana
20.00-20.30 iaurt (250g)+ 2 masuri de cereale sau orez Nestle
22.00-23.00 lapte de la mami
Intre mese bea ceai cca.300 -400 g/zi.

Am fost si noi la Kidex ,dar nu am cumparat prea multe.Doar 1 pereche de opincute, o sepcuta ,un sampon si cateva jucarioare ptr. fata.Ne-am uitat la scaune auto ,dar nu ne-am hotarat inca cu toate ca nu mai incape in scoica.

Spuneti-mi de ce luati la copilasi incaltaminte cu talonet?Eu una stiu ca trebuie sa-l vada un medic inainte de a purta talonet. Piciorul bebeilor pana la doi ani este plat datorita pernutelor de grasime care se elimina treptat ce invata sa mearga.Eu am facut 2 cursuri de vanzari la un concern danez despre incaltaminte,iar acolo ni s-a explicat faza cu grasimea din talpa bebeilor.Cand am intrebat pediatrul a spus ca de regula asa este,dar majoritatea copiilor raman cu platfus datorita incaltamintei proste pe care o poarta cand invata sa mearga.Ortopezii recomanda invatatul mersului descult sau cu ciorapei.Deasemenea incaltamintea cu talonet poate sa afecteze un picior sanatos.Sper ca nu v-am suparat ,dar eu una chiar sunt curioasa ce mai recomanda ortopezii de la noi pentru ca nu stiu pe cine sa cred.Comercianti vor sa-si vanda produsul recomandand ba cu talonet ,ba fara talonet ,iar doctorii au de cele mai multe ori pareri diferite.Al meu inca nu a inceput sa mearga ,dar sigur voi ajunge sa-i fac un control(la 2 doctori bineinteles) mai mult pentru linistea mea.

Va doresc o zi buna si capsunei cat mai cuminti .

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput