***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

la multe lunite ptr pui mici de angela, ancamari, lilly, si raza de soare

ramona, multi ani traiascaaaaa multi ani traiascaaaaaa la multi ani!sa fii sanatoasa si fericita

vali, sa-mi fac putin timp si voi pune niste retete, am mai gatit unele faine vineri. si eu am usa dinaia de care vorbesti ptr ca se coboara scarile de sus jos, si cum david misuna....

miniuta, imi pare rau sa aud ca piticul a fost bolnavior, sanatate multa, si eu am avut probleme cu david acuma de la nas infundat nu mai accepta decit blenduit f bine, si inca asa.....era greu, sugea mai mult si am trecut cu bine, acuma si-a mai revenit. al meu se scoala la 7

irinusha, da mi-au placut tare mult, am facut reteta de cei moldovenesti, ca aia o aveam in revista secretele bucatariei primita de la o prietena draga. nu, lui dominic nu ii plac dulciurile deloc. am dat pe la prieteni din ciocolata ce a adus=o iepurasul, a primit si un elicopter si l=am bagat la frig ca se juca cu el. e din cauza alergiei, de multe ori ma bucur ca a avut=o, asa maninca sanatos. ciocolata el nu cere, singurul lucru ce vrea cind si cind sint ouale kinder si alea doar ptr ca au jucarii in ele, ca de multe ori ma sacrific eu la cioco. si asa s-a dovedit teoria mea ca noi ca parinti influentam copilu ce sa manince. prima lui ciocolata a mincat=o acum citeva luni.adica dupa 3 ani jumate de viata. el are 18 kg si e inalt ptr virsta lui.nu v-am uitat cu reteta, poate miine seara ma motivez. nici noi nu mai avem nevoie de desteptator

alyna, asa urla si al meu, la noi era de la otita durerile de ureche sint crincene. sau mai sint si dintisorii. felicitari ptr umblat

betty, fac si eu ce pot, la primul era mai greu, acuma mi se pare parfum. ei de iesit nici noi nu iesim, ne-am permis luxul cind am implinit 10 ani de canicie si am iesit la restaurant si la film, acuma, ca e bunica, vom iesi mai des, desi cel mare nu vrea sa plecam fara el!la primul copil am mincat la mincare semipreparata cum nu am facut in viata mea.....dar a trecutnici eu la primul nu apucam sa mai fac nimic in casa, acuma apuc, mai si gatesc si altele, si e regula generala cam la toate mamicile, si am sa-ti zic ca la primul copil esti mai stresat ca parinte decit la al doilea, eu il tin pe david in wrap in spate si aspir de ex!ceea ce nu faceam la primu, ca nu stiam de wrapeu nu am gresiedecit in baie si usa e inchisa, la mine in casa bucataria si livingul si sala de mese sint impreuna, am un covor dinala special bebei(vezi in poze) pe care si daca e sa cada nu se loveste, in rest camera noastra e inchisa, si la dominic in camera. deci il vad tot timpu pe unde se misuna. acuma nu mai cade ca se stie pune jos imediat ce-si pierde echilibrul, in plus de cazaturi tre sa fiu atenta sa nu=i dea dominic cu ceva in cap din joaca/greseala/intentie mai nou deschide inchide sertare, tre sa cumpar opritoare. in zona unde e el nu prea sint margini, si daca sint am aparatori, si eu il prefer in raza vizuala cind sint la baie sau in tarc. si eu stiam ca se poate da maxim 5 zile la nevoie, deci nu e ca un antibiotic sa il dai obligat toata perioada, ci se da maxim 5 zile daca buba nu trece trebuie vazut medicul din nou si adaptat un tratament, adica mai intii vazut ce e, si adaptat un tratament. ei vezi eu am avut si ciine deci sint obisnuita sa ma scol devremesanatate multa

moberi, multumim frumos, sa mai scri ce faceti, cum sint copilasii? nu reusesc sa dechid poza pusa de tine

ella, da dar elteka nu calatoreste cred cu pasaport romanesc, dar am s=o intreb si pe ea. eu ma refeream de ex la ce agentie iti faci tu asigurare de voyage cind pleci? soacra mea e deja aici, deci nu mai poate merge la o firma, de aia credeam ca-mi poti da nume, am contactat tiriacul pe mail dar degeaba, cred ca bag niste telefoane pe ei, am sa ma feresc atunci de omniasig, merci mult de raspuns. si tot pe tine te intreb, in cuba trebuie viza ptr romani?azi si david mi-a adormit in fund sprijinit pe un mutunache, atita rideam, s-a foit cred si a ramas asa cu tot cu sac si era tare haios.ia sa le intreb pe fete de asigurare

deci intrebare, imi puteti recomanda o firma care face asigurari ptr calatorii in afara tarii?mai exact canada?
maya, felicitari ptr umblat si dinti

koky, ai grija ca este periculos sa slabesti atit de mult si sa alaptezi.e indicat maxim 1.8 kg pe luna! toxinele sint stocate in grasimi si prin pierdere in ritm alert ies in lapte.in plus se pierde si laptele sau are lipsa de multe "ingrediente" bune ptr bebe.

carstea, vezi trebuia sa pleci la londra sa doarma bebe?eu am tot 85 kg ma tin pe pozitii

liviana imi pare tare rau ca e bolnavior bogdanel, sanatate multa sa aveti, de la muci nici david nu dormea....si dominic am impresia ca face cosmaruri citeodata....am admirat frumosul motociclist si piciorusul si ochisorii de bogdanel, un scump, si m-ai omorit cu panselutele si iarba verde!cu ce o intrebi pe andrada imi permit sa-ti zic ce ne-a zis si noua medicul cind a facut david otita, ne-a zis ca tot dominic e "responsabil" de adus acasa virusul, si ca macar sa ma consolez cu ideea ca asa isi face imunitatea lui si ii va fi mai usor in colectivitate, dominic in primul an de gradinita a fost bolnav de 8 ori in iarna-primavara aia, apoi in anii ce au urmat tot mai putin.

mary_lou, felicitari ptr kg, sintem si noi pe aproape.imi pare tare rau ca aveti problemele astea cu somnul, e chiar ceva special.ati plecat cumva de acasa?adica sa doarma in alta parte decit acasa?sa nu rizi de mine, da ai auzit de feng shui?stiu ca eu cind eram copil mama zicea ca nu dormeam bine cu capul la sud parca. eventual sa faci o reorganizare, sau sa vezi putine info cu feng shui-ul sau chestii de genul asta, cine stie poate merge http://www.le-fengshui.com/chambre-enfants.html si eu folosesc cu incredere la recomandarea medicului si farmacistului produsele homeopate de la boiron, i-am dat ptr dinti si acuma la raceala iar i-am luat coryzalia f bun.si vroiam sa-ti mai zic ca nu e buna stimularea prea mare mai ales inainte de somn, si ca am remarcat ca e ff importanta rutina de somn, adica sa faci acelasi lucru in fiecare seara inainte de somn, sa eviti activitatile prea agitate(muzica agitata, "fugit" etc)inainte de somn, aerisit camera, iesit la aer.si mai vroiam sa-ti zic, dar asta nu inseamna ca toti copii sint alergici, dar la dominic mi-a explicat pediatrul ca avea tulburarile de somn si de la alergie

catalina, sint mai multe opinii cu sarea asta, aici se recomanda de la 1 an.

citind ce a scris ella, mi-am amintit ca este fff important sa nu pierdem momentul cind le e somn la pitici, ca daca le "fuge"somnul e tare rau, am vazut si in seara asta la dominic, care desi obosit si intelege frumos ce-i spui ne-a tras o criza de plins....ptr ca fiind weekend tati a insistat ca poate sta mai mult! adica a intrerupt rutina, e bine sa fie culcati la aceleasi ore, in aceeasi rutina.cind am citi prima data asta in carti(cind il aveam pe dominic) rideam.....dar greseam. mi-am dat seama in timp cit e de importanta aceasta RUTINA. am vazut si la david, de ex daca o seara nu sintem acasa inainte ca el sa adorma, sa aibe rutina lui, e tare rau, se scoala in noaptea aia de n ori. ex de rutina, si sa nu ziceti ca se vor plictisi bebei sa faca asta in fiecare zi, canu e adevarat, ca si cum nu e adevarat ca bebei vor sa manince cu gust"(al nostru evident) rutina: cu 1-2 ore inainte de somn, jocuri usoare, petrecerea timpului cu copilul ptr siguranta emotionala, muzica, baita, papat, biberon/alaptat si somn, ora de somn e in functie de bebeu, se urmaresc insa semnele de somn, bebe se uita fix intr=un puct, are ochi mariti, reactioneaza mai greu, se freaca la ochi, etc.

betty, eu il dadeam pe dominic pe spate dupa ce adormea cam la 10 minute, era in somnul profund si nu se trezea, ei daca asteptam 20 min....hopa o incurcam....

florina, imi pare tare rau, daca ii amesteci cu ceva suc?nu te mai invinovatii, desi te inteleg si eu ma invinovateam ptr alergia lui dominic, facem si noi ce putem, sanatate multa

ancamari, sanatate la micut

kid, cel mare mai face asa din dinti, eu am avut bruxism(poate mai am, da nu mai sta nimeni sa vada de mine)alergia este de 4 feluri, in functie de ce tip e apare mai repede sau mai tirziu. daca e de tip 1 apar semnele imediat, roseata in jurul gurii, pe corp, in cazuri grave buze umflate, nu poate respira, in cazul alergiei de tip2.3.4 reactiile pot fi imediate te tip respirator, stranuta mult, curge nasul, mincarimi ochi, pete pe corp la 24-48 ore dupa consumarea produsului.cam asta e ce stiu.

elteka eu vreau sa=l alaptez si dupa 1 an pe david, el are 9 luni acuma pe dominic l=am alaptat pina la 18 luni deci mai e timp. dar medicul mi-a zis cind am fost acuma cu otita, ca de la 1 an poate bea lapte de vaca normal, ii voi da ce bea dominic bio de 3.25%. vreau sa ma mulg in continuare cind incep munca, e super buna pompa ce mi-am luat=o de la liga, superba, inainte ma chinuiam cu o porcarie.....si cu asta iese bine laptele si repede(adica ptr mine desi ma durea putin mina azi de la pompat).adica las cam 70-100 ml si in 3-4 ore cit lipsesc nu-i bea decit jumate, cind voi fi la servici voi lipsi mai multe ore. cind nu las lapte e tare agitat cind vin.deci cam asta zic pe aici ca poti de la 1 an sa-i dai lapte vaca de 3.25%.deci cind va fi nevoie dupa 1 an si nu va avea lapte lasat de vaca va primi, adica dinala normal.ma gindesc ca chestia cu vitaminele nu mai tine la copilasi mai mari, e ca sa vinda produsul, cine stie.multumim ptr david e mai bine, am ris citind postul tau, pai si al meu fara manusi l=a dus, noroc ca avea un costum columbia pe el cu tot cu manusi dinalea integrat si sosoni.dar nu e facut de -12C si sotul tot asa zicea pai doarme bine, si i-am zis pai poate e in hipotermie si nu doarme?! s0a dus speriat si a trezit copilu din carucior!azi l=am scos pe terasa la soare!(-2C)era caldla noi se gaseste catelul vorbitor, daca vrei ti=l pot lua, aici sint versiuni franceza sau engleza nu am fost in brazilia din pacate, ma deprima zapada asta.....mergem in cuba in toamna, adica asa e planul

angela, sanatate cu urechea, haios situl. si david e mizgalit tot dupa o bucata de banana

tincutza, felicitari ptr primii pasi, bravo

motanel, bine ai revenit

doxinu, vazut bebe plimbaret si care face ordine in dulapuri!

ma bag la somn ca m-a apucat ora 3 dimineata!si mi-am luat ceva carti de la bibioteca despre cuba si caraibe, si montigneac, si mi-am cumparat o carte a lui montigneac despre regimul lui special femei cetesc si ma documentez si apoi la atac

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Bogdan de Lbelciug

Alexandru Stefan de Michelle35

Eden de Eda


doxinu Multumesc mult pentru raspuns.
Si eu ii pasez fructele si le amestec cu iaurt simplu.

Am pus si eu un filmulet aici cand incerca juniorul sa adoarma.


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

LA multe lunisoare sarbatoritilor nostrii de azi!!!!!!


Bogdan de Lbelciug

Alexandru Stefan de Michelle35

Eden de Eda


Pepsica


Kid inseamna ca te-ai mai linistit?Cum e jr.-ul?
Super jr-ul cu se chinuie el sa adoarma

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

FOTOLII SI SCAUNELE COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Kid, ce scump e bebe cum se chinuie sa adoarma. eu daca o las pe Eliza in patut ea se ridica si incepe sa se joace oricat de obosita sau adormita ar fi. Deci o asez in patut doar cand doarme ca lumea.
Doxinu, ce scump e Stefanut in parc. Si tu arati tare bine. cred ca micutul seamana cu tine. Mie asa mi se pare.Are ceva si de la tati dar parca mai multe de la tine.
Pepsi, sunt convinsa ca atunci cand sunt mai multe lucruri de facut stii sa-ti imparti timpul mai bine. Eu nu prea reusesc mare lucru dar parca parca ma descurc mai bine ca la inceput.
Liviana, imi pare tare rau de Bogdanel. Eu cred tare mult in chestia cu imunitatea. Cand aveam 9 luni m-a scos mama din spital pe semnatura ei, atat de bolnava eram. Am facut zeci de tratamente si tot bolnava eram. Cand m-a scos din spital m-a dus la bunici la sat, unde m-am pus pe picioare si crede-ma si nici acum la 27 de ani nu am facut nici macar bolile copilariei, de si acum fug de cate un copil care are pojar. Deci eu zic ca tratamentele facute atunci m-au ajutat pe parcurs.

Noi ieri am fost afara vreo 5 ore. Am papat la o terasa unde tati a baut o bere....a fost chiar frumos. cred ca iesim si azi .
Cand am fost in week-end la tara a vrut numai afara....De cum se trezea la ora 8 imi arata usa. trebuie sa mergem la caini, la vaca, la oi. Ce s-ar mai fi bagat la ele. era atat de fericita.....
E scumpa foc.
Avem in continuare succes la olita, face aproape de cate ori o pun.
La dinti am stagnat la 6 de vreo luna. La mers avem curaj sa ne miscam mai mult ( nu chiar pasi) numai in patut. Acolo e mai sigura.
Va las ca imi intoarce biroul de tot.
V-am pupat.

Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

fetili

Liviana, desi ai cerut doar sfatul Andradei, imi permit sa-ti dau si eu un sfat: mergi catre tratamentul si abordarea homeopatica [in cazul in care alopat totul iese perfect in analize]; indiferent de cat de "receptor perfect" poate fi Bogdanel sau de cat de "transmitator" este Matei, nu e normal sa se imbolnaveasca asa des;
in plus, si te rog sa ma ierti daca sunt insistenta pana la obsesie cu asta, l-ai nascut in Elias!; ia in considerare ca acolo exista piocianic, klebsiella, stafilococ auriu ! Te rog, fa-i exudat+ copro+urina la Cantacuzino sau la un spital de pediatrie "neprivat" ca sa poti sta cu adevarat linistita [este foarte simplu sa mergi la Gr Alexandrescu sau Budimex seara, chiar azi, duminica, la camera de garda si sa-i ia niste probe]

eu asa am facut la prima otita ; puteau fi alte cateva, plus rosu-n gat, plus eventual o diaree, sa dau vina pe vant, frig, copiii din parc, dar...s-a dovedit sa fie un nenorocit de piocianic
Doamne fereste! Sper sa nu fie asa ceva, nu vreau sa intelegi gresit!

In plus, atatea antibiotice este stiut ca strica alarmant imunitatea!
Nu stiu daca mai abordezi si alte topicuri pe aici dar, daca mergi la Taropa [poate am retinut gresit], da-i un search pe site si ai sa vezi ca sunt f multe pareri negative despre aceasta drta.

v-am pupat

v-am pupat

Multumim pentru urarea de "La multe lunisoare" pentru Cristian!

Andreea
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

IONUT are mare nevoie de noi http://seek-on.com/wpmu/ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Bogdan de Lbelciug (si multa sanatate!)

Alexandru Stefan de Michelle35

Eden de Eda

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Uram si noi tuturor sarbatoritilor din ultimele zile. Am fost plecati cateva zile. Revenim mai tarziu cu poze.

Pozici Mirunica

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

quote:
Originally posted by doxinu


Kid inseamna ca te-ai mai linistit?Cum e jr.-ul?
Super jr-ul cu se chinuie el sa adoarma

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan



Da, m-am mai linistit acum Nu are nici un semn pe corp, se comporta normal, sper sa nu aiba nici o reactie nici de acum incolo.
Cam liniste pe aici, se cunoaste ca e weekend.



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

pepsi,

sorry, nu m-am prins de fapt sa-ti spun agentia de turism , ca eu lucrez cu mai multe, in functie de destinatie; de ex, pe Turcia am lucrat cu MR Peter ca patronul e turc si are preturile cele mai bune, pe Maldive cu Perfect Tour, agentie care e tour operator pentru Der tour& alti nemti si deci are preturi bune pentru destinatii exotice; pentru bilete de avion dar si pentru multe vacante, chiar si asta de Thailanda lucrez cu butterfly turism, ca sunt super profi , de altfel e agentia cu care lucreaza si compania mea cand are nevoie de rezervari.
site-ul e www.butterfly.ro

Pentru Cuba e nevoie de viza si din pacate nu se obtine pe aeroport ci tre sa te duci la un cosulat al Cubei de acolo de la tine; viza lor e valabila 30 de zile, deci sa fii atenta cand o ceri.
Sper sa ai consulat de Cuba acolo, ca de ex noi in RO nu avem reprezentanta diplomatica pentru Republica Dominicana si cine vrea sa plece aici tre sa-si trimita pasaportul in Germania (aici e sigur)pentru viza.

Daca gasesti avion separat pentru Cuba , adica un charter, atunci iti recomand sa iei cazarea separat de pe www.dertour.de sau www.meiers-weltreisen.de fiindca preturile nemtilor sunt imbatabile.
Noi am plecat in Maldive cu voucher de Meiers (luat prin perfect tour) iar pentru Thailanda am luat cazari atat de la meiers cat si de la dertour.
De la nemtii astia poti lua cazare direct de pe site-ul lor si platesti online si ei iti trimit voucherul sau cumperi printr-o agentie romaneasca care e tour operator pentru nemti, fiindca costa exact cat iti arata pe site-ul nemtesc (agentiile romanesti nu-si iau comisionul de la tine ci de la nemti).

In alta ordine de idei am ajuns si noi azi la targul de turism cam pe la sfarsit asa ca am prins din zbor ceva cataloage , in special cu oferte de Turcia; sa vad cand ma lasa Bob sa le studiez

am ajuns si la Kidex si i-am luat lui Bob primele lui masinute, cu greu am gasit ceva care sa fie pentru categoria lui de varsta; cum ma asteptam, nu m-am putut abtine de la cumparat hainute; si n-am gasit nici o pereche de sandalute din piele cu taloneta, marimea 21, ca n-avem decat o singura pereche.


, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput