***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Ella Sedativele PC de la Boiron de la ce varsta pot fi administrate?


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Kid,

noua ne-a recomandat dr sa -i dam Sedative PC; pe prospect nu scrie decat ca se da si la copii; dr ne-a zis sa incepem cu 1/4 de pastila; n-a avut efect asa ca ii dam 1/2 de pastila la prima trezire serioasa si unoeri cand plange si nu mai adoarme mai bagam 1/2 de pastila.
De regula stam cu 1/2 pastila.
Am avut si nopti la rand cand nu i-am dat ca n-a fost nevoie, s-a trezit fara sa planga si a adormit cu putina apa/suzi.

Doza e de 6-8 pastile/zi la adulti; noi nu-i dam decat noaptea.


, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Mary_lou, poate suna a intrebarea tampita, dar ce-i dati sa manance? Ma gandesc sa nu-l energizeze, mai ales daca ii dati ceva seara, de ex citrice.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Ella Multumesc mult pentru raspuns
Poti sa mai imi spui, te rog, unde ai citit despre ciclurile de somn ale copiilor si ce se poate intampla daca acestia nu dorm suficient?


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Multumim mult de urari : Kid, Vali5, Mica. Uite ca avem 10 luni, ce trece timpul...parca mai ieri asteptam sa nasc si ma intrebam oare ce o sa avem:fata sau baiat ? Nicole are gingia tare inflamata, si sus si jos...sper sa iasa ca tare ne supara...

Acum e intr-o perioada cind se trezeste 1-2 ori pe noapte, ii dau sin si inapoi la culcare.Am mai recuparat si eu din noptile nedormite, e tare greu si pentru ei si pentru noi, dar in timp isi vor forma perioadele de somn, sper...

Acum 2 zile am fost si eu la medic cu ea pentru ca obrajii ii erau rosii si avea asa ca o iritatie, apare- dispare...Deocamdata ii dau cu o crema hidratanta de la Aveeno si deja arata mai bine, nu mai e asa aspra fata.Dar mi-a spus sa-i dau cu hidrocortizon daca par ca nu ii trece cu crema hidratanta...Aerul e uscat in casa, cu toate umidificatoarele mele...astept sa se incalzeasca sa pot iesi mai mult la aer.

Uram si noi multe lunisoare :

Andrei Cristian de Ancamari si
Cristian de Lilly_love

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Despre www.askdrsears.com/html/7/T070100.asp" target="_blank">somn . Si eu am citit despre asta, aici e un site despre asta. Si sunt citeva subiecte chiar pe forum, eu folosesc INDEX SUBIECTE , am mai pus link-ul , eu mereu mai citesc despre una, alta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Kay


multa fericire si sanatate, alaturi de Sonia!




(Scuze pentru intarziere, dar eu cu calatoriile mele...)

Mamica lui ELIAS , 31.05.2007

POZE cu Elias, sau (ex)DOLOFANEL - Fat Frumos care nu mai e nici Gras nici Chel

Portugalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Kid, Vali5, Mica - multumim pt urari!

Angelabv - La Multe Lunisore pt Nicole!

Lilly_love - La Multe Lunisoare pt Cristian!

Kay - La Multi Ani! scuze pt intarziere dar m-am gandit la tine si la Sonia! Sper ca sunteti bine. Asteptam vesti!

Ioana13 - merge camasuta pt botez!

Bettyr, Catalina - bine ati venit la capsunele!

Bine ca vorbiti de nesomn, si noi tot ca voi.
Are rosu in gat si febra asa ca sper sa revin curand cu vesti bune.
Am 68,5 kg dar 3 zile am avut indigestie rea. Multumesc Kid, cred ca tu ai completat in tabel, nu? Ce bine mergi pe role! Si eu vreau sa-mi iau, zici ca-s bune ce ai cumparat?

Anca si Andrei Cristian (28 mai 2007)
poze sept-oct
poze nov-dec
poze ian-febr
poze martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

angelabv Multumesc pentru linkuri. Am uitat de indexul de subiecte, ca de obicei rasfoiesc forumul.

ancamari Rolele sunt luate din Carrefour orhideea, n-au fost mult - aproape 150 lei, mie mi se par bune, sunt model RCO SS 105. Imi pare rau ca Petit e bolnavior, multa sanatate, sa se faca repede bine!

Edit: Am si o intrebare: mai sunt capsunei care scrasnesc din dinti? Pe mine ma dispera sunetul si juniorul parca mai mult face

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:



M-am intors si eu din calatorie, numai pana in sudul tarii am fost, ca daca tot erau bagajele facute... Da' acum stau cuminte pana pe 7 aprilie, serios!

Bun venit fetelor noi, aveti niste capsunei tare draguti!


Ella
Am vazut pozele, ce mare e Bobby, tot ma minunez!! Sa stii ca deunazi mi-am cumparat o imprimanta si am primit cadou un bilet de ferryboat pana la Helsinki asa ca vin sigur! Iti scriu la un moment dat PM cu ce e de vazut.

Pepsica, Angi
Am inteles eu bine, voi de la un an treceti pe lapte de vaca? Nu pe formula nr 3 (de la 8 luni?) Eu am uitat sa intreb ultima data doctorita si am gandeam ca formula are ceva vitamine bagate in ea... desi e uncalvar s-o prepari, de fiecare data cand sunt in vreun loc public si pe fuga si il mufez la san ma gandesc ce simplu e...

Pepsica
Sper ca e mai bine David! Sa stii ca si sotulache il lasa pe Elias afara sa doarma, indiferent cat de frig e, ba nici nu ii pune manusi, il iau uneori inapii in casa cu degetele vinete, barbatii astia Dar e adevarat ca doarme mai bine afara si mai lung (azi a dormit 3 ore in loc de 2) ori la noi orele in care doarme Elias sunt asa asteptate...

Angi
Tu cum mai esti cu urechea?

DidiAlex
Multumesc de compliment! Nu stiu ce sa zic cu greutatea, nu e afara din grafic dar e in partea de jos...Acum ca am citit ce a scris Florina...Si eu m-am saturat de luat vitamine in timpul sarcinii, dar poate ar trebui sa ma apuc din nou.

BettyR
Am zambit cand ai descris cum petreci tu timpul cu Andreea, asa e si Elias. N-are pace si gata. Ieri, de exemplu, mi-am smuls parul din cap, n-a vrut nici o secunda fara mine...Asa ca azi noapte am comandat o gramada de carti de pe amazon, ma gandisem ca fac eu greseli de educatie de nu sunt in stare sa-l ajut sa-si dezvolte independenta (adicatelea sa se joace singur). Azi insa e exemplar...abia trece pe la mine, pe la computer...Am observat insa o dunga alba-vinetie in gingia de sus, probabil avusese dureri, insa eu nu m-am uitat sus, ca el nu are decat un dinte jos, asa ca mai asteptam unul...Acum o sa fie un caraghios, cu un dinte sus si unul jos...Am sa-l dau la compania de transport, sa perforeze bilete

Cu bavetica tot asa...am inteles ca e din cauza ca taica-su l-a lasat la inceput fara, numai sa mananance cate o lingura. Acum nu il mai pot dezvata, masa si setul de haine...

Miniuta
Bine te-ai intors acasa! Sa stii ca si daca stateai acasa poate tot bolnavior era, poate era mai plictistitor sau obositor sa fii singura cu el tot timpul asta... felicitari pentru David si ridicat in picioare. Imi amintesc cand incepuse Elias s-o faca, mi-era mereu frica sa nu-si rupa gatul fiindca isi dadea drumul cu picioarele-bat, cum zici tu, dar nu incapea in patut de-a curmezisul, si mi-era as frica... Pe urma, eram intr-un hotel si primisem pat de bb pe care l-am pus langa patul nostru iar Elias a inceput sa se ridice din patul nostru, tinandu-se de al lui (distanta era mai mica decat acasa, in al lui). Sigur ca a cazut (direct la noi in pat) si asa a invatat sa "se aseze". vreau sa-ti zic ca noaptea aia s-a ridicat si asezat de zeci de ori...era trecut de unu noaptea si el numai aia facea, sus-jos, in extaz...

Liviana
Ti-am vazut baietii frumosi! PS. drepturile omului.

Madi
Nici Elias nu mananca bucatele, oare ti-am mai scris? Singura chestie care merge e pestele de la 8+ de la Hipp. Dar vita 8+ n-o vrea nicicum, da s-o vomite...M-am plictisit sa arunc borcane... mai nou decshide gura, vede ce e, si apoi sigileaza. Am incercat o data cu tot ce aveam in casa si nimic...Pana am ajuns la cartof cu dovleac, ala l-a vrut, ca intotdeauna. Azi am testat miel de la Hipp si vad ca i-a placut. Dar numai cu textura de 4 luni Si nu fructe...nu dulce ...daca se poate doar broccoli, cartofi, morcov, conopida.

Mica
Felicitari pentru Maya , am vazut pozele, e minunata, stii asta! Cum ai facut tu sa scoti masa de noapte? I-ai dat ceai? Sau apa? Sau a luat-o tati in brate pana a adormit iar? eu nu stiu ce strategie sa aplic, fiindca Elias nu accepta biberon deloc...

Ramo7
Tu nu esti ramona 71 din lista nu? Adica e azi ziua ta? Vazut Razvanel cu ou rosu, e mare si frumos, craiul!

Gravi
Aici se recomanda fructele de padure fiindca sunt singurele care cresc pe aici (si au vit C). Din ce am mai studiat eu e mai bine sa amani capsunile. Zmeura am vazut la Hipp la 7 luni. Eu nu i-am dat decat afine, dar al meu nu mananca fructe deloc, parca doar la mango a aratat o bruma de interes. Poze cu Mara mai recente? Macar una...

Angiuta
De ce esti deprimata? Intre 15 iulie-15 august sunt la Berlin, abia astept! si s-ar putea sa ne si mutam acolo de la anul...Asta daca nu apare ceva mai "exotic"...

Carstea
Cum e Londra?


A fost cineva in Brazilia? M-as duce la o conferinta, dar vreau sa iau si copilul.

A luat cineva Olynth Aromaterapy? E bun?

Se mai gaseste catelul vorbitor de la Fisher Price? Ca de Craciun se epuizase...


Na, ca a venit Elias si imi trage de fire...vezi, Betty, daca ma laudam...

Mamica lui ELIAS , 31.05.2007

POZE cu Elias, sau (ex)DOLOFANEL - Fat Frumos care nu mai e nici Gras nici Chel

Portugalia

Mergi la inceput