***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by kid

Edit: Am si o intrebare: mai sunt capsunei care scrasnesc din dinti? Pe mine ma dispera sunetul si juniorul parca mai mult face

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia





Kid si Ana a avut o perioada in care isi scrasnea cei 2 dinti (de sus si de jos ) de ma exaspera! Acum s-a linistit. Eu cred ca isi descopera dintii pentru ca Ana, la inceput, era si cu limbuta pe ei mereu.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by ELTEKA

Madi
Nici Elias nu mananca bucatele, oare ti-am mai scris? Singura chestie care merge e pestele de la 8+ de la Hipp. Dar vita 8+ n-o vrea nicicum, da s-o vomite...M-am plictisit sa arunc borcane... mai nou decshide gura, vede ce e, si apoi sigileaza. Am incercat o data cu tot ce aveam in casa si nimic...Pana am ajuns la cartof cu dovleac, ala l-a vrut, ca intotdeauna. Azi am testat miel de la Hipp si vad ca i-a placut. Dar numai cu textura de 4 luni Si nu fructe...nu dulce ...daca se poate doar broccoli, cartofi, morcov, conopida.

Mamica lui ELIAS , 31.05.2007

POZE cu Elias, sau (ex)DOLOFANEL - Fat Frumos care nu mai e nici Gras nici Chel

Portugalia



Elteka bine ai revenit!
Culmea e ca Ana a mancat un borcanel de la Humana pentru 8 luni+, cu pui, morcov si cartof, care avea si bucatele de morcovi nepasat. Adica era, asa cum spunea Irinusha, o parte pasat, o parte maruntit. In schimb, la ce ii fac eu, detecteaza f repede bucatelele mai mari si le scoate afara. M-am convis si azi, inca o data, pentru ca i-am dat tot ciorba de perisoare pe care azi, pasata, a lins-o, iar ieri, cand am maruntit-o, doar a gustat-o.
Spui ca Elias gusta si pe urma sigileaza gurita. Ana o sigileaza si se stramba din principiu Are zile cand trebuie sa o fortez putin sa ia o prima lingurita ca sa vada ca totusi ii place ce e in castron. In schimb, cum apar cu iaurtul sau cu cerealele cu lapte (i le fac mereu intr-o caserola inalta pe care o recunoaste) deschide o gura de lup si plange cand se termina.

Cu dintii, sa stii ca si Anei tot asa i-au aparut: unul jos si unul sus. Eu am si intrebat pe aici daca e normal sau daca suntem singura capsunica careia nu ii apar dintii ca la carte..

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Ella in Antalya poti selecta ceva de prin mincarurile alea pt copii de 1 an? Sau trebe duse borcanase, fierbatoare.. pt tot sejurul?

Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Ancamari,multumim de urari,sa-ti traiasca si tie flacaul !!!

Elteka, am citit mesajul tau...legat de lapte, eu o sa incerc sa-i dau lapte de care bem si noi, nu stiu daca la inceput va trebui diluat, am sa intreb cind merg la controlul de 1 an.
Cu urechea sunt bine dar simt o presiune la sinusuri, cred ca de acolo se trag toate...am "tras pe nas" azi niste apa cu sare si vad ca incepe sa-mi rascoleasca durerea...ei, batrinetile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Despre mincare...Si Nicole prefera puree, i-am dat cite un biscuite, brinza rasa, bucatica de para/portocala, dar nu e innebunita. Inca e la stadiul de studiu, i-am mai dat si numai facut cu furculita- fructele si a fost OK. Apropo de mincare , am gasit din intimplare un site, se pare ca e o noua teorie , in UK : www.babybanana.biz/page3.htm" target="_blank">FARA PUREE, POZELE SUNT HAIOASE ! Cine stie, in citiva ani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

kid,si Andreea a avut o perioada cand a scrasnit din dinti, chiar cand au inceput sa se inalte un pic dintii de sus si cred ca o deranjau, habar n-am, si pe mine m-a disperat ca nici nu manca
din cauza asta, si facea asa si cand o adormeam, fix in ureche la mine, dar cu timpul probabil s-a obisnuit ca ii are si la ce trebuie sa ii foloseasca si nu mai scrasneste. Si acuma e tare haioasa, ca sta asa cu dintii de sus pe dintii de jos, poate asa crede ca trebuie sa stai.

Ieri dadeam sfaturi legat de refuzul mancarii, azi parca o iau razna. Andreea incepuse sa aiba 3 mese pe zi, incet incet a ajuns la 2, de o sapt are una, care de fapt is cateva lingurite. Mai mananca careva chiar asa rau? Si bea lapte, dar nu asa mult, cam 500-600ml in 24 ore. Cred ca o sa merg sa ii fac analize, maine mergem la exudat, dar slabe sanse sa aiba streptococ ca am mai facut unul acum o luna si nici nu face febra.Si nu mi se pare ca e de la gat, cat reusesc sa zaresc cand plange ... si mai cred ca nu e asa rau ca biscuiti sau paine mananca.
Oare sa nu ii mai dau cateva zile deloc? Ca acuma plange daca vreau sa o pun in scaun, azi a luat cateva gurite, cam 10 cred,la mine pe genunchi. Poate or fi maselele de vina, dar chiar asa rau sa manance de la masele? Ella, Bob mananca rau acuma de cand ii ies caninii. Ca nici nu vreau sa o stresez sa nu mai vrea sa manance.

Iar despre ce anume accepta si ce nu, nici nu ma mai stresez, ca doar a manca ea cand a fi mai mare. Nu vrea cartofi, orez, mazare, mai nimic ce am introdus mai tarziu,pe la 7 luni si nici bucatele nu accepta. Acuma nu imi mai bat capul cu asta, sa manance ce vrea, numai parca nu are prea multe preferinte, intotdeauna mananca fara sa fie f incantata.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Elteka,
ce cool ar fi sa ne vedem in Helsinki dar aterizam la 18:00 pe 21 iar a doua zi la 17:00 avem avion spre Buc.
Dar fiindca oricum in juma de zi nu apuc sa vad mare lucru, as prefera sa ne vedem.


Ioana 13,
sunt unele cluburi care au meniuri special concepute pentru bebe, adica inclusiv piureuri.
In resturantul principal al clubului se servesc toate mesele bufet iar aici sunt siruri de mese insirate cu mancare, carne de ex gasesti pui, porc, vita, peste la fiecare masa, garnituri de tot felul, in total vreo 30 de feluri de mancare fara a pune la socoteala salatele, vreo 10 feluri de torturi (astea pentru noi), multe fructe; daca clubul e mai dichisit, mai are restaurantele "a la carte", dar aici comanzi doar ce e in meniu.

Fierbator ai oricum in camera, ca au disp sin ala de facut ceai si cafea.

cel mai bine pui agentia de unde rezervi sa intrebe la hotel care sunt conditiile, fiindca astea difera de la un hotel la altul.

Betty R,
Bob de regula mananca bine dar asta fiindca in timpul zilei, cat sunt eu la serv, soacra-mea se ocupa de el si are o rabdare colosala, adica sta dupa el pana termina; eu nu fac asa, daca vad ca nu mai vrea, sa fie sanatos, masa urmatoare.
Poate nu-i lasi timp destul intre mese? Bob tre sa aiba 3-4 ore intre mese, adica dim si seara bibe cu 8 masuri de lapte, la 11:00 fructe, la 14:00 piure de legume si carne/ou, la 18:00 iaurt.

, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

quote:
Originally posted by catalina_b

Multumesc pentru primirea calduroasa in randul vostru.

Am ramas datoare cu o completare la datele personale - scor Apgar 8.

Am si eu o intrebare. De cand se poate introduce sarea in mancarea bebelusilor? Intreb asta pentru ca vrem sa ne planificam vacanta si dorim sa o luam si pe Eva cu noi. Dar imi va fi foarte greu sa-i fac mancare special pentru ea. Convenabil ar fi sa manance ce mancam si noi (bineinteles, ceea ce are voie - fara porc, condimente, etc), dar macar supa sau carnita sa le putem comanda la restaurant.

Multumesc in avans de raspuns.

Catalina, mamica de Eva (01.06.2007)



Din cate stiu eu, dupa un an, treptat.
Noapte buna si linistita!

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Madi
Chiar asa...si eu abia il conving sa guste, ca i-am desfacut altceva

Voi ati ramas asa cu dintisorii? Unul sus, unul jos?


Betty
Eu am mai scris: Elias mananca foarte putin. Azi a mancat "bine", adica aproape 200gr in 3 mese...dar ieri cred ca a luat 10 lingurite pe parcursul intregii zile. Cand il hraneste mama mea sau soacra, mananca relativ bine; e drept ca eu nici nu sunt acasa...Cand il hraneste sotulache, mananca daca ii face show, insa nu foarte mult. La mine e foarte clar: daca am gasit ceva ce ii place, ia cateva guri (fara entuziasm), dar cand nu mai vrea n-am ce sa-i fac, ca plange daca insist si cred ca asta nu e ok...

Angi
Haios site-ul...Eu tot nu ma incumet sa incep cu chestia asta, mereu incerc sa-l tin "curat". Pe mine ma preocupa (prea mult) cum sa-l fac sa se joace singur, desi ar trebui sa incep sa-l invat si sa manance singur...

Ella
Vedem noi! Helsinki nu e un loc faimos de shopping (au doar H&M si de astea). De vizitat nu m-am plictisit


A nins aici de m-a innebunit...Aproape un metru peste week-end...Avem mormane la colturile strazilor care se vor topi in mai

Mamica lui ELIAS , 31.05.2007

POZE cu Elias, sau (ex)DOLOFANEL - Fat Frumos care nu mai e nici Gras nici Chel

Portugalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Ella mersi pt lamuriri, banuiesc ca ceva legume fierte si nu prea condimentate or fi pe acolo+ fructe din greu. De pisat le pot si eu pisa cu furculita, pina atunci mai ies niste dintisori.

Mai sint capsunici care beau 3 ori pe zi lapte + cele 3 mese solide?

Angela ce dulce e bebele ala. La 1 an stie sa manince singurel. O sa incerc si eu, dupa ce mut scaunul de masa in bucatarie, ca pina acum in sufragerie a papat.
Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput