Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (35)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

quote:
Originally posted by ellis

BIANCA, noi- lactogen- tot nestle.
NELA, stai sa vezi cand isi descopera toate degetele cum e! Mai rau e noaptea, ca da sa vomite de la ele!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/home
POVESTEA NASTERII



Pai isi baga in gurita toata mina pina acum, dar de ieri a inceput sa isi bage numai degetu mare...Acuma descoperit si-l suge intruna, a renuntat la mina...Daca ramine la ideea asta si nu mai vrea suzi e naspa...asa sestrica gingiile...

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

http://community.webshots.com/user/nelone77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

fetelor cred ca o iau razna

fata mea face kk,tot la cca.1 ora cam cat pui intr-o lingurita si in plus e asa cu"muci";scuzati descrierea dar poate a mai trecut cineva prin situatii asemanatoare si poate sa imi spuna cu ce ma confrunt
rupe suzeta dar daca ii arat sticluta se pune pe un plans extrem
de scutec nu poate fi vorba,e in fundul gol pe canapea(poate sa o ude daca vrea)si de cate ori face pipi sau kk o trec friguri,suspina(ca si atunci cand esti ars de soare si faci dus cu apa mai calda)

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by Roxxy80

Incepand de ieri a inceput sa chiuie f f tare. Si inainte chiuia, dar f putin si mai incet . Fetelor, daca vedeti ce se aude de la mine din casa acum. Daca nu i-ai vedea fata cand chiuie, ai zice ca plange sau ca i-a facut cineva ceva. Dar de unde, fata lui e toata plina de incantare. Cred ca ii place sa se auda. Tipa din ce in ce mai tare .

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!


Roxxy, si Lucas la fel, de vreo 2 zile chiuie.. si cred ca intr-adevar ii place sa se auda... e incantat, la fel ca Matei. Si isi mai canta si singur, e de tot rasul...
Am vazut si noi pozele de la botez. tare dragalas Matei si mama e frumoasa...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Popbianca...noi am trecut prin ceva similar...la indicatia dr i-am facut coprocultura unde i-a iesit E.coli enteropatogen. A trebuit sa facem tratament cu antibiotic....
Sper sa nu fie si la tine la fel, dar e bine sa ii spui dr.
Noi tot nu papam...a luat putin sanul a supt cateva minute iar cand am vazut ca nu mai inghite nimic am vrut sa ii bag biberonul pe langa tzatzi...s-a pus pe un plans....si n-a mai vrut nici tzatzi!
Off...ce ma fac eu cu copchilu asta, cum il fac sa pape? Am sunat la dr. sa o intreb daca sa ii schimb laptele si azis sa mai stam cateva zile ca abia am facut vaccinul.
Am inteles ca milumil ar fi mai gustos (de la alte odisee)..voi stiti ceva de el? Papa vreun bulgasar milumil?

Pupicei si sanatate la bebei!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Bianca, i-ai luat temperatura ? sa nu fie o viroza cu probleme la burtica. Fierbe 2 linguri de orez in 500 ml apa, vreo 20 min, si da-i mucilagiul ala cu laptele praf in loc de apa.

Amy, da un borcanel de la Nestle cam ce gramaj are ? eu cand ii pregatesc papa, e cam 100-120 ml, de consistenta ca la o frisca curgatoare, ma tot intreb daca apapa destul asa, dar nu vreau sa fortez nota.

fetita mea papa Milumil, la inceput eram cu Nan, ne-am gandit ca nu-i place, am trecut la Milumil si am mai incercat si Humana, de fapt Humana mai intra si acum in compozitie la papa, ca ii dau cereale de la Humana cu laptele Humana incorporat. Pediatrul zicea ca Milumil si Humana sunt cele cu gustul cel mai placut pentru bebelusi, asa ca nu mai incerc si altele ca ne zapacim amandoua de cap.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Sorina...papa mai bine milumilul decat nanul?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by Aralia

quote:
Originally posted by Roxxy80

Salutare!!!
Mai intai vrem sa multumim fetelor pentru cuvintele frumoase referitoare la pozele noastre de la botez .

Am vazut ca va plangeati referitor la cat mananca bebeii vostri. Saptamana trecuta treceam prin acelasi cosmar (o saptamana si 2 zile a durat). Matei manca din ce in ce mai putin si la distante f mari (5-6 ore). Nici macar nu mai plangea de foame. In schimb starea lui de spirit era super: radea, gangurea, se agita ca de obicei. Poate din acest motiv nu am fost super ingrijorata.
Acum si-a revenit si a dat in extrema cealalta. Daca va spun cat a mancat aseara o sa spuneti ca sunt o mama inconstienta: aproape 300 de ml. Fetelor, nu puteam sa-l opresc, pur si simplu urla de foame. Am incercat sa-i dau suzeta, ceai, dar nu am avut nici o sansa. Mi-a fost tare frica sa nu vomite sau sa-l doara burtica, dar nu a avut absolut nimic. Dupa 7 ore s-a trezit si a mai ras 150 de ml. El mananca tot Nan 1 si nu am de gand sa-l schimb. Se pare ca bebeii astia au perioade si perioade. la noi cred ca este un puseu de crestere ca altfel nu-mi explic.

Incepand de ieri a inceput sa chiuie f f tare. Si inainte chiuia, dar f putin si mai incet . Fetelor, daca vedeti ce se aude de la mine din casa acum. Daca nu i-ai vedea fata cand chiuie, ai zice ca plange sau ca i-a facut cineva ceva. Dar de unde, fata lui e toata plina de incantare. Cred ca ii place sa se auda. Tipa din ce in ce mai tare .

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!



Credeam ca sunt singura cu bebelina care tipa...
De cand a descoperit ca poate sa tipe, juma de zi numai asta face, tipa si apoi rade si iar tipa si iar rade...si o apuca dimineata la 6:30-7, cand mi-e somnul mai dulce...si ca o mama iresponsabila ce sunt imi pun perna in cap si incerc sa mai dorm un pic, ca pe la 8 mai atipeste si ea un pic si apuc si eu un pui de somn pana la 8:45 cand suna ceasul.
Dar la mine a venit o vecina sa ma intrebe daca e bolnava sau ii fac eu ceva de tipa asa de tare, a trebuit sa i-o arat sa vada ca tipa de bucurie...
Sper sa fie doar o perioada asta cu tipatul, ca si atunci cand se opreste, mie imi tiuie urechile in continuare...

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


www.earthhour.org/user/dBsp" target="_blank">Earth Hour 2008
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate


Aralia, , ce faza tare...!!! Ce scumpica Alexia
Si vecina venise sa se convinga ca o maltratezi sa te reclame la protectia copilului?


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

BIANCA, SI EU CRED CA E CEVA INFECTIOS. SUNA MEDICUL!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/home
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Creem, il papa in stilul ei, parca mai bine ca Nan-ul. Nu prea pot sa compar, ca ea Nan avea la inceput, cand nu imi ajungea sanul, si nu il bea ca vroia doar laptele meu si se enerva la biberon, deci prea bine nu pot sa imi dau seama. Cand am renuntat la alaptat am trecut repede pe Milumil, ca in el aveam mai mare incredere.

Adina, eu iti citisem mai demult postarile cu 150 gr media pe saptamana, si ma mai linistisem, ca suna mai uman decat ce ziceau aici la noi. Dar as vrea sa te intreb, ziceai ca acea crestere e pentru primele 2 luni, pentru luna 3 si 4, cum se considera ? Cred ca si odata cu diversificarea pun ei mai putin in greutate, cel putin asa ma mai consolez si eu ca a pus doar 80 gr saptamana trecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by popbianca

fetelor cred ca o iau razna
fata mea face kk,tot la cca.1 ora cam cat pui intr-o lingurita si in plus e asa cu"muci";scuzati descrierea dar poate a mai trecut cineva prin situatii asemanatoare si poate sa imi spuna cu ce ma confrunt
rupe suzeta dar daca ii arat sticluta se pune pe un plans extrem
de scutec nu poate fi vorba,e in fundul gol pe canapea(poate sa o ude daca vrea)si de cate ori face pipi sau kk o trec friguri,suspina(ca si atunci cand esti ars de soare si faci dus cu apa mai calda)

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)



kk des (la 1 ora) si cu mucus pot fi simptome de diaree. Cred ca cel mai bine suni doctorul sau mergi la spital la un control.

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput