Fulguleti de nov-dec 2006 (162)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Laura13

dianocica pls trimite-mi si mie pe mess un link la chestiunea aceea pe care o discutam noi la plecare.
the first thing or the second thing?


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Laura,
Bucurestiul este aproape constant mai calduros decat alte orase...,nu ai cum sa-ti imbraci copilul dupa temperatura noastra...,nu mai compara ca nu se potrivesc datele...,tu imbraca-l cum trebuie pentru temp Iasi-ului si dupa cum simti tu ca mama...
noi am ajuns la performanta de a sta doar in body in parc...,fara caciula,fara geaca...,era f cald...,n-ai fi putut sta altfel...,Teo era in tricou cu maneca scurta...,nu se putea altfel...
sa nu mai zic ca numaram cu Teo copii pregatiti sa plece la ski...,cati erau cu gluga si fular si cati fara...,clar noi doua eram singurele nebune din parc...,restul femei cu scaun la cap isi stergeau copii de transpiratie in loc sa dea un rand de haine jos...,abia atunci putem compara...
Cand am fost la C-ta...,am tremurat de frig...,obisnuitita cu temp noastra,ne-am luat gecutze...si chestii fistichii...,eu chiar am tremurat de frig,zau...,sa nu mai zic de alizeu...,ca nu te puteai plimba prea mult pe jos...,brrrr


Mamica stralucitoare
8+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

salutare
referitor la caciula si alte minuni din lumea asta eu ma abtin sa comentez ca noi de mult umblam fara caciula si sunt obosita cand merg pe strada sa-mi faca observatir "vai n-o sa raceasca, e rece pentru el, " deja sunt plictisita la cate lume raspuns ca copilu meu este calit si se simte ok asa. Nu mai zic cum se uita la noi cand iesim cu el imbracat subtire.L-am tuns pe mario ieri normal cu mare circ, la inceput a stat la tati in brate cuminte cand aproape gata se plictisise si incepuse sa urle nu jucarie. Dar acum suntem smecheri avem freza si noi de baietel. Tastu ii zice ca parca e neamt, nu ma pot obisnui cu el asa.S-a inaltat asa bine s-a facut asa atletic la corp, cand am zis la o doamna in parc ca are 1 an si 4 l a ramas masca, a zis ca ea lejer ii dadea peste 2 ani. Ei ce sa-i fac creste pustiu are cu cine sa semene inalt, ca toate neamurile sunt din astea bine facuti.
Am perioada mai aiurea plina de alergaturi dar sper sa se termine cat de curand ca deja simnt ca nu mai pot.Mario ieri saracutu nu a dormit la pranz ca normal ieram cu treaba in oras si nu avem cu cine sa-l lasam si merge cu noi peste tot. Cand am ajuns acasa a facut baita a papat si la 18 era cazut lat de oboseala nu mea venit sa cred a dormit de aseara de la 18 pana azi dimineata la 7.30. Bine pe la 22 i-am dat bb cu lapte in somn.

va pup si nu mai stiu cand mai intru sa scriu ceva ca sunt foarte, foarte ocupata ultimul timp.

Stela 27s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by porumbita80

Cand am ajuns acasa a facut baita a papat si la 18 era cazut lat de oboseala nu mea venit sa cred a dormit de aseara de la 18 pana azi dimineata la 7.30. Bine pe la 22 i-am dat bb cu lapte in somn.





acum mi se pare o chestie incredibila...,ceva SF...,dar las ' ca va ajungem noi din urma
pai daca-i spun lui Claudiu inebuneste ,n-o sa ma creada...,oauuuuu,da doamne sa se ia
speranta moare ultima...,ca restul abia se mai zaresc...

vb Roxanicai,al doilea bb mi-l doresc sanatos,mancacios si somnoros...,ca mi-a ajuns cu varf si indesat
apropo unde-mi esti mandrete de Roxanica?




Mamica stralucitoare
8+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Sunt foarte, foarte trista. Da rau, rau. De mult n-am mai fost asa.. se curma aiurea o viata. Si-am senzatia ca si cealalta viata va fi cumva irosita.. offfff. Stiu ca nu se intelege nimic.. dar am simtit nevoia sa va scriu.

Din urma am citit doar de nucile din prajitura. Laura, da nucile sunt puternic alergene.

Cele mai frecvente cauze de alergii alimentare sunt: laptele, oul, alunele, nucile, soia, graul, pestele si fructele de mare. Acestea cauzeaza 90% din reactiile alergice la alimente.

http://www.sfaturiXXXmedicale.ro/aditivi-alimentari/secretul-aditivilor/alergia-alimentara.html


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by dianocica

quote:
Originally posted by Laura13

dianocica pls trimite-mi si mie pe mess un link la chestiunea aceea pe care o discutam noi la plecare.
the first thing or the second thing?


diana si david 03.12.06





gaaagiiicii, ia dati voi public sa-si mai clateasca si altii privirile incetosate!

va rog io...



Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Laura13
in schimb, am vazut la baie ca are o eruptie tare tare urata pe burta, DA. stiu ca mama i-a dat placinta cu nuca (o fi alergica???? nuca


Laura, din cate stiu eu nuca e pe lista cu alimente care pot da alergii.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
singura chestie care l-ar putea "jena" ar fi intepatura in desht, dar cred ca o sa depasim rapid momentul :))

adeju :Daca tu gasesti in c-ta un laborator unde sa-ti faca hemoleucograma din deget sa-mi zici si mie....eu n-am gasit...
Si inca ceva..uitata-te in analize si vezi dc e prescrisa si sideremia..k dc nu scrie..astia nu ti-o fac si n-ai de unde sa vezi fierul...Noi am patit-o...
Acum tb sa-i fac sideremia separat( asta se face din degetel), dar nu m-am invrednicit sa-l mai duc...

Madalina32
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

mi-a sters un mesaj lung...incerc sa reiau...e cu referire la imbracatul copiilor, doar un punct de vedere!

Are o saptamana de cand iese fara caciula afara. Daca e elegant imbracata pun o "chestie" pe capshor de frumusete...Seara ne intoarcem de obice acasa pe la 20.30 asa ca o imbrac cu ceva cu gluga pt cazul in care se lasa frigul.

Va zic o chestie: daca era vara si 20 grade mamele si-ar fi imbracat copiii mai subtire, dar asa e primavara (ba martie inca) si sunt 20 grade...in mintea lor "parca nu se cade"....

Pe cuvant ca ieri am reusit o performanta, sa-mi atrag absolut toate privirile trecatorilor: era in trening si fara caciula, la 20.30 cand ne-am intors acasa la fel imbracata. Stiu ce gandesc majoritatea "uite si pe tzacanita asta si saracul copil". Neinteresant pentru mine. In timp ce bubamara era imbracata asa, alti copii cu caciula, gluga de la geaca si unii cu fular. Si daca ce? sunt de parere ca atunci cand un copil are o jena/disconfort stie sa dea de stire. Daca bubamara nu plange imbracata asa inseamna ca se simte bine. Daca la 20 grade si adiere de vant copilul cu cosmonaut se simte bine, atunci unde-i baiul? Am cunoscut intr-un an fff multe mamici, deci...ffff multe puncte de vedere. Candva luam foc cand vedeam copii infofolitzi, acu doar schitzez un gest si-mi vad de "drum". Poate au copii bolnaviciosi. Ma uitam ieri pe o poza facuta zilele astea si-o comparam pe bubamara cu Matei, prietenul ei. Cum erau imbracati. Si facui o aluzie la Gabi, mama baiatului. Mi-a zis ca pur si simplu nu are curaj sa-i dea gluga jos...caci a doua zi ar ajunge in spital. O cred si o inteleg. Numai ea stie prin ce au trecut...

Ori v-ati gandit vreodata ca sunt mamici care nu-si permit 5 feluri de fesuri ( spre exemplu )? de polar, sport, eleganta, crosetata..etc...Si-atunci vad fetita in rochita, palton, cizmulite si caciula super groasa...sa ma apuc sa judec? la fel se intampla cu restul obiectelor de imbracaminte.

Cum mie mi se pare aiurea cum isi imbraca majoritatea copilul ( e vb de infofolire ), la fel de aiurea li se poate parea lor cum imi imbrac eu copilul. Si atunci am renuntat...Fiecare cu ale ei...

Eu la 10 grade am iesit in tricou afara si m-am simtit f bine, iar la 21 grade noaptea am dormit in pijama, patura groasa si tot imi era frig. Sunt zile cu soare si 20 grade si-mi iau polar si vesta...asa simt atunci, mi-e frig...sunt momente si momente...

Nu mai faceti atata caz din felul in care unele mamici isi imbraca copiii. Sunt multe altele ce ar trebui sa ne determine sa tragem un semnal de alarma...

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Vreau si eu la Bucuresti... la noi fulguieste !
Tot nu am apucat sa vad poze din urma, poate reusesc diseara....
PupiciYagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput