Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (33)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Pai v-am spus, cu Matei langa mine. Am vorbit non-stop cu el si i-am oferit o punga. In plus, ceea ce am facut de mancare nu e prea complicat: vinetele le aveam la congelator si doar le-am dezghetat, am tocat o ceapa si le-am frecat bine cu ulei, iar friptura se face super usor. Ca doar nu ma apucam eu de chestii complicate dupa ce ca nu suport sa gatesc .


quote:
Originally posted by SufletDInger

La multi ani Elena Sabina, Ana Nicoleta si Lorena. sa cresteti mari, sanatoase si voioase.
Roxxy80, cand ai reusit sa faci atata mancare? eu nu pot sa fac nimic cand sunt doar cu bebe, uneori nici sa mananc nu ajung. mananc cand merg afara cu el fibrobaruri...poate mai scade burta



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by Amy26

quote:
salata de vinete, friptura la cuptor in sos, piure


..vreau si eusa pap asa ceva...tot dau tarcoale frigiderului...ma imbie una bucata pulpa de pui...dar ma abtin...si rontai in continuare punga covrigei


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)



Si crezi ca e mai bine sa papi covrigei decat pulpa de pui? Sau tii post?

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


www.earthhour.org/user/dBsp" target="_blank">Earth Hour 2008
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Sa-l vedeti ce doarme acum in bucatarie in miros de ceapa. Vad ca-i prieste . Daca doarme mai mult de 30 de minute, repet si maine experienta .

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by Roxxy80

Sper sa nu mai faca nazuri la suculet. oricum 2-3 saptamani de acum inainte doar sucuri o s avada. Solidele vreau sa le introduc de abia dupa 4 luni si jumatate.
Vroiam sa va mai spun ca de vreo 2-3 nopti nu prea mai doarme profund, adica cu ochii inchisi se tot foieste, inclusiv cand il iau la noi in pat. Plus treaba cu mancatul lapticului, chiar nu stiu ce sa cred. Starea lui generala este super buna, rade aproape tot timpul.

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!



Eu ma gandesc ca e ok, vezi cum se mai comporta siin zilele urmatoare.
A invatat poate ceva nou, care sa-i placa? De ex. sa tina jucarii binisor in manuta etc. Si atunci mananca mai putin (nu-i rgula, dar de multe ori). SI isi revin.

In perioadele cand bb invata ceva nou de multe ori sunt mai nelinistiti, vor sa fie purtati mai mult inbrate, dorm mai prost. Pentru ca orice este nou este si un pic infricosator, nu stiu cum sa zic: orice achizitie noua este si legata de renuntarea la ceva vechi. Si atunci vor acolo unde se simt ei cel mai insiguranta, la mama... Si papa mai putin, sunt mai maraiti etc.

Am o carte f interesanta pe tema asta! Scrie si perioada cand sunt schimbarile astea...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by slimatei

bravo petro ..sa revii cum ai spus ..noi te asteptam...
ce ai facut cu laptele..ai sunat la pediatra?

adina n-a mai intrat... stiu ca e dificil cu 2 dar te rugam mai da un semn cateodata... cred ca esti ocupata pana peste cap...

fetelor vin si eu cu vesti proaste...off...

azi dim..jr. a papat destul de binisor..fara joaca cum face de obicei..dar ca sanii sunt atat de plini..si ea s-a obisnuit sa fie mai goi.. si trage trage.. si uita cred sa mai inghita sau nu reuseste caci curge mai mult decat de obicei..oare care o fi motivul..produc mai mult lapte ?acum in dieta

si motivul pt. care ma plag pe aici daca e cineva care sa ma sfatuiasca ce as putea sa fac...

se ineaca mereu... si azi dim..de ce ma gandeam sa nu vomite.. a tras un jet de numa' numa...eram eu toata plina de lapte, ea era uda toata si am udat si patul... ori o fi mancat prea mult ori s-o fi inecat..ori n'o fi bun laptele si-l elimibna?
cred ca a vomat tot ce a mancat... dar nu-i era rau dupa ca mai vroia san...mai ales ca era gol..dar oricum tot ce manca voma... asa ca am bagat-o in patutz la noi si m-am cuibarit langa dansa... i-am facut masagiutz la burtica si am linistit-o..pana a adormit...
dar are un somn asa de agitat..uneori mai deschide ochii se uita in jur.. da din picioruse si apoi adoarme la loc..oare ce o fi..ca nu m-am mai confruntat cu asta...



Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!



Stefi, . Sper sa fi fost numai din cauza sanilor arhiplini. Cand sunt mai plini, incearca s-o alaptezi intr-o pozitie semi-culcata, atunci nu vine asa mult lapte. Sau/si, ce mai poti face: cand ai reflexul ala cand vine laptele repede, si simti furnicaturi in san: poti lasa laptele asta intr-un prosopel, si abia dupa o lasi din nou la san. Cand s-a mai golit sanul, treci din nou intr-o pozitie mai verticala, sa functioneze gravitatia...

Sper sa functioneze si la tine, eu am avut problema la Jasmina. Pentru Floris nu poate fi destul de repede, mananca ca un haplea! Si deodata inceteaza, ca eu credeam mereu ca nu mai vrea ca are prea putin lapte, dar el nici sticla nu vrea. Si cand i-am dat biberon tot asa bea, repede repede, ca dintr-o inghititura, si deodata se opreste si gata, nu mai ai nici o sansa. Nu face nici o pauza la baut! :-o



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

quote:
Pai de ce te abtii? Sincer, tu arati foarte bine. Du-te si mananca linistita pulpa de pui.


mersi,esti dragutza ....dar cu cele 8kg.in plus ramase dupa sarcina(mai ales burtoiul....zici ca mai astept un bb)....nu ma simt deloc bine

quote:
Si crezi ca e mai bine sa papi covrigei decat pulpa de pui? Sau tii post?


pulpa de pui treb sa o pap cu paine ca altfel nu pot asa ca prefer covrigeii


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by Roxxy80

Sa-l vedeti ce doarme acum in bucatarie in miros de ceapa. Vad ca-i prieste . Daca doarme mai mult de 30 de minute, repet si maine experienta .

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!


30 de minute este deja super bine,maine incerc si eu


anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

Roxxy, dc doarme, maine ma apuc si eu de tocat ceapa, Alexiss al meu doarme in medie 15 min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Din pacate nu au fost decat 20 de minute. Deci nu voi repeta experienta (stie el puiutul ca nu-i place lui mami in bucatarie ).
Mai fetelor, e tare ciudat copilul asta al meu. Acum tocmai i-am dat suculetul. La primele 2-3 lingurite iar a facut cahhhh si pe urma m-am gandit sa-i dau cu bibele. A ras cei 20 de ml fara sa se strambe si pe urma a inceput sa urle pt ca mai vroia. I-am dat in total cam 30 de ml. Oare e prea mult? Oare gresesc ca-i dau cu bibele? Ma gandesc ca sucul nu e rau sa-l bea cu bibele.
Adina, carticica aia o ai si in format electronic? cred ca e super interesanta. Iar explicatia data de tine cred ca este cea mai plauzibila, mai ales ca el este super vioi. Ma gandesc ca daca ar avea vreo problema, nu ar mai fi asa zambaret si nu s-ar mai agita atata.


quote:
Originally posted by ancadragoman

quote:
Originally posted by Roxxy80

Sa-l vedeti ce doarme acum in bucatarie in miros de ceapa. Vad ca-i prieste . Daca doarme mai mult de 30 de minute, repet si maine experienta .

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!


30 de minute este deja super bine,maine incerc si eu


anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii





Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

quote:
La primele 2-3 lingurite iar a facut cahhhh si pe urma m-am gandit sa-i dau cu bibele. A ras cei 20 de ml fara sa se strambe si pe urma a inceput sa urle pt ca mai vroia. I-am dat in total cam 30 de ml. Oare e prea mult? Oare gresesc ca-i dau cu bibele? Ma gandesc ca sucul nu e rau sa-l bea cu bibele.



la noi tocmai invers,n-a vrut cu bibe(caci eu asa i-am dat la inceput) dar a acceptat cu lgt.
30ml ...eu zic ca e ok


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput