Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (111)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Gata...am revenit.
Bebe e ok. Doctorita a spus ca nu are cum sa fie alergie, ca practic ea s-ar forma in timp dupa 1 an, dar poate ca este sensibil la unul din compusii din oxpamox...oricum e bine de stiut.

Multumesc frumos pentru sustinere...sunteti extraordinare

Sabina n u i-au gasit vreo infectie bacteriana, dar azi la control gatul era mai rosu decat inainte si in plus dupa 6 zile de tratament a inceput sa tuseasca si peste asta cand ii puneai mana la ureche devenea nervos. Vad ca faza cu urechea a trecut, deci acum nici un antibiotic...poate o sa ii mai dau decat nurofen si cu asta basta.
Pe de alta parte ma gandesc ca areactionat asa pe fond nervos...E foarte ciudat....devine isteric doar cand vede sticlutele de medicamente, si cand incerc sa il administrez il tineam cu forta si eu si sotul meu...Nu mai reuseam sa i le dau cu nimic...linguritza o stie, chiar de este de diferite culori, picuratorul ala de la nurofen idem si inclusiv seringa...si in plus s-a si desteptat baiatul lui mama, Daca ii pun putin sirop in gura si asta deschizandu-i guritza cu forta, il tine cateva secunde si cum m-am indepartat suficient de mult cu lingurita il impinge discret din gura...dar aste intre crizele de tipete.

Ana cum sunteti patiti? Tot de la oxpamox?

Ma bag la somn, ca iar o sa inceapa trezirile din 2 in 3 ore

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Bee, io n-am de gand sa ma reproduc din nou prea repeda, dar cine stie?! Mai-mai, da' la voi e disciplina, nu gluma, cu copiii asa matinali!
Degetzica nu-i chiar asa falcoasa cum pare in poze. Arata bine pt un copil de varsta ei. Chiar ieri a apreciat o baba ca arata de 7 luni. Ce bine ca au trecut vremurile cand avea o luna sau doua si eram intrebata de ce scot din casa un copil de cateva zile.


Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Ana, ai mei sunt bine. Pe fata o las sa mucuie la greu (n-o mai chinui cu aspiratul). Pe Mister il aspir ocazional (azi de 4 ori) si sper sa treaca pe saptamana viitoare beleaua. Eu stiu ca sunt numai viroze! A mea nu merge la gradinita, n-a fost nimeni bolnav, nu o duc la cumparaturi, de unde a luat? Nu stiu! Dar a luat si baiatul imediat. Si cica alaptez, anticorpi, etc. Bine ca-s obisnuita cu virozele astea. Nu ma mai mira nimic. SI ma feresc si de antibiotice sa nu stric imunitatea copiilor. Care imunitate? CA Ana a luat o singura data antibiotic, la o amigdalita. Bine ca nu e mai rau de atat. Nu ma plang, ca nu e bine.
Cluburi! Abia nascusem si eu voiam in Club! Ceva club din tineretile mele furtunoase: Fire (am trecut pe-acolo si era in renovare parca) Nu avea Razvan o luna si eu voiam de ziua mea in Club. M-au lecuit copii, cand mi-au facut cadou de ziua mea prima viroza din sezon, asa ca am ramas acasa. SI de atunci, tot visez. Cred ca vor ajunge copiii mei in cluburi inaintea noastra.

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Sabina, inteleg unde bati. Noi avem lupte crancene pe frontul asta. O convinge taica-su intr-o seara sa se culce singura. Cica sa ma ajute pe mine cu Vlad, ca sunt obosita. La care fata ii da replica: bine tati, in seara asta te las sa dormi cu mami. Dar numai in seara asta.

La noi inca ponei... In seara asta pegasus magic. Am o foaie intepenita in imprimanta si mi-e lene sa o scot, ca as scana si eu desenele care troneaza pe biroul meu. Sunt cu caluti si oameni cu coroane

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Ahh, am uitat sa spun ca m-au impresionat tare mult desenele Sofiei. De abia astept sa imi adica si Mario si mie unul acasa

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Betty, Miruna e alergica la peniciline. Ospamox-ul e ampicilina. Pe la un an si ceva mi-au bagat-o niste doctori iscusiti in soc anafilactic. In orice caz, sa-l urmaresti cu atentie. Dar de ce ii dai ospamox?

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

quote:
Originally posted by Bee

Ana, ai mei sunt bine. Pe fata o las sa mucuie la greu (n-o mai chinui cu aspiratul). Pe Mister il aspir ocazional (azi de 4 ori) si sper sa treaca pe saptamana viitoare beleaua. Eu stiu ca sunt numai viroze! A mea nu merge la gradinita, n-a fost nimeni bolnav, nu o duc la cumparaturi, de unde a luat? Nu stiu! Dar a luat si baiatul imediat. Si cica alaptez, anticorpi, etc. Bine ca-s obisnuita cu virozele astea. Nu ma mai mira nimic. SI ma feresc si de antibiotice sa nu stric imunitatea copiilor. Care imunitate? CA Ana a luat o singura data antibiotic, la o amigdalita. Bine ca nu e mai rau de atat. Nu ma plang, ca nu e bine.
Cluburi! Abia nascusem si eu voiam in Club! Ceva club din tineretile mele furtunoase: Fire (am trecut pe-acolo si era in renovare parca) Nu avea Razvan o luna si eu voiam de ziua mea in Club. M-au lecuit copii, cand mi-au facut cadou de ziua mea prima viroza din sezon, asa ca am ramas acasa. SI de atunci, tot visez. Cred ca vor ajunge copiii mei in cluburi inaintea noastra.

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia




si io tot din Fire am inceput sa cunosc Bucurestiul

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

betty ce ma bucur ca e ok Mario!

www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Betty, si Gheorghe s-a frecat azi la ureche si m-am cam panicat, dar l-am apasat de multe ori si nu zicea nici pas. Sper ca n-a facut otita, oooof. sa stii ca tusea persista mai mult la bebelusi..pana isi curata secretiile. lasa baiatu in pace daca nu se inrautateste starea lui.Sanatate, pup bebe mare.

Laptaresele, cu constipatie brusca dupa cateva lingurite de mancare s-a mai confruntat cineva?

Ana, cand poti neaparat sa le scanezi.eu le fotografiez, ca n-am scaner.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Sabina, trebuie sa faci cumva cu Gheo sa participi si tu la auditia Sofiei! Poate il initiezi si pe el in muzica (Cu ocazia asta)? Am asa un mare respect pentru toti artistii pamantului! Poate fiindca-s inginer si eu si barbatul! Mi-am promis sa-mi las fata sa faca muzica (asta ca sa nu spun ca o s-o indemn/oblig, etc)si sport. Nu pare sa aiba inclinatii, dar daca le are acolo cat de mici, tot o sa o ajut sa le valorifice. Eu imi amintesc cum mica fiind imi doream de Craciun pian si .......M-au dat la vioara. Dar cand a venit vorba sa-mi cumpere instrumentul, nu m-au mai dus la profesor. Am aflat peste ani si ani ca au avut ei o discutie cu profesorul respectiv, care le-ar fi spus ca nu-s un talent exceptional si ai mei au renuntat (nu am trecut de faza batailor din palme ca sa tin ritmul sau ceva de genul asta- aveam vreo 5 anisori).
Betty, bine ca nu e alergie. Sper sa nu fie nimic nici la urechiuse. Saracul Mario, ce chinuit trebuie sa fie sa reactioneze asa la medicamente.

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput