Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

creem nu dispera,daca tu vrei sa continui alaptatul iti spun exact ce trebuie sa faci si iti garantez ca vei avea rezultate.
Anca are dreptate,pune-o la san cat mai des.Cand e ora mesei pune-o 5 min la un san si 5 la celalt,daca vezi ca se adoarme las-o in body si cu sosetele si mangai-o pe capusor.Mananca mandorle si bea bere fara alcool macar 2 zile si ai sa vezi ce explozie de lapte vei avea.Incearca sa te odihnesti asta ajuta f mult,stresul si oboseala diminuieste laptele.Eu am trecut prin aceeasi faze cu lapticul si am facut asa si mi-a revenit.Bafta si curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Creem, eu de exemplu ii dau o masa si noaptea, cand incepe sa se foiasca, am remarcat ca daca nu ii dau imi scade productia. Nu stiu ce sa zic, ca fiecare copil e altfel. Si a mea a avut o perioada cand mi se parea ca mananca mai mult noaptea decat ziua....

Sophia e fornaita, i-am bagat deja ser cu seringa si spray cu apa de mare si aspiratorul. Nu are mucisori evidenti si la aia din interior n-am cum sa ajung. Eu temperatura i-o iau destul de des ca am termometru de ureche asa ca e foarte usor de luat, nu stiu insa cat de corect masoara. Dar am zis ca mai mult de jumate de grad nu poate da rateu, si pana acum n-a avut mai mult de 36,6 niciodata. Stiu ca asta e echivalent cu 37,5 luat rectal. Si in plus a tusit de cateva ori, dar mie mi se pare ca de la saliva.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Pufulet,felicitari pt. micul crestin!Asteptam pozici!
Mihuta,este Multiquick, cred ca acelasi despre care zici tu. Varianta mea este cu un vas micut si inca un picior pt. vase mai mari.
Cred ca este foarte bun si in varianta doar cu picior, fara vreun vas (cred ca exista si asa, costa cateva sute de mii).Imi place ca il paseaza f. bine in 4-5 secunde , nu ramane pe peretii vasului (ca la cel mai mare).
Cand o sa ii introduc carnita va fi de vitel (socrii mei cumpara din cand in cand unul de lapte si il taie direct la vanzator), avem mai tot timpul in congelator- ei au o casa undeva la tara, au de unde sa ii cumpere..O sa mai folosesc pui de la tara si curcan. Doctorul unei prietene spunea ca puiul din comert este mai mult gelatina..

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Simonicutza, si eu copiasem datele tale data trecuta sa te trec in lista si am uitat. Imi pare rau. Sper sa ne ierti.
Stef, si eu am probleme cu memoria, rau de tot!! Deja cred ca nu mai am scuza.
Da, Roxana, te mai asteptam sa ne spui macar ca sunteti bine.
Adra, si noi mai patim asa, se ineaca din senin. Sigur e saliva, a mea nici nu regurgiteaza, decat ocazional.
Cami, foarte frumos! Eu retinusem cand ai zis ca Stefania e mai serioasa si eram curioasa cum evolueaza. Si noi aveam ieri dimineata tot 7,100 kg si 65 cm. Dar nu era inainte de prima masa (asa o cantaresc de obicei).

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mihuta, eu cu piure de morcov vreau sa incep, dupa metoda americana, am inteles ca daca le dai fructe intai vor refuza legumele. Pentru fructe cu mar si sa continuam cu piersica, eventual mar copt cu scortisoara. Cum coci banana? la cuptor? La piureul de legume vreau sa adaug treptat patrunjel radacina si dovlecel, ca mai indulceste.
Carnita imi va fi greu sa gasesc de curcan pe aici, si nu veau sa ii dau congelat, asa ca o sa fie de pui sau vitel, desi am citit prin alte parti ca e mai buna carnea de animal mai batran (vaca, gaina) fiindca proteinele sunt mai de calitate. Cereale nu are voie ca e grasuna. Vedem noi cum ne descurcam pe parcurs, diversificam cu flexibilitate. A mea nu este deloc interesata de mancare, deocamdata.

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

eu am de calcat si de spalat...ufffff! si mi-e o lene...prefer sa stau aici cu voi.Ar trebui sa profit cat doarme david,dar cand nu e chef,nu e...Poate ma duc in pat sa mai dorm cu puiutul meu si asa nu prea am dormit.
Apropo,se spune mandole si in romaneste?,nu de alta dar poate nu intelege ce trebuie sa pape creem...scuzati,mai uita omu'(fara fite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by creem

Neata fetele! Eu sunt un pic suparici ca ieri la masa de la 5.30 si la cea de la 9.30 sanii erau foarte lasati si fata a supt foarte putin si apoi a adormit. Cred ca nu prea mai am laptic. Acum de dimineata i-am dat din ambii sani si s-a trezit dupa 15 minute. Am cantarit-o si in ultima sapt nu a luat nimic, parca a si scazut vreo 50 gr.
Ce sa fac? va intreb pe voi, ca eu sunt tare debusolata. As vrea sa o alaptez in continuare, dar nu s-o infometez; as vrea sa ii dau completare, dar sa nu pierd lapticul si sa nu imi mai suga la san.
Voi ce ati face in locul meu?
Ancuta, stiu ca si tu ai trecut prin asta, fata ta mai suge, chiar daca ii dai si bibe? I-ai dat de la inceput un bibe intreg? si ce mese ai inlocuit? (scuze daca te bombardez cu prea multe intrebari, dar sunt tare deprimata din cauza asta)

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



Si eu am fost trista rau cand i-am dat biberon ,dar mititica era flamanda rau.
I-am dat din prima 150 de ml si sa stii ca nu prea mai vrea san dar eu insist si macar de 3 ori pe zi ii dau san.Biberon ii dau inainte de culcare seara,la 3-4 cand se trezeste,pe la 10 si cam atat ...in rest tzatzica

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Gaby, ce sunt acelea mandorle? mandarine? sau ce anume?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Multumim de urari, LA MULTI ANI piticilor !
Eu o sa incep de la 6 luni, pina atunci alaptez exclusiv si o sa incep cu cereale.


------------------------
Flory de Joshua Raphael (14.11.2007)

God brought you in our life

Homepage: www.lijfering.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

quote:
Originally posted by adinag

Amy, asa cum ti-au spus fetele, stai calma si multa sanatate, poate ana maine nu mai e nimic!

Ank, Comformil costa aici 15 euro (bine, 14.95). Interesant? Tu cat ai dat?

Parca intreba cineva: Copiii aici merg oricum la 6 ani la scoala (Jasmina va avea 6 ani si 1 luna). Insa inscrierea era in februarie, cu jumatate de an inainte de inceputul scolii. Iar la Viena se schimba acum treburile, inscrierea va fi in aprilie, deci cu un an si jumate inainte de inceputul scolii. Inca nici nu au sosit scrisorile de instiintare, insa e stresant.
Loc capeti cumva, insa multe scoli sunt foarte slabe, si nu imi convine sa mearga oriunde la scoala, sunt complicate lucrurile. Iar la scolile cat de cat mai bune sunt probleme cu locurile. Te duci, zici ca vrei acolo, directorul vede si copilul, insa decisiv sunt distanta scoala-casa, daca sunt deja frati mai mari la scoala si, in definitiv, directorul hotaraste ce vrea... Deci nu-i chiar rozs situatia! Nu-mi place sistemul, am impresia ca e stilul cunoscut: relatiile isi spun cuvantul, iar eu n-am relatii/cunostinte aici :-((



Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)



In Uk era 9 lire... si era la 900 gr.Foarte ieftin acolo... Mersi mult ...dar la ce gramaj era?? Acum e bine ca papa fructe si face kk instant... dar daca nu ar fi mancat fructe eram nevoita sa ma dau peste cap sa il procur..

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput