Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Multumesc fetelor de raspunsuri.
Ancuta, cred ca macar seara o sa ii bag si eu bibe, ca mi-e teama ca o tin flamanda!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

si eu ii completez cu biberonul dar prefer sa-i dau pe la 11h-12h cand sunt mai agitata ca trebuie sa gatesc si sa fac alte treburi si cateodata dupa amiaza pe la 17h-18h.Seara inainte de culcare ii dau san,ca altfel mi se umfla prea tare si ma dor pana dimineata.Si oricum chiar si cu sanul imi doarme toata noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by ggaby

si eu ii completez cu biberonul dar prefer sa-i dau pe la 11h-12h cand sunt mai agitata ca trebuie sa gatesc si sa fac alte treburi si cateodata dupa amiaza pe la 17h-18h.Seara inainte de culcare ii dau san,ca altfel mi se umfla prea tare si ma dor pana dimineata.Si oricum chiar si cu sanul imi doarme toata noaptea

gaby & david 18.12.2007


Asa dormea si Maria pana acum 2 saptamani cand sanul nu a mai fost de ajuns.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

AJUTOR fetele care stiti italiana sau franceza ajutati-ma sa-i explic ! MANDORLE in italiana,AMANDES in fraceza.Sunt samburi de aia ca alunele,dar nu sunt alune Scuze creem,dar las' ca o scoatem noi la capat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Adra, eu am tot citit despre diversificare si pot sa-ti spun ce concluzii am tras eu :

- faza cu legume inainte de cereale e mai degraba placuta de puristi, pentru ca in realitate noi ne nastem cu predilectie pentru gustul dulce, laptele de mama e dulce (mult mai dulce ca formula, ca mi l-am gustat). Doi la mana, pentru inceput ideea e sa o obisnuiesti cu textura, si e mai usor daca gustul e apropiat de cel cu care era obisnuita (dulce). De altfel ordinea in care incepi diversificarea nu are nici o relevanta, important e sa ajunga in timp la o dieta echilibrata si de pe la un an (chiar mai devreme) sa poata manca mancarea familiei.
- am o carte despre alergii si acolo recomanda ca toate fructele si legumele sa se dea coapte in prima faza (pana pe la 8-9 luni) pentru ca sunt mai usor de tolerat. Tot acolo explica faptul ca banana contine un tip de amidon rezistent care e digerat nu in stomac de enzime ci de bacteriile din colon, asa ca da balonare, gaze etc. Daca se foloseste banana coapta (cateva minute la cuptor sau la microunde) se va digera mult mai usor. Habar n-am insa ce gust are.
- o sa introduc repede ficatel de pui sau carne rosie (pentru fier), nici aici nu gasesc curcan dar am zis ca o sa intreb pe la tarani, daca nu o sa merg la Bucuresti la Cora,o sa iau carne de curcan proaspata, de preferinta pulpa, o tai in portioare si o bag la congelator.


mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

quote:
Originally posted by ggaby

AJUTOR fetele care stiti italiana sau franceza ajutati-ma sa-i explic ! MANDORLE in italiana,AMANDES in fraceza.Sunt samburi de aia ca alunele,dar nu sunt alune Scuze creem,dar las' ca o scoatem noi la capat

gaby & david 18.12.2007



Gaby, cred ca te referi la migdale.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Am uitat sa specific ca astea sunt concluziile mele persoanel, nu inseamna ca musai am e dreptate, mie astea mi s-au parut logice dar fiecare face cum considera....

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Mihuta, banana coapta e foarte buna. Noi am mai facut in foita de aluminiu. Doar ca o taiam pe lateral si puneam si putina ciocolata inauntru.
Eu zic sa incerci si tu. :)

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna ideea despre carnita de curcan din Bucuresti, portionata si bagata la congelator. De ce nu imi vin si mie ideile astea simple?

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Mihuta,dar la Buzau nu exista Metro,Real,Carrefour ceva? Daca nu, Ploiestul este mai aproape, acolo sigur exista.da,si eu stiam ca si gaina este f. buna .Cand o inveti cu carnatii de Plescoi ?
La Sebi am inceput cu mar,morcov,piersica si a mancat apoi f. bine si supa de legume.Cereale i-am dat la urma, nici Stefaniei nu ii dau prea repede- mi-e frica sa nu se ingrase prea mult- ea este bine cum e acum, nu este slaba deloc

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput