Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

da!da!sunt migdale am sunat-o si pe mama si mi-a spus! Papa migdale creem si ai sa vezi cum vine lapticul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

quote:
Originally posted by ggaby

da!da!sunt migdale am sunat-o si pe mama si mi-a spus! Papa migdale creem si ai sa vezi cum vine lapticul

gaby & david 18.12.2007



multumesc!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

aaa,cica nu trebuie neaparat sa respecti un tipar; cel mai bine ar fi sa incepi cu ce predomina in sezonul respectiv; ca decat sa ii iau morcovi si piersici turcesti, mai bine incep cu legumele...
Cred ca i sa-i dau mar prospat stors si morcov de la Hipp...Asta daca nu ma razgandesc si incep cu legumele ...

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Creem,eu as adauga si cat mai mult somn posibil...daca este posibil

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Eu ieri am avut o zi de groaza, cea mai grea de cand am nascut. Am avut o criza de tahiaritmie supraventriculara, cu 150 puls si am luat un metoprolol pt ca nu scria nimic de alaptare, iar in sarcina imi fusese recomandat, cu toate ca nu a fost nevoie sa iau. Buun, zic totusi, in al 12-lea ceas sa sun dr sa intreb daca mai pot alapta (am vrut sa sun inbainte sa iau pastila pediatra, dar mi-am adus aminte ca e plecata din tara 2 saptamani). Dr meu imi spune ca nu am voie 12 ore, la farmacie acelasi raspuns. Aici a inceput calvarul, pe la ora 1 luasem pastila. Am plimbat-o ieri in wrap, a dormit, am ajuns acasa, urlete de foame. Facusem cumparaturi: lapte Humana, ceai, biberon pt 4 luni. Am incercat tot ce ne-a trecut prin cap: biberon, lingurita, seringa. Pana la 10-11 cand a adormit am reusit sa-i dam doar vreo 200 ml de lapte (cu seringa).
Saracul pui nu a acceptat decat ceai cu pofta, laptele deloc. Nu va mai spun cat de disperata se uita la mine... Si asa am tinut-o pana seara. A adormit de vreo 2 ori ieri, flamanda si plangand pe umarul meu.

Cred ca mai bine mor decat sa mai trec prin experienta asta, si nu exagerez. Oare de ce nu a vrut? Trebuia incercat alt lapte? Nan, Nestle, etc pana nimeream ceva care sa-i placa?

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Cami, despre ce mixer e vorba ? Eu am de la Braun un chopper (vas cu cutit pentru maruntit) si un blender de mana. Ma gandeam daca mai are rost sa iau si blender cu vas, stii de care zic.

Vara-mea si-a luat oala Zepter pentru a face supa bebelusului si spunea ca e tare multumita. Eu a gandesc sa incep cu piure de morcovi si poate pot sa il fac in steamerul din dotare.

Chiar, voi cam cum aveti de gand sa faceti cu diversificarea ? Intrucat am zis ca astept pana la 6 luni (desi e destul de greu ca se linge pe bot de cate ori ne vede ca mancam), ma gandesc sa sar peste sucuri si sa incep direct cu piure de legume (morcov) sau fructe (mar copt), in functie de ce accepta. Apoi sa adaug la legume de ex dovlecel, broccoli, cartof iar la fructe banana coapta, avocado, pere. In cateva saptamani intentionez sa introduc si carnea (curcan) pentru fier. Cu cerealele nu stiu ce sa fac.

mami de Sophia




Eu voi incepe pe la 4 luni si jumatate dar recunosc ca o voi face folosind mancare de la borcanele : intai legume simple si fructe simple apoi combinate.
La 6 luni noi vom pleca cu el la mare la bulgari si acolo nu am cum sa fac mancare astfel incat trebuie sa fie obisnuit cu borcanele.In plus Bogdan a avut bunavointa de a scuipa de zor orice i-am gatit in prima faza si de a papa cu spor borcane. Cu mancarea gatita s-a obisnuit dupa 9 luni dar in primul concediu la mare ( la un an ) a papat tot borcane.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Alina imi pare rau de experienta voastra. Multa sanatate.
E greu cu puiul mai mare sa accepte laptele formula din prima. Le trebuie timp.
Si multi au preferinte de gusturi.
Andrei de exemplu nu accepta Nan insa papa Humana.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Lala, deci solutia ar fi sa incerc mai multe tipuri de lapte praf daca mai e nevoie, nu? Si eu ma gandisem ca e mai greu la inceput, dar nici sa stea flamanda aproape 20 de ore...

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Alina, imi pare tare rau, cred ca e groaznic sa iti planga copilul de foame ! Eu nu cred ca are legatura cu laptele, cred ca nu face legaturca intre papa si altceva decat san. Bine ca a trecut ! Te-ai uitat pe kellymom.com ? Au acolo o lista cu medicamentele acceptate in sarcina si alaptare si sunt de fapt foarte putine excluse. O sa incercam cu banane, desi nu sunt mare fan, nici de banane nici de ciocolata (si totusi sunt mare cat casa, go figure...)

Cami, sa stii ca am prietene care au inceput diversificarea cu covrigi de Buzau, ca sunt tari si sunt molfaiti fara se se poate rupe (ca si biscuitii Nestle)...Aici nici vorba de Metro Carrefour Billa, avem doar XXL si Plus... Dar Bucurestiul e aproape...

Lala, nici eu n-am nimic impotriva borcanelelor, mai ales cele organice (bio), pentru mine e important sa manance cat mai divers. Dar am zis sa incep cu cele facute acasa daca tot stau cu ea. Ca nu mi se pare greu sa pun un morcov in steamer si apoi in blender.

Ggabi, mie imi plac la nebunie migdalele, acum am si motiv sa le mananc !


mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Apropo de cand asa putea sa bag ficatelul in meniu avand in vedere ca am inceput diversificarea de la aproape 4 luni si peste 2 zile facem 5 luni??... hihihi ce mari suntem

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput