Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by popbianca

Am citit atatea discutii despre laptele praf!toate categoriile ,toate felurile,toti producatorii...am inceput sa ma gandecs daca nu ar trebui sa-i schimb si eu laptele micutei.Ea primeste nan din prima zi,nu am avut probleme cu kk nici cu regurgitatul sau varsatul,a luat in greutate se dezvolta armonios ,dar va intreb ,este alt laptic mai bun?daca da ,care?sau daca totul e bine ,s-o las asa?

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)



Eu cred ca toate prafurile sunt cam la fel...acum depinde de obisnuinta. Eu ii dau fetei mele Humana pentru ca pe asta il stiam, cu asta am crescut si eu.
Diferite sunt astea care au chestii adaugate sau sunt speciale (HN, HA, etc)

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


www.earthhour.org/user/dBsp" target="_blank">Earth Hour 2008
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

hai ca ma bag si eu in discutie la borcanele.Mi-a spus neonato sa nu privesc cumva borcanelele ca pe niste conserve.Si ca tot ce e preparat in borcanelele bio este testat si intr-adevar sunt din culturi controlate si nu ca cele de la piata si supermarketuri ce la luam noi.In concluzie legumele de acolo sunt mult mai sanatoase ca cele date de noi la bebei... dar acum totusi sa il tin un an doar cu borcanele

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Ank-ule pai daca rezervele de fier ii tin pana pe la 6 luni eu zic ca mai ai timp. Eu vorbeam de diversificarea inceputa dupa 6 luni. Poti sa incepi cu carne de pasare (pulpa) daca pediatra e de acord. Eu sincer nu mi-as tine copilul doar cu borcanase, pentru ca ideea e sa il introduci incet incet in meniul familei, iar noi nu mancam borcanase... Nu m-as feri insa sa-i dau din cand in cand.

In legatura cu laptele praf, pot spune ca Nan are in plus aminoacizii esentiali care apar in laptele de mama, LC PUFA. Humana are in 1+, dar in Romania nu se vinde decat Humana 1 simplu, fara LC PUFA. Despre restul nu stiu, oricum toate sunt dpdv al producatorului "cea mai apropiata formula de laptele de mama".



mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by slimatei

gaby eu am vrut sa raspund ..dar ma lasa rau memoria...nu cred ca vreuna din voi sta mai prost ca mine.. of. sunt chiar pusa rau...

eu ii aspir in fiecare zi cu o pompitza de la narhinelii pun prima ser fiziologic si imediat dupa aspir .... caci altfel chiar nu ar respira saraca bine..dr.zice ca e normal asa..dar tb ajutati..mai stranuta ei si prin stranut isi mai curata nasucul..arunca mucusorii afara ..aiai din profunzime..dar daca raman la suprafata ...tot nu respira bine asa ca eu dupa ce stranuta ca sa nu o mai chinui cu aspiratorul..mai i-au cate un betisor din ala de urechi si ii eliberez cu el..fara sa apas in profunditate doar sa n-o mai chinui cu aspiratorul..mi-e asa o mila de ea..si acum nustiu daca o face instinctiv..dar imi da niste palme..cand ma apropii de nasuc... deja stie..ce urmeaza..si smecherasa cand vede stie ca ma topesc..si incepe sa zambeasca si sa rada..poate poate nu-i mai fac nimic...desi mi se rupe sufletul..n-am ce-i face..tb caci dupa nu vreau sa suferim mai mult....mai foloseste cineva betisore de ureche pt. nasuc?

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"



Da, eu mai curat cu betisorul, daca vad muculet care poate fi luat asa. Pompita nu poate sa o sufere, dar nici n-am prea folosit-o.

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


www.earthhour.org/user/dBsp" target="_blank">Earth Hour 2008
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by creem

Neata fetele! Eu sunt un pic suparici ca ieri la masa de la 5.30 si la cea de la 9.30 sanii erau foarte lasati si fata a supt foarte putin si apoi a adormit. Cred ca nu prea mai am laptic. Acum de dimineata i-am dat din ambii sani si s-a trezit dupa 15 minute. Am cantarit-o si in ultima sapt nu a luat nimic, parca a si scazut vreo 50 gr.
Ce sa fac? va intreb pe voi, ca eu sunt tare debusolata. As vrea sa o alaptez in continuare, dar nu s-o infometez; as vrea sa ii dau completare, dar sa nu pierd lapticul si sa nu imi mai suga la san.
Voi ce ati face in locul meu?
Ancuta, stiu ca si tu ai trecut prin asta, fata ta mai suge, chiar daca ii dai si bibe? I-ai dat de la inceput un bibe intreg? si ce mese ai inlocuit? (scuze daca te bombardez cu prea multe intrebari, dar sunt tare deprimata din cauza asta)

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



Incearca sa nu-i dai completare! Poate n-ai mancat tu bine, sau n-ai baut suficiente lichide. Mai ai rabdare o zi-doua cu completarea, si papa tu zdravan! Odata ce incepi cu completare, foarte greu mai renunti la ea. Si mai du-te pe la Alaptatul HelpLine!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


www.earthhour.org/user/dBsp" target="_blank">Earth Hour 2008
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Aralia, . Offf, au inchis subiectul acela cu Alaptatul..
O sa incerc sa beau mai multe ceaiuri, bere fara alcool (cu toate ca n-o sufar!), sa pap migdale si am auzit si de niste med homeopate Lac caninum si calcarea carbonica. O sa incerc si cu astea.
Voi ati auzit ceva de ele?
Acum merg, poate reusesc sa dorm putin cu fata!
Pupicei tuturor si multumesc mult de sfaturi!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by ggaby

AJUTOR fetele care stiti italiana sau franceza ajutati-ma sa-i explic ! MANDORLE in italiana,AMANDES in fraceza.Sunt samburi de aia ca alunele,dar nu sunt alune Scuze creem,dar las' ca o scoatem noi la capat

gaby & david 18.12.2007



Migdale!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


www.earthhour.org/user/dBsp" target="_blank">Earth Hour 2008
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Adra, eu am tot citit despre diversificare si pot sa-ti spun ce concluzii am tras eu :

- faza cu legume inainte de cereale e mai degraba placuta de puristi, pentru ca in realitate noi ne nastem cu predilectie pentru gustul dulce, laptele de mama e dulce (mult mai dulce ca formula, ca mi l-am gustat). Doi la mana, pentru inceput ideea e sa o obisnuiesti cu textura, si e mai usor daca gustul e apropiat de cel cu care era obisnuita (dulce). De altfel ordinea in care incepi diversificarea nu are nici o relevanta, important e sa ajunga in timp la o dieta echilibrata si de pe la un an (chiar mai devreme) sa poata manca mancarea familiei.
- am o carte despre alergii si acolo recomanda ca toate fructele si legumele sa se dea coapte in prima faza (pana pe la 8-9 luni) pentru ca sunt mai usor de tolerat. Tot acolo explica faptul ca banana contine un tip de amidon rezistent care e digerat nu in stomac de enzime ci de bacteriile din colon, asa ca da balonare, gaze etc. Daca se foloseste banana coapta (cateva minute la cuptor sau la microunde) se va digera mult mai usor. Habar n-am insa ce gust are.
- o sa introduc repede ficatel de pui sau carne rosie (pentru fier), nici aici nu gasesc curcan dar am zis ca o sa intreb pe la tarani, daca nu o sa merg la Bucuresti la Cora,o sa iau carne de curcan proaspata, de preferinta pulpa, o tai in portioare si o bag la congelator.


mami de Sophia




Daca nu aveti surse de la tzara, mai bine nu dati ficatel de pui din comert. In ficat se aduna toate porcariile pe care le baga astia ca sa creasca puii repede. Credeti-ma ca stiu, am terminat facultatea de zootehnie. Daca vreti sa dati ficat, ca intr-adevar e sanatos prin toate vitaminele si mineralele pe care le contine, dati ficat de vita. Oricum bebe nu stie diferenta!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


www.earthhour.org/user/dBsp" target="_blank">Earth Hour 2008
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by Vasari

Eu ieri am avut o zi de groaza, cea mai grea de cand am nascut. Am avut o criza de tahiaritmie supraventriculara, cu 150 puls si am luat un metoprolol pt ca nu scria nimic de alaptare, iar in sarcina imi fusese recomandat, cu toate ca nu a fost nevoie sa iau. Buun, zic totusi, in al 12-lea ceas sa sun dr sa intreb daca mai pot alapta (am vrut sa sun inbainte sa iau pastila pediatra, dar mi-am adus aminte ca e plecata din tara 2 saptamani). Dr meu imi spune ca nu am voie 12 ore, la farmacie acelasi raspuns. Aici a inceput calvarul, pe la ora 1 luasem pastila. Am plimbat-o ieri in wrap, a dormit, am ajuns acasa, urlete de foame. Facusem cumparaturi: lapte Humana, ceai, biberon pt 4 luni. Am incercat tot ce ne-a trecut prin cap: biberon, lingurita, seringa. Pana la 10-11 cand a adormit am reusit sa-i dam doar vreo 200 ml de lapte (cu seringa).
Saracul pui nu a acceptat decat ceai cu pofta, laptele deloc. Nu va mai spun cat de disperata se uita la mine... Si asa am tinut-o pana seara. A adormit de vreo 2 ori ieri, flamanda si plangand pe umarul meu.

Cred ca mai bine mor decat sa mai trec prin experienta asta, si nu exagerez. Oare de ce nu a vrut? Trebuia incercat alt lapte? Nan, Nestle, etc pana nimeream ceva care sa-i placa?

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.




Saracul puiul tau a refuzat ca nu era obisnuita!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


www.earthhour.org/user/dBsp" target="_blank">Earth Hour 2008
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

david si-a decalat orele de masa si am socotit si ar trebui sa pape ultima masa pe la ora 19h...oare o sa-mi mai doarma toata noaptea?el de obicei ultima masa o are pe la 21h-22h...ai vostri puiuti cand au ultima papa?

Mergi la inceput