Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Nuuuuuu Ggabi, eu nu fac asa ceva ! Eu o pun de seara cu noi in pat....

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

si eu ii mai fac cu betisoare,caci cu pompita nu prea reusesc sa fac ceva si plange si mai tare cu pompita...si al meu mai zambeste cand vede ca ma apropii de nasuc...Doamne, ce dulci sunt bb-i!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Peste o luna incepem si noi diversificarea, cred ca pana la urma tot cu suc de morcov si mar, ca la Sebi.
Eu am innebunit, mi-am luat mixerul acela micut de la Braun, imi place atat de mult (aveam un Philips Smart cu vas mult mai mare..) ca am inceput sa-m.i fac si mie diverse chestii pasate, ca de bebelus . Oare dau in mintea copiilor daca mai continui???

Ieir mi-am facut o pasta din spanac, alaltaiei una din urzici; am pus si putin ulei de masline, sare,usturoi si au iesit o bunatate !
Pt. suc am storcatorul acela LaLanne's, primit cadou de Craciun de la sotz.Cu cateva saptamani inainte bat apropouri de ce as vrea sa imi cumpar, asa incat sa aiba de unde alege, ca ori isi stoarce creierii pana in ultima zi si nu stie ce sa imi cumpere, ori imi ia ceva ce nu imi place/nu imi foloseste.Anul trecut aveam pe primele doua pozitii din lista storcatorul asta sau un stepper.Mi-a luat storcator, se pare ca s-a gandit ca impusca doi iepuri dintr-un foc (stia si de viitoarea diversificare). Mi-a ramas putin gandul la stepper, deocamdata am alte prioritati.
Eu o sa fac suc mai mult, si pt. ea, si pt. mine si pt. Sebi,asa ca se merita...

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Anacami, eu cred ca as merita si opentru faza cu tigarea, asa ca nu ma supar eu pentru o observatie indreptatita. Ce sa fac? Mai mare prostie decat asta cu fumatul nici nu stiu. Asa am fumat si in timpul sarcinii, cate una-doua tigari pe zi. Am renuntat la cafea, la pepsi, la orice alte sucuri, nici de nicotina nu mai sunt dependenta, cred ca e doar o dependenta psihica, de gestul de a fuma. Hai ca astazi nu mai fumez deloc!
Gaby, asa a fost si la noi, cu muci, pana la 2 luni jumate. Puneam ser zilnic si batista bebelusului.
Care bebelus mai tuseste ca se ineaca cu saliva?

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

GAby...si eu ii pun ser in fiecare zi, chiar de mai multe ori pe zi, pentru ca are nasucul cu mucisori si nu poate nici sa suga prea bine, se mai trezeste si din somn din cauza asta. Dupa ce ii pun ser ii aspir mucisorii, dar e cam traumatizant pentru ea ca tipa si plange si se cam zbate, nu-i place deloc. Abia astept sa scapam de ei!
Amy...febra este dupa vaccin (ce vaccin i-ai facut)? Ca daca nu, la simptomele pe care le are sa nu aiba rosu in gat, atunci mai si vomita si fac si febra.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Creem, pai depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa continui cu alaptarea nu poti decat sa o pui la san cat de des. Chiar daca nu mai e lapte, stimuleaza secretia si o sa fie mai mult a doua zi. Incearca sa ii oferi sanul mai des si nu uita ca de acum nu mai ia in greutate ca in primele luni, iar sanii pot sa fie moi si totusi sa aiba lapte destul.


mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

sarbatoritilor de azi Eva Elena,Ilana Andreea,Andrei,Joshua Raphael,Alex!!!!!


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Creem, ai mei sunt moi tot timpul desi am lapte. Numai dimineata sunt mai tari.
Gaby, si eu mai dorm dimineata cu fata in pat. Nu cred ca o sa platim vreo consecinta, cred ca ei mai au nevoie sa ne simta aproape la varsta asta.

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Mihuta, as pune-o eu la san, dar ea nu vrea sa suga decat cand ii este foarte foame, si atunci cu "cantec". Cred ca din cauza asta a si scazut productia de lapte.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Cami, despre ce mixer e vorba ? Eu am de la Braun un chopper (vas cu cutit pentru maruntit) si un blender de mana. Ma gandeam daca mai are rost sa iau si blender cu vas, stii de care zic.

Vara-mea si-a luat oala Zepter pentru a face supa bebelusului si spunea ca e tare multumita. Eu a gandesc sa incep cu piure de morcovi si poate pot sa il fac in steamerul din dotare.

Chiar, voi cam cum aveti de gand sa faceti cu diversificarea ? Intrucat am zis ca astept pana la 6 luni (desi e destul de greu ca se linge pe bot de cate ori ne vede ca mancam), ma gandesc sa sar peste sucuri si sa incep direct cu piure de legume (morcov) sau fructe (mar copt), in functie de ce accepta. Apoi sa adaug la legume de ex dovlecel, broccoli, cartof iar la fructe banana coapta, avocado, pere. In cateva saptamani intentionez sa introduc si carnea (curcan) pentru fier. Cu cerealele nu stiu ce sa fac.

mami de Sophia

Mergi la inceput