Strumfi de iulie-august 2007 (66)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

Buna

Cine imi recomanda si mie un tratament pentru o nenorocita de cistita? Am incercat naturiste (bai cu ceai de coada soricelului si coada calului), dar fara rezultat. medicul meu are o carenta, pe care si-a recunoscut-o: nu stie ce medicamente merg/nu merg cu alaptatul. Mi-a spus sa intreb la farmacie. Acolo aia au zis biseptol si cand am citit prospectul...

Mi-e teama sa nu trebuiasca sa ajung sa iau ceva si sa fiu nevoita sa opresc alaptatul.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"





oana, posibilitatile sunt multe, chiar si in timpul alaptarii. sunt antibiotice/chimioterapice permise, care ajung in cantitate mica in lapte si care nu au efect asupra bebelusului (gandeste-te cati sugari primesc biseptol - e doar un exemplu pt ca l-ai dat tu...pentru diverse raceli/diarei , ca tratament...asa ca prin laptele matern chiar n-ar fi o problema). in plus, victor este deja diversificat, nu mananca san exclusiv.
cel mai important este sa faci o urocultura si o antibiograma, sa vezi ce microb este si la ce este sensibil, apoi sa urmezi un tratament adecvat. altfel poti face mai mult rau decat bine. daca este o cistita infectioasa urata, nu trece nici cu mama naturistelor (stii ca eu sunt pro naturiste, dar au limitele lor).


comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Alina, multumesc mult, mult. Am sa fac cum spui tu.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

quote:
Originally posted by cafera

Sa va spun si eu noutati; mai mult despre mama decat despre copil.

Am profitat de sederea mamei la mine si am scos capul in lume. Asa ca, am dar curs unei invitatii si vineri seara, top in club. Bre, ce dezmat, ce lumini si umbre, ce muzica si miscari de sold. Probabil, de cand nu am mai fost, s-a mai rasturnat lumea cu susul in jos, sau eu ma indrept vertiginos spre perioada in care totul mi se pare iesit din comun.
Cred ca aveam o fata de prost, mai ales ca eu, nebautoare fiind, analizam totul din perspectiva omului cu toate simturile treze.
Ei...a fost o experienta, dar nu o s-o repet curand; mi-a ajuns...

Mamica de printese



Eu planuiesc o iesire cu prietenele mele in club. Am un chef de dans de nu iti spun si de Margarita. Margaritas mai am de asteptat dar de dansat pot. Toata sarcina am poftit la tequila.

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by stefania_97

quote:
Originally posted by cafera

Sa va spun si eu noutati; mai mult despre mama decat despre copil.

Am profitat de sederea mamei la mine si am scos capul in lume. Asa ca, am dar curs unei invitatii si vineri seara, top in club. Bre, ce dezmat, ce lumini si umbre, ce muzica si miscari de sold. Probabil, de cand nu am mai fost, s-a mai rasturnat lumea cu susul in jos, sau eu ma indrept vertiginos spre perioada in care totul mi se pare iesit din comun.
Cred ca aveam o fata de prost, mai ales ca eu, nebautoare fiind, analizam totul din perspectiva omului cu toate simturile treze.
Ei...a fost o experienta, dar nu o s-o repet curand; mi-a ajuns...





Eu planuiesc o iesire cu prietenele mele in club. Am un chef de dans de nu iti spun si de Margarita. Margaritas mai am de asteptat dar de dansat pot. Toata sarcina am poftit la tequila.

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/




Poate experienta ta va fi mai placuta. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna,
V-am vazut pozele de la intalnire, din pacate nu aveam nici o sansa sa ajung si eu, caci am avut un examen la 1 jumatate :(((( ca deh, fac un master, trimisa de serviciu... si oricum parcul este f departe de mine :((( mi-ar fi facut placere, dar asta e...
Poate mai organizati vreo intalnire de genul asta...

In alta ordine de idei, sa mai intreb expertii (adica pe Anya),sau alte mamici care stiu si au mai multa experienta decat mine: cum este bine sa procedam cu copiii, vis a vis de mersul de-a busilea? Este bine sa-i lasam sa patruleze asa prin toata casa, este bine sa le luam un tarc, sau sa le facem un "teritoriu" mai restrans?
Am primit la sfaturi pe tema asta, de la a la z, si nu stiu cum sa fac, parerile variaza de la trebuie lasat liber prin toata casa, pana la nu este obligatoriu, important este sa mearga in picioare. Personal as alege o cale de mijloc.
Andreea momentan merge de-a busilea in patutul ei (micut, cat este) si pe canapeaua mare, intinsa, sub supravegherea mea bineinteles. se tine de bara patutului sau de spatarul canapelei, si cse ridica in picioruse.. insa prin toata casa nu am pus-o sa mearga, imi este si frica, care viteza mare, si nu pot "masca" toata mobila, care este dura, mi-a frica sa nu se loveasca...
Premergator clar am inteles ca nu este bun si ca atare nu ii iau...

Merci

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by monicabo

Buna,
V-am vazut pozele de la intalnire, din pacate nu aveam nici o sansa sa ajung si eu, caci am avut un examen la 1 jumatate :(((( ca deh, fac un master, trimisa de serviciu... si oricum parcul este f departe de mine :((( mi-ar fi facut placere, dar asta e...
Poate mai organizati vreo intalnire de genul asta...

In alta ordine de idei, sa mai intreb expertii (adica pe Anya),sau alte mamici care stiu si au mai multa experienta decat mine: cum este bine sa procedam cu copiii, vis a vis de mersul de-a busilea? Este bine sa-i lasam sa patruleze asa prin toata casa, este bine sa le luam un tarc, sau sa le facem un "teritoriu" mai restrans?
Am primit la sfaturi pe tema asta, de la a la z, si nu stiu cum sa fac, parerile variaza de la trebuie lasat liber prin toata casa, pana la nu este obligatoriu, important este sa mearga in picioare. Personal as alege o cale de mijloc.
Andreea momentan merge de-a busilea in patutul ei (micut, cat este) si pe canapeaua mare, intinsa, sub supravegherea mea bineinteles. se tine de bara patutului sau de spatarul canapelei, si cse ridica in picioruse.. insa prin toata casa nu am pus-o sa mearga, imi este si frica, care viteza mare, si nu pot "masca" toata mobila, care este dura, mi-a frica sa nu se loveasca...
Premergator clar am inteles ca nu este bun si ca atare nu ii iau...

Merci

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze



eu i-am dat anyei libertate totala...putine erau locurile in care chiar nu avea voie. acum cred ca ii voi da voie arinei prin toata casa...o sa amenajez totul astfel incat sa nu aibe ce strica si sa nu fie periculos pt ea...cred ca e f important pt dezvoltarea lor sa nu fie constransi in miscare si sa nu li se interzica in permenenta accesul in diferite locuri, pentru ca isi pierd increderea in ei.

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

Buna

Cine imi recomanda si mie un tratament pentru o nenorocita de cistita? Am incercat naturiste (bai cu ceai de coada soricelului si coada calului), dar fara rezultat. medicul meu are o carenta, pe care si-a recunoscut-o: nu stie ce medicamente merg/nu merg cu alaptatul. Mi-a spus sa intreb la farmacie. Acolo aia au zis biseptol si cand am citit prospectul...

Mi-e teama sa nu trebuiasca sa ajung sa iau ceva si sa fiu nevoita sa opresc alaptatul.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"









eu am luat la recomandarea medicului ginecolog AUGMENTIN de 500,insa nu mai stiu la cat timp, parca la 12 h. si alaptam exclusiv. nu cred ca este nociv deoarece am luat si in luna a 7 -a de sarcina pt o infectie dentara, tot la recomandarea dr gine. oricum intreaba si un ginecolog.

pupici!

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

fetele, revin si eu cu problema mea. alma mananca cerealele cu cea mai mare placere. daca pun ceva in ele nu le mai mananca. apoi mananca cu destul de mult drag pere si banane (am decis sa ii dau). marul nu prea il mananca sub nicio forma (cu cereale, cu banana amestecat. o sa incerc cu para). suc de morcov nu vrea. si nicio leguma de niciun fel (nici macar cartof dulce cu lapte de la mine).

intrebare pe care vreau sa o pun este care ar fi bine sa fie programul de mese (momentan nu are niciunul. nici de lapte nici de altceva). adica:

dimineata la 6-7 lapte (cat? daca ii voi da cu bibe)
la 9-10 cereale cu lapte (cam doua linguri de cereale?)
apoi la 13-14 piure de legume ( eu vorbesc de viitor, cand va manca asa ceva)
la 17 o gustare din fruct cu branza de vaci sau fruct simplu(?)
la 20 lapte (cat? sau lapte cu 2 linguri de cereale?)

asa trebuie sa arate? sau cum? lamuriti-ma si pe mine!

cat inca nu o sa manance suficient piure de legume sau fructe cat lapte sa ii dau dupa aceea? Asta asa, orientativ, pentru ca bineinteles voi vedea cat vrea ea. dar cat ar fi ok?

si acum sa recapitulam:

lia? cum se mai simte una?

luna, felicitari pentru rezultatul bun. ti-am zis noi

fetele cu intalneala, ma faceti sa crap de oftica! ce bine v-ati simtit voi acolo!

organizez si eu o intalneala mare in herastrau. amatoare? ioana, cand sa fie? sa te prind in concediu. fianna, monicabo, stiu ca voi va bagati. altcineva?

bunvenit noilor mamici de strumfei!

si am uitat sa va mai spun ca in continuare maimutzica nu doarme noaptea (deci eu sunt la capatul puterilor) si ziua nu sta o clipa linistita. parca e bagata in priza. da intr-una din maini, din picioare, se ridica in picioare, marsaluieste de-a busile, se rasuceste intr-una chiar daca o tii in brate. ma oboseste teribil. azi-noapte pe la 4.30-5 am gasit-o (doarme in pat cu noi ca altfel eu muream pana acum de nesomn) tinandu-se cu mainile de marginea patului, in picioare. nu scotea un sunet. noroc ca ma mai uit eu noaptea dupa ea. evident ca avea un paravan pus, dar doar pe jumatatea superioara a patului. asa ca ea a marsaluit pana la picioare si apoi a coborat din pat. ceea ce e periculos, pentru ca poate sa coboare in cap, nu in picioare.

va pup si nu ma mai plang ca imi vine sa imi iau lumea in cap



Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

hei...karli, ce bine ar fi daca ai veni prin Piatra, macar in trecere, dar cum zici si tu, e tare greu cu copil si bagaje! multumim pentru laude, poate ca Denis a mai facut falcute, dar sa stii ca nu a luat spectaculos in greutate cu diversificarea. in prima luna juma' de kil, ca si cu san. vedem luna asta. oricum nu insist cu cereale (doar asa putine dimineata), in rest legume, fructe, iaurt - yammiii- branza, galbenus si de 2 zile carnita. eu sunt multumita de cat are si de cum arata. cu numele pozei, da... nu stiu daca stii ca denis e nascut de ziua mea, deci amandoi lei.
i-am luat azi de la Dedeman o salteluta(ciupercuta) in care o sa-l pun pe jos ca pe un play-gym sau cum se cheama alea de stau copilasii pe ele si se joaca. maine il pun ca abia am umflat-o dupa ce s-a culcat el si va spun daca-i place. pun si poze.
simo, multumim si tie! putine persoane au spus ca denis seamana cu mine, dar m-am uitat si eu mai bine la poza aia si asa e...bine macar ca n-am muncit degeaba .
ma duc la somn...noapte buna!

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2339464011/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Anya, merci mult de sfat.
Nici eu nu vreau sa o constrang, defapt nu i-am interzis nimic, doar ca nu am lasat-o de ex in bucatarie, baie...mi-e frica sa nu se loveasca de diverse chestii. Prin camere as vrea sa o mai las, normal, sub supravegherea mea, si mai baricadez chestiile dure (dulapuri de ex) cu perne...
Au o viteza copiii astia ceva de speriat , se duc ca berbecii...

Aylin, vin in Herastrau daca se mai organizeaza ceva, ori noi ca datile trecut, ori un grup mai mare

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput