Strumfi de iulie-august 2007 (66)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Si eu il las pe Matei peste tot. Nu pun perne pe langa mobila, pentru ca ar insemna sa pun in toata casa si nu de alta, dar n-am atatea perne .

Adevarat ca au o viteza uimitoare. Azi eu stateam pe mess ( Deni) si el a fugit in bucatarie dupa taica`su.

Mai dulce e ca se ridica in picioare pe langa tot ce poate si se apuca de studiat si deja ne-a crescut nivelul de trai, raftul de jos l-am scos din funtiune pentru ca a inceput sa-si traga tot ce prinde peste el.

Exerseaza in continuare mersul in 2 pe langa mobila si pe afara de manute fuge dupa minge.

De trezit tot se mai trezeste noaptea. Plange mai putin la somn si vorbeste toata ziua, deja are sunete mai legate intre ele (azi a avut o problema cu ceva ce suna aproape a "bleah"...sper ca nu se refera la gatitul meu). Si sper sa nu vorbesc aiurea, parca a inceput sa manance mai bine solide (cereale, fructe, legume, iaurt...mananca ceva mai mult de 5 linguri pe care le accepta pana acum)

Si noi la Iasi ne intalnim in parc, si destul de des...si e foarte frumos cu mamici si bebici (numai ca la noi sunt de diverse varste).

Inchei urandu-le sanatate strumfilor bolnavi

Simo mami de Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:



pentru prima data de cand sunt pe forum reusesc sa dau si eu cafea!

dau una tare si buna sa va invioreze si binedispuna!



Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Aylin, multumim de cafea!
Multumesc fetelor care au vrut sa ma ajute cu filmul, vad eu cum fac pana la urma, acum mi-am dat seama ca abia am timp sa fac dus, darmite sa vad un film cap-coada! Oricum, sunteti tare dulci!
Imi pare rau ca n-am venit si eu in parc!! Noi eram in herastrau atunci, pt ca n-am apucat sa intru pe forum sa vad ce mai faceti. Lasa, data viitoare!
Aylin, ne bagam si noi la herastrau daca e, dar in week end...pup

Fetele, stiti cumva de unde as putea gasi milk sugar? Are nevoie o prietena din constanta pt bebelesul ei care e f constipat, saracutzul si dr i-a zis de acest produs. Dar eu am fost ieri la 4 farmacii si nici nu auzisera majoritatea...any idea?

Pup strumfeii si mamicile lor, sa aveti o zi frumoasa!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by cafera



Mamica de printese





Simo mami de Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Ioana75 Problemele noastre au inceput dupa vaccinul de sase luni cand dintr-o data a refuzat mancarea si lapticul.Asa ca am batut pasul pe loc vreo trei saptamani si am reusit sa pierdem tot ceea ce recuperasem.Cand in sfarsit totul parea sa reintre in normal si incepuse si ea sa manance (nu numai sa se uite la mancare si sa guste!) a avut trei episoade de varsaturi ,perioada in care nu a putut sa manance nimic.Asa ca am mers la urgenta unde ni s-a spus ca fata e sanatoasa (desi era deshidratata si nu avea nici puterea sa-si sustina caputul si slabise 100 de grame in cele cateva ore in care ii fusese rau).Deci cu pasi mici am luat-o din nou de la capat .Norocul nostru a fost ca a reusit sa bea laptic si nu a mai varsat deloc asa ca in cateva zile incepuse sa isi recapete tonusul.
Eu am pus toate necazurile pe seama caninilor care parca vor sa iasa.Desi toata lumea spune ca nu e posibil sa ii iasa caninii prima data se pare ca totusi ei vor fi primii.
Nu prea am scris in ultimul timp pentru ca sunt mereu in criza de timp.Incerc sa ma impart intre treburile casnice si Maia si nu prea imi ramane timp pentru mine.

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna dimineata,

Aylin daca e Herastrau venim si noi. Adica eu cu Ale si sigur Andreea cu Raducu (noi numai in grup lucram . De fapt asa stabilisem de data trecuta, ca urmatoarea intalnire va fi in Herastrau si toata marea majoritate a fost de acord. Acum ca te-ai gandit tu e si mai bine, suntem gata de intalneala cand doriti.

Copila mea iar se trezeste noaptea din 2 in 2 ore, nici nu deschide ochisorii dar se mataie si se tanguie asa ca ma trezesc si merg la ea. Numai acum 2 seri s-a gandit ca sunt prea obosita si ca ar putea sa revina la vechiul program - adica sa se trezeasca la 6 dimineata direct - acum ca ma gandesc ca se tot trezeste de vreo luna si ceva, parca spun minciuni ca se trezea doar dimineata, uf.

Noi vineri o sa mergem la CMU, sa cantaresc si masor fata ca nu am mai facut-o de pe la 5 luni ca lumea si cu pediatra ne intalnim mai incolo. Si daca tot suntem arondate, merge fata la dr.

Pupici tuturor si o zi frumoasa

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by violetan

Aylin, multumim de cafea!
Multumesc fetelor care au vrut sa ma ajute cu filmul, vad eu cum fac pana la urma, acum mi-am dat seama ca abia am timp sa fac dus, darmite sa vad un film cap-coada! Oricum, sunteti tare dulci!
Imi pare rau ca n-am venit si eu in parc!! Noi eram in herastrau atunci, pt ca n-am apucat sa intru pe forum sa vad ce mai faceti. Lasa, data viitoare!
Aylin, ne bagam si noi la herastrau daca e, dar in week end...pup

Fetele, stiti cumva de unde as putea gasi milk sugar? Are nevoie o prietena din constanta pt bebelesul ei care e f constipat, saracutzul si dr i-a zis de acest produs. Dar eu am fost ieri la 4 farmacii si nici nu auzisera majoritatea...any idea?

Pup strumfeii si mamicile lor, sa aveti o zi frumoasa!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com




cauta Humana Milchzuker, daca nu gasesti la farmacii poti comanda de pe internet, pe saiturile cu articole pentru bebelusi

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Salut! Incep sa fiu prea ocupata ca sa mai pot citi forumul (ma antrenez pentru jobul stresant). Din pacate nu mai pot tine eu listuta cu 'marea slabire' - oricine va putea face modificarile; de fapt, fiecare mamica isi poate actualiza greutatea in lista, daca nimeni nu are timp sa faca toate actualizarile.

Petra, Lavinia. Vorbim pe ym, cit mai pot si acolo.
Shehe, imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin probleme astea. Mai sint copii carora le-au iesit caninii prima oara - nu este nici o problema (cred ca stii).

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

fetele, revin si eu cu problema mea. alma mananca cerealele cu cea mai mare placere. daca pun ceva in ele nu le mai mananca. apoi mananca cu destul de mult drag pere si banane (am decis sa ii dau). marul nu prea il mananca sub nicio forma (cu cereale, cu banana amestecat. o sa incerc cu para). suc de morcov nu vrea. si nicio leguma de niciun fel (nici macar cartof dulce cu lapte de la mine).

intrebare pe care vreau sa o pun este care ar fi bine sa fie programul de mese (momentan nu are niciunul. nici de lapte nici de altceva). adica:

dimineata la 6-7 lapte (cat? daca ii voi da cu bibe)
la 9-10 cereale cu lapte (cam doua linguri de cereale?)
apoi la 13-14 piure de legume ( eu vorbesc de viitor, cand va manca asa ceva)
la 17 o gustare din fruct cu branza de vaci sau fruct simplu(?)
la 20 lapte (cat? sau lapte cu 2 linguri de cereale?)

asa trebuie sa arate? sau cum? lamuriti-ma si pe mine!

cat inca nu o sa manance suficient piure de legume sau fructe cat lapte sa ii dau dupa aceea? Asta asa, orientativ, pentru ca bineinteles voi vedea cat vrea ea. dar cat ar fi ok?

si acum sa recapitulam:

lia? cum se mai simte una?

luna, felicitari pentru rezultatul bun. ti-am zis noi

fetele cu intalneala, ma faceti sa crap de oftica! ce bine v-ati simtit voi acolo!

organizez si eu o intalneala mare in herastrau. amatoare? ioana, cand sa fie? sa te prind in concediu. fianna, monicabo, stiu ca voi va bagati. altcineva?

bunvenit noilor mamici de strumfei!

si am uitat sa va mai spun ca in continuare maimutzica nu doarme noaptea (deci eu sunt la capatul puterilor) si ziua nu sta o clipa linistita. parca e bagata in priza. da intr-una din maini, din picioare, se ridica in picioare, marsaluieste de-a busile, se rasuceste intr-una chiar daca o tii in brate. ma oboseste teribil. azi-noapte pe la 4.30-5 am gasit-o (doarme in pat cu noi ca altfel eu muream pana acum de nesomn) tinandu-se cu mainile de marginea patului, in picioare. nu scotea un sunet. noroc ca ma mai uit eu noaptea dupa ea. evident ca avea un paravan pus, dar doar pe jumatatea superioara a patului. asa ca ea a marsaluit pana la picioare si apoi a coborat din pat. ceea ce e periculos, pentru ca poate sa coboare in cap, nu in picioare.

va pup si nu ma mai plang ca imi vine sa imi iau lumea in cap


Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita




aylin, citind forumul cred ca al meu strumf mananca cel mai mult.
uite asa avem noi programul :
06.00 - 180 ml lapte formula
09.30 - fructe(un morcovel mic, juma de mar si juma de banana) cu branzica (cam douo linguri mari) si in total imi iese cam trei sferturi de cana mare pe care o papa toata; cu pofta!
13.30-14.00 - supi de puiut (acum i-am facut si cu galuste, numai cu galbenush + carnita + ceva legume)) cam o juma de cana, + ficatel de
pui cu mazare si fasole verde (cam un sfert de cana) si vreo 70 ml supa la biberon. eu ii dau multa carne si ficatel ca e anemic.
17.30 - branzica cu iaurt si juma de banana ( cam o cana pe care o mananca toata)
20.30 - 300 ml lapte formula


cred ca veti zice ca mananca f mult;o fi mancand , dar se si zbenguie toata ziua de mama focului. si are in jur de 75 cm si 9.500 kg. eu zic ca nu e mult. nu arata prea voi?

poate in cele mai negre zile ale lui imi mananca cateva lingurite; in rest "rade "tot. intr-un fel e mai bine asa, ca nu as suporta sa ma rog de el cu linguritza!
pupici!



gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)

Mergi la inceput