Fulguleti de nov-dec 2006 (160)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

ruxandra multa sanatate, sa te refaci repede
sper sa nu ia si baietii de la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
Originally posted by dianarus78


adineaori am aflat din surse sigure ca postul cu pricina e 'dat'. suntem doar 2 candidate pe acel post, e la bugetari, intr-un domeniu in care eu am facut master. dar ce mai conteaza, nu?

si tocmai citeam in lege despre transparenta si sansele egale in concursul de recrutare.

kk-t romanesc. mama ce nervi am. ma duc si de-a naibii la concurs. chit ca intre 3 pampersi, 2 muci si n treziri de noapte sansele mele oricum nu erau serioase. dar frustrarea... frustrarea frate... confirmarea asta ca traiesc intr-o tara in care nu se intrevede nici macar o luminita chioara la capatul tunelului...

scuzati iesirea...





Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc




daca poate sa te incalzeasca cu ceva, asa se intampla peste tot - de multe ori pe almeu il cheama la interviuri tehnice, cu toate ca nu are nimic pe resume de asa ceva, sau doar din curiozitate sa vada cum un ceo din ro a ajuns aici; si dupa cateva zile i se spune ca nu are calificarea necesara (acel 5% foarte specific de care era nevoie) pentru post; de multe ori astia cheama aici la interviuri numai ca sa-si faca numarul de interviuri, sa-si justifice munca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

fetelor de mult voiam sa intreb: voua v-au crescut picioarele dupa sarcina mie da, dupa prima - cu aproape 1 numar; acum dupa a doua nu
si am avut o colega in ro careia i s-a intamplat la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by dianocica

ruxandra eu zic ca e o diferenta in a oferi sprijinul atunci cand e cerut si atunci cand nu. plus ca mi se pare mai sanatos pt toata lumea ca alegerea indepartarii sa fie a copilului, nu una impusa. din punctul meu de vedere e acelasi lucru cu docilitatea. este vorba despre resemnarea in fata unei sitatii in care esti respins in mod constant. iar aceasta metoda, de respingere cate un pic, imi pare cruda. dar adaptarea e specifica firii umane si daca vrei poti considera asta un succes. eu nu. la fel cum nu cred ca un copil trebuie sa stie de mic cat de cruda/rea/nasoala e lumea, sa nu fie dezamagit mai incolo. are destul timp sa se loiveasca de lucruri rele mai incolo, acum treaba lui e sa copilareasca.



Este punctul tau de vedere si il respect, chiar daca nu sunt de acord cu el. Nu cred ca tb sa sarim cu vorbe gen "respins in mod constant", "indepartare impusa", "docilitate", "resemnare", "viata cruda", etc. Mai ramanea sa amintim de "dresat" si era gama completa.

Eu inteleg ca acel cercetator se referea la o posibila amanare a consolarii si in nici un caz la respingerea sistematica a copilului. Si la neevitarea cu orice pret a situatiilor care-i induc un anume grad de stres. In fine, si in sensul ca am suficienta incredere in copilul meu ca poate invata incet, incet sa faca fatza situatiilor noi si necunoscute.

Nici nu zic ca acel domn Kagan a descoperit adevarul absolut (oare care o fi acesta??) si nici el nu sustine aceasta; este numai un punct de vedere/o interpretare rezultat/a dupa ani de cercetari, el folosind la greu expresii gen "se pare ca ..".

Si zau ca nu inteleg de ce empatia si instaurarea de limite se resping categoric.. Adica mame empatice sunt numa unele si celelalte nu??


P.S. si de ce tb sa te enervezi??



Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

Bucurie mare, Bambo si Antonia au venit acasa!!!!!!!!! recuperare rapida!

Dianarus, imi pare rau...stiu ca nu te ajuta cu nik dar la noi locurile la bugetari sunt toate promise...Si eu am primit 2 oferte saptamana trecuta una la bugetari si una la BT dar eu am refuzat ca n-am cui lasa pe bubamara...Nu-mi pare rau sa stau cu ea acasa pana la 3 ani dar ma gandesc ca financiar va fi greu ca in dec tre sa-mi dau demisia de la nemernic...Slujbe or sa mai apara pentru tine, sunt sigura, iar ce nu te doboara te face mai puternica. Si du-te la concurs numa' de-a naibii! baietzii si pe-a lor mamica!

Yagmur, ia vino tu la Piatra Neamt! oras mic, frumos, linistit, slujbe bune! iar de Luca promit sa am grija!!!!!!!!!! capul sus...incerc sa-mi imaginez prin ce treci dar fii fericita ca ai copil sanatos si tu esti capabila sa muncesti! n-am zis ca avem si barbati faini in orash?

Sa avetzi vichend placut!

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Flore,
Am vazut pozele si io..macar a amncat sau doar a pictat?
Si pt bubitele Irenei stiu ca pe fata nu se da cu nimic..se spala la baie cu apa fiarta separat de apa din cadita.
Iar pe corp poate puncta cu albastru de metil.La vremea cand avea Mihaita asa ne-a zis pediatra.
Ruxandra
Ti-a trimis Donia un virusel?Sanatate!
iulia Stefy,
Tot voiam sa intreb..am vazut ca esti din Iasi.Ce pediatru ai,ca tot ai vb despre el...


minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by mamaana

fetelor de mult voiam sa intreb: voua v-au crescut picioarele dupa sarcina mie da, dupa prima - cu aproape 1 numar; acum dupa a doua nu
si am avut o colega in ro careia i s-a intamplat la fel


Mda...


si danke



Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Alina capul sus
ma bucur ca ti-ai mai revenit
m-am dus acum la baie (sunt la munca) si m-am machiat ca acasa nu am timp dimineata, iar de cele mai multe ori nici aici nu am
iar acum doua seri mi-am luat vopsea de par -rosie- sper sa ajung in weekend sa ma vopsesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by flore26
Eu tot cu intrebari: Irene are pe fata niste bubite mici, rosii, albe in varf...cu ce trec? sa o dea cu ceva? sa le lase ca vor trece de la sine? Doctorita ei de aici, i/a spus sa o dea cu nidoflor...a dat/o si a doua zi avea numai pete albe...am sfatuit/o sa nu o mai dea cu nidoflor, dar nu stiu cu ce sa/i dea...poate ati mai intalnit careva problema asta...
Ma duc sa/mi sun printesuca sa treaca odata acasa...pai e ora mesei si ea umbla vandra...
Revin...mai pe/nserat


Eu pe Stefy pe la 9 luni am dat-o cu bitter suedez, asta e bun pt foerte multe chestii.


Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

bambo, ma bucur tare mult ca ati ajuns acasa si ca sunteti mai bine,... saracuta antonia prin ce a trecut .. of, sper sa scape curand de dureri, ranile se vor vindeca ele

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput