Colectia de toamna-iarna 2005 (189)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'Neatza colectie!!!

Noki ...ma bucur ca ati scapat de antibiotic. sanatate multa in continuare.

Pool: Ce program de masa au copilasii vostrii...adica cate mese si in ce constau?

Noi inca nu am scapat de bibele cu laptic si papam asa:

Dimineatza: 07.00-07.30 - Biberon full de lapte (250ml)
10.00-10.30 - Fructe (o banana cu o piersica sau Un kiwi cu o piersica.....sau alte diverse combinatii)

Pranz: 13.00-13.30 - Ciorbitza sau Supa (un bol mare) Si ceva desert (chec sau prajiturica); Ii mai schimb cu piure cu pui, sau mamaligutza cu branza si smantana sau diverse combinatii sa feluri2 etc. Sau ii dau ciorbitza mai putina si iidau si felul 2, desi...nu prea mai papa felul 2 asa ca prefer macar unul sa manance calumea.
17.30-18.00 - un iaurtel mic cu fructe si o prajiturica(ursulet Barni) in caz ca nu a papat la pranz. Daca a papat ...bagamfruct sau ce doreste el.

Seara: 20.00-20.30 - Ceva usor gen ...lapte cu cereale, sandwich cu pui sau branzica cu rosie si/sau castravete, piure cu copanel, etc.
22.00 - Biberon cu lapte (150-200 max)

Va poop si astept cu nerabdare raspunsuri!!!




Diana 32+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Dordia, programul nostru e cam ca al vostru, dar fara fructe:

* in jur de 6.30-7 - 300 ml lapte
* 10-11 - nu fructe, eventual ceva covrigei-stiksuri, suc de porto...sau nimik
* 13.30 - supa de diverse cu carne - mancare felul 2 - cartofi cu carnita etc
* 17.30-18 - iaurtel cu cereale sau piscot sau biscuite
* 20 daca vrea evenuatl cand e la mama...salata de andive sau de diverse legume, ceva branzica sau cel mai des...nimik
* 22 - 300 ml biberon laptic
----
- in jur de 2.30 noaptea - eventual inca un biberon de laptic cam de 250 ml





Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Buna dimineata colectie. Fi-miu se insanatoseste eu ma imbolnavesc in locul lui, am luat si eu laringita-traheita ce mama naibii o fi. N-am dormit toata noaptea sunt varza cu gatul si nasul si zac cu capul pe birou.
Buluci Titi tuseste de miercurea trecuta, deci de o saptamana. La inceput productiv apoi uscat si latrator, apoi sufocat apoi iar productiv, acum e mai bine, tusea e tot productiva dar mult mai rara. febra a facut asa vreo 2-3 zile dar pusee de febra care treceau foarte repede si reveneau cam in 6-8 ore. Eu i-am dat Augmentin, adica tot amoxicilina dar si cu acid clavulanic, 4,5 ml la 12 ore si e in regula cu el. Habar nu am cum se calculeaza doza e data de medic asa ca nu stiu sa iti spun. Eu am ezitata sa ii dau antibioticul dar cand am vazut ca incepe cu sufocat si stare naspa plus panica doctorului din spital mi-a fost frica si l-am dat. Asta e acum sunt multumita a e bine.
Dordia programul de masa e cam asa:
7.30-8.30 lapte cam 250 ml in zilele bune;
10.30-11.00- mar ras cu biscuite, ce n-a manacat cand era bebelus, sau o felie de paine cu unt sau almette, sau o banana, sau alt fruct.
13.30 pranz un fel de mancare, de regula solida, adica nu ciorba, dupa inspiratia mea culinara, cam slaba ce e drept;
16.30-17.00- o budincuta Danette sau paine cu unt sau cascaval;
20.00- masa de seara iaurt cu cereale, dar nu mai vrea de cand cu laringita, sau piure cu fripturica sau felul doi din care a mancat la pranz sau ce gateste tac-su, friptura de vita sau pui.
21.30 lapte simplu cam 150 maxim. Asta la fel de cand cu laringita, inainte manca cam 280 ml. Constat ca nu mai prea vrea lapte in ultima perioada.
Oare ce cantitate de lapte mai trebuie sa bvea la varsta lor? Fi-miu a redus drastic mai bea cam 300-35- pe zi si alte lactate foarte slab, sa zic vreo 100 ml. O fi cazul sa ii dau supliment de calciu?
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Neata !!

Dordia ,mesele noastre sint cam asa :

6:00 lapte ,250 ml
11:00 ,ou fiert ,sandwich cu sunca si cascaval ,Almette ,brinza de vaci ,fidea cu lapte ,paste cu brinza ,una din astea zilnic
14:30:ciorba ,supa citeva linguri dar rar ,de obicei maninca pui ,peste ,ficatei ,vita ,mamaliga cu brinza si iaurt ,conopida ,brocolli,snitele
18-18:30 ,iaurt ,brinza de vaci ,sandwich cu ceva ,budinca la cuptor cu paste ,ou ,brinza ,orez cu lapte
22:00 lapte 250 ml

Noki ,ce bine ca ati scapat de antibiotic !
Tania ,ma bucur ca te-au putut ajuta fetele ,ca Sergiu e pe maini bune ,eu sincer nu cunosteam pe nimeni acolo ,n-am fost niciodata .
Mihaelutat ,asa am patit si eu ,dupa ce si-a revenit fi'miu de aceeasi ,,treaba'' ca si puiul tau ,am luat eu ,dr zice ca ar fi fost o viroza ,mie mi-a trecut foarte greu ,cu antibiotic ,nu puteam sa inghit,sa fumez vreo 5 zile .Sa va faceti bine repejor !!

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada



www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Madutza si eu cred ca la Titi a fost ceva viral care insa s-a cam complicat. Eu sunt cam varza dar ma bucur ca e el bine ca eu mai bag un nurofen, o aspirina saracului ar vrea consortul, dar mai rarut, si imi revin.
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Se pare ca avem cam acelasi program de masa...deci...nu sunt pe langa.

Sanatate muuulta tuturor bbilor si mamicilor!!!

Revin mai pe seara ca....tb sa imi iau portia de stat in pat!



Diana 32+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

neata fetelor.

va rog, numai spuneti ca ce suflet mare am sau stiu eu...sa fiu sincara, cam crap asa de ciuda ca m-am luat cu ale mele si am uitat sa o intrab pe Tania daca ala-i sigur spitalul si pe unde este.
ca eu chiar vb cu Cristi ca ori ramane el cu baietii acasa si merg eu singura la spital, ori il iau pe Alex cu mine.
dar, am uitat fir'ar sa fie sa o intreb.

plus ca citind pe diagonala, nu pricepeam mesajul tau Tania si incepusem sa dau cautari in urma sa vad ce ai patit.
daca nu zicea Anda, nu-mi dadeam seama nici sa ma bati.

acum, de dus eu ma duc daca-i trebuie ceva copilasului sau mamei lui. serios.
doar ca nu ma duc in spital sa-l vad pe copil legat la aparate. adica eu credeam ca-i "bine" in sensul ca nu sta pe aparate, credeam ca mananca, ca vorbeste...adica aveam de gand sa-i duc ceva carticele de colorat!!! deci mintea mea creatza nici nu s-a gandit ca ar fi asa de rau.
deci TANIA fara nicio ezitare, cum/necum daca are bovoie de ceva si pot ajuta o fac cu cea mai mare placere.

acum, cu programul de masa:
6:30-7:00 - lapte, cam 280 ml
9:30-10:00 - painica cu margarina (de o saptamana tot uit sa iau unt ca marga nu-i dau de obicei.voi dat margarina copiilor?) cu unt, cu rosie si ceva carnita de pui. i le fac soldatei cate putin din fiecare si ori ile bag eu in gura, ori si le ia singur.
13.30-14:30 - cand venim de afara ori ciorbita, ori felul doi. de cateva zile imi trage clapa, ia cateva linguri si apoi gata.
18:00-19:00 iara mai ciuguleste cate ceva sau mananca destul de bine, functie de cum a mancat la pranz.
21:00 - lapte cu cereale 280 ml.
intre mesele astea, bea ceai cu gramada, ii fac si suculet de fructe cam 150 ml, mai rontaie cativa covrigei sau grisine cand suntem afara, cand are pofta mananca si cate 4-5 mandarine odata, mai scapa si cate o prajiturica gen magura, mai mananca mere/pere.

Alex a pus stapanire pe mine asta ca ziceam ca s-a culcat Vlad si invat si eu sau macar fac niste teste pt conducere.
eteteeeeeca nervos este Alex ca nu-l las sa butoneze la tastatura!!!!

Joy de Vlad Andrei (1 decembrie 2005) & Alex Gabriel (19 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello !!!

Eu sunt daramata, pentru ca azi am fost la inmormantarea mamei unei prietene si parca nu-mi revin!

Sa stiti ca si noi avem tot cam acelasi program de masa, adica:
6.00 - 6.30 - laptic (in cateo zi mai si sarim pen'ca incercam sa scapam de bibe)
9.30 - 10.00 - mic dejun cu paine cu unt si miere/ dulceata; omleta cu paine, sandwich cu salam Victoria si rosie, gris/ fidea cu lapte
13.30- 14.00 - ciorbita sau felul doi (preferatul ei piureul de cartofi); rar se intampla sa manance si felul 1 si felul 2
17.00-17.30 - iaurt/lapte cu cereale Nestle (corn flakes), sandwich, sau fructe
20.00- fruct, cereale, biscuti, pufarine ...
22.00 - laptic 250 ml





Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

MENIUL ZILEI:
6.30 -200 ML LAPTE FORMULA
9-9.30 -CEREALE CU LAPE/FIDEA CU LAPTE/OREZ CU LAPTE
13.30- FELUL 1 SAU 2, NICIODATA 2 FELURI
18.30- FRUCTE, DIN NEFERICIRE TOT SUB FORMA DE PIURE
21-21.30- IAURT CU ALMETTE SI CU BISCUITI.


DULCURI-NU PREA, CIOCOLATA I-A TRECUT, NICI MACAR O DATA PE SAPT NU CERE.la drum lung alimente interzise, ad. mincare de la mc,popcorn, sticks.
consider ca mananca sanatos, mai are si exceptii, problema e ca mananca fructe pasate si ca nu vrea sa manance singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Joy...esti o dulce si m-a uimit Alex cu dorinta lui de a butona. Mai nou si Stefan vrea sa se joace la calculator...dar nu il prea las ca distruge toate fisierele...

Miri...Stefan vrea sa manance singurel, il las dar problema este ca mananca putin si apoi incepe sa se joace si nu mai vrea sa pape. Asa ca...el mananca cu lingurita lui si eu balotez intre cu lingurita mea ca sa fie totul ok.

Camelia imi pare rau...si condoleante familiei indurereate!





Diana 32+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput