Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Chris cel mic ne rugam sa te refaci rapid sa cresti mare si voinic

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Valen, hai, nu te supara, cred ca toata lumea stie ca intentiile tale sunt bune.
Catralu, multa sanatate, sa mearga totul perfect si asteptam vesti
Violetan, pai daca Laur are voie sa-i fuga ochii dupa strumfite, Saby de ce sa nu se uite dupa altii?
Ioana, felicitari Smaranditei plimbarete. Si Saby are pat de panza si acum reuseste sa ajunga cu manutele sus si incepe sa se ridice. Pana acum ii ziceam ca are manutele scurte .


Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by valen

Ioanaiub, daca ai ajuns la concluzia de mai sus, inseamna ca nu ai citit nici unul din mesajele mele. Mi-am racit gura de pomana si mi-am pierdut timpul aiurea incercand...niste incercari. Promit sa fie ultima data cand mai fac asta.


Nona, sanatate multa puiului bolnavior.

www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie



Ba raceste-o, sa nu te supraincalzesti


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by valen

Ioanaiub, daca ai ajuns la concluzia de mai sus, inseamna ca nu ai citit nici unul din mesajele mele. Mi-am racit gura de pomana si mi-am pierdut timpul aiurea incercand...niste incercari. Promit sa fie ultima data cand mai fac asta.


Nona, sanatate multa puiului bolnavior.

www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie



valen, nu inteleg ce te-a deranjat in mesajul meu, de ce ti-a parut deplasat
nu spuneai tu: "de ce trebuie antrenat un copil mic sa faca la olita de la 10-12 luni? cu ce il ajuta pe el ca-l punem la oala atunci cand vedem ca se screme si ca-i facem din asta o rutina?(ca tot vorbim de interesul copilului si confortul mamei)" ... cam acelasi lucru il spuneam si eu, sa lasam copiii sa se dezvolte in ritmul lor, sa nu-i grabim sa-si insuseasca anumite deprinderi cand inca nu sunt pregatiti din punct de vedere fiziologic

imi cer scuze daca te-am suparat, nu am avut nici cea mai mica intentie in acest sens

si apropos de citit mesajele, eu intrebam deunazi mamicile cum trateaza racelile usoare, dar nu am primit nici un raspuns, probabil a fost trecut cu vederea ...

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana_76 spune:

Buna.Am intrat sa-i urez si eu multa sanatate si refacere rapida strumfului de Catralu.
Despre olita ce sa spun ,ca pina sa citesc aici nici nu mi-a trecut prin cap ca ar trebui sa-l pun la olita,acum mi se pare foarte mic,habar nu am nici de la ce virsta...Deci pareri cu olita nu am ,citesc ce spuneti voi.Si Valen te rog scrie-ne ca avem nevoie de pareri,mai ales de cele ale mamicilor cu 2 copii.

Loredana ,mami de David Alexandru 16.07.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Anto, m-a marcat foarte tare vestea ca trebe operat bebe Chis ca in general uit tot, de la mana pan-la gura.
Ioana transmite-i te rog Smarandei felicitari din partea noastra pt performante si curaj.



Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:



Nu ma injurati ca nu participa prea mult la subiect insa am multe pe cap, prea multe.

Am citit doar ultimile 4 pagini si ii urez si eu multa multa sanatate lui Chris de Catralu asteptam vesti foarte bune.

Ioanaiub eu racile usoare (si prin usoare inteleg fara febra) le tratez cu ignore. Daca se ajunge la febra, Calpol sau Nurofen.

Vad ca nu s-au terminat discutiile despre olita. Eu zic ca moderatia e buna in toate. Daca vreti voi incercati sa puneti copilul care va trece printr-o faza la un momentdat de refuz total al asezarii pe aceasta. Toti copiii trec mai ales cand constientizeaza pentru ce este. Mai ales daca se insista. De distractie dupa un an jumate am sa incerc si eu dar nu ma intereseaza in special rezultatul, daca face bine daca nu mai incercam dupa 2 ani. Oricum pana pe la 3-4 ani tot vor fi accidente in somn, rare e adevarat dar vor fi.

Eu sunt suparici caci azi am fost la dr si Adelise nu a luat deloc in greutate luna asta (intre6-7 luni) are tot 7 kg. Ba da a luat 20 g. S-a pus pe seama bolii insa datorita faptului ca este balonata si trage parturi la greu, si datorita faptului ca are 4-5 scaune pe zi de cand a fost bolnava mi s-a spus ca nu s-a recuperat, ca inca are o problema gastrica si ca va trebui sa nu ii dau lapte sau produse lactate deloc 24 ore pentru ca acestea ii provoaca discomfort. Oricum suntem sub observatie si in 2 sapt mergem iar la control. In plus mi-a zis ca laptele la varsta asta nu ii mai este de ajuns (i-am explicat ca refuza pranzul) si asta poate fi o cauza a stacnarii in greutate. Mi-a zis sa-i scot laptele de la mijlocul diminetii si dupa-amiezii sa-i dau gustari de fructe, legume biscuti speciali care sa ii tina de foame pana la pranz. Azi a mancat foarte bine pranz si cina asa ca functioneaza.

Voi le dati deja alimente in manute si alimente mai mari adica fara sa le bagati la blender? Eu deja ii dau de vreo sapt si azi mi-au zis la fel, sa nu mai bag la blender, sa pisez cu furculita si sa-i dau in manuta bucati de mar,para, cubulete de branza sa i le pun pe tavita sa manance singurica.

Am plecat noapte buna.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by ioanaiub

[quote]Originally posted by valen

si apropos de citit mesajele, eu intrebam deunazi mamicile cum trateaza racelile usoare, dar nu am primit nici un raspuns, probabil a fost trecut cu vederea ...

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)





Pai chiar asa le tratez, le trec cu vederea . Asta dupa ce am vazut ce inseamna intr-adevar sa ai copilul bolnav (bronsiolita la trei luni) si am primit tratament doar sa-i pun apa de mare in nas. Asa ca niste muci si un tusit asa de control nici nu le mai bag in seama. Sanatate !

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata

hai la o dulce

Mara a fost putin racita zilele astea, febra nu a avut asa ca eu i-am dat doar vitamina C, picaturi in nas si i-am curatat mai des nasucul, deja parca nu mai are asa multi mucusori, cred ca evolueaza inspre bine ... voi ziceti ca tratati cu ignore, cred ca asa e mai bine, din moment ce nu sunt alte complicatii dar avand experiente anterioare cu raceli simple complicate in scurt timp inca am temeri

Luna, e normal ca Adelise sa se refaca mai greu dupa asa o boala, cand David a avut asa ceva, era mai mare, la aproape trei ani, vreo luna de zile a mancat de regim, lapte deloc, ii dadeam Debridat si pentru refacerea florei intestinale i-am dat Ecoflorina sau Biotics, acum s-a refacut dar tot a ramas sensibil
eu ii dau Marei in manuta biscuiti, ii place sa muste din ei si chiar daca musca o bucatica mai mare nu e probleme ca se topesc in gurita ... e asa mancacioasa ca nu are rabdare pana ii pregatesc mancarea si ca sa stea cuminte si ocupata ii dau un biscuite

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Buna dimineata!

Stefan (baiatul Oanei Ghinetz).Sarbatorire frumoasa.

Si eu am cautat biscuiti pentru bebe dar credeti c-am gasit?
Ei-as! Bineinteles ca nu-in orasul asta mare al nostru.
Mere si pere parca mi-e frica sa-i dau inca dar am sa incerc.La Vlad am patit-o cu o bucata de mar ca s-a rupt si i-a ajuns in git.L-am intors cu picioarele in sus si i-am bagat repede mina in gt si a scoao.Dar am tras o spaima....

Am inceput sa-i pasez si eu cu furculitza legumele dar nu prea agreeaza ideea.Si asa nu prea minca el legume.Acum ca sa-l pacalesc am pus 2 linguritze de cereale(fara lapte) in piure si il maninca.

Si eu racelile usoare le tratea cu sare de mare.

Mergi la inceput