Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Lia, Vivela, merci pt. raspunsuri. Eu, aproape tot ce stiu despre cresterea copilului (a nu se intelege ca stiu chiar asa multe) am invatat de pe internet si in special de pe acest forum. gasesc utila orice discutie legata de cresterea si educatia copilului si nu cred ca un alt fel de abordare a unei probleme naste automat si un conflict.Cred ca era timpul sa discutam despre olita, tinand cont ca in grup sunt copilasi de 9 luni si jumatate. regret insa ca nu sunt asa multe mamici implicate in discutie desi imi imaginez ca subiectele de acest tip le sunt si lor foarte utile. ( sa ne amintim ca la fel a fost cu nasterea, cu ingrijirea bebelusului in primele zile de viata, cu alaptarea, cu diversificarea). Inchei si eu subiectul ca abia m-am trezit si n-am apucat sa-mi beau cafeaua.mada, zi te-ai apucat de fitness la domiciliu,a?catralu, va tinem pumnii.sunflower, felicitari mamico!www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ibm2007 spune:

salutare!!!!
sunt si eu o mamica suparata. pentru inceput as vrea sa va spun oful meu de acum si in alta zi va voi povesti despre copilasii mei, pentru ca am 2.
baiul este cu bianca, are 6 luni juma si incerc sa ii introduc cereale seara. de la aceste cereale se irita rau in jurul guritei. nici macar nu le inghite.
daca ati patit ceva asemanator, spuneti-mi ce ati facut.

despre olita si alte obiceiuri o sa va povestesc alta data, din experienta mea cu baietelul care are acum 4 anisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Simo am uitat sa iti spun ca ieri l_am admirat pe Matei! E foarte foarte frumos! Si m_a impresionat cum sta in piciare si ce frumos rade!! I l_am aratat si lui tatal lui Emily si m_a intrebat "da Emily de ce nu rade asa???"...uite de aia ca rade altfel!! Ma enerveaza ca de cate ori ii arat un bebelus trebuie sa o compare pe fie_sa!

Valen m_am dus de 2 ori la sala dar era sala de la facultate si printre atatea trupuri tinere neincercate de experienta nasterii m_am retras!! De fapt m_am retras ca era nasoala sala putine aparate si atmosfera so, so! Cred ca ma apunc prin aprilie cand o sa termin sesiunea!
In discutia cu olita nu m_am bagat ca nu am o opinie batuta in cuie inca! Am citit opinii si pro si contra pentru ambele pareri! Eu am ales ca nu o sa incerc olita pana dupa 12luni/18 luni! Probabil prima incercare o sa o fac pe la sfarsitul verii daca merge bine ok, daca nu mai asteptam vreo 3-4 luni si incercam din nou... Oricum eu trebuie sa imi coordonez campania olita si cu bona sa ca o sa fie mai dificil! Mai ales ca ea face kk de obicei la bona (asa am invatat-o ei sa ma scuteasca de niste operatiuni hi hi!)! Oricum targetul pe care mi l_am propus e sa nu mai foloseasca scutece la 3 ani pentru ca incepe clasa preparatoare si trebuie sa fie "curata" e conditie de acceptare!

MADA mamica de Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Salut si la multi ani pentru 8 martie (cu putina intirziere).

Monica, multumesc. Da, imi schimb locul de munca, am acceptat oferta.
Petra, schimbi si tu jobul?
gogosel, bine ai venit! Sa se nasca sanatos si la termen finuta/finutul.
oaana, da, merge destul de mult tinindu-se de canapea.
Vivela, cind se trezeste copilul noaptea si vrea mincare, il trezesc pe sot sa faca un biberon.
Lia, sanatate la toata familia.
Catralu, asteptam vesti.

Smaranda ne asteapta in picioare in patut dupa fiecare trezire. Nu mai stiu cine zicea ca patuturile de pinza nu ajuta copilul sa mearga - sa vina la noi sa o vada pe Sma. Merge din ce in ce mai mult tinindu-se de canapea, este foarte curajoasa - aproape inconstienta.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Catralu, sa dea Dumnezeu sa fie bine
Suntem alaturi de tine



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by valen

Cred ca era timpul sa discutam despre olita, tinand cont ca in grup sunt copilasi de 9 luni si jumatate. regret insa ca nu sunt asa multe mamici implicate in discutie desi imi imaginez ca subiectele de acest tip le sunt si lor foarte utile. ( sa ne amintim ca la fel a fost cu nasterea, cu ingrijirea bebelusului in primele zile de viata, cu alaptarea, cu diversificarea).


www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie



nu stiu de ce va faceti atatea probleme in legatura cu olita ... oricum copiii nostri sunt prea mici acum pentru olita, aveti timp sa va faceti probleme pe la 2-3 ani nu acum, acum lasati-i sa se dezvolte in ritmul lor, nu incercati sa faceti din ei niste copii precoce care la un an (cel tarziu) nu mai folosesc scutece ... eu l-am invatat pe David sa faca la olita abia dupa 2 ani si nu cred ca a fost vreo problema ca nu a facut la olita odata cu fetitele din vecini care erau mai mici decat el ...
lasati timpul sa le rezolve pe toate, ca asa e mai bine

eu in cresterea copiilor m-am ghidat dupa "mama si copilul", am citit si alte carti dar de fiecare data ma intorceam la mama si copilul, mi s-a parut cea mai potrivita


noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:


Cred ca am spus La multi ani de 8 martie dar daca n-am spus va spun acum


Copilul meu cel mare are varicela, il asteptam si pe cel mic.
Asa ca 2 saptamini va sta acasa.
Cu doi copii,servici si casa de tinut sper sa nu patesc ca tine Ruxulici.
In plus suntem toti mucosi.Pe mine ma doare si gitul si capul(ca sa fie tabloul complet).

Catralu multa sanatate si recuperare usoara copilului.

La discutii despre oala am scris o data, eu astept sa vorbeasca intii copilul si apoi vom vedea .Eu prefer toaleta.Vlad asa a facut,mai tirzior si direct la wc. N-a fost stres nici pentru mine nici pentru copil.
Si eu foarte multe lucruri tot de pe forum am invatat.

Simbata am fost la un botez si am citeva poze

Avem si poze noi cu fratiori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

oare pot sa iau REVALID daca alaptez?????????????????? ma gandesc ca ar fi bun pt unghii si par..

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Ioanaiub, daca ai ajuns la concluzia de mai sus, inseamna ca nu ai citit nici unul din mesajele mele. Mi-am racit gura de pomana si mi-am pierdut timpul aiurea incercand...niste incercari. Promit sa fie ultima data cand mai fac asta.Nona, sanatate multa puiului bolnavior.www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

am baiat mare cu bluji si jeaka! andrei

*mihaela*

Mergi la inceput