Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Nona,de care biscuiti ai cautat,fara gluten?Eu parca am vazut la noi in Barlad.


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by ioanaiub
si apropos de citit mesajele, eu intrebam deunazi mamicile cum trateaza racelile usoare, dar nu am primit nici un raspuns, probabil a fost trecut cu vederea ...



cu oscilo.


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Stefan de Oana!

Luna sanatate lui Adelise. Si tie rabdare


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Eu i-am dat mar pana sa ii iasa dintii, pentru ca acum rupe bucati mici si s-a inecat odata. Nu am gasit biscuiti de bebe inca, asa ca ii dau morcov, cotor de varza sa roada.


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

servus fetele

am reusit si eu sa ajung la zi cu cititul si vad ca Valen are o intrebare la care m-am gandit sa-mi dau si eu cu parerea.
Eu cand ma gandesc la ce bine se simt bebelusii cand sunt lasati cu funduletul gol nu mai am nici o indoiala ca utilizarea scutecelor nu e decat o etapa care e de preferat sa treaca cat mai repede. Eu cand sunt la CM si folosesc tampoane am un discomfort destul de mare si cred ca nici copiilor nu le este prea placut sa poarte non stop ceva intre picioare care sa-i roada si in care sa transpire cand e vara si cald sau sa le tina rece iarna.Punetile chilotei unor copilasi de 2 ani si vedeti cat sunt de fericiti.Copii sunt stresati de reactia adultilor de a nu uda canapelele sau covoarele si daca nu au parte de consecventa in incercarea de a se obisnui cu olita sau wc-ul nu cred ca vor face prea curand singuri acolo . Cunosc nenumarate cazuri de mamici care din lipsa de timp sau pentru ca nu si-au propus sa inceapa dezvatarea de scutece, au amanat acest pas pentru mai tarziu si rezultatele au venit imediat ce au fost ele consecvente. Copii sunt capabili sa invete, sa descopere, sa isi dezvolte abilitatile dar trebuie incurajati si in lucrurile mari dar si in cele mici.
La ce il ajuta pe un copil sa fie pus la olita sa faca kk cat mai din timp? Pai asa e mai comod, mai placut chiar, e o pozitie care il ajuta. Eu cred ca ajutandu-i sa scape de scutece ii facem mai fericiti. Da, e uneori mai greu pentru unii si mai usor la altii, dar e vorba de consecventa si vointa
Sper ca ati inteles ceva din toata povestea asta. Ce zici Valen e pertinenta parerea mea?

In ceea ce priveste incurajarea de a folosi scutece cat mai mult timp si eu cred cu convingere ca e o campanie platita de firme interesate sa faca bani grei pe seama unor copii nevinovati.Altfel de ce in cazul in care un copil ca sa fie acceptat la gradinita sau cresa, trebuie sa nu mai foloseasca scutece si drept urmare poate fi educat in acest sens chiar la varste mici si nu de 3,4 sau 5 ani.
Iar chestia aia ca la 5 ani inca mai fac pe ei cred ca e vorba doar de cazuri ce trebuiesc tratate medical

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Maria1111 eu una iti dau dreptate in ce ai scris tu pe aici, asa dupa cum observi

ioanaiub si eu in cazul unor raceli usoare ii dau vit C, polen sau alte chestii naturiste pentru imunitate, asta la Dragos ca e mai mare si daca vad ca se accentueaza ii dau nurofen sau panadol. Pana acum(la 6 ani) inca nu i-am dat antibiotic decat o singura data pe la 4 ani. Asa ca nu te panica si sarii pe antibiotic ca nu e bine.

voi le dati biscuiti fara gluten? Mie pediatra mi-a spus ca doar la copii alergici e problema cu glutenul, daca nu se observa ca ar fi vreo problema atunci sunt ok si cei obisnuiti. Eu inca nu i-am dat dar am cumparat cereale peste 6 luni si aveau gluten. Ce fel de biscuiti cumparati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

poate unele dintre voi o sa ma certe dar eu ii dau Marei biscuiti simpli, petit beurre, la fel i-am dat si lui David si nu am avut nici un fel de probleme ... cand gasesc ii mai cumpar si biscuiti de la Nestle, dar mai rar, o data i-am cumparat si eti cicibebe (turcesti), i-au placut tare mult
am inteles ca toleranta la gluten este ereditara, noi nu am avut probleme de acest gen

vezi si aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Celiachie

Simo am vrut sa-i dau si eu oscilo dar ma gandeam ca e prea mica ...

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Intoleranta la gluten nu se manifesta ca orice alergie. Ai putea sa cauti in urma postarile AndreZ sa vezi ce simptome are, daca vrei sa te edifici.

Ma bucur ca ai dat exemplu cu CM. Daca ti-ar cere cineva sa te educi sa "simti" cand curge si sa fugi repede la baie?

Sa fiu clara, nu e suparator ca ai inceput discutia cu olita. E suparator...extrem de suparator... "copil retardat" si "mama comoda". Asa pot fi numita comoda pentru ca l-am alaptat exclusiv pana la 6 luni de lene sa-i fierb 3 legume? Sau i-am dat san si nu lapte praf sa nu ma trezesc noaptea sa-i prepar laptele?


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:



intru si eu...si va gasesc unde v-am lasat acum cateva zile...la olita . pai imi amintesc ca s-au spus deja multe...ati reluat subiectul? stiu ca am scris intr-o seara un pomelnic...pe care parca lavi l-a trecut pe blogul comun...

despre noi...n-am mare lucru de spus...fetele sunt bine amandoua. arina are inca 2 dintisori cu care roade tot ce prinde. silabiseste si ea de zor, imitandu-ne pe noi. este foarte afectuoasa, se lipeste de mine si se uita numai in ochii mei. simt ca exista intre noi o legatura speciala, pe care n-am simtit-o la anya...cred ca depide de firea fiecarui copil (anya este o fire foarte independenta; nu ne lasa s-o ajutam deloc...vrea sa se imbrace singura, mananca singura, merge singura la troaleta, se spala). seara cand adoarme, nu-mi vine s-o mai pun in patut (desi adoarme asa frumos singurica), pentru ca ma mangaie pe fata, imi zambeste, se cuibareste langa mine...imi vine sa plang cand o vad asa...a devenit mai atasata de san, pentru ca acum constientizeaza apropierea...nu mai este strict o sursa de hrana. de 2 nopti doarme foarte bine si nu se mai trezeste deloc. nu-mi vine sa cred.

anya o iubeste mult, o pupa, vrea sa ii dea sa manance...intr-o zi am fost plecata cu arina la mine la serviciu si cand am revenit, anya dormea. cand s-a trezit, m-a intrebat de ea...i-am zis ca am lasat-o la spital. mi-a zis:"mami, ia-o de acolo, ca plange la spital. nu-i place". mai are momente cand ii ia jucariile pe care tocmai i le-a dat sau cand o strange tare de manute...dar e firesc sa fie geloasa. altfel ar fi grav.

...cam atat despre noi...

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Buna dimineata!

Ioanaiub racielile usoare eu nu prea le_am tratat i_am curatat bine nasucul si atat! I_am dat o data sau de 2 ori oscillo dar nu am observat efecte spectaculoase!



quote:
Originally posted by Luna1


Voi le dati deja alimente in manute si alimente mai mari adica fara sa le bagati la blender? Eu deja ii dau de vreo sapt si azi mi-au zis la fel, sa nu mai bag la blender, sa pisez cu furculita si sa-i dau in manuta bucati de mar,para, cubulete de branza sa i le pun pe tavita sa manance singurica.


Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)






Luna dar cu ce sa le manance bucatelele ca a mea nu are nici urma de dinte? Si mie mi_e frica sa nu se inece...Plus ca nu am cautat inca biscuiti! Eu sunt cam nebuna, nu prea imi place sa ii dau chestii cumparate ii dau mai mult pireuri facute in casa ...asa am ajuns sa am o colectie de borcanase de toate soiurile pe care nu ma indur sa ii dau!!! Mi_e frica ca nu o sa ii mai placa ce ii fac eu dupa aia!!

MADA mamica de Emily 07/08/07

Mergi la inceput