Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

La multe lunisoare, Adeluta!
Sa cresti mare si frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Mai fetelor, ma speriati ce descoperiti la analize...

Vigantol primeste si fata mea mica si fata mea mare. An inteles necesitatea.
Dar de fier, mie dr nu mi-a spus ca e necesar nici la prima odrasla nici la a doua.
Daca cu calciu pot sa asigur necesarul prin alimentatie, dau fuga la doctor sa intreb ce fac cu fierul copiilor. Asta chiar astazi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

cafera multumim!
procedezi foarte bine ca vei merge la medic... e spre linistea ta si de acum si de mai incolo;



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

La multe lunisoare si celorlalti sarbatoriti!


Alex de mamii
Miruna de siminoc
Matei de BBpuck
Mihnea Ionut de estecri
Alessia Maria de claucia
Mara Teodora de AndraZ


Sa cresteti mari si frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Neata. Tot pe fuga...
N-am citit din urma, doar am aruncat un ochi pe diagonala. Imi beau cafelutza, papam si apoi o zbughim la vaccin . O sa intreb si eu ce si cum e cu fierul asta... desi parca nu mai am deloc incredere in dr lui David (ca mi-a zis sa-i dau supa de la 4 luni si calciu, 5 zile pe luna cate 1ml/kg corp, fara sa-mi explice de ce ar trebui, fara analize inainte...). Adica ma astept sa-mi prescrie si fier, tot pt ca asa "trebuie". Si eu probabil ca o sa-i dau, pe acelasi principiu ca rar se intampla sa existe un exces de fier, dar deficit destul de des.

Am deschis pe mailul comun un folder in care am pus niste carti. Am reusit sa pun doar 4 carti, mai am si altele, dar merge cam greu yahoo-ul acum, asa ca o sa continui dupa ce ne intoarcem de la vaccin.
Am si Mama si copilul- mult citata pe aici - dar e cam mare, trebuie sa sparg fisierul in 2 sau in 3, ceea ce imi ia un pic de timp. Dar o s-o fac pt voi , adica pt cele care ar vrea sa citeasca aceasta carte si nu au de unde.

Gata, am plecat, tineti-ne pumnii!



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

La multe luni, Adela!

La multe luni tuturor ce se sarbatoresc azi.

- pentru voi si mamicile voastre.


Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Sa incep cu Buna dimineata, ca asa e frumos.

quote:
Originally posted by ddanagh

Hai ca umplu pagina acum dar mi-am adus aminte
lorinaoo1 mi-ai luminat fatza in timp ce zaceam la pat cu mesajele tale. Ai mare talent la scris. poate ar fi mai bine sa te apuci sa scri o carte. Cumva Creanga ti-e ruda ?
Auzi la ea nu o satisface mam, tat, vrea clar mama, eventual si aratat cu degetul in poza: mama.
Pai eu ma multumesc si cu mmmmmm acum , doar sa-l zica. Voi sti ca ma striga pe mine, pe mama, pe mama ei.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea





Pfiuuu, hehe, nu stiam ce prostii am mai scris in postarile anterioare Si zisasi ca te luminasi la fata, asta e bine, ca au fost mai luminoase zilele de boala. Imi pare bine ca ti-ai mai revenit Si ce frumos ai surprins tu esenta fiecarui strumf in parte Nici Lori nu e mai prejos, trage mai mult la taica-su cand e acasa si chiuie de nu mai poate cand il vede. Dar daca sta la el in brate tot la mine rade si invers.
Eu ruda cu Creanga nu ma stiu, dar as fi din aceeasi "oala" cu Eminescu, ca am copilarit si am crescut pe meleagurile eminesciene . Carti m-am gandit sa scriu, dar nu am s-o fac pt ca nu prea am ce sa spun nou sub soare si lumea "entelectualilor" scriitori e perfida, nu e de mine. Asa ca o sa povestesc nepotilor cum tragea proful, care m-a indrumat la lucrarea de licenta, de mine sa scriu despre Don Juan si eu am dat bir cu fugitii
Na, ai scormonit prin sacul cu "bunatati" si ai dat peste "lauda-ma gura"

Apropo de Eminescu, cred ca stiti gluma aia cu haine si ghete, nu? Daca nu/da eu (tot) o spun:
Cica Maiorescu, vazandu-l mai amarat pe Eminescu (pe atunci tanar si incepator la Junimea) ii da niste bani tanarului poet sa se duca sa-si ia haine si ghete. Cand se intoarce Eminescu, tot amarat si cu hainele rufuite. Intreaba Maiorescu: "Da ce-ai facut? Nu ti-ai luat haine si ghete cu banii pe care ti i-am dat?" "Ba da, zice Eminescu, am gasit la un anticar Heine si Ghoethe si le-am luat."

Eu nu pot sa vad filmuletul Stefaniei, nici cel al Cristinei, mi-a dat de doua ori eroare si tot de atatea ori am pierdut mesajul scris (desi cica il copiasem).

Karli ce bine ca ati descoperit despre ce era vorba si ca Adeluta e bine acum. Pupici pt amandoua si

si pt ceilalti strumfi sarbatoriti azi

Lia cum va mai simtiti tu si Una? Cum mai doarme?
Cu rusine multa si cenusa-n cap recunosc ca am tot uitat sa-ti raspund la o intrebare mai veche. Raspund acum: Simona alias Siminoc era foarte bine, radioasa, multumita de Mirunica ei ochioasa, si ceea ce mi-a placut mie mult a fost ca erau imbracate amandoua in trening (erau vreo 15 grade afara) in ciuda mamicilor care mai puneau inca fular si 2 caciuli pe copilasii lor (Doamne, ce mila imi e de ei).

Din capitolul "ce sfaturi imi mai dau binevoitorii", ieri ma oprise o femeie sa-mi spuna ca Lori are gatul gol Chiar, ce o fi insemnand asta? Cum poate avea fata mea gatul gol?!? Ce aberatie lingvstica Da, ati ghicit, uitasem si cojocelul acasa, of, of, mai, mai...

Gata, fug, ca ma asteapta un noian de rufe de calcat pana se trezeste Lori. Pupici si sa aveti o zi frumoasa!

Lavi si Lorina Maria(5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

La multi ani sarbatoritilor zilei de azi...
Vivela,succes la vaccin.
Luna,sanatate multa fetitei si succes cu mancarea in continuare.Multumim pentru retete.O sa le salvez.
Anya,cand ne povestesti de fetitele tale,parca sppui de ai mei:Iosua e la fel ca Anya,independent,nu ma lasa sa-l ajut cu nimic,chiar daca plange ca nu poate...imi da pup numai daca ii cer si imbratisare la fel,dar numai daca vrea el.Aaron e ca si Arina,ma pupa,ma mozoleste,se baga in sanul meu cu capul,ma mangaie pe fata,e total diferit de Iosua.


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Am trimis fara sa termin,ca tot cadea net-ul si am zis sa nu pierd ce am scris..
Cu imbracatul am si eu mari discutii cu cei din jur,dar sotul a inteles cum sta treaba,mama nu-mi mai spune nimic,soacra a inteles dupa cateva discutii de genul;copilului nu are cum sa-i fie frig,nu suntem la nus-ce pol,de ce il incotosmezi de ce raceste mai usor....stiu ca nu e rau intentionata-e o femeie super-dar uneori cand vine Iosua de la dansa pe langa maieu care il are bagat in pantalon,bunica ii mai baga si bluzita...dar astea le mai trec cu vederea...
Sa va spun ce am vazut intr-o zi cand eranm cu copiii afara:aaron avea o caciulita subtirica de bumbac,un hanorac peste bluzita...vad o mamica cu un copil cam de un an,care avea:caciula pe dedesupt,cacilua pe deasupra din aceea cu blanita,combinezon de iarna,fular...va spun sincer ca imi venea sa plang de bietul copil si s-o opresc s-o intreb daca gandeste ce simte copilul acela infofolit...ea era imbracata lejer...
Si inca una si va las.Discutie in farmacie.
Ea:as vrea cereale cu lapte...copilul nu prea vrea sa pape lapte praf
farmacista:pentru ce varsta?
ea:pt 2 luni
farmacista:nu va pot da,e prea mic copilul
ea;nu conteaza,i-am dat si mancare la borcanase,asa a spus medicul de familie
farmacista:tot nu va dau,mai incercati cu alt lapte ,poate nu-i place acesta
EU-nemairabdand:doamna draga,ce vreti sa-i faceti copilului la varsta asta?va dati seama ca oricum nu puteam sa incep acolo sa-i explic ce am invatat si eu despre flora intestinala,despre gluten,despre alergii etc,dar nuam mai putut rabda s-o aud si am plecat bombanind...



Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Si inca ceva si va las.
pentru Burtika
pentru Fianna
pentru firstCarmen,pentru ca au donat hainutze si diverse unui copil care nu ar fi avut niciodata ceea ce au copiii nostri.
Va pupic si o zi buna.


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput