Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Ingid acum zice mama, dada, dadi, tati, dai-dai si face cu mana ~tre sa o inregistrez. Nici ea nu a zis nimic in afara de eeee, eiii , aaaa mult timp. Imi amintesc ca intr-un timp imi era frica sa nu fie surda ca nu zicea da, ma etc, iar daca vorbeai cu ea se uita la tine doar cand avea chef. Am intrat in panica, noroc cu nasa ei care a pus-o cu spatele la noi si a vorbit cu ea din partea dreapta si ea s-a intors in partea dreapta apoi a procedat la fel si in partea stanga, iar Ingrid s-a intors in partea stanga.
Cand o sa se apuce de silabisit o sa silabiseasca toata ziua. Ingrid zice da, dada si tata, tati, dadi, tete si ada etc toata ziua. Acum nu prea zice mama decat daca nu o ridic in brate, atuci cand ea vrea si tot zic mama, mama apoi zice si ea.

Ingrid; filmuletul lui Ingrid

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0%20br%20/" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Stefania_97 nu imi vine sa cred ca micuta merge in picioare deja. E asa de dulce si are numai 6 luni. No, asta da.

Ingrid; filmuletul lui Ingrid

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0%20br%20/" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by stefania_97

O sa incerc sa pun un video cu bubulina noastra nazdravana.
http://video.google.com/videoplay?docid=-9011363654130341087
Sper sa puteti vedea.
Raportam 75 kg, deci inca in scadere.
O seara buna


stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/




Doamne, ce dulce eeeeeeeeeee! Felicitari pt progrese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by ddanagh

V-ati prins ca mie imi e un pic mai bine.
Sunt umbrita insa de faptul ca astazi am fost cu Daria la doctor sa vedem cu evolueaza laringita asta suparatoare si e mai bine insa tot mai trebuie sa luam antibioticul. Credeam ca 3 zile sunt de ajuns insa ne-a zis minim 5 si in plus ne-a mai dat si sumetrolim. Mi se pare cam mult. Nu i l-as da si pe asta, mi se pare de ajuns Augmentinul insa mi-e sa nu fac vreo greseala. M-am cam speriat cand am vazut cat de ragusita era asa dintr-odata, cat de repede i s-a agravat.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea





Ufffffffff! Sanatate multa, va dorim. Despre dilema cu sumetrolimul...nu am idee cum sa procedezi. Pulici dulci sa va faceti bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by ddanagh

Cafera incerc sa iti raspund si eu la intrebarea ta.
Iti scriu acum din ' mama si copilul' 'Vitamina D se gaseste in natura numai in cateva alimente si in cantitati foarte mici : ficat, galbenus de ou, unt, smantana si untura de peste. O alta sursa de vitamina D se obtine prin expunerea pielii la radiatiile ultraviolete din lumina soarelui...Nevoile la sugarul normal sunt intre 400 si 1000 unitati internationale de vitamina D pe zi.'
Deci exista in alimentatie in cantitati foarte mici iar la soarele asta radiant nu iti expui bebele indeajuns. Exista scheme diferite de administrare a vit D in functie de tara. La noi se prefera Vigantolul.
Sincer prefer sa-i dau disciplinat vigantol decat daca, mai tarziu Doamne fereste, sa aibe vreo problema cu picioare in X sau O, sa mi se reprosese ca nu i-am administrat corect vitamina D.
Surplus de vitamina D in organism sunt cazuriextrem de rare insa lipsa sunt cazuri foarte dese.

Fierul in primele luni nu se recomanda a fi administrat in plus intrucat bebele are rezerve de la nastere. Pe la aproximativ 6 luni stocul se duce si atunci trebuie suplimentat. O sa spui ca il poate lua din alimentatie insa o sa caut sa iti spun cat are nevoie un bebe si cat exista in alimentele pe care i le dai acum.
- el are nevoie : Se da in perioada 6-12 luni ale lui bebe cate 1 sau 2 mg /kg corp / zi. Iar 1 picatura = 2,5 mg Fier. (citat Karligutza dupa Anya )
- gasisem undeva cat fier contine, de fapt asimilam noi din spanac si cat din carnitza si ou. Promit solemn ca sa iti dau likul insa mi-e destul de greu la ora asta sa-l caut. Am retinut insa ca nu e de ajuns si ca ar trebui sa manance vreo 20 kg de spanac sa -si asigure necesarul de fier.
Din mama si copilul: ' Fructele, zarzavaturile si cerealele contin fier in cantitate mica'
' La toti sugarii nascuti la termen cu greutate normala de la 6 luni se recomanda preparate de fier sub forma de picaturi sau sirop'
Aici ce pot sa-ti spun este ca eu ii dadeam Dariei, la recomandarea pediatrei, 3 picaturi/zi. Sti foarte bine, ca am tot scris ca nu manca mai deloc la un moment dat. In disperare de cauza ce fac? sun la Alina, care saraca, de la distanta cum sa ma rezolve? ma intreaba una alta. Ei , uite asa, la recomandarea ei ii maresc doza la 10 picaturi/ zi si surpriza Daria incepe si mananca. Ce sa inteleg din asta? Ca intradevar i se infiripase ceva anemie ca doar nu-i magie. Doua saptamani nu deschide fata gura, du-o la doctor, da-i enzime , fa-i cu lapte , fa-i si drege-i, poate, poate si nimic iar dupa administrarea fierului corect se apuca si mananca.

Cat despre calciuaici stiu ca ar trebui facute analize pentru recomandare in plus intrucat alimentatia bebeilor e bazata pe calciu suficient. Daca bebe bea 400-600 ml lapte/zi.
Recunosc ca eu i-am dat 10 zile/luna in luna a 4a, a 6a si a 7a si calciu la recomandarea pediatrei de aici insa datorita faptului ca manca foarte putin si nu exagerez cand zic asta. Nu sunt absurda sa indop fata insa gandestete ca ea s-a nascut cu 4200, la 2 luni avea 6500 si apoi in 5 luni a mai luat doar aproape 1500g.

Hai ca m-am intins ca o acoarea pe o foaie indoita. Ma duc sa ma culc.
Va pup

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea






Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Cristina, eu nu vad fetita si tare as vrea sa zic si eu ceva de ea, ca tare draga imi e. Te rog, fa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Dana, ce mi-a crescut inima de bucurie cand ai laudat-o pe Ilinca.
Cand ai nominalizat tu pe fiecare cu inclinatiile lui, mi-am dat seama cat de diferiti suntem si cum isi pune mediul amprenta pe fiecare in parte.
Eu cred ca Alexia o ajuta f mult pe Ilinca in "ale vorbitului". E papusa ei vie si jocul "de-a scoala" e in top. Culmea, ca gogosica e fascinata, nu protesteaza in nici un mod, uita chiar si de somn. Nu stiu cum sa va descriu legatura dintre ele, dar ce pot sa va spun este ca parca se simt una pe alta si e o adevarata incantare sa le vezi.
Cu deplasatul, cred ca e vina noastra (mama, tata, bunica) ca nu am lasat-o sa "se descurce singura", adica i-am sarit mereu in ajutor. Acum imi dau seama ca Ilinca nu s-a jucat niciodata pe covor (nici nu am), dar nici nu i-am creat un loc pe jos unde sa o "las singura". Cel mai mare spatiu de manevra, l-a avut in patul mare din camera ei, atent supravegheata de un adult care sa-i ofere repede ce are nevoie.
De maine iau masuri! Nu de alta, dar vad ca "limitez" copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Felicitari ddanagh!!!!!!!! mai clar decat atat nici ca se putea. Ai scris foarte clar in ultimul mesaj ce si cum despre vigantol, fier si calciu.

Voiam sa ma apuc si eu sa scriu de mult timp ca si eu ii dau vigantol si fier Adelutei, dar am tot amanat pana acum. Eu nu numai ca ii dau vigantol si fier, ci chiar i-am marit doza la vigantol dupa analizele din timpul virozei (facute la nevoie ca sa zic asa, si nu de rutina cum poate mi-a trecut prin cap si mie, dar am zis ca de obicei "lasa, de ce sa intzep copilul... arata foarte bine, e vesela, e jucausa, nu e palida, mananca cat mananca... nu o suspectez de nimic!".. iata ca nu e chiar asa cum pare si cum privim noi lucrurile....) si o recomandare de mai mult calciu printr-un aport mai mare de branza/lapte/iaurt in portia ei zilnica de mancare.

Deci, asadar si prin urmare , in opinia mea aici in RO, EU CRED ca opinia cea mai avizata o au medicii care recomanda minim 2 picaturi pe zi de vigantol, fier de la 6 luni si calciu daca s-au facut analize si se observa carente.

Voiam sa mai adaug ca atunci cand am fost in spital sa vedem de ce vomita/tuseste/are muci/FACE FEBRA Adeluta, am fost intrebata daca sunt de acord sa i se ia secretii din gat (pe un betisor, nu mare aventura!) si apoi sange pt.analize privind hemograma si calciul (acolo a fost mai nasol, cu chin si cu plans dar trebuia!).... in situatia data, am zis da fara sa stau pe ganduri. Descoperirea a fost ca fata avea virus si nu doar un simplu "rosu in gat" de la care tusea de se ineca, si uneori dupa masa voma. Virusul cica exista "de cand haul si paraul" doar ca de curand au gasit teste pt.a-l depista si cu ocazia asta metode rapide si eficiente de a-i ameliora simptomele. Oricum el isi cam face de cap 7-10 zile, ca deh, e el virus smecher .... insa asa cum v-am zis, dintr-o banala presupunere "rosu in gat" am ajuns la concluzii uluitoare. Am facut "tratament" doar cu oscilo ca in caz de boala, 1 tub pe zi, nurofen sirop la 8 ore, aerosoli cu adrenalina de 3 ori pe zi si aspirat mucisori cat de des. Uite asa Adeluta s-a facut bine in doar o saptamana si acum nu mai avem nici urma de tuse sau muci. Dupa cele 7 zile asa, ni s-a recomandat PROSPAN sirop de 2 ori pe zi timp de 5-6 zile chiar daca aparent copilul nu mai are nimic, nu mai tuseste, nu-l mai jeneaza nimic. Eu sunt in cazurile astea foarte ascultatoare. Decat sa ajungem pe antibiotice. V-am scris astea pt.ca am vazut ca la unele dintre voi s-a ajuns destul de rapid pe antibiotice in cazuri care mie mi se par asemanatoare cu ale Adelutei pe care si eu consider ca era GRAV de tot bolnava cand incepuse virusul sa-si faca de cap si noi nu aveam habar ca e virusata de fapt.

Tot ca urmare a analizelor, nu stiu daca mai are vreo coerenta mesajul meu, scriu pt.ca am citit tot din urma, si s-ar putea sa fiu de folos vreunei mamici cu puiul bolnav si nu numai.... s-a depistat ca are fosfataza alcalina un pic peste normal, insa mai mult decat o au copiii in mod normal la varsta asta. Drept interpretare, asa cum am inteles eu, a fost ca dra. Adeluta are calciul ok in sange, dar asta pentru ca "cineva" isi face treaba foarte bine acum pana la nush ce varsta si il ia frumusel din oasele bebelusului, lucru care nu se va mai intampla cat de curand. Asadar ni s-a recomandat sa ii dau pe perioada imediat urmatoare (pana vine vara in adevaratul sens al cuvantului, cu tot soarele ala mare si frumos!) cate 3 picaturi pe zi de vigantol. Ca sa se fixeze bine acel calciu din oase si sa nu mai fie furat si dus in sange. Eu zic, nu dati cu paru', ca nu de prosti si nu degeaba recomanda pe fisa de externare din maternitate a fiecarei mamici din ROMANIA, cred, vigantol la bebe din ziua a 14-a de viata pana la 2 ani, zilnic cate 2 picaturi.

Iata de ce poate o analiza de rutina e necesara, atat cat sa ne arate cu adevarat cum sta copilul nostru cu sanatatea. Eu n-as fi zis vreodata ca Adeluta are vreo problema, nici acum nu consider ca are, dar e foarte important pentru mine sa stiu ca procedez ACUM corect in prevenire si nu mai tarziu in tratare. Doamne fer'!!!!!!




va pup, sper ca n-am suparat pe nimeni, am spus ce ni s-a intamplat noua si ce cred eu ca e bine... voi puteti sau nu sa aplecati un pic urechea si sa va mai ganditi cum veti proceda de aici incolo....

SANATATE la toti strumfii!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Page not found
Our web servers cannot find the page or file you asked for.
The link you followed may be broken or expired.


Cristina26 eu n-o vad pe fetita... probabil chiar Ingrid

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

trebuie sa mai zic ca mi-a placut mult postul acela kilometric scris de Diana2007 in capitolul trecut! doar ca n-am apucat sa va scriu...

ma bucur ca mai glumesc fetele pe aici, ca in vremea nasterilor din iulie 2007; bravo: valen, luna, simo...

ma bucur pt tine anya ca Arina e o dragastoasa! ... stii ca eu va am ca reper! si sper ca si adeluta va dormi cat e noaptea de lunga cat de curand! felicitari si bravo voua!... mai povesteste-ne ce mai faceti voi 3 fetele

intreb: unde esti jadi? la sau la ?

si sa ne dorim si noua multa sanatate ca azi facem 8 luni...




karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput