Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ibm2007 spune:

cred ca am elucidat misterul. 99% este alergica la proteina din laptele de vaca, ce se regasete in majoritatea cerealelor.
am inceput cu cereale de la Humanna ce se prepara cu lapte, apoi cu cele de la Nestle ce se prepara cu apa, reactia a fost aceasi. dupa ce am povestit cu pediatra noastra, i-am dat lapte de vaca, defapt am murdarit-o pe la gurita cu lapte, nici nu o deschis gurita sa il guste, si s-a iritat in zona unde a curs lapte.
sotul zice ca nu intelege ce fel de reactie se produce.
in ceea ce prveste lingurita, o data i-am dat cu ling de inox, apoi cu ling de plastic moale.
procedez cu bianca la fel cum am facut si cu bogdan. cu bogdi nu am avut nici cea mai mica problema. cu bianca ne chinuim cu mancarica, de orice fel, piure de fructe, piure de cartof, morcov ...., nu vrea nimic.
probabil din cauza ca am stresat-o prea devreme cu medicamentele. la 4 luni a facut bronsiolita.
fac pauza o saptamana si apoi mai incerc.
in ceea ce priveste somnul de noapte, dezastru. de 2 nopti se trezeste urlind si nici macar la sin nu se linistete. ma gindesc sa fie de la dintisori. dupa ce se linistete ia coltu de la perna mea in gura si il molfaie cu pofta.
as vrea sa pun si eu poze cu puiutii mei dar nu stiu cum.
in ceea ce priveste olita.... bogdan o singura data o stat pe olita, o facut un rahatel pe care l-am filmat, si atit. el de la bun inceput o vrut sa faca pipi ca si tati si caca dupa modelul mama.
i-am cumparat un colac ce il puneam pe wc si statea pe tron ca un baiat mare. pe la 2 anisori deja se ducea singur sa faca pipi, la wc sau in lighean, i se parea mai amuzant.
deocamdata atit.
ce ii prea mult nu-i sanatos. va pupacesc.

P.S. nu va certati ca nu-i frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Lia va trimitem si noi ..floricele(ca ananas n_avem) sa va faceti bine ! Am vazut pozele noi cu Una de pe mailul comun! E din ce in ce mai frumoasa domnisoara ta , si o zambareata!! As pupicii-o si eu un pic !

MADA mamica de Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna!

ibm, bine ai venit. SI fata mea mai face bubite rosii; renunta momentan la cereale, da-i altceva.
Oana, sa-ti traiasca baietii.
Lavinia, e si diferenta de greutate... Sma e ca un fulg, ii e usor sa se ridice in picioare.
Petra, succes! Sa-i dai gata.

Si noi ii dam Smarandei biscuiti speciali pentru 6 luni, de la Nestle, adusi din Germania.

Astazi am 68.0. Muncesc din greu la o cutie mare de prajituri facute de mama mea.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Hop si noi repede pe forum.

Lia, sanatate, iti trimit eu www.bloggers.it/EmyIaia/itcommenti/ananas1.jpg" target="_blank"> un ananas . Pofta mare!


Gabriela , esti o draguta, dar nu e David cel mai cel. Adica e, pentru mine, dar nu are el cine stie ce performante deosebite. Recunosc ca sunt tentata sa-l compar cu copilasii vostri, mai mari cu o luna - doua si ma tot intreb de ce al meu nu face aia, si ailalta... .

Petra, felicitari pentru performantele Almei .

Nu mai stiu cine zicea de "sfaturi" primite de la persoane "binevoitoare". Parca Simo . Eram ieri la plimbare, era asa bine si cald. La soare, erau cel putin 20 de grade, eram eu cu o bluza subtire si mi-era cald. David era cu un hanorac destul de subtirel. Si cand mi-era mie mai bine si mai bine, trece pe langa mine o tanti cu un bb cam de-o seama cu D, imbracat cu un combinezon de iarna, cu manusi in maini, cu fular si cu 2 caciuli in cap . Saracul copil! Si tanti mi-a tras o privire dinaia rautacioasa, cu evidenta referire la chelia lu' fii-miu, libera la soare . Si ma gandeam: hai, n-o zice ceva, ca tot sunt eu cu capsa pusa azi! N-a zis, dar ce-o fi fost in mintea ei...


Revin, D s-a muscat de degetul de la picior si acum plange. E contrariat.





www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Am uitat sa dau raportul azi 71.3! Ni e mare lucru dar promit ca sapt viitoare o sa fie 70.x!

MADA mamica de Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ibm2007 spune:

Ioana75 o sa mai incerc, cu rabdare sper sa rezolv diversificarea. am vazut ieri pozele cu fetitele tale, is minunate. va doresc sanatate.
vroiam sa ma intorc si eu mai repede la servici, dar vad ca nu se poate. asta e.
si eu tratez mucutii biancai cu ser si ii aspir cu "batista bebelusui", dar a ramas cu o tuse, cind seaca cind productiva. sirop de tuse nu ii mai dau ca degeaba.

so trezit!!! pa!!!
vrem sa iesim afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Buna mamicutze de strumfi,

ibm, bine ai venit.
Fetelor, aseara am ras de credeam ca o sa fac pe mine. L-am luat pe bebe in bucatarie sa ma acompanieze cand ii ii fac supica (el nu concepe zi fara un biberon de supa). Cum statea el in bucatarie in carucior, intinde mana pe blatul de lucru si ia ceapa curatata. Nici una nici doua isi infice ceapa in cei 2 dintisori (poseda dinti doar pe gingia de jos) si incepe sa pape din ea si sa o linga. Ii curgeau lacrimile dar cu niciun chip nu am reusit sa-i iau ceapa din mana. Am reusit sa o recuperez dupa 20 minute si arata ceapa aia ca dupa bombardamente. Doamne, ce pupici aromatzi mi-a dat aseara!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

neata si de la noi!
asadar, ieri am fost la dr, unde-am asteptat aproape 2 ore pana am intrat (ca si duminica la budimex), de m-am umplut de nervi! da asta e, de intors nu ma mai puteam intoarce. situatia nu e asa roz cum speram eu sa fie si suntem cam la un pas de brosiolita (de m-au trecut valuri de caldura cand am auzit): tuseste urat de tot, haraie tot timpul, inflamata in gat, bashka mucii. am inceput antibiotic (ceclor, care trebuie dat la 8 ore, insa ii dau la 12 ore pt. ca ar fi trebuit s-o trezesc si nu-mi suradea deloc ideea), fluimucil si nurofen; vedem cum evolueaza in 3 zile...
despre ce s-a mai discutat: peste o sa-i dau si eu zilele astea, de gluten m-am ferit pana la 8 luni - acum ii dau la o masa biscuiti populari (nu sunt dulci mai deloc) cu fructe sau cu iaurt. Olga are 2 mese lapte/zi (dimineata si seara, cate 250 ml) si 2 mese solide (legume cu carne/ou sau branza cu iaurt si ou, si fructe cu biscuite cu/fara iaurt sau fructe cu iaurt). da, biscuitii contin o cantitate mica de zahar, la fel ca si medicamentele pe care i le dau acum, spre exemplu, ca sa nu mai spun si de restul excipientilor (ca am mai zis o data).
intre mese nu are nicio gustare, doar lapte (cam 30-50 ml) inainte de fiecare somn de peste zi. a inceput sa bea bine apa dupa mesele solide, din cana cu cioc si supapa.
de calciu si fier ni s-a spus ca nu e cazul, cel putin deocamdata, pt. ca mananca bine.

si noi am avut parte de un "binevoitor" acu vreo 2 sapt. in parc; era foarte cald, Olga era in body cu maneca lunga si shtrampi, fara caciula sau geaca, d-abia adormise, iar eu, victorioasa, m-am asezat p-o bancuta c-o punga de pufuleti. am parcat carutu cu fata la soare (si chiar s-a si bronzat un pic ) si trece pe langa noi un mosulica pe bicicleta. trece si dupa vreo 2 m se intoarce, se opreste fix in dreptul copilului si ma-ntreaba ca pe surzi: "da nu sta copilu cu ochii in soare??" ii spun ca doarme, deci e cu ochii inchisi; el, insista, mai tare: "da nu e prea in soare??" in momentul ala, Olga incepe sa se foiasca si-ncepe sa scanceasca; mosulica nu se da dus si-l intreb candid: "acu, n-ati vrea dvs. s-o culcati la loc?" batranelu pleaca, vadit deranjat de atitudinea mea, io ma ridic si mai plimb carutu cativa metri pana-mi adoarme copilu la loc.

si-acu, sa raspund in ordinea numerelor de pe tricou :

quote:
Originally posted by violetan

Olgutzza, olga ta e fenomenala in poza aia! Cat de dulce doarme ea!! Ador obiceiurile de dormit ale copilashilor! Fie cu carpitza pe ochisori, fie cu paturica intre picioruse sau alte metode!


asa e, si eu sunt terminata cand o vad asa. cre'ca e cea mai misto pozitie de somn pe care am vazut-o vreodata si la care nici ca m-as fi gandit!

quote:
Originally posted by Ioana75

Tizo, m-am tot gindit la tine; ce simpatica e Olguta. M-am tinut eu sa nu-i spun sotului de concertul cu Manowar, dar pina la urma a aflat si singur si vrea sa se duca.


multumim! si io vreau sa ma duc la concert, poate ne ducem impreuna.

quote:
Originally posted by Simo78
Apropo de asta, nu are curiozitatea sa cerceteze de unde provine zgomotul?


Nu!

quote:
Originally posted by mychydutza

olguttza tu parca stai pe soseaua Giurgiului, nu? ca mi-am tot "muncit" creierii sa-mi aduc aminte cu cine eram vecina de cartier. si eu am de gand sa ma duc cu bebe in parcul Carol ca m-am saturat de aglomeratia de aici, da tre sa mai duc munca de lamurire cu al meu sotz care ink nu vrea sa ma lase sa plec singura cu bebe cu masina. poate ne vedem intr-o zi!


da, stau vis-a-vis de p-ta progresul. noi mergem pe jos pana-n parcuri, facem cam 40 min. pana acolo si-am invatat deja sa fac slalom cu carutu prin multime. iesim aproape in fiecare zi (si azi o sa mergem, da mai pe dupa-masa, pt. ca-mi astept "pensia") si alternam carolu cu tineretului.


mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Buna dimineata si de la noi!

Cafera cum spuneam aici nu se recomanda vitamine decat in anumite cazuri in special cand bebe bea mai putin de 500-600 ml lapte in 24 ore. Iar daca bea aceasta cantitate dar este inca alaptat se prescrie vit D dupa 6 luni.

Oana eu te inteleg ca am si eu un adolescent acasa, dar a inceput sa ma distreze reactiile lui la suparare: se duce in camera si tranteste usa. Insa eu cand il vad botos incep sa rad (daca nu e ceva serios normal) si rade si el.

Mychydutza la varsta flacaului tau da ar trebui sa aiba trei mese. Dar nu e o crima nu te speria, incet incet si intai fructe la masa de seara. Si nu mai tarziu de 6 zic aici.

Gabriela uite reteta cu peste : un cartof mediu, mazare inghetata nu la conserva, porumb dulce la fel inghetat, o bucata de cod. Cureti cartoful si tai in bucati mici, apoi pui intr-o cartita cartoful mazarea si porumbul deasupra pestele acoperi cu lapte formula si fierbi pana se fierb cartofii. Scoti pestele il cureti bine de oase, il pisezi cu furculita, bagi mazarea, porumbul si cartoful la blender apoi amesteci cu pestele si il dai. A mea s-a lins pe buze. Iti mai scriu retete mai tarziu sa caut cartea care mi-au dat-o de la dr, ca am si acolo retete.

Mada e bine ca mananca lapte mult tu nu vei avea probleme cu cei 500 ml.

Revin


Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Ce cald e afara si frumos si eu tre' sa stau in casa ca are Vlad varicela.Lui Andrei nu i-a aparut inca dar si el e consemnat la domiciliu caci nu pot lasa copilul mare singur in casa sa ies cu cel mic.Iar amindoi parintii vom fi acasa abia deseara.
Deci sunt persoane care nu se bucura de vremea frumoasa.
In schimb trebuie sa-i gasesc celui mare diverse ocupatii si e greu.

Raportez 57.8kg . Saptamina asta cam putin 200g lipsa dar nu ma mai stresez cu slabitul.Parca-mi sta mai bine asa cu citeva kg in plus.

Mergi la inceput