Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by ibm2007

as vrea sa pun si eu poze cu puiutii mei dar nu stiu cum.




bine ai venit pe la noi ... poti sa-ti faci album de poze pe un alt site, de ex. photobucket.com si apoi link-ul il pui la semnatura si asa il vedem si noi

succes

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ziua buna, mamici si bebici! Cred ca iesim un pic la liman, si eu si Una. Ea deja nu mai are ochisorii bolnavi de ieri, nu mai tuseste asa des desi are in continuare chestii nasoale in gatut, le mai aud haraind. A si papat azi niste cereale - orez cu lapte de-al meu. Nu mare lucru cantitativ vorbind, dar le-a mancat cu pofta, a deschis singurica gurita si a luat frumos din lingurita, fara sa fac spectacol pe langa ea pentru asta. La primul semn ca nu mai vrea am lasat-o in pace si sincera sa fiu, numai chestia asta mi-a facut ziua perfecta.

Am inceput sa-i dau mai mult fiindca in sfarsit intinde si ea manutza dupa ceea ce mananc eu - ba un biscuite, ba kiwi a vrut zilele astea. Am lasat-o sa le duca la gurita si mi-am zis ca cine stie, poate acum e si fiica-mea pregatita pentru diversificare!

Oana,! Care va sa zica locuiesti cu una bucata pusti temperamental... Sa ne povestesti cum e, sa stim ce ne asteapta!

Vivela, e asa de aratos ananasul ca mi-e si mila sa-l mananc! Da' si-a facut efectul la fix, ca uite ce vioaie sunt azi!

olguttza, Nonna sanatate multa puilor! Sa treaca usor toate cele si voua putere sa le duceti!

ibm2007, !

Carla, imi tot fac semn sa te intreb ceva si de fiecare data am uitat. Pana acum: ce fel de sirop de patlagina i-ai dat Sabinei? Unul dintr-asta obsnuit, de la farmacie, sau exista vreun preparat pediatric special?

Luna, ce fain ca te citim iar! Si woow pentru felul in care mananca Adelise, exemplar! Sper sa va prindem din urma dupa ce trece raceala asta ca e jale - 3 mese spui la varsta asta? Pai la noi nu se puteau numi nici gustari!

In rest, nu am mari surprize la capitolul cantar: 55.5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by liadorian

Am inceput sa-i dau mai mult fiindca in sfarsit intinde si ea manutza dupa ceea ce mananc eu - ba un biscuite, ba kiwi a vrut zilele astea. Am lasat-o sa le duca la gurita si mi-am zis ca cine stie, poate acum e si fiica-mea pregatita pentru diversificare!




nu vreau sa ma bag "ca musca-n lapte" doar vreau sa-ti spun ca o prietena de-a mea a patit-o tare rau de la un kiwi, i-a dat fetitei si a facut o diaree cu varsaturi si eritem puternic, nasol de tot ... kiwi e bun, are multe vitamine, dar poate fi si alergen


noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Am revenit.

Mada eu in locul tau dupa biberonul de 8 i-as da intre 9-10 mic dejun (eu ii dau cereale) apoi pranzul l-as muta la 1-2. E alegerea ta daca vrei sa-i dai si cina.

Dinti nu avem nici noi insa aseara am vazut doua liniute albe pe gingia de jos. Asa ca ii asteptam sa iasa ca lumea.

Aylin . Si felicitari Almei pt mersul de-a buselea si vorbit. Noi tot fara nicio consoana inca.

Viviela pai daca ma vedea pe mine tanti aia cu fie-mea care n-a purtat caciula toata iarna, in zilele mai reci gluga de la geaca doar ma linsa. Dar uita ca nu a racit deloc pana acum.

Ibm bine ai venit!

Olguttza sanatate multa Olgutei si am vazut pozica cu ea dormind. E mortala!

Lia

Ma duc la mandra mea ca urla.



Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

wow fetelor, pai cred ca noi de abia pe la un an vom avea 3 mese pe zi. Deocamdata nici una. Matei ar manca fara probleme daca as insista si I-as da eu cu lingurita. El isi bags mainile in castron, mai suge degetele, isi pune in cap, rontaie castronul. Tre sa spal pe jos dupa ce se serveste musiu!

Fier si calciu nu luam deloc, ba chiar si de vigantol mai uitam.

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by ioanaiub

quote:
Originally posted by liadorian

Am inceput sa-i dau mai mult fiindca in sfarsit intinde si ea manutza dupa ceea ce mananc eu - ba un biscuite, ba kiwi a vrut zilele astea. Am lasat-o sa le duca la gurita si mi-am zis ca cine stie, poate acum e si fiica-mea pregatita pentru diversificare!




nu vreau sa ma bag "ca musca-n lapte" doar vreau sa-ti spun ca o prietena de-a mea a patit-o tare rau de la un kiwi, i-a dat fetitei si a facut o diaree cu varsaturi si eritem puternic, nasol de tot ... kiwi e bun, are multe vitamine, dar poate fi si alergen


noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)



Stiu! Una n-a mancat kiwi, doar m-a vazut pe mine mancand, a intins mana si a dus o felie la gura. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Am revenit.

Mada eu in locul tau dupa biberonul de 8 i-as da intre 9-10 mic dejun (eu ii dau cereale) apoi pranzul l-as muta la 1-2. E alegerea ta daca vrei sa-i dai si cina.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)






Luna eu i_as schiba pranzul pe la 1-2 dar aici toata lumea pranzeste la 12! Da toate lumea! Adica daca te duci la restaurant dupa ora 2 nu mai te serveste nimeni! Asa ca eu zic ca o sa fie mai urosr daca se obisnuieste direct asa; mai ales pentru mai tarziu la maternelle (gradinita). Iar cereale nu i_am dat pentru ca aici nu se dau decat daca sunt probleme cu greutatea. Eu stiu ca sunt bune dar am decis sa nu ii dau inca.
Ma gandeam sa ii schimb masa de la 16.00 sa nu ii mai dau lapte sa ii dau fruct+biscuiti / fruct+iaurt / iaurt+biscuti si alte combinati. Aici scopul e ca la 8 luni sa aiba 4 mese - 2 diversificate si 2 de lapte.

Olguta multa sanatate strumfitei tale! E tare haioasa in pozitia de somn!
Nonna multa sanatate si puiutului tau cel mare!

MADA mamica de Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Tocmai citeam in carticica mea data de dr ca pentru copiii care acepta greu diversificarea sau mai exact prezenta linguritei se poate adopta hranirea la...deget. Adica in loc de lingurita puteti folosi propriul deget din dotare pentru a hrani bebeii.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mada si aici se pranzeste la 12 insa un bebelus chiar are nevoie de notiunea de mic dejun parerea mea, pentru ca este cea mai importanta masa a zilei. Apoi nu trebuie sa-i dai cereale poti sa-i dai fructe dimineata apoi in fct de varsta poti introduce toast sau alte alimente care preferi tu sa le manance la mic dejun. Iar 4 mese dintre care 2 de lapte mi se pare foarte putin intr-o zi, mai ales la 8 luni. Pai fie-mea nu e o mancacioasa si manaca doua mese de lapte acum (dimineata si seara) plus trei mese principale (mic dejun pranz cina) plus doua gustari intre mic dejun si pranz si pranz si cina. Gustarile sunt alegerea mea daca vreau sa-i dau lapte sau fructe sau ceva de rontait gen biscuiti.

Pai si fiu-miu nu rezista cu doar trei mese principale tot vrea gustari intre mese dar astia mici invatati sa manance la 3 ore? Dar fiecare sistem diferit eu sincer urmez ceasul biologic al Adelisei ma doare undeva la ce ora iau astia pranzul aici. Oricum programul de masa stabilit va fi abia dupa 2-3 ani pana atunci se vor schimba in fct de nevoi.

Cum stai cu treaba ai timp sa ne vedem in mai-iunie?

Eu am uitat sa va zic dar cred ca la mijlocul lui aprilie incep serviciul 2 zile jumatate pe sapt ca sa impac si sufletul si dorinta de a imi folosi creierul.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Luna, sa stii ca ai un locusor in calculatorul meu - retete Luna. Astept sa-l umplu. Multumesc!

Mergi la inceput