*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (5)*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by miky_mamica

Fetelor va rog sa mai scrieti inca o data care sunt pragurile de crestere pt ca Luca m-a innebunit astazi. Nu l-am vazut asa niciodata si deja ma ingrijoreaza faptul ca n-a dormit deloc astazi si a cam plans.... destul de mult in comparatie cu celelalte zile. In plus imi mananca cate 30-40 ml la 2 ore si inainte manca cate 80-90 ml la fix 3 ore asa ca....
Sa fie un prag de crestere sau sa dau o fugutza pana la dr lui?????

Miky mamica lui LUCA GABRIEL (29.12.2007)





Miky, pai dupa pragurile de 3 si 6 saptamani urmatorul ar fi aprox la 3 luni. Dar nu e musai sa fie fix la varstele alea exact, copiii pot avea perioade de crestere accelerata si in afara acestor intervale. Poate sa planga mult tocmai fiindca mananca mai des si poate i se amesteca in burtica lapticul, nu apuca sa il digere calumea. De aici si "insomnia". Daca totusi ti se pare ca e ceva in neregula (e apatic, mai putin vesel, plange stins etc) du-te si la dr.

Sper ca ti-am fost de folos.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Pe mine ma innebunesc niste prietene ca sa-i dau si apa, ca sufera copilu' de sete si, mai ales seara tre sa-i dau cateva guri de apa/ceai ca sa nu-i ramana laptic in gurita peste noapte! Voi ce ziceti?



Eu ai dau intre mese ceai de chimen sau special pt. bebelusi. Normal ca le e sete si lor. Alexia are buzele uscate dupa ce o aduc de la plimbare, doarme cate 3-4 ore afara, sau noaptea. Si ai mai dau si atunci cand sughite. Si am observat ca o ajuta mult si la scaun, si la colici, nu mai are de la 4 sapt. colici.




Doar bebelusii hraniti cu formula trebuie sa primeasca ceai. Cei care sug la san isi potolesc setea cu primul lapte care este mai apos. Iar ceaiul pt. colici isi face efectul perfect daca il bea mama.

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Kalosalina am vazut poze de la botez. E superba bebelusa in rochita alba. Sa fie intr-un ceas bun increstinarea!

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Multumim fetelor pt laude!
Laura D bebe Eleni! Ce scumpa este, cum cauta ea suzeta!
Fetelor referitor la apa/ceai de dat la bebei, eu am primit instructiuni precise si de la pediatrul din spital si de la pediatra fetei, ca pana la 6 luni sa nu-i dau nimic altceva decat lapte de la san (dc se poate bineinteles). Acum, fiecare face cum vrea...
Eu sunt un pic cam disperata - s-ar putea sa am probleme cu cantitatea de lapte. V-am mai spus ca fata plange in continu, tot timpul vrea la san si sanii sunt mooooi...Am vb cu pediatra si mi-a spus ca tocmai au adus galactogil la o farmacie din Dr. Taberei si sa ma duc urgent sa-mi cumpar, ca nu cumva sa raman fara lapte...Maine il trimit pe sot. Sper sa aiba vreun rezultat galactogilul...
Se pare ca a luat-o somnul pe Daria - dupa ce a mancat 150 ml de lapte decongelat (ultima rezerva ) - asa ca profit si fug si eu. Noapte buna!


Poze
Poze Daria
Poze botez
Cum creste Daria

Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Mitsu eu am o pompa de la Chicco, tip seringa si am fiert la ea de nu mai stiu cate ori si nu-ti spun de cte ori am uitat de ea pe aragaz pana aproape numai avea apa. O am inca de la Marc, iti dai seama prin cate fierberi a trecut si e intacta. Iar de pompat pompeaza f. bine.
E drept ca am primit-o si nu stiu cat costa, dar decat sa cumperi cate o pompa la saptamana, poate e mai bine sa faci o investitie, mai ales ca ai mare nevoie cu programul tau cu scoala.

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by alina023
. Ana a dormit tare bine, Luca a cautat si gloante trase in vechea cazemata (si cu ocazia asta si-a gasit si o noua pasiune) iar eu am rasfoit catalogul de la La Redoutte si mi-am facut planuri pentru o afacere la care visez de cand ma stiu.
Da...a fost o zi minunata!





Alina, apropo de afacerea la care visezi tu ... sper sa-ti iasa! Eu nu am visat la asta, dar "visez" in fiecare zi sa nu ma mai intorc la serviciu ... vreau sa stau cu ghinduta mea! Nu am chef nici de sef, nici de echipa mea - desi sunt niste copii minunati ca deh eu i-am recrutat - vreau sa raman in acest "cocon" de lapte, dragoste si miros de bebelus for ever...ma rog, asa simt acum. Mai e cineva ca mine, care n-are chef sa munceasca?

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Alina, la care farmacie in Dr Taberei?

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

quote:
Originally posted by alina023

Alina, la care farmacie in Dr Taberei?

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei



la capatul lui 41 (la Ghencea), vis a vis de biserica este un BRD, si langa el cica este o farm. ConsFarm (parca asa am inteles la telefon). O nimerim noi...

Poze
Poze Daria
Poze botez
Cum creste Daria

Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by roli25

quote:
Originally posted by irlandeza

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Pe mine ma innebunesc niste prietene ca sa-i dau si apa, ca sufera copilu' de sete si, mai ales seara tre sa-i dau cateva guri de apa/ceai ca sa nu-i ramana laptic in gurita peste noapte! Voi ce ziceti?



Eu ai dau intre mese ceai de chimen sau special pt. bebelusi. Normal ca le e sete si lor. Alexia are buzele uscate dupa ce o aduc de la plimbare, doarme cate 3-4 ore afara, sau noaptea. Si ai mai dau si atunci cand sughite. Si am observat ca o ajuta mult si la scaun, si la colici, nu mai are de la 4 sapt. colici.




Doar bebelusii hraniti cu formula trebuie sa primeasca ceai. Cei care sug la san isi potolesc setea cu primul lapte care este mai apos. Iar ceaiul pt. colici isi face efectul perfect daca il bea mama.

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC





Daca spui tu, asa o fi, eu ai dau formula.

Poze de tot felul
Poze botez

PATRICIA ALEXIA 9 sapt. si 5 zile de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky_mamica spune:

Mersi frumos Stancutza, se pare ca esti singura care a vazut mesajul meu...
Nu stiu inca ce o sa fac pt ca nu plange stins, e chiar foarte vioi dar daca mai fac inca o noapte alba maine ma duc cu el la doctor.... sper numai sa nu fiu eu prea panicoasa....

Fiindca a adormit putintel am avut putintel timp sa incarc cateva din pozele facute de fotograful angajat de noi si mi se par mai deosebite fata de ce am vazut eu pana acum. Va pun un link chiar AICI.
Inca o data mersi de sfat.

Miky mamica lui LUCA GABRIEL (29.12.2007)

Poze cu Luca Gabriel
Prima baita
Luca la 1 luna
BOTEZUL 1 Martie 2008

Mergi la inceput