*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (5)*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Buna si de la noi.Noi suntem bine.Crestem.Albert are deja 6kg si 860 gr.Eu am esuat in incercarea de a-l dresa.Nu am reusit sa citesc chiar tot din urma dar uitandu-ma pe prima pagina la nr clopoteilor am vazut ca a nascut AUREL CRISS.Felicitari pt minunnea pe care o ai acum langa tine.Stiu ca am fost colege la contractii nedureroase si ca nu ti-a fost chiar usor in timpul sarcinii.Pup.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

De ce Gina nu mai apare pe lista cu mamici?Noi am nascut in aceeasi zi si am vazut ca de 2 capitole nu mai apare pe lista.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

multumesc mult de raspuns...laura dimitris..eu ii pun pikturi oftamenosone...dupa ce o aspir...si mi-a dat si mie un sirop...nu mai stiu acu cum ii zice..oricum stiu k e un antialergic...astept sa vad ce ii da sora ta ...sa vad daca e acelasi sirop...


Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

OF, OF mai Alinutule....
Eu credeam ca sunt probleme cu colicii doar pana la 3 luni...
Tu ii mai dai bonisan, sab simplex sau altceva pentru colici inainte de masa?? Nu au efect?
Nu poate fi doar o criza, doua izolate date de vreun aliment mancat de tine??
Poate nu va mai avea!
Micuta de ea ce tare trebuie sa o fi durut-o...

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by LaLa_20

multumesc mult de raspuns...laura dimitris..eu ii pun pikturi oftamenosone...dupa ce o aspir...si mi-a dat si mie un sirop...nu mai stiu acu cum ii zice..oricum stiu k e un antialergic...astept sa vad ce ii da sora ta ...sa vad daca e acelasi sirop...


Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!



cred ca antialergic este si al sora-mii...
eurespal se numeste.

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Danonique, felicitari pentru bebe grasunel !!!! (grasunel fata de fii-mea care abia a sarit de 3 kg. ... )

Chiar, de ce nu mai apare gina in listuta noastra??
Nu am sesizat pana acum dar, imi dau seama ca nu a mai postat demult nimic...
S-o fi suparat pe noi???
Of, tare rau mi-ar parea...
Stie cineva ceva de ea??


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cynthia_ spune:

salutare zuzici, am gasit asta:http://www.protv.ro/stiri/economie/peste-40-romani-pagubiti-de-site-ul-francez-la-redoute.html

http://community.webshots.com/album/562295142teelCm
mamica de octavian- 31.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Laura,tu ii dai sab simplex inainte de masa?Farmacista mi-a zis sa ii dau dupa masa si asa am citit si pe prospect.<Eu am inceput de 4 zile sa ii dau si sunt multumita deocamdata.

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Rlc Sandor , sab simplex se da inainte de masa cu o jumatate de ora sau cel putin cu un sfert de ora mie asa mi-au spus doi medici pediatri dintre care unul este prof.dr.

Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Miutza, eu eram din cele care intrebasera de tine in lipsa, pt ca imi aminteam de ingrijorarea ta cu greutatea bebelinei...la fel ca si Laurici_D, te inteleg pt ca si noi am avut o problema similara. Sofia a ramas la greutatea de 3.600 tmp de vreo doua saptamani. Insa am actionat si, in ultimele doua saptamani se pare ca s-a mai reglat - sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau! - si micuta noastra a mai pus ceva pe ea. Dar tot e departe de standarde, ieri la 7 saptamani de la nastere avea cu 800 grame mai mult decat la externare, adica a ajuns la 3 kile 900.

Ii scriam si Laurei acum vreo doua capitole... Nu te invinui ca nu ai lapte masurand dupa cat mulgi, e total nerelevant!!! Si Sofia are mese la care mananca 40 grame si unele la care mananca 110, dintr-un singur san. Dar eu cu mulsul mai mult de 30 ml nu am scos , din ambii sani! Iarasi, daca accepta un bibe de 90 ml nu inseamna ca a papat doar 30 de la tine...Un truc pe care l-am invatat si eu: cat sta la san, ca sa nu se mai enerveze ca nu vine lapticul cu viteza, apasa tu pe san cu mana dinspre sanul la care o hranesti: degetul mare deasupra, celelalte dedesubt, cat mai departe de areola si fara sa modifici forma acesteia. Apesi cateva secunde, dai drumul si teoretic micuta ar trebui sa inceapa sa inghita din nou - pe ruma repeti. Urmareste-o: inghite zdravan atunci cand barbia ei sta mai mult timp in jos in timpul miscarii de supt. La noi s-au vazut progrese dupa ce am inceput eu sa fiu mai atenta la miscarile de supt ale Sofiei, ea fiind o lenevoasa se pare, si o somnoroasa care cerea rar de mancare .

Irinouka, Mitsu...stiu si eu daca cunostintele mele despre alaptat va pot ajuta??? Eu am studiat probleme specifice...voi nu aveti grija cu greutate baieteilor, si nici cu durerile de sani (Irina ma bucur ca s-au rezolvat si la tine!)...

Laurici_d, ce rau imi pare pentru lapticul tau! Poate ca nu e totusi pierdut...mai pune-o la san, macar pentru alinare, si poate mai si trage ceva, cine stie?

Laurici_i, scapat-ai de canalul blocat? Presupun ca da...in ce pozitie? Sa stii ca, chiar a doua zi dupa ce ti-am raspuns tie, am avut si eu din nou aceeasi problema. Dar iarasi s-a rezolvat cu ajutorul unei gurite flamande

Alinaatudor, si Sofia a avut laringita. Recomandarile au fost aceleasi: Panadol sau Eferalgan, nasul aspirat bine pt ca ea avea si muci, si 2 sedinte de aerosoli cu adrenalina pe zi daca e nevoie. Eu am dus-o de doua ori si a fost suficient. Mi-au explicat tantile alea ca adrenaliana este un bronho-dilatator si mai relaxeaza caile respiratorii. Sper sa isi capete si pofta de mancare ghinduta ta, Sofia a mancat bine chiar daca a fost bolnava.

Mai rau e ca ieri am scos-o afara si iar a plans si acum iar e ragusita...dar nu o mai duc la aerosoli deocamdata. Ii mai dau Eferalgan o data-de doua ori pe zi, e antiinflamator.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput