Operatie cu laser-reducere dioptrie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Ileana, aveam la dreptul m-am operat in 2001 cred, 600 euro/dolari, la eba optic, dr. popescu-nu mai lucreaza acolo.aveam -7 dioprii cu -3.5 cilindri, am ramas cu -0.5 , cu 90% vizibilitate, care nu se poate corecta cu ochelari.
in anul urmator tot acolo, cu dr.lupu, nici ea nu mai lucreaza acolo, 500 euro, eceleasi dioptrii am ramas, sau pe acolo, am plecat de la -4.5 cu -2 cilindru.
important este ca dc nu nasti normal sau alte socuri nu-ti cresc dioptriile ptr 15-20 ani.

dc sunt multumita?toata viata m-am rugat sa vad bine fara ochelari.si la biserica, si cand suflam in lumanari de ziua mea...

am fost cobai ptr cei din Romania, printre primii la lentile de contact, la operatii la ochi la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

..Bine ca esti multumita si totul OK! Multumesc de info!

...Eu am dioptriile in urma unei operatii ( a efectelor secundare si durerii)...de nascut, nu mai sunt candidata ( oricum am cezariana), dar am avut si-n sarcina niste comlicatii, care ,se pare ma mai fac cel putin 6 luni sa mai aman eventuala operatie....pentru mine ochelarii sunt discomfort la maxim...au fost timpuri cand am vazut bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

La noi la clinica in Cluj operatia costa 43 de milioane la ambii ochi, se fac intai niste investigatii amanuntite pt a se putea vedea daca se poate efectua operatia fara probleme, operatia dureaza la 10-15 min la un ochi, se pun picaturi de anestezie, clestisori cu care se fixeaza pleoapele ca sa nu clipesti si se pune o substanta pe ochi ca sa ti-l umezeasca permament.
Ochelarii de soare neaparat trebuie o perioada pt ca deranjeaza lumina si soarele, se dau picaturi cu antibiotic o perioada, refacerea este relativ rapida, dupa o saptamana pacientul se simte mai bine, pana atunci este senzatia neplacuta de nisip in ochi.
Nu este dureroasa interventia.

39+ cu Diana

AMR max 1 saptamana !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by kitzy

La noi la clinica in Cluj operatia costa 43 de milioane la ambii ochi, se fac intai niste investigatii amanuntite pt a se putea vedea daca se poate efectua operatia fara probleme, operatia dureaza la 10-15 min la un ochi, se pun picaturi de anestezie, clestisori cu care se fixeaza pleoapele ca sa nu clipesti si se pune o substanta pe ochi ca sa ti-l umezeasca permament.
Ochelarii de soare neaparat trebuie o perioada pt ca deranjeaza lumina si soarele, se dau picaturi cu antibiotic o perioada, refacerea este relativ rapida, dupa o saptamana pacientul se simte mai bine, pana atunci este senzatia neplacuta de nisip in ochi.
Nu este dureroasa interventia.

39+ cu Diana

AMR max 1 saptamana !!!




Merci mult!
Ai scris: "la noi la clinica".
Lucrezi la o astfel de clinica? Daca poti,e-ne detalii. Cu ce se opereaza , ce metoda, ce implica, ce se mai cere, ce restrictii dupa.

Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Buna,
Sotul meu s-a operat acum 3 ani de miopie si astigmatism la clinica optimed , dr POP si e f multumit.Anul trecut s-a operat si sora mea de miopie si e OK.Amandoi au facut operatia la ambii ochi odata.
Clinica e din Bucuresti, tel 0214131135 sau 0744658421, 0722430044

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enas spune:

Ileana, ce-ai mai facut?
Te-ai hotarat pana la urma sa te operezi? Ca tot astept sa vad ce se mai intampla si ... nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Sunt hotarata sa ma operez.
Din pacate, trebuie sa aman, ca nu pot inca sa respect restrictiile impuse dupa operatie...( ieri am venit inapoi)
Un motiv principal pt. care vreau sa ma operez este ca-mi tot smulg si arunca copiii ochelarii, iar acum sunt in plin proces. Am mai urmat si-un tratament...la care nu mi-a spus nimeni nimic ( aici in tara), dar care afecteaza vederea inca 8 saptamani dupa ce l-am terminat...
Cred ca la anul, in primavara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enas spune:

Succes atunci, si multa sanatate! Sa nu uiti sa ne dai vesti, chiar daca e la primavara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

Si eu vreau sa imi fac o astfel de corectie, mi-a cam pierit insa curajul dupa ce am vazut, pe site-urile clinicilor din USA pe care cautam informatii, ca 70% din medicii si asistentele lor au ochelari. Aceeasi constatare au facut-o multi altii... sa nu fie ei candidati buni pt aceasta operatie sau sa stie ceva ce noi nu am aflat... inca?
Le multumesc si eu tuturor celor care au oferit informatii aici. Pe mine m-au ajutat ff mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
citat din mesajul lui Lillian

Si eu vreau sa imi fac o astfel de corectie, mi-a cam pierit insa curajul dupa ce am vazut, pe site-urile clinicilor din USA pe care cautam informatii, ca 70% din medicii si asistentele lor au ochelari. Aceeasi constatare au facut-o multi altii... sa nu fie ei candidati buni pt aceasta operatie sau sa stie ceva ce noi nu am aflat... inca?
Le multumesc si eu tuturor celor care au oferit informatii aici. Pe mine m-au ajutat ff mult.




..Ce sa zic de faza cu ochelarii la doctori si asistente...n-am ce!!!
Orice incizie, clar este o invazie...
Eu sunt convinsa ca o cicatrice este cicatrice, indiferent de forma de incizie, de la bisturiu la laser, tot cicatrici lasa...


Ca moda, pot sa-ti zic ca in Occident, imi pare un trend de vre-un an, sa porti ochelari...( si n-am constatat eu ci a aparut ca subiect de discutie....)


Mergi la inceput