Operatie cu laser-reducere dioptrie

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

Hmmm, as purta si eu ochelari de placere... macar pe aia de soare:)) Dar pe mine ma incomodeaza TERIBIL, ma simt frustrata de multe ori si in unele zile ii arunc pt ca ma deprima tot ce tine de ei: imi aluneca de pe nas, uit unde ii pun, trebuie sa ii sterg intr-una, ma impiedica de la multe activitati, mai ales fizice... ufff... mai citim, ne mai documentam... si-a facut cineva operatia asta in USA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Care ar mai fii preturile pentru o astfel de interventie la noi in tara?
Am vazut pe unele saituri 1900 lei/ochi. Mie si asa mi se pare mult, dapai preturile spuse de fete mai inainte...
Tare mult imi doresc sa vad normal

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefiuta spune:

Buna la toata lumea!
am citit tot subiectul si m-am decis sa scriu si eu, poate mai vine cineva cu info. eu de abia acum imi pun problema cu adevarat a operatiei, m-am saturat pana peste cap de ochelari, asa cum se scria si mai sus. plus ca sunt din ce in ce mai costisitori. am fost saptamana trecuta la consult si noii mei ochelari ar costa vreo 500. mi-e groaza!!!! problema mea e astigmatism cu hipermetropie, la st am +2,00 si la dr +2,50. mai nou la dr a aparut si un cilindru de -1,00 pt ca am solicitat f mult ochii in ultimul timp. si mie mi-a fost recomandat dr Pop si dr Moraru de la clinica din Floreasca.
am sa incep si eu sa ma documentez mai mult si poate ajung si la o clinica pt consult.
astept cu nerabdare sa mai scrieti pe aici.
va pup

leuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Chiar ma gandeam daca in cazul in care ai si cilindru ( eu am 1,5)este aceiasi procedura?

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Ce sa va spun eu la dioptrii de -7,5 plus astigmatism la ambii ochi, in special la stangul? E nasol de tot. Nu vad nimic fara ochelari (adica vad dar totul in ceata). M-am interesat si eu o vreme de operatiile existente, dar am renuntat dupa o vreme.

Acum, ca tot nu ma costa mare lucru vreau sa incerc exercitiile pentru ochi ale lui Leo Angart (bazele metodei au fost puse de W. Bates). Am dat peste el din intamplare pe Net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch

Ce sa va spun eu la dioptrii de -7,5 plus astigmatism la ambii ochi, in special la stangul? E nasol de tot. Nu vad nimic fara ochelari (adica vad dar totul in ceata). M-am interesat si eu o vreme de operatiile existente, dar am renuntat dupa o vreme.

Acum, ca tot nu ma costa mare lucru vreau sa incerc exercitiile pentru ochi ale lui Leo Angart (bazele metodei au fost puse de W. Bates). Am dat peste el din intamplare pe Net.


Servus,

Despre ce exercitii vorbesti?
Pune un link.

Eu am facut o perioada exercitii de ortoptica, dar nu m-au ajutat "la dioptrie. "


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

http://www.visiontraining.ro/

E unul din linkuri. Am dat intamplator peste el de vreo 2 zile. Are si o carte, am vazut ca e in jur de 20 RON. Acum citesc o carte asemanatoare de Joanna Rotte-Koji Yamamoto Autovindecarea ochilor. Nu am mai multe detalii, ca m-am apucat doar de cateva zile sa caut pe Net, deci nu stiu cat e de eficienta metoda. Dar voi incerca cu siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sarasvati spune:

Eu am fost acum cateva luni la cursul lui Leo Angart, am cumparat si cartea (aparuta la editura For You), dar din pacate nu m-am prea tinut de exercitii - desi in zilele imediat urmatoare cursului, cand am exersat intens, simteam deja o schimbare. Iar de curand am aflat ca pe 23 si 25 ian. va fi un curs similar, sustinut de unul dintre organizatorii cursului cu Leo - vezi www.ochelari.ro. Succes, poate va ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadc spune:

M-am operat cu laser acum 4 ani la dr. Moraru, clinica particulara Oculus. Sunt profesionisti. De la -5 la stangul si -4.5 la dr am ajuns la zero. Recuperare in 2 saptamani, la vremea aceea. Nu mi-au crescut dioptriile. M-a costat atunci 15 mil /ochi.
Recomand operatia.

Mergi la inceput