Operatie cu laser-reducere dioptrie

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Port ochelari de o viata , de vreo 28 de ani si aproape ca fac parte din fizionomia mea, eu una nici nu ma vad fara ochelari, dar am cochetat cu ideea de operatie cu laser la ochi ! si inca nu am renuntat total la idee.
Cert este ca am incercat si lentile de contact si cu toate ca vedeam perfect,ceva imi lipsea de pe nas !Obisnuinta bat-o vina !
Aici in state sunt la mare cautare LASIK-ul. Au si preturi destul de bune, cam 350 -400 $ la un ochi iar in perioadele cand ofera discounturi cam 250 $ pe ochi.
Este interesant de stiut despre efecte secundare, cum decurge operatia in sine si cum te simti imediat dupa operatie.
Succes celor care sunt pe cale de a face aceasta operatie !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Ileana, multa sanatate si succes cu operatia daca te hotarasti sa o faci. Nu ne uita pe astea mai fricoase si mai indecise, tine-ne te rog la curent despre cum a fost, cum te simti dupa.


Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Iti dai seama ca dau de stire...
Am vazut ca esti din Brasov???
Saptamana asta vreau sa merg la Barar ( el este oftalmologul la care merg)..cred ca in mai ma programez la tanti aia in Germania de zicea Felicia ( MissParker) ...si operatia , daca o pot face si o fac, in toamna, ca:
-sunt copii mai mari..nu-i mai iau in brate atat de mult
-nu mai este soare,sa trebuiasca sa ma feresc de soare...

Daca esti din Brasov, "iti mai dau o tema".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Da, sunt din Brasov. Am fost si eu la Barar. Se zice ca-i printre cei mai buni de aici, poate cel mai bun. Dar tu ce faci la Brasov? Nu esti din Bucuresti?

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Asa, daca esti din Brasov....
Din intamplare, am fost saptamana trecuta la Praktiker...era si rece afara si picura...cand am intrat, clar trebuia sa-mi sterg ochelarii...
La intrare o tipa, ca daca nu vreau sa-mi stearga ochelarii ( cand eu deja incepeam manevrele)...in sfarsit..m-am gandit ca vinde ceva, dar...
Vindea o solutie de sters ochelarii..pe urma 3 zile nu se mai abureau si nu ramanea urme pe ei...( sincera sa fiu, dupa ce i-a sters, parca nu erau ochelarii mei, m-a durut capul de cat de bine vedeam..)
Dar nu despre solutie era vorba...
Avea pe un stand, niste "ochelari"...mai bine zis, niste rame ( urate) cu un plastic perforat in loc de lentile.
Acel dispozitiv, antrena nu stiu cum muschiul...ca purtat o periodada de timp pe o anumita perioada, corecteaza dioptria. ( ei zic, o dioptrie in 7-11 luni!)
Eu i-am "probat"pe cei pt. minus.
Cum sunt sceptica de felul meu, am cerut un prospect, sa vedem ce si cum..
Acum, ca-ti scriu imi dau seama ca nu stiu pe unde l-am pus...ca am avut o saptamana de cosmar...eu revin pe tema asta, dar daca ajungi si esti interesata ( avand dioptrie mica), vezi si tu despre ce-i vorba...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Legat de cele de mai sus, am gasit prospectul...
"Instrumentul optic ajutator" se numeste: Vision Fix.
Detalii, pe www.euroljet.ro
Dati-va si voi cu parerea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Servus,

N-am vazut decat acum ce-ai scris aici. Eu stiu de ochelarii de care spui de prin ianuarie, dar nu am incredere in eficienta lor. Iti dai seama ca daca ar fi fost o "descoperire" medicala valabila, ar fi fost recomandata chiar de catre medici. Am fost entuziasmata pe moment, cand mi-am pus ochelarii si am vazut cat de bine pot sa citesc la distanta, dar mi-am spus ca trebuie sa fiu realista. Nu stiu daca "exercitiile" respective nu cumva fac mai mult rau decat bine. Mie mi-a fost teama ca-mi voi strica si mai rau ochii cu vision fix ala.

Poate ca gandesc asa dupa ce mi-am luat teapa de la ei cu solutia de curatat ochelarii. Am trecut o data pe la Praktiker si mi-a prezentat o doamna o solutie la care m-a incantat faptul ca nu-mi mai aburesc ochelarii (cum am spus...eram in ianuarie). Mi-a spus ca nu trebuie sa cumpar, doar imi face o proba sa vad ca imi curata ochelarii cu solutia "minune" si ca aprox o saptamana jumate nu mai am treaba cu abureala. Intradevar, n-am avut treaba o saptamana jumate, intram de afara in casa...ochelarii mei curati ca lacrima. M-am dus sa cumpar minunea. Nu va zic ca e apa de ploaie, si ca am primit bonus inca o sticluta mai mica (de 30 ml parca). Mi-o pusesem in poseta sa o am tot timpul la mine, dar din pacate....cred ca e apa chioara.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

...Mie mi-a zis ca 3 zile nu se aburesc ochelarii..Nu au rezistat la test, pt. ca mi i-au trantit copiii la masa prin castroane...
Ma gandeam sa cumpar solutia ( acum dadea bonus o solutie pt LCD-URI), DAR NU M-AM GANDIT CA EI STERG CU O SOLUTIE SI vand o alta solutie..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Petra am 2 variante, ptr ca m-am operat in 2 ani( nu aveam bani ptr ambii ochi). tot cu lasik
so. prima operatie, tre sa fii relaxata, sa privesti intr-un punct rosu.daca te panichezi si incepi sas plimbi ochiul aparatul se opreste si nu mai opereaza, focuseaza din nou cand te relaxezi tu.dureaza 15 min ptr un ochi, si nu se opereaza in acelasi timp,sau o fi altfel acum?
simti miros de carne arsa, usor discomfort, durere de la aparatul care iti tine ploapele departate.a doua zi esti ca noua, dispare si ceata.
in anul urmator m-am dus la munca si m-am fatait prin praf, injectii in ochi in fiecare zi, creme, picaturi.dar nu-mi amintesc sa ma fi durut.
ti-am zis singura durere e de la departator de ploape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by mirib

Petra am 2 variante, ptr ca m-am operat in 2 ani( nu aveam bani ptr ambii ochi). tot cu lasik
so. prima operatie, tre sa fii relaxata, sa privesti intr-un punct rosu.daca te panichezi si incepi sas plimbi ochiul aparatul se opreste si nu mai opereaza, focuseaza din nou cand te relaxezi tu.dureaza 15 min ptr un ochi, si nu se opereaza in acelasi timp,sau o fi altfel acum?
simti miros de carne arsa, usor discomfort, durere de la aparatul care iti tine ploapele departate.a doua zi esti ca noua, dispare si ceata.
in anul urmator m-am dus la munca si m-am fatait prin praf, injectii in ochi in fiecare zi, creme, picaturi.dar nu-mi amintesc sa ma fi durut.
ti-am zis singura durere e de la departator de ploape.

Mirela si David - 23.12.2005
www.onetruemedia.com/shared?p=44fbab57549e149baae5bc&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url br / " target="_blank">ce baiat frumos are mama!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44d498b9dd2483973e9125&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">David in decembrie





Mirela, multumim de detalii!
Unde te-ai operat/la cine. ( clinica/doctor).
Cam cat a costat?( in mare)
Esti multumita? Ce dioptrie aveai? Cu cat ai ramas?


Merci,

Mergi la inceput